Modelism - RHC Forum: Beaver DHC 2 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Beaver DHC 2 primul model

#1 Useril este offline   naminator2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 18-April 05

Postat 10 August 2007 - 03:17 PM

Salutare...

M-am apucat si eu sa fac un Beaver DHC 2 din depron...

Am primit de la Jester de pe forum niste profile taiate la CNC ca sa le am ca model... asa ca am cam o piesa din fiecare....

Din cate vad pe site-ul asta
http://www.aerosquare.com/technique/constr...n_beaver_01.htm

sunt doua imagini care arata exact cate piese trebuie din fiecare...

Sigur e bine ce e acolo? alea sunt toate ?


Pentru taierea depronului nu cred ca am ales cea mai buna solutie, dar il tai direct cu cutterul dupa sabloane, adica dau initial cu un pix care il zgarie nitel si pe urma cu cutterul oblic incerc sa tai sa iasa cat mai putini fulgi si cat mai putine bavuri pe partea cealalta....

Nu ies perfect da cat de cat, am auzit ca exista un adeziv care umble golurile, deci nu ar fi crucial sa fie taiate perfect?

Eu am luat ca adeziv poxipol din ala bicomponent, transparent de pe piata...Mai imi trebuie si din ala de la Bison, Poliester ?
Se mai gaseste si pe altundeva in afara de magazinele de modelism?


am luat baghetele de lemn, bordurile din balsa, motorul brushless, cablu bowden, etc...
Mai ar trebui servouri, regulator etc


In plus indicatiiile de asamblare date acolo sunt sumare, nu stiu prea bine unde sa pun baghtele de pin, in fine, detalii mai multe.... exista vreun site care sa arate mai bine, sau are cineva planuri mai detaliate de constructie?

In legatura cu partea electronica, adica receptorul, regulatorul si emitatorul, si toata partea de control a servourilor.... Eu ma mai pricep cat de cat la electronica, adica o schema si/sau un cablaj pentru astea ar fi suficient sa le fac singur, daca se poate.... Am vreo sansa, sau trebuie neaparat cumparate....

In rest ce ar mai trebui sa stiu in legatura cu acest model, veniti cu indicatii, raspunsuri, sugestii, orice :rolleyes:

Multumesc ca v-ati uitat si numai bine.....
0

#2 Useril este offline   Emilare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 10-March 03

Postat 10 August 2007 - 04:14 PM

Citeaza

Eu am luat ca adeziv poxipol din ala bicomponent, transparent de pe piata...Mai imi trebuie si din ala de la Bison, Poliester ?

Poti foarte bine sa folosesti pistol cu plastic topit ( silicon ) pentru lipirea depronului de depron sau a depronului de lemn. Este foarte ieftin si tine foarte, foarte bine.

Citeaza

Pentru taierea depronului nu cred ca am ales cea mai buna solutie, dar il tai direct cu cutterul dupa sabloane

Cutter-ul nu este prea bun pentru taiat depron. Mai bine cumpara-ti un bisturiu sau mai ieftin o trusa chinezeasca cu fo 12 lame de "bisturiu". Eu am cumparat asa ceva dintr-un magazin de 1 Euro. Precizia la taiat fata de cutter este imensa.

Citeaza

In legatura cu partea electronica, adica receptorul, regulatorul si emitatorul, si toata partea de control a servourilor.... Eu ma mai pricep cat de cat la electronica, adica o schema si/sau un cablaj pentru astea ar fi suficient sa le fac singur, daca se poate.... Am vreo sansa, sau trebuie neaparat cumparate....

Cred ca mai bine le cumperi http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif
0

#3 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 10 August 2007 - 04:20 PM

naminator2003, la 10 Aug 2007, 15:17, a spus:

Pentru taierea depronului nu cred ca am ales cea mai buna solutie, dar il tai direct cu cutterul dupa sabloane, adica dau initial cu un pix care il zgarie nitel si pe urma cu cutterul oblic incerc sa tai sa iasa cat mai putini fulgi si cat mai putine bavuri pe partea cealalta....

mai bine cumpara o trusa de bisturiu cu 12 capete + 3 manere de la metro.Eu am dat 10 roni pe ea si este incredibil de buna.taine foarte bine depronul fara sa iasa bravuri pt ca lama este foarte subtie.

eu ca adeziv tot poxipol folosesc.Mie mi se pare cel mai bun adeziv.Mai acum o luna era epoxy de la bison mai bun decat poxipou dar nu stiu ce naiba au facut(cred ca au schimbat compozitia) ca se intareste de 10X mai greu decat poxipolu
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#4 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 August 2007 - 05:25 PM

ca adeziv cred ca mai bine ai lua bison poliuretan (pt foam e foarte bun).
poxipol-u e greu plus ca nu prea "ai spor" cu el, se termina repede si e scump.
bison il poti "accelera" cu cateva picaturi de apa.
@florin...vezi ca bison face epoxy-uri de mai multe feluri de 5 minute, de 30 de minute si de 24 de ore parca. de asemenea vezi sa nu fie expirat ca mai pot face figuri
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#5 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 10 August 2007 - 05:39 PM

eu zic de cel de 5 min. care acum mi se pare foarte prost!cum poti accelera procesul de intarire??
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#6 Useril este offline   naminator2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 18-April 05

Postat 11 August 2007 - 01:52 AM

Bisturiu pare cam greu de gasit, o sa intreb maine pe la farmacii, magazine de mesteri, etc... ca asa toti tiganii ar aveae bisturiu in loc de shis -_-


Deci adevizul ala poliuretan de la Bison e mai bun ziceti voi.... o sa caut...

TOTUSI, unde gasesc si eu un ghid sa imi arate cum se asambleaza piesele,
cum pun baghetele, cum asamblez piesele...

In legatura cu electronica.... cat de infinit de complicat poate sa fie?

Cel putin receptorul, pot si programa microcontroller la nevoie, cablaj cam pot sa fac orice neam, trebuie sa aiba cineva scheme ceva...

Mai astept lamuriri, mai ales cu indicatii detaliate de montaj http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif...


Multumesc.....
0

#7 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 11 August 2007 - 04:53 AM

presupun ca subiectul asta l-ai citit.
tot asa presupun ca ai citit multiplele subiecte cu scheme despre controlere la sectiunea tehnice....hm daca cauti un pic gasesti si schema de statie si receptor -_-

ce functie minunata "cauta" !!
flying is my life...
0

#8 Useril este offline   naminator2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 18-April 05

Postat 12 August 2007 - 02:39 PM

Scuze, poate sunt agasant, dar nu prea gasesc multe scheme, sau cine stie ce in special pentru receptor si telecomanda....

Astea ma intereseaza in primul rand, stiu ca sunt greu de facut, trebuie microcontrolere si etc... poate puneti voi un link spre unele de pe aici de pe forum sau din afara, eventual si testate...

Ca schema de ESC am gasit modelul lui Albastru care pare interesant, mai ales ca el l-a testat...

multumesc
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro