Modelism - RHC Forum: Intrebare tehnica - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Intrebare tehnica Flaybar

#1 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

  Postat 21 August 2007 - 07:40 AM

Salut,

Cine poate sa-mi spuna care este rolul flaybar-ului la modele avand in vedere ca "piesa" respectiva nu exista la elicopterele 1:1??
2 fast 4 you 2
0

#2 Useril este offline   Rontaila 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 324
  • Inregistrat: 29-May 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI /BERCENI
  • Interests:Tot ce zboara cu motor sau se scufunda in mare

Postat 21 August 2007 - 09:35 AM

Salut ,

Fara a intra in prea multe amanunte ,are rolul eleroanelor si totodata de a echilibra dinamic rotorul( o metoda de a face elicopterul mai "lenes" in comenzi este adaugarea de greutati linga aripioarele flybar-ului.
La cele mari in functie de costructia platoului ciclic ,pot lipsi (vezi BELL heli)

Bafta si CAVOK
Primul sosit ,ultimul plecat..
0

#3 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 21 August 2007 - 10:10 AM

Te rog intra in amanunte, ca n-am inteles nimic!

Detaliez un pic intrebarea:

Tinand cont ca platoul ciclic al modelelor este aproape identic cu cel al elicopterelor 1:1, ce ii lipseste totusi de a trebuit sa fie adaugat flaybar-ul?
Ceva excluzand acrobatiile 3D!
2 fast 4 you 2
0

#4 Useril este offline   Rontaila 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 324
  • Inregistrat: 29-May 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI /BERCENI
  • Interests:Tot ce zboara cu motor sau se scufunda in mare

Postat 21 August 2007 - 11:03 AM

Aerodinamic joaca rolul de suprafete de comanda suplimentare atunci cind maresti pasul la rotor isi modifica si ele unghiul de incidenta ,maresc suprafata efectiva a rotorului si folosesc la micsorarea efortului pe bratele platoului ciclic (compensatoare aerodinamice de efort ) , daca vrei mai multe amanunte ,cinstit vorbind ma pui in situatia sa incep sa caut manualul de aerodinamica si habar nu am pe unde este.

Bafta si CAVOK
Primul sosit ,ultimul plecat..
0

#5 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 21 August 2007 - 11:24 AM

Rol asemanator cu stabilizatorul orizontal de la aeromodel.

Servourile (vectorii din platoul ciclic) nu modifica pasul (incidenta) palelor principale, servourile modifica unghiul platoului stabilizator (exceptie pasul colectiv). Acesta se deplaseaza (in sus sau in jos) si implicit modifica pasul (ciclic) la platoul principal. Fiecare pala (luata ca suprafata portanta), are cuplata (prin pirghie), o pala stabilizatoare (care o urmeaza in rotatie), aceasta (pala stabilizatoare) miscindu-se in sus sau in jos, modifica ciclic unghiul (incidenta) palei principale. De asemenea (suplimentar), platoul stabilizator compenseaza miscarea in planul de rotatie, adica tinde sa stabilizeze deplasarea (la inaintare sau la vint lateral), defalcind cele doua planuri de rotatie (fara interventie ciclica).
0

#6 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 21 August 2007 - 12:44 PM

Citeaza

Acesta se deplaseaza (in sus sau in jos) si implicit modifica pasul (ciclic) la platoul principal.


Din punct de vedere mecanic, am inteles ce face. Dar la fel de bine se puteau cupla palele principale direct la platoul ciclic. Nu?
Nu cumva flaybar-ul imprima o miscare de rotatie in plan vertical in functie de inclinatia paltoului? Asta pentru ca "palele" flaybar-ului sunt pe acelasi ax (nu isi schimba unghiul independent).
2 fast 4 you 2
0

#7 Useril este offline   Rontaila 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 324
  • Inregistrat: 29-May 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI /BERCENI
  • Interests:Tot ce zboara cu motor sau se scufunda in mare

Postat 24 August 2007 - 12:01 PM

Pentru o documentare mai temeinica cititi aici http://www.dream-mod...o/glossary.html
Primul sosit ,ultimul plecat..
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro