Modelism - RHC Forum: Despre regulator/controller - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Despre regulator/controller

#1 Useril este offline   gigel_aviatorul 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 29-April 07

Postat 09 August 2007 - 10:36 PM

Salutare,

Va rog sa-mi povestiti si mie despre regulatoarele astea. Unde se monteaza si ce anume fac ele. Sau macar sa-mi indicati niste pagini de unde as putea citii despre ele.
Am vazut ca au o groaza de specificatii, ar fi dragut daca ar putea cineva sa traduca lucrurile alea si pentru cei, mai incepatori, asa ca mine.

Multumesc!
0

#2 Useril este offline   evrikus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 28-January 07

Postat 10 August 2007 - 12:07 PM

intai: specifica ce model de regulator ai, ca sa iti raspundem ce si cum cu el.
doi: se monteaza intre motor si acumulator.
trei: controleaza turatia motorului dar si alimenteaza receptorul.
Paratroopers never died..they go to hell to regroup and strike again...
0

#3 Useril este offline   gigel_aviatorul 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 29-April 07

Postat 11 August 2007 - 02:29 PM

Pentru boboci, asa ca mine, am gasit pe forum o schita foarte utila (vedeti atasamentul). Nu mai gasesc discutia de unde am luat-o, dar ii multumesc oricum autorului -_-

Acum, o serie de nelamuriri:

- ESC = regulator ?
- Ce reprezinta BEC?
- "Programare simpla cu sistem EPS si memorie" - va rog, daca puteti, sa traduceti chestiunea asta http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
- Care este diferenta dintre un regulator de 70Ron si unul de 170Ron? (In descrieriile de pe siteuri nu prea vad diferente.)
- "circuit de oprire a motorului la voltaj redus (PCO)" - la ce ajuta?
- Diferenta dintre unul pentru motoare cu perii si unul pentru BL e doar ca au alte limite de voltaj si amperaj?

Merci!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-28-1186835364.jpg

0

#4 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 August 2007 - 02:36 PM

BEC=Battery Eliminator Circuit. adica nu mai tre sa pui baterie separata ca sa alimentezi receptorul. el se va alimenta din regulator.
Un regulator de 70 de ron te va tine si va avea performante de 70 de ron (de obicei). Cel mai probabil ala de 170 de ron e facut de o firma ca lumea si poti fi sigur ca va tine pe cand ala de 70 e vreo chinezarie made pe vapor care se va strica usor.
regulatoarele de brushless au 3 fire. cele de brushed 2.
nu intru mai adanc de ce au 3 fire alea de brushless. daca tii neaprat sa stii gasesti pe la tehnice explicat
ah si PCO ala. cand bateria e "pe gata" va opri motorul ca sa nu supradescarci bateria si sa o busesti si sa iti mai ramana in ea ceva curent pentru servo si receptor sa poti ateriza

Aceasta postare a fost editata de Dexter_Jr: 11 August 2007 - 02:38 PM

Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#5 Useril este offline   gigel_aviatorul 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 29-April 07

Postat 11 August 2007 - 02:46 PM

Multumesc pentru raspunsuri si promptitudine!
0

#6 Useril este offline   pgl_aero 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 270
  • Inregistrat: 02-September 05

Postat 11 August 2007 - 02:49 PM

gigel_aviatorul, la 11 Aug 2007, 14:29, a spus:

Pentru boboci, asa ca mine, am gasit pe forum o schita foarte utila (vedeti atasamentul).  Nu mai gasesc discutia de unde am luat-o, dar ii multumesc oricum autorului -_-

Acum, o serie de nelamuriri:

- ESC = regulator ?
- Ce reprezinta BEC?
- "Programare simpla cu sistem EPS si memorie" - va rog, daca puteti, sa traduceti chestiunea asta  http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif
- Care este diferenta dintre un regulator de 70Ron si unul de 170Ron? (In descrieriile de pe siteuri nu prea vad diferente.)
- "circuit de oprire a motorului la voltaj redus (PCO)" - la ce ajuta?
- Diferenta dintre unul pentru motoare cu perii si unul pentru BL e doar ca au alte limite de voltaj si amperaj?

Merci!

Esc inseamna regulator. Sunt multe modele de regulatoare. Regulatorul il alegi in functie de motor si de acumulator.. Programare simpla cu sistem EPS si memorie inesamna sa iti setezi regulator...de exemplu sa traga din baterie un anumit curent sau pana unde sa limiteze curentul. Aceste setari trebe sa fie scrise in cartea regulatorului. Care este diferenta dintre un regulator de 70Ron si unul de 170Ron....cea mai mare diferenta cred ca este curentul pe care il suporta. Sunt regulatoare de 15A si sunt regulatoare de 80A. Circuit de oprire a motorului la voltaj redus.....inseamna ca nu mai alimenteaza motorul si lasa curentul care a ramas pentru radio si servo. Diferenta dintre unul pentru motoare cu perii si unul pentru BL e doar ca au alte limite de voltaj si amperaj......mai sunt si alte diferente....regulatoarele de brush is mult mai complicate......si mai scumpe.....ele merg in 3 faze. O sa revin diseara cu detalii despre regulatoarele brushless....consult pe tata....el e mester in electronica.

Aceasta postare a fost editata de pgl_aero: 11 August 2007 - 02:50 PM

in dotare: Funtana X50
YAk 54
Fuego
Mustang
SJM - heli
Walkera 22d - heli
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro