Modelism - RHC Forum: Mainile sus! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Mainile sus! Pistol sau manse - care-i mai buna?

#1 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 10 August 2007 - 08:32 PM

pina acum am tratat statiile de tip "pistol", cu comanda directie cu volan ca fiind jucarii. totusi am vazut ca sunt statii de tipul asta mai scumpe decat echivalentul cu manse. majoritatea kiturilor sau RTR, chiar in cazul modelelor cat de cat performante sunt dotate cu astfel de comenzi. Mai mult decat atat am vazut si in cateva filmulete de la competitii ca o parte dintre competitori folosesc comanda "pistol". Precizez ca nu am folosit niciodata o astfel de comanda, de aceea as dori sa stiu care ar fi parerea celor care le-au folosit la modelele de viteza. 10x
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#2 Useril este offline   VanPulov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 503
  • Inregistrat: 01-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Zalau-Cluj-München
  • Interests:navo

Postat 15 August 2007 - 09:54 PM

salutare,

imi expun si eu parerea in legatura cu statiile tip pistol,
faptul ca sunt unele mai scumpe este datorat nivelului tehnologiei folosite, motivul pt care au aparut statiile tip pistol este de origine ergonomica si anume ca este mai rapida actionarea tragaciului(acceleratie-frana-revers) cu un singur deget pe cand la statiile cu manse este probabil mai greu cu miscari rapide (poate daca s-ar face manse inelare in care sa iti introduci degetul, ar fi ceva asemanator cu cele de la pistol)
motivul pt care cred eu ca au aparut aceste modele de statii (pisol) la auto, este faptul ca cele mai multe jucarii teleghidate sunt auto si dupa cum am spus este mai usor sa pilotezi cu pistol si nu ai nevoie de experienta in pilotat, asadar trecand unii de la jucarii la modelism si fiind obisnuiti cu pistol au cerut acest model sa fie introdus si in randul statiilor de marca
parerea mea este ca daca esti obisnuit cu un fel de statie, indiferent de modul in care o folosesti cu 1, 2 sau 3 degete pe mansa (in cazul celor cu manse),nu ar trebui sa fie influentat pilotajul

Numa bine !

P.S. : daca nu am dreptate contra-argumentele sunt binevenite
0

#3 Useril este offline   CUVY 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 19-December 02

Postat 22 August 2007 - 02:25 PM

pe navo eu prefer statia pistol.
e mai comoda si am impresia unui control mai bun.
un plus ar fi ca e si mai usoara.
e conceputa sa fie usor de tinut in mana.
nu-ti trebie un sistem de prindere.
Vae victis
0

#4 Useril este offline   Zue 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1495
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2007 - 09:02 PM

am ambele tipuri de statie, la navo (inclusiv la cele de viteza) pt. mine nu conteaza ce tip de statie folosesc,

la auto nu ma descurc cu cea pe manse si evident ca o prefer pe cea tip pistol, in special la viraje unde finetea conteaza

sunt modelisti cu state vechi care piloteaza cu manse fara nicio o problema, cred ca este o chestie de obisnuinta
tel.0745026562
0

#5 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 23 August 2007 - 04:48 PM

intr-adevar alegerea statiei depinde de modelist eu personal ma descurc foarte bine cu statia normala si la auto si la navo fara nici o problema dar in schimb daca-mi piu un pistol in mana fac crime (nu prea ma descurc) http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#6 Useril este offline   RACER 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 353
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:Automodelism

Postat 23 December 2010 - 12:19 AM

tot cam asa sunt si io cu cele de tip pistol io m-ai repede m-am acomodat cu cele normale si ma descurc binisor si la auto dar si la navo dar acu depinde de preferintele fiecaruia
N-ai masina,ti-e necaz...ai masina,ai necaz!!!
0

#7 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 26 December 2010 - 08:32 PM

Daca vorbim de navo pentru viteza pentru mine sunt mai eficiente statiile tip pistol cu doua, trei canale ( al treilea canal nu prea iti foloseste). Nu ma incurc in butoane, pozitia mainii pe comenzi este f. comoda, nu ai nevoie de snur pt. prindere....etc...insa e important sa ai o statie f. buna din p.d.v. al calitatii. Eu personal desi am o multime de statii cu doua sau mai multe canale, pistol sau stik, cand ies cu un model intr un loc cu multa "poluare" radio cum este IOR-ul sau orice alt parc din oras folosesc exclusiv pistol Futaba FSST. O am inca de cand a aparut, cred ca sunt trei ani, si desi a fost destul de scumpa nu m a dezamagit niciodata......cine vine pe IOR stie f. bine conditiile in care ne dam noi, stie "zona" , bordura de beton de care te lovesti cand ramai fara semnal, bruiaje la greu ( practic in 40 sau 35 e o adevarata aventura sa te dai cu 80-100 la ora). Nu am avut niciodata briuaje, pierderi de semnal, sau "accidente " din cauza ei....receptorul (original) este de asemeni f. bun....a fost de multe ori lovit, inundat si nu s a intamplat nici o problema, cand e ud nu functioneaza nimic iar cand se usuca totul revine la normal.....fara "voodoo" sau zvacniri surpriza....
nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#8 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 27 December 2010 - 10:00 AM

Vezi postareadily, la Dec 26 2010, 08:32 PM, a spus:

Daca vorbim de navo pentru viteza pentru mine sunt mai eficiente statiile tip pistol cu doua, trei canale ( al treilea canal nu prea iti foloseste). Nu ma incurc in butoane, pozitia mainii pe comenzi este f. comoda, nu ai nevoie de snur pt. prindere....etc...insa e important sa ai o statie f. buna din p.d.v. al calitatii. Eu personal desi am o multime de statii cu doua sau mai multe canale, pistol sau stik, cand ies cu un model intr un loc cu multa "poluare" radio cum este IOR-ul sau orice alt parc din oras folosesc exclusiv pistol Futaba FSST. O am inca de cand a aparut, cred ca sunt trei ani, si desi a fost destul de scumpa nu m a dezamagit niciodata......cine vine pe IOR stie f. bine conditiile in care ne dam noi, stie "zona" , bordura de beton de care te lovesti cand ramai fara semnal, bruiaje la greu ( practic in 40 sau 35 e o adevarata aventura sa te dai cu 80-100 la ora). Nu am avut niciodata briuaje, pierderi de semnal, sau "accidente " din cauza ei....receptorul (original) este de asemeni f. bun....a fost de multe ori lovit, inundat si nu s a intamplat nici o problema, cand e ud nu functioneaza nimic iar cand se usuca totul revine la normal.....fara "voodoo" sau zvacniri surpriza....



dily,sunt de acord cu tine in cea ce priveste calitatea,avand o statie sigura ii poti proteja si pe cei din juru tau.Sa inteleg ca experimentul `Rapa Rosie`a fost benefic...ma bucur.Bafta.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#9 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 27 December 2010 - 02:20 PM

Vezi postareafurios, la Dec 27 2010, 10:00 AM, a spus:

dily,sunt de acord cu tine in cea ce priveste calitatea,avand o statie sigura ii poti proteja si pe cei din juru tau.Sa inteleg ca experimentul `Rapa Rosie`a fost benefic...ma bucur.Bafta.


....la RR am procedat gresit din nestiinta....lipsa de informare....gresala mea, recunosc....statii am avut duium.....iti dai seama ca data viitoare ( anul acesta) voi veni cu lectia invatata....stima
nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro