Modelism - RHC Forum: turnarea navomodelelor.. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

turnarea navomodelelor.. gelcot=???

#1 Useril este offline   geani131 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 19-August 07

Postat 19 August 2007 - 09:32 AM

stie careva de unde se poate procura gelcot?vreau sa torn o barca din fibra de sticla dar se lipeste rasina de matritza f.rau...am intzeles ca tre sa am un strat de gelcot intre matritza si rasina pe care o aplic...dar nu stiu de unde pot cumpara asa ceva...daca are careva de vanzare va rog sa-mi spunetzi..
0

#2 Useril este offline   mmarian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 31-October 06

Postat 19 August 2007 - 12:02 PM

Pentru extragerea modelului din/de pe matrita, aceasta trebuie DEMULATA in prealabil. Demularea se realizeaza aplicand cateva straturi de alcool polivinilic (APV) dizolvat in apa sau - cazul ideal - procurat in solutie (de ex. de la POLICOLOR), ceara speciala pentru demulare ori, in cel mai rau caz, ceara de parchet. Fiecare strat se lasa sa se usuce si - cu exceptia demularii cu APV - inainte de aplicarea stratului urmator - de "lustruieste" stratul anterior cu o carpa fara scame.

Gelcoatul este tot o rasina poliesterica, dar care contine substante solide in dispersie (la nevoie si pigmentul corespunzator culorii dorite a piesei), si se aplica pe matrita pentru a conferi suprafetei acesteia anumite proprietati (culoare, rezistenta mecanica, elasticitate, rezistenta la anumiti agenti chimici et.), determinate de compozitia gelcoatului.

Cum procurarea gelcoatului nu este la indemana oricui, o alternativa o reprezinta fie aplicarea pe matrita - dupa demulare - a unui strat de rasina pigmentata in culoarea dorita (procedeu pe care il recomand in cazul unei matrite bine finisate), fie prepararea gelcoatului (amestec de rasina poliesterica cu agenti tixotropizanti (sicasil, aerosil, pudra de talc etc.) si asplicarea lui pe o matrita mai "din topor", urmand apoi finisarea cu hartie abraziva a modelului.
0

#3 Useril este offline   kmypld 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 23-August 07

Postat 23 August 2007 - 08:33 AM

geani131, la 19 Aug 2007, 09:32, a spus:

stie careva de unde se poate procura gelcot?vreau sa torn o barca din fibra de sticla dar se lipeste rasina de matritza f.rau...am intzeles ca tre sa am un strat de gelcot intre matritza si rasina pe care o aplic...dar nu stiu de unde pot cumpara asa ceva...daca are careva de vanzare va rog sa-mi spunetzi..

Fibra de sticla si rasini poliester, gel coat, demulanti si toata gama+ cauciuc siliconic gasiti la :
POLYDIS SRL
Str.Biharia nr.67-77 ( incinta Metav )
Tel. 021 549 15 59
0731 660 103

Dau si in cantitati mai mici cu conditia sa aveti ambalaje si fara a fi nevoie de autorizatii speciale de transport.

Succes !
0

#4 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 26 August 2007 - 09:22 PM

uite o barca facuta in matrita din topor(ipsos) dupa ce am facut modelul din carton si placaj.....eu nu am folosit gelcoat ca sa mai reduc din greutate ....poti aplica in prima faza un strat de rasina poliesterica cu ceva mai mult intaritor (accelerator).

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1188156133.jpg

ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

#5 Useril este offline   deejaydanyaero 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 675
  • Inregistrat: 31-May 07

Postat 26 August 2007 - 09:26 PM

alta .....si credema ca nu am finisat prea mult la ea...... :lol: :D

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1188156402.jpg

ceea ce realizez este umbra a ceea ce gandesc
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro