Modelism - RHC Forum: tensiune 245V la priza - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

tensiune 245V la priza cum infuenteaza asta factura????

#1 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 25 August 2007 - 07:31 AM

salut bunica mea la tara singura cu un televizor si un frigider plateste la factura mia mult ca mine la bucuresti cu toate cele, acum e o problema m-am dus frumusel si am masurat tensiunea care ajunge si pana la 245V, frecventa e buna 50Hz......cat de mult influenteaza costul facturii. dace se poate cineva care sa stie sa imi spuna in procente cu cat iese mai mare la calcul la un kW! MS MULT!! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
doar....eu
0721.798.720

0

#2 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2007 - 07:49 AM

Trebuie sa vezi intai ce tip de contor are. Dupa aceea trebuie monitorizat daca este permanent tensiunea mare. Daca da, inseamna ca transformatorul de zona a fost dimensionat pentru un consum mai mare, iar acum neexistand acel consum, tensiunea de linie este mai mare. Pentru corelare se apeleaza la cei de la Electrica sau cum s-or numi, sa dea un plot mai jos la transformator, in vederea corelarii tensiunii cu consumul zonal.
E greu de crezut ca intra in reactiv cu ce are prin gospodarie.....

Bafta,
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#3 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 25 August 2007 - 07:14 PM

Salut
Posibil sa aibe televizor tip vechi , care de regula consuma de 2-3 ori mai mult decat cele moderne (cu tub cinescop). De asemenea trebuie sa vezi si frigiderul sa nu fie din cele antice , cu rezistenta. Cred ca ar fi singura explicatie. Cresterea tensiunii duce la cresterea consumului numai in cazul consumatorilor rezistivi (bec , resou, televizor cu regulatoare de tensiune analogice). Pentru 15V diferenta, dupa cum e cazul de fata, ar fi in jur de 6-10% in plus la consum. La televizoare (daca au alimentare in comutatie) si motoare (ex frigider) nu exista o crestere seminificativa a consumului de energie.

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 25 August 2007 - 07:26 PM

0

#4 Useril este offline   albastru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 07-June 05

Postat 25 August 2007 - 08:32 PM

Parerea mea este ca tensiunea mai mare este in avantajul bunicii tale.
De fapt, contorul de energie electrica,are in serie cu consumatorul o bobina care face sa invarta discul.Cu cat curentul este mai mare, viteza discului creste.
Contorul a fost proiectat sa functioneze la 220 volti, nu 245 volti
La acelasi curent trecut prin bobina, cu o tensiune mai mare decat cea la care a fost contorul proiectat sa mearga, rezulta o indicatie mai mica decat cea reala.
Imagineaza-ti prin contor 10A x 220V= 2,2KW
Daca treci prin contor aceeasi 10 A, va arata la fel consumul, numai ca tensiune este de 1000 volti si atunci o sa regasesti dincolo 10A x 1000V= 10Kw.
Diferenta este net in favoarea ta daca ai tensiunea mai mare.
Altfel, daca tensiunea este mai mare, in general si consumatorii au un curent mai mare si valoarea masurata este mai mare si desigur ca beneficiezi de putina lumina in plus la orice bec, la frigider, la aspirator si asa mai departe.
Treaba sta altfel la un TV cu sursa in comutatie.
Sursa in comutatie are un redresor care redreseaza tensiunea retelei, tensiune care desigur ca este mai mare decat cea normala pentru ca reteaua este mai sus.
De la acea tensiune mare printr-un procedeu special, tensiune este coborata la aproximativ 120Vcc iar consumul este aproximativ constant.
Ideea era alta, pentru o tensiune a retelei mai mare, consumul aparatului scade, lucru care este in avantajul tau, contorul se invarte mai incet.
Deci...avantaj bunica.
Consumul de energie mare il ai din alte motive, nu din cauza tensiunii mari.
Tensiune mare, daca stii s-o folosesti, poate fi prietenul tau bun.
Si Distrigaz reduce presiunea iarna, o reduce pentru a induce in eroare contoarele in favoarea sa, nu din cauza frigului... ca n-au debit, sau suficiente pompe sa creasca presiunea la cea normala.
Povestea este cu cantec, dar ma tem ca putini si-au dat seama de ce se intampla in realitate.
0

#5 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 25 August 2007 - 08:57 PM

O mica precizare legata de contoare
Contorul are o bobina paralel - de tensiune, si o bobina serie - de intensitate. Deci este conceput in asa fel incat sa masoare energia reala consumata , adica tine cont (direct proportional) atat de intensitatea curentului care trece prin bobina de curent cat si de tensiunea aplicata la bornele acestuia.
0

#6 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2007 - 09:02 PM

@albastru
Corect, in mare parte. De aia s-a trecut de la 110V la 220V. Puterea consumata va ramane la fel, insa cu un curent mai mic. Avantaj la conexiuni, transport, sectiuni de cabluri.

Numai ca, consumul inregistrat depinde enorm de tipul de contoar instalat. La fel, un tv mai vechi, chiar cu sursa in comutatie, are niste rezistente de balast de wattaj foarte mare. Consuma. Contacte proaste la prize, doze de legatura, etc, duc la inregistrari eronate.
Singura solutie e sa urmareasca pe segmente de consum ceea ce indica contorul. Oficial, ar trebui sa avem la priza 230V c.a. Deci 245 se incadreaza in marja aia indicata de Electrica sau cum s-o mai numi... Varianta cu plotul transformatorului o mai fac baietii cand vor sa acopere niste gauri...
Deci, doar frigiderul in priza. Cat inregistreaza pe o ora? E mult fata de puterea instalata? E putin? La fel cu TV, cat consuma singur. Apoi o mica centralizare de date, puse cap la cap si iese o medie pe luna. Care poate fi sau nu ceea ce se plateste. Totusi, ma intreb: o pompa de udat nu exista? Becuri cu vapori de mercur sau ceva mare?
Dupa ce faci socotelile pe o luna, poti solicita inlocuirea contorului electric sau verificarea lui metrologica. Daca e defect, nu vei afla, dar i-l vor inlocui, sub pretext ca e vechi, depasit, murdar, etc.
Deci, monitorizeaza indicatiile pe consumatori individuali.

Bafta!
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#7 Useril este offline   albastru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 07-June 05

Postat 25 August 2007 - 09:32 PM

Citeaza

Corect, in mare parte. De aia s-a trecut de la 110V la 220V.

USA, Japonia,Canada si multi altii folosesc in continuare 110 volti.
Este de departe cel mai bun sistem de alimentare, cu pierderile cele mai mici, cu protectia cea mai buna.Daca ar fi fost slab, desigur ca s-ar fi renuntat la el de mult timp.
Nu mai spun ca poti sa bagi mana in priza si scapi cu viata in aproape orice conditii.
La 220v daca esti ud la picioare nu prea scapi cu viata, am patit eu o experienta d-asta si pot sa spun ca am avut noroc.
Distributia cu 110 volti este cea mai buna, dar necesita niste costuri in plus, costuri pe care multe state nu si le permit.
0

#8 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2007 - 09:46 PM

Statele mari si le permit. Cele mici au gasit solutia cu 220V ca sa poata folosi infrastructura existenta. Nu-si permiteau sectiuni mai mari sau transformatoare mai puternice...
La 110 de regula are fiecare transformatorul sau, deci distributia ideala, iar in mediul industrial platesti cu atat mai putin cu cat folosesti tensiune mai mare. Dar nu e cazul bunicii colegului. Sunt contoarele noastre, din pacate...

Bafta!
Costel

L.E. - in "folclor" se spune ca 220 te arunca, iar 380 te "lipeste"... In mare parte adevarat, dar asa reactioneaza muschii umani la stimuli de diverse intensitati... 10kV de exemplu nu te omoara teoretic, dar nici bine nu-ti este... :D

Aceasta postare a fost editata de pavcostel: 25 August 2007 - 09:49 PM

35 MHz, canal 60,62,78.
0

#9 Useril este offline   albastru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 07-June 05

Postat 25 August 2007 - 10:29 PM

Citeaza

10kV de exemplu nu te omoara teoretic, dar nici bine nu-ti este...  

Pai daca 380V te lipeste si desigur ca te omoara, 10KV te omoara istantaneu.
Depinde de curentul pe care poate sa-l furnizeze sursa respectiva.
Daca este inalta de la un TV de 27000 volti cu curent max de 1mA, este o mica harjoneala, daca este si pusa pe tub care se comporta ca o capacitate si poate descarca brusc niste zeci de miliamperi, te arunca de nu mai uiti toata viata.
La linia de tren de 27000 volti, curent cred de zeci-sute de amperi, daca este ceata, te ia de la 1-2 metri distanta... se lasa cu gauri, friptura...scapa cine are noroc cu carul, totusi nu cred ca se poate scapa cu viata din asa ceva.
Totul depinde de curent. Corpul uman are in medie o anumita rezistenta, peste 220 volti care reprezinta limita, creste foarte mult curentul prin corp, d-aia electrocutatul la 380 volti este mortal.
Peste 380 volti,daca sursa are suficient curent, sansesle de a muri cresc exponential.
0

#10 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 26 August 2007 - 12:06 PM

baieti va multumesc mult de tot pentru raspunsurile date....contorul este inlocuit sa zic de aproximativ maxim 6 luni, este nou practic!!! sa va mai spun ceva: la vecinul din spate am bagat aparatul atunci si el avea 220v, probabil ca el era pe o alta linie , dar in sat exista din cate am vazut eu un singur transformatordin din care pleaca 2 linii pe cate-o parte de sat fiecare. consumatorii sunt: un televozor nei, becuri incandescente, frigider mic, un casetofon, si o pompa pentru scos apa(nu uda cu ea) iarna nu mai lasa pompa in put si raman celelalte, la care platea inainte in jur de 50 ron, mai mult decat mine la bucuresti! acum cu noul contor sa vedem! :D
doar....eu
0721.798.720

0

#11 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2007 - 11:59 AM

Ca un comentariu.... A venit azi factura. Baietii de la Electrica Muntenia - sud contribuie la economia europeana baban de tot... Euro/leu la ei este 1/3,5554ron.
Asta ne afecteaza pe toti, din pacate...


Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 August 2007 - 12:23 PM

Vor avea grija ca si in toamna asta euro sa ajunga pentru 1 saptamana tot atat si valoarea va fi luata ca fererinta tot anul viitor in multe tranzactii de genul asta. Apropo, taxa de prima inmatriculare se plateste cu euro parca la acelasi curs... Si multe altele! Suntem in Romania, nu ma mira nimic.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   ovi_m 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 27 August 2007 - 01:49 PM

albastru, la 25 Aug 2007, 22:29, a spus:

Citeaza

10kV de exemplu nu te omoara teoretic, dar nici bine nu-ti este...  

Pai daca 380V te lipeste si desigur ca te omoara, 10KV te omoara istantaneu.

Am o cunostinta, electrician de meserie, care s-a electrocutat intr-o celula de 20kV dintr-o statie electrica. A scapat cu viata, chiar daca in talpa i se vedeau tendoanele. Nu prea stie exact cat a stat sub tensiune. Probabil nu foarte mult; pana cand a lucrat protectia intreruptorului.
0

#14 Useril este offline   ovi_m 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 27 August 2007 - 01:53 PM

albastru, la 25 Aug 2007, 21:32, a spus:

Citeaza

Corect, in mare parte. De aia s-a trecut de la 110V la 220V.

USA, Japonia,Canada si multi altii folosesc in continuare 110 volti.
Este de departe cel mai bun sistem de alimentare, cu pierderile cele mai mici, cu protectia cea mai buna.

Ca e protectia mai buna is de acord, insa pierderile nu sunt mai mici. Pierderile de putere prin efect termic sunt proportionale cu patratul curentului. La tensiune de doua ori mai mica, la aceeasi putere consumata si la aceleasi sectiuni ale conductorilor de alimentare, pierderile de putere sunt de patru ori mai mari.
0

#15 Useril este offline   ovi_m 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 27 August 2007 - 02:08 PM

Miezu_eu, la 26 Aug 2007, 12:06, a spus:

la vecinul din spate am bagat aparatul atunci si el avea 220v, probabil ca el era pe o alta linie

Vecinul ar putea fi pe o alta faza, iar sistemul poate fi dezechilibrat din cauza repartizarii inegale a consumatorilor pe cele trei faze. De asemenea, s-ar putea ca, pe undeva, conexiunea catre punctul de nul al transformatorului sa fie proasta si din cauza asta apare o diferenta de tensiune la consumatorii de pe faze diferite.
0

#16 Useril este offline   albastru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 07-June 05

Postat 27 August 2007 - 09:30 PM

Citeaza

Ca e protectia mai buna is de acord, insa pierderile nu sunt mai mici. Pierderile de putere prin efect termic sunt proportionale cu patratul curentului. La tensiune de doua ori mai mica, la aceeasi putere consumata si la aceleasi sectiuni ale conductorilor de alimentare, pierderile de putere sunt de patru ori mai mari.

Parerea mea este ca nu prea cunosti cum este facuta distriburtia de energie electrica in USA.
Acolo fiecare casa sau consumator mai important are un transformator coborator propriu de la 750-1000V la 110v si 220V. sau trifazic.
Sunt linii cu tensiuni chiar mai mari.
Transformatoarele astea se gasesc de cumparat la magazine gen Bricostore si fiecare cumpara ce crede ca i se potriveste mai bine.
Deci aia acolo au si 220 V pentru aparate care au nevoie de o putere mai mare, putere ce s-ar obtine mai greu de la 110v, d-aia multe aparate d-ale lor au tensiune de alimentare 110V si 220V in acelasi timp.
In general casele sunt la 110v.
Fiecare casa are la strada un stalp pe care este montat un mic butoias, ala este transformatorul coborator, sunt sigur ca l-ati vazut in filme, dar putini ati stiut ce-i ala.
Pierderea este pe distanta foarte scurta, cat intra curentul in curtea si casa omului.
In RO, exista transformatoare comune care alimenteaza locuinte la 220v poate si la cativa Km distanta, d-aia in unele comune au oamenii si 150V pe retea iarna. In cazul asta cred ca pierderea pe reteaua de distributie este de 30-40% fata de ce consuma consumatorul la distanta de 3-5Km.
Pierderea de energie este mult mai mica atunci cand ai transformatoare la fiecare locuinta iar tensiune de tranport este de 1000v fata de ceea ce se intampla la noi cand alimentezi cu 220v la 3 Km distanta.
Cred ca USA are distributia de 5-10 ori mai eficienta decat ceea ce-i la noi, plus ca ofera o protectie mult mai buna impotriva electrocutarii si numai asta, sunt foarte multe alte avantaje cu aceste transformatoare individuale.
USA ar fi scos de mult din practica aceste lucruri daca n-ar fi fost eficiente, au bani, au oameni capabili sa inventeze multe, s-ar fi renuntat rapid daca n-ar fi fost ceva bun.
Cand sunt furtuni prin USA si de asta nu prea duc lipsa, cand se ating intre ele acele fire de tensiune inalta, se produc niste scantei si niste explozii ca la un foc de artificii, toate datorita tensiunii inalte de transport, tensiune care circula pe stazi, prin cartierele obisnuite. Noi aici nu avem parte de spectacole d-astea.
Si mai sunt foarte surprins de un lucru, exista foarte multi patimasi care contreaza asa doar din spirit de contradictie fara sa stie cum stau lucrurile in amanunt.
Traim In RO si aici totul este posibil, aici totul este dus la extrem, dar...

Albastru
0

#17 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 27 August 2007 - 10:42 PM

@ Albastru in legatura cu "focurile de artificii" imi aduc aminte ca de vreo 2 ani, eram prin oras si de pe o strada laturalnica ingusta tare, se vedea o lumina foarte puternica si sunete ca si cum cineva ar suda...ceea ceam si banuit initial, cand am ajuns in dreptul strazii (inainte imi bloca o casa vederea) 2 fire de pe stalpi sa atinsesera si zburau scantei in draci...ceea ce m-a mira e ca pe unul din fire scanteia s-a "miscat" cam 1 metru in lungul firului...arata exact ca un artificiu din ala de pus pe brad. nu cred ca fi fost alea linii de inalta tensiune pt ca se vedea clar cum erau case bransate la ele...
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#18 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 27 August 2007 - 11:37 PM

albastru, la 25 Aug 2007, 20:32, a spus:

Parerea mea este ca tensiunea mai mare este in avantajul bunicii tale.
De fapt, contorul de energie electrica,are in serie  cu consumatorul o bobina care face sa invarta discul.Cu cat curentul este mai mare, viteza discului creste.
Contorul a fost proiectat sa functioneze la 220 volti, nu 245 volti
La acelasi curent trecut prin bobina, cu o tensiune mai mare decat cea la care a fost contorul proiectat sa mearga, rezulta o indicatie mai mica decat cea reala.
Imagineaza-ti prin contor 10A x 220V= 2,2KW
Daca treci prin contor aceeasi 10 A, va arata la fel consumul, numai ca tensiune este de 1000 volti si atunci o sa regasesti dincolo 10A x 1000V= 10Kw.
Diferenta este net in favoarea ta daca ai tensiunea mai mare.
Altfel, daca tensiunea este mai mare, in general si consumatorii au un curent mai mare si valoarea masurata este mai mare si desigur ca beneficiezi de putina lumina in plus la orice bec, la frigider, la aspirator si asa mai departe.
Ideea era alta, pentru o tensiune a retelei mai mare, consumul aparatului scade, lucru care este in avantajul tau, contorul se invarte mai incet.
Deci...avantaj bunica.
Consumul de energie mare il ai din alte motive, nu din cauza tensiunii mari

.........subscriu...........am o societate de profil si lucrez de 10 ani in domeniu............dupa parerea mea nu cred ca de vina e contorul, oricum in nici un caz faptul ca tensiunea e mai mare se umfla si factura.
Curentul alternativ din reteaua nationala oscileaza, nu cred ca bunica are tot timpul 245V la prize. Acest lucru este influentat si de cat de "incarcata"este "faza" respectiva, distanta pana la punctul de transformare, sunt multi factori........poate sa fie si de la un plot din transformator..... dar mai putin probabil( vezi daca in ultima perioada de timp s au facut ceva reparatii la pct de transformare)

Contorul spui ca e de generatie noua.....cred ca este AEM.......sunt contoare bune ....te asigur , si nu cred ca sunt comercializate fara certificat de verificare metrologica (si eu comercializez contoare si toate au asa ceva)........dar hai sa nu bag mana in foc pt. bietul contor si sa ti spun cum poti sa l verifici.... B) .. metoda "babeasca"....la indemana orcui ,ar fi urmatoarea ; ai nevoie doar de un bec de 100W . o dulie e27 si doua bucati de conductor (doua fire....mai precis) Insurubezi becul in dulie, de care ai atasat cele doua fire..... si ai obtinut sa zicem "o lampa de control".....sunt convins ca stii ce spun si te vei descurca........te duci la tabloul electric scoti sigurantele astfel incat sa nu mai ai curent la nici un consumator si apoi cu mare bagare de seama legi,atarni sa zicem firele de la acel fasung cu bec de cele doua bare din tablou (nu ai cum sa te incurci sunt doar 2 bare una este faza si cealalta este nul .....preferabil inainte sa scoti sigurantele din tabloul din casa si sa i dai jos carcasa de bachelita e bine sa opresti toti consumatorii si chiar sa desurubezi siguranta de la firida de bransament ......asta pana atarni cele doua fire) apoi cuplezi din nou tensiunea dar tu trebuie sa ai doar acel bec alimentat ......nimic alceva (spun asta deoarece poate sa te duca in eroare vre un bec uitat aprins prin fundul gradinii sau vre un aparat de radio)......si o sa vezi ca imediat ce becul sa aprins, contorul a inceput sa se miste....cei drept f. incet dar se misca . Bun, te uiti la ceas si incepi sa cronometrezi..........practic in 10 ore la un bec de 100w contorul ar trebui sa "bage" pe index 1Kw..... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif Sigur ca aceasta metoda nu e f. exacta si sunt unele mici erori dar calculele ti le faci singur.

Conteza f. mult ce aparatura electrocasnica are bunica in casa (daca este de generatie veche consumurile sunt mai mari) , de asemeni conteaza ce tip de abonament are (sunt tarife diferentiate pe zone orare) , toate astea ,ca sa nu mai vb. de becurile cu incandescenta influenteaza considerabil factura.

In ceea ce priveste protectia consumatorului casnic la electrocutare.......zic eu ....exista pe piata din RO sigurante automate cu protectie diferentiala (0.01 - 0.03ma) care sunt f. eficiente si accesibile ca pret . In nici un caz nu recomand pe cele fabricate in china sau no - name care sunt mult mai ieftine dar si de f. proasta calitate.



stima

Aceasta postare a fost editata de dily: 28 August 2007 - 09:01 PM

nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#19 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 28 August 2007 - 07:36 AM

Si totusi, revenind la problema initiala, factura incarcata...nu poate fi o greseala de procedura care se rezolva la sfarsitul celor 6 luni cand se face regularizarea?...ca pe la noi asa e, cu declaratia de consum pe care o platesti fara citirea contorului, dupa care la regularizare se citeste si se clarifica ce diferenta ar fi!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#20 Useril este offline   ovi_m 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 28 August 2007 - 09:23 AM

albastru, la 27 Aug 2007, 21:30, a spus:

Citeaza

Ca e protectia mai buna is de acord, insa pierderile nu sunt mai mici. Pierderile de putere prin efect termic sunt proportionale cu patratul curentului. La tensiune de doua ori mai mica, la aceeasi putere consumata si la aceleasi sectiuni ale conductorilor de alimentare, pierderile de putere sunt de patru ori mai mari.

Parerea mea este ca nu prea cunosti cum este facuta distriburtia de energie electrica in USA.
Acolo fiecare casa sau consumator mai important are un transformator coborator propriu de la 750-1000V la 110v si 220V. sau trifazic.

Imi cer scuze ca te-am contrazis fara sa fiu suficient de bine informat. Daca asa stau lucrurile in SUA, ai dreptate.
N-ar trebui sa te simti ofensat cand te contrazice cineva, chiar daca esti convins ca ai dreptate. S-ar prea putea ca si celalalt sa fie convins ca are dreptate. La urma urmei, orice discutie in contradictoriu este potential generatoare de progres. Sper ca nu te astepti ca la orice post al tau sa sara lumea spunand "asa e cum spune domnul, are dreptate domnul" http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
Spre exemplu, eu azi am invatat cum sta treaba cu americanii si butoiasele lor si-s multumit cu asta. Tu n-ai aflat decat ca altii stiu mai putin decat tine la capitolul asta. Chiar daca la inceput te-ai bosumflat, poti fi si tu multumit B)

Cu stima,

Ovi
0

#21 Useril este offline   albastru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 07-June 05

Postat 28 August 2007 - 11:12 AM

Da ovi_m, este bine si cum ai zis tu...
0

#22 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 28 August 2007 - 06:24 PM

Tot ce a spus Albastru este perfect adevarat. As vrea sa complectez doar ca in case, pe langa tensiunea de 120V este si o tensiune BIFAZATA de 240V pentru consumatorii mari: incalzire, aragaz, uscator...etc. La inceput m-a intrigat acea tensiune. Sunt doua faza de 120V defazate la 180 grade. Deci intre ele avem 240V.
0

#23 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 28 August 2007 - 10:11 PM

cred ca ar trebui deschis un subiect nou...ca s-a cam pierdut siru la intrebarea initiata:.....245V?...subiect nou: "tensiuni la americani" :D
glumeam.....sunt chestii interesante de aflat din ce ziceti voi, stie cineva, americanu' plateste pt "tomberonul" lui din stalpul casei?????
bafta!
doar....eu
0721.798.720

0

#24 Useril este offline   albastru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 07-June 05

Postat 28 August 2007 - 10:46 PM

Citeaza

Tot ce a spus Albastru este perfect adevarat. As vrea sa complectez doar ca in case, pe langa tensiunea de 120V este si o tensiune BIFAZATA de 240V pentru consumatorii mari: incalzire, aragaz, uscator...etc. La inceput m-a intrigat acea tensiune. Sunt doua faza de 120V defazate la 180 grade. Deci intre ele avem 240V.

N-am stiut de defajazul de 180 grade.
O rezolvare simpla si facuta extrem de inteligent.
Treaba asta este mai tare decat 220V de la noi.
Frumoasa chestie...

Albastru
0

#25 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 28 August 2007 - 11:34 PM

Daca la americani se folosesc transformatoare individuale, cred totusi ca se limiteaza din start puterea instalata la fiecare consumator. Sunt convins ca asa ceva la multi romani nu ar prinde tare bine, mai ales sa nu poti folosi un transformator de sudura si mai ales unu facut improvizat :D

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 28 August 2007 - 11:36 PM

0

#26 Useril este offline   albastru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 07-June 05

Postat 28 August 2007 - 11:58 PM

Acolo nu improvizeaza nimeni transformatoare, cred ca le cumpara fiecare in functie de necesitati. Tensiunea de intrare este destul de mare si nu cred ca exista loc de improvizatii si oricum, aia au legi pentru orice, mai ales pentru chestiuni de felul acesta.
Ca amator nu cred ca este posibil sa construiesti in casa asa ceva si probabil nu costa asa o avere incat sa nu-ti permiti ce-ti trebuie.
Legat de limitare, nu cred ca aia ar fi in stare sa limiteze energia livrata, ei urmaresc sa te faca sa consumi cat mai mult, trebuie sa stii sa le ceri ce vrei.
Aia sunt capitalisti adevarati, au trecut de fazele astea cu limitarea energiei electrice de vreo 80 ani.
0

#27 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 29 August 2007 - 12:19 AM

Tinand cont ca toata incalzirea, inclusiv in subsolul casei, este electrica nu cred sa conteze un aparat de sudura.
Daca chiar intereseaza pe cineva pot sa ma uit in contract si sa va spun cat este curentul maxim al bransamentului meu.
Oricum treaba cu transformatorul si cele doua faze este inteligenta. In casa intra trei fire. Fazele si nulul. Jumatate din casa este intre o faza si nul, cealalta pe faza a doua si marii consumatori intre faze. Deci ei incarca reteaua mea egal.
Ca sa va descretesc fruntile va spun ca aici cand cumperi un aspirator, masina de gaurit....etc....iti dau curentul consumat. Deci cumperi aspirator de 20A. Mai rar iti dau in HP.....ciudatenii.

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 29 August 2007 - 12:20 AM

0

#28 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 29 August 2007 - 02:26 PM

Asta e ca in bancul ala cu Bula si Strul, unul in America si unul in Romania.
In America cu 5 dolari iti poti cumpara un elefant, in Romania de ce sa-ti cumperi un elefant ca se strica atata carne si nu ai unde sa o pastrezi, mai bine mai pui inca 1 dolar si cumperi un pui... adica de ce sa fie bine daca se poate rau ?
Dar n-am inteles, se poate da puterea unui aspirator in cai putere ? asta chiar ca e ciudat
0

#29 Useril este offline   albastru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 07-June 05

Postat 29 August 2007 - 09:07 PM

1Kw=1,36HP, deci este cam aceeasi treaba. Daca am gresit sa ma corecteze cineva.

Albastru
0

#30 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 August 2007 - 09:15 PM

1,34HP
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro