Modelism - RHC Forum: 2.4 pro sau contra - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

2.4 pro sau contra

#1 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

  Postat 24 May 2005 - 01:59 PM

A vazut cineva asa ceva la lucru?

Spektrum
Pare interesanta!

Va rog pareri pro si contra.


Cu stima,

Aceasta postare a fost editata de CristiM: 24 May 2005 - 02:00 PM

2 fast 4 you 2
0

#2 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 24 May 2005 - 02:22 PM

Nu am mai vazut asa ceva (bine ,nici nu am vazut multe :rolleyes: ) . Cel mai mult imi place la telecomanda asta ca foloseste modulatie cu spectru imprastiat (imi vine cam greu sa cred chiar, dar daca acolo asa zice)
Era de astepta sa se renuntze la invechitele modualtii AM si FM si sa se foloseasca ceva mai bun contra briuajelor dar la spectru imprastiat chiar nu ma asteptam.
Misto jucrie.. a facuto si pe a mea care e pe 433MHz cu modulatie FSK :D

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 24 May 2005 - 02:23 PM

0

#3 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 24 May 2005 - 02:25 PM

Interesant ca s-a rezolvat problema bruiajului si ca exista telemetrie !!!
Naspa ca nu exista inca pt aero si e ciudata faza cu antena ( antena nu trebuie sa fie la orizontala ?? "The only condition to be avoided is having a completely horizontal antenna " )
DT
0

#4 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 24 May 2005 - 02:30 PM

Antena este cea de pe modul, mult mai mica (sub 10 cm) decat una clasica! Probabil ca nici nu depaseste mult carcasa transmitatorului.

Aceasta postare a fost editata de CristiM: 24 May 2005 - 02:32 PM

2 fast 4 you 2
0

#5 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 26 May 2005 - 09:59 AM

Stupoare, am vazut (citit) pagini intregi despre cum sa construim noi ce au facut altii acum 30 de ani, sau cum sa nu "amestecam metanolul cu drogatii" si despre o chestie care (cred eu) este revolutionara, nica'!

Oricum intentionez sa incerc asa ceva. La pretul de 160$ + transport, zic ca merita.

Aceasta postare a fost editata de CristiM: 26 May 2005 - 10:00 AM

2 fast 4 you 2
0

#6 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2005 - 12:02 PM

@Zod

Te inseli, exista si pentru aero. A fost prezentat modulul de 2,4GHz pentru Hitec Eclipse la Targul de la Nürnberg. E destept foc, pa bruiaje, pa canale, pa... mai toate porcariile. Va apare cat de curand si varianta comerciala (daca nu o fi aparut deja)

Stima si consideratiunea
Men
0

#7 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 26 May 2005 - 12:24 PM

Modulul pentru emitator, merge probabil pentru orice statie (auto, aero, etc), dar problema ramane receptorul.
Nu am vazut inca unul cu mai mult de trei canale.
2 fast 4 you 2
0

#8 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 27 May 2005 - 10:52 AM

E foarte frumos ce zice baietii astia aici.

Inainte sa incep sa carai, comentez aspectele pozitive.

- antena scurta in ambele echipamente.
- eliminarea automata a majoritatii surselor (clasice) de bruiaj
- consum mai mic (zic ei)
- eliminarea problemelor cu alocarea de canale libere, poatentiale surse de bruiaj.
-


Negative? Pai, sa vedem:

- sa vedem daca tehnologia asta se maturizeaza si este imbratisata de modelisti, daca face ceea ce zice.
- la noi in tara avem voie sa folosim frecventa ceea?
- 3G'u lu' Connex e la vreo 200Mhz mai jos.....
-


Dar, interesant.
sa vezi acuma cata lume o sa stranga bani sa-si ia statii noi
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#9 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 27 May 2005 - 12:30 PM

Interesant pas!...am tot cautat o versiune aero, la pret asa avantajos dar nu am gasit nimic, nici macar scump! Sa asteptam Hitec-ul de care pomenea Men!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#10 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 27 May 2005 - 09:21 PM

CristiM, la 26 May 2005, 12:24, a spus:

Modulul pentru emitator, merge probabil pentru orice statie (auto, aero, etc), dar problema ramane receptorul.
Nu am vazut inca unul cu mai mult de trei canale.

Teoria zice ca la purtatoarea asta, capacitatea de transmisie a canalului este foarte mare! Video color in timp real (de la connex 3G) la o banda de transmisie cu tot felul de compresi si decompresii de catzva MHz. Pai in spatiul asta se pot pune o gramaaaaaaaaada de comenzi! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#11 Useril este offline   Dom*PROFESOR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1301
  • Inregistrat: 17-April 02

Postat 27 May 2005 - 10:15 PM

Baieti, suntem in pline era digitala, este normal sa avem aplicatii si la statiile noastre!
PER ASPERA AD ASTRA!
Live to fly!!!!!
Subiectul JURNAL DE ZBOR este initiat de Dom*PROFESOR la 1 septembrie 2003
0

#12 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 28 May 2005 - 07:10 PM

domnu_doctor, la 27 May 2005, 22:21, a spus:

CristiM, la 26 May 2005, 12:24, a spus:

Modulul pentru emitator, merge probabil pentru orice statie (auto, aero, etc), dar problema ramane receptorul.
Nu am vazut inca unul cu mai mult de trei canale.

Teoria zice ca la purtatoarea asta, capacitatea de transmisie a canalului este foarte mare! Video color in timp real (de la connex 3G) la o banda de transmisie cu tot felul de compresi si decompresii de catzva MHz. Pai in spatiul asta se pot pune o gramaaaaaaaaada de comenzi! :wub:

Stima,

Nu am zis ca nu se poate face, ci ca nu am vazut de vanzare!!! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/huh.gif
2 fast 4 you 2
0

#13 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 28 May 2005 - 07:25 PM

In general cresterea valorii frecventei purtatoare are mai multe efecte. :wub: Unul dintre ele este ca permite transpunerea unui spectru larg de frecvente modulatoare, care corespunde semnalului de joasa frecventa aferent semnaleleor de comanda de la "manivele"!' :wub: In consecinta posibilitatile de extindere a numarului de comenzi la frecvente purtatoare inalte, este aproape nelimitat, respectiv numarul de comenzi ce poate fi oferit de un sistem de comanda radio pe o purtatoare din banda de 2,4 GHz este muuuuuuuult mai mare decat ce-si poate imagine orice utilizator de rc! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif
In alta oridne de idei, pentru sisteme rc, in aceasta banda, trebuie facut un compromis in ceea ce priveste una dintre cele mai importante facilitati oferite de propagarea la aceste frecvente, respectiv directivitatea foarte mare. Din aceasta cauza luati-va gandul de a utiliza catziva mW, in Tx, lucru valabil doar in situatia in care ca sistem radiant aveti atat la Tx cat si la Rx antene focalizate (parabolice).

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#14 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 28 May 2005 - 09:47 PM

interesant dar parca as ramane tot pe 72-ul meu :) (sau 27, 35 si care mai sunt :D ). Am urcat aripa de vedeam un punct alungit... oprit motorul... si planat... o placere :) chiar nu ma interesa ce radiocomanda butonam B)

acum serios: e normal ca si sistemele de radiocomanda sa evolueze dar in general (in opinia mea) nimic nu e mai important decat placerea zborului. Restul sunt detalii :)

MIG-29
0

#15 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2005 - 06:29 AM

Multumita lui @domnu_doctor m-am luminat dece nu merge (deocamdata) acest modul la o statie pentru "aero". Ma intriga mult dece receptorul are doar 3 comenzi si desi sistemul se vinde in toata lumea deja (in multe tari din Europa se gaseste dar la pret dublu ca la americani), nicaeri nici macar nu se pomenea ca poate fi pusa pe o statie "aero". Din contra, in sectiunea "FAQ" de pe siteul oficial se spunea ca modulele nu sint destinate pentru "aero" din cauza deosebirilor dintre acest domeniu si "terestru".

Pai deosebirea esentiala e ca o masina sau o barca stau in general in acelasi plan relativ (pe apa cel putin e acelasi plan absolut) astfel incit antena de receptie e tot timpul relativ verticala (cu mici exceptii cind vehicolul ia un viraj si se inclina). Pe cind un avion in special dar si un elicopter vor evolua la diferite inaltimi si in diferite pozitii fata de orizontala.

Poate ati remarcat ca spuneau pe siteul respectiv ca "se va evita montarea antenei de receptie in pozitie orizontala pe toata lungimea ei; macar o portiune din ea trebuie sa fie verticala". Ideea era ca cele doua antene (de emisie si receptie) sa fie cvasi paralele (in general tinem emitatorul "pistol" cu antena aproape verticala) si cit de cit in acelasi plan orizontal si anume la nivelul solului. Probabil ca daca am fi cocotati pe o macara si masina ar fi sub noi, am cam pierde controlul ei (glumeam doar ca sa intelegeti ce-i cu acelasi plan :) ).

@domnu_doctor stie mai bine dar probabil ca si altii de pe acest forum stiu si-i rog sa ma corecteze daca gresesc dar parerea mea e ca la aceste frecvente ridicate (2,4G) o antena "baston" ca cea care echipeaza modulul de emisie in cauza, emite radiatia electromagnetica mult mai aplatizat, deci mai apropiat de forma unei lentile biconvexe decit a unei sfere cum intilnim la frecventele uzuale in RC (nici acolo emisia nu e omnidirectionala dar se apropie mai mult).

Deci ca o concluzie, sistemul e foarte bun pentru "terestri" din cel putin doua puncte de vedere:
1) imunitatea (cel putin asa are pretentia producatorul) la perturbatii, ceea ce il face foarte potrivit sportivilor de performanta.
2) nu mai exista problema bandei de 75Mhz (neadmisa in Romania).

Apropo, dar 2,4Ghz e admisa la noi? :)

Oricum sistemul e inca la inceput si mai poate fi perfectionat si nu ne ramine decit sa asteptam sa se rezolve si problema folosirii in siguranta si la "aero" si dece nu ? si a scaderii costului caci sa nu uitam ca cei 160$ de care spunea @CristiM se cer doar pe un receptor si un MODUL DE EMISIE ce trebuie atasat la un emitator care costa si ala destul (vorbim doar de acele emitatoare ce admit module amovibile).

Si ultima problema: de ce receptorul are doar 3 comenzi ?
Pai tocmai ca sa nu fim tentati sa punem modulul pe un "Eclipse" cu 7 comenzi (in cazul ca merge) si apoi receptorul pe un avion mare (cu 4 sau mai multe comenzi) si sa dam cu acesta in ceva sau cineva.

Am uitat sa-i multumesc lui @CristiM pentru ca ne-a atras atentia asupra acestei statii revolutionare.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 29 May 2005 - 06:35 AM



0

#16 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 29 May 2005 - 09:44 AM

Asa cum spuneam cu ceva vreme in urma, din punctul de vedere al rc-istilor, suportul de transmisie pe care se transmit castre Rx semnalele de comanda nu este important. Important este ca aceste semnale sa ajunga in conditii de siguranta si nealterate de vreun semnal pertubator care poate produce "diverse efecte" :D Cei cu aero nici nu vor sa se gandeasca! Si aici l-as cita pe ReD! :) Cel cu bastonu' la torpedo'! Si-i dau dreptate!
Aparitia acestui sistem de tansmisie in banda de 2,4 GHz, este intr-adevar deosebit, dar sunt anumite aspecte pe care navigator le-a sesizat foarte bine. B) Este de remarcat un lucru, care din punctul de vedre al rc-istilor nu prea conteaza, de fapt el fiind esential pentru aceste valori de frecvente: deoarece exista o corespondenta biunivoca intre valoarea frecventei si capacitatea ei de "transport", rezulta ca cu cat este mai mare aceasta valoare cu atat mai multa informate poate transporta. Cand zic informatie, ma refer la structura semnalului modulator, adica a acelui semnal ce contine spectrul de LF (joasa frecventa) ce contine semnalele de la "manivele" :) Capacitatea mare de rejectie a eventualeleor surse de zgomot este una din cele mai importante calitati ale lui 2,4 si nu trebuie neglijat aces lucru. De asemenea aceasta valore mare a purtatoarei permite si o serie de procese de modulatie menite sa sporeasca protectia la zgomot prin diverse artificii de modulatie, iar aici vreu sa mai adaug ca "alunecarea" spre FM este inca un pas in acest sens. Modificarea lobului de radiatie a antenei este o chestiune de ordin tehnic, care probabil va fi rezolvata in cazul in care cererea in domeniu va fi corespunzatoare. In rest, vorba lui MIG-29, important este sa-si vada haripa zburand si raspunzand corect la comenzi! Ca asta se face in 35 sau in 72 sau 2,4, nu prea conteaza de loc, pentru ca esenta e haripa sau modelul, iar cand esti la zbor, okii stau pe model si nu pe statie! :)

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#17 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 30 May 2005 - 09:11 AM

Un link poate util, se specifica si ce modele de TX accepta modulul:

WHICH RADIOS WILL WORK WITH THE SPEKTRUM?
At the time of our testing, the Spektrum for the Airtronics M8 was the only one available, but by the time you read this, modules should be available for the KO EX-10 Helios and EX1 Mars, the Futaba 3PJ and 3PK, the JR 756 and R1 and the Hitec Lynx 3D, CRX and SRX.


http://www.rccaracti...spektrumDSM.asp

Si poate de vanzare:

http://h1071118.hobbyshopnow.com/products/...sp?prod=SPM1001
sau
http://www.ehobbies.com/spm1004.html
http://www.rctechonline.com/products/radio...ektrum/dsm.html.[B]

Aceasta postare a fost editata de leo: 30 May 2005 - 09:12 AM

Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#18 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 30 May 2005 - 10:48 AM

Salut
Stau si ma gandesc daca un receptor de la acest gen de adaptor nu se incadreaza cumva in banda utilizata la noi pentru retele wireless (2.4GHz). In acest caz putem transforma un laptop ieftin , dotat cu un joystick (gen gamebird de la rhc) plus placa de retea wireless plus ceva soft , intr-un emitator ultraperformant care in alte conditii costa peste 2000 euro (vezi firma din nordu tarii). Softul cred ca ar aparea cu timpu , daca acest lucru ar fi posibil ....
Totusi pentru aceasta frecventa exista o mare problema: obstacolele. Pana si frunzisul copacilor intercalat intre emitator si receptor atenueaza considerabil semnalul....

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 30 May 2005 - 11:51 AM

0

#19 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 30 May 2005 - 11:06 AM

navigator, la 29 May 2005, 07:29, a spus:

nici macar nu se pomenea ca poate fi pusa pe o statie "aero". Din contra, in sectiunea "FAQ" de pe siteul oficial se spunea ca modulele nu sint destinate pentru "aero" din cauza deosebirilor dintre acest domeniu si "terestru".
Pai deosebirea esentiala e ca o masina sau o barca stau in general in acelasi plan relativ (pe apa cel putin e acelasi plan absolut) astfel incit antena de receptie e tot timpul relativ verticala (cu mici exceptii cind vehicolul ia un viraj si se inclina). Pe cind un avion in special dar si un elicopter vor evolua la diferite inaltimi si in diferite pozitii fata de orizontala.
Poate ati remarcat ca spuneau pe siteul respectiv ca "se va evita montarea antenei de receptie in pozitie orizontala pe toata lungimea ei; macar o portiune din ea trebuie sa fie verticala". Ideea era ca cele doua antene (de emisie si receptie) sa fie cvasi paralele (in general tinem emitatorul "pistol" cu antena aproape verticala) si cit de cit in acelasi plan orizontal si anume la nivelul solului.

Citeaza

MEN: Te inseli, exista si pentru aero. A fost prezentat modulul de 2,4GHz pentru Hitec Eclipse la Targul de la Nürnberg. E destept foc, pa bruiaje, pa canale, pa... mai toate porcariile. Va apare cat de curand si varianta comerciala (daca nu o fi aparut deja)

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#20 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2005 - 03:13 PM

Si Zod si eu am vorbit dupa ce am studiat atenti tot siteul producatorului. Poate ca intre timp s-a rezolvat problema cu aero si pe siteul Spektrum nu se actualizase.

Oricum e o veste foarte buna. :D

Mai poate fi o explicatie: atit Eclipse cit si SRX-ul pot merge cu acelasi modul de rf, asa ca de ce n-ar intra un Spektrum de asta si pe Eclipse daca fizic se potriveste? (parerea mea)

Aceasta postare a fost editata de navigator: 31 May 2005 - 03:17 PM



0

#21 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2005 - 12:51 PM

Legat de tehnologia asta noua, studiati si siteul firmei Nomadio http://www.nomadio.n...t.asp?ilevel1=2 care produce o statie tip pistol cu 4 comenzi si 3 canale de telemetrie in timp real : viteza, temperatura, baterie.

Din pacate statia e cam scumpa, 520$ la eHobbies, dar pe masura ce o sa fie vinduta de mai multi dealeri, pretul va scadea.

Revin cu o adaugire. Un nene de la firma a spus pe forumul RCUniverse ca statia va fi gata pe la sfirsitul lui Iunie - inceputul lui Iulie si ca va costa sub 500$ pretul pietei.
Si mai cititi tot pe acest forum http://www.rcuniverse.com/forum/Nomadio_Se..._1762790/tm.htm despre posibilitatea si planul de a fi facuta si pentru AERO.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 05 June 2005 - 01:15 PM



0

#22 Useril este offline   Red Team 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 25-December 05

Postat 03 January 2006 - 09:56 AM

Marinaru zice:

" ...se constata ca sunt permise urmatoarele canale:

27MHZ, canalele 4,9,14,19,24 (notatia statelor europene...in 27MHz, USA are alta numerotare a canalelor);
35 MHz, toate canalele cuprinse intre 61 si 81 (interval inchis);
40 MHz, patru canale si anume 50, 51, 52, 53...atat..."

Dar pe site-ul Spektrum zcrie :

" Since the Spektrum DSM system operates on the 2.4 GHz world-wide ISM band (ISM stands for Industrial Science and Medical), your Spektrum system is legal to operate in virtually any country throughout the world. "

si

" The DSM system is currently FCC legal and by January it will be ROAR and IFMAR legal. "


Deci, putem folosi Spektrum in Ro ?
0

#23 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 03 January 2006 - 03:40 PM

Da :D
2 fast 4 you 2
0

#24 Useril este offline   Red Team 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 25-December 05

Postat 03 January 2006 - 04:04 PM

Pana la urma ti-ai luat Spektrum, Cristi ? Si oricum...cum ramane cu legea aia, de zicea Marinaru ?
0

#25 Useril este offline   Great Snoopy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 27-March 06

Postat 17 April 2006 - 12:41 AM

Cam tirziu (raspunsul meu) insa :
Este legal sa folosesti 2.4Ghz in romania, banda este rezervata pentru diverse echipamente electronice de mica putere.Conditia este puterea de emisie deci.
De asemenea aceleasi frecvente sint folosite de orice inseamna comunicatii de date wireless conform standardelor din familia 802.11.
Adica daca aveti un laptop care stie wireless, asta merge in 2.4Ghz, samd.
Chiar ma gindeam cit o sa dureze pina sa apara asa ceva. De fapt cel mai interesant lucru care ar merita sa se intimple ar fi sa apara sisteme rc care chiar opereaza
conform standardului 802.11 (asta ar insemna ca receptorul de pe model nu va mai fi doar un receptor ci un adevarat computer legat intr-o retea wireless pentru
care statia este access point). Avantajele (in momentul in care se va face asa ceva suficient de mic si ieftin) vor consta in faptul ca se va permite un numar virtual nelimitat de canale, comunicatie bidirectionala etc).
0

#26 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 22 May 2006 - 11:20 AM

Salut,

Revin cu informatii proaspete in legatura cu tehnologia DSM.

Deja lucrurile s-au "asezat", au fost eliminate problemele de inceput, si deja a aparut varianta imbunatatita (PRO) care micsoreaza timpul de raspuns la 3 ms, vine cu un cablaj rezistent la combustibil (receptorul) si protectie antistatica (au existat probleme cu anumite tipuri de mochete)

De asemenea a aparut si modulul de telemetrie, cu trei senzori: temp. viteza, numarare tururi.

Pentru pasionatii de aero/heli, modelul cu 6 canale, mixaje, etc.!

Mai multe informatii aici :(
2 fast 4 you 2
0

#27 Useril este offline   Picco2 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 28-December 04

Postat 22 May 2006 - 09:06 PM

Vreau si eu un sistem pentru R1 dar nu am gasit nici un magazin care sa vanda cu card pentru Romania.
Aveti vreo informatie ?? Horizon hobbies nu vinde, dar cica ar avea reprezentant in Romania ...??!h
0

#28 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 23 May 2006 - 08:04 AM

CristiM, la 22 May 2006, 12:20, a spus:

Pentru pasionatii de aero/heli, modelul cu 6 canale, mixaje, etc.!
Mai multe informatii aici :D

Da nu exista si o versiune pentru aeromdele mai mari?...in descriere, specifica doar park flyer, indoor sau modele de spuma!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#29 Useril este offline   MRX 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 23 May 2006 - 08:41 AM

Inca nu. Cica mai au mult de studiu pt modele mai mari - distante mai mari. Asteptam.
Marius-Dan Morcov
0

#30 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2006 - 08:53 AM

Datorita faptului ca la aceste frecvente ridicate antenele (atit de emisie cit si de receptie) se comporta altfel decit in cazul frecventelor "obisnuite",d.p.v. al directivitatii (nu sint omnidirectionale), exista un risc ca in anumite pozitii ale avionului fata de emitator sa se strice sau sa se piarda legatura, asa ca inca nu e cazul sa se aplice la avioanele grele ce merg departe si fac si figuri de acrobatie.
Creatorii sistemului au promis ca se studiaza si posibilitatea asta, dar dupa ce vor pune la punct un sistem de antene mai eficiente, in special la receptie unde trebuie marita "omnidirectionalitatea" lor.


0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro