Modelism - RHC Forum: PT INCEPATORI - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

PT INCEPATORI Postati AICI

#31 Useril este offline   detonate 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 05-August 07

Postat 14 August 2007 - 11:01 AM

Chestia asta http://youtube.com/watch?v=ToXM4t9jswI&mod...related&search= poate fi folosita la rachete? :)
0

#32 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 14 August 2007 - 01:44 PM

mai mult de 50% din mesajele postate in ultimele 24 de ore au fost tampenii...le-am sters.
cine mai posteaza tot felu de filmulete de pe youtube cu 'cum sa faci motor de racheta din tub de pix si azotat de potasiu din pamant" primeste un warn...la al doilea warn ia ban. scurt pe doi
draga detonate...ia un dictionar englez roman sau roaga pe cienva sa te invete engleza si fii atent la ce scrie pe site-uri si la ce se vorbeste in filmulete-le demonstrative (alea ca lumea nu majoritatea porcariilor de pe you tube).
si cand ai o intrebare concreta si normala adreseaza-o corect si frumos si ti se va raspunde...
pisic lasa reteta aia cu azotat si zahar presat ca e un rahat (scuzati limbajul). poti sa mojarezi azotatul cu zaharul pana iti ies pe urechi si ai barba pentru ca daca nu-l topesti nu va merge bine niciodata.
ti-am dat 2 site-uri unde te poti uita cum se fac combustibili pe zahar si motoare de ambele feluri (metalice/PVC) ce e asa greu sa iei si sa citesti pana cand intelegi (ce nu intelegi intrebi aici frumos) si apoi sa faci motorul.
pentru toti incepatorii CITITI si CAUTATI PE FORUM inainte de a intreba ceva pentru 90% SIGUR s-a mai scris cel putin o data.
chiar trebuie ca cineva sa ia ban pana sa va potoliti cu intrebarile si topic-urile stupide? daca e asa spuneti si se rezolva.
Dex
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#33 Useril este offline   Pisic 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 08-August 07

Postat 15 August 2007 - 01:47 PM

de cate ori suprafata parasutei (in cm*cm[cm patrati]) trebuie sa fie mai mare ca masa rachetei (in grame)?


ex: mR=200 g
sP=? eu as zice mR*2 (400cm*cm=>daca parasuta ii patrata ,latura va fi 20 cm
Astept alte formule de calcul,cele care se folosesc cel mai des si cele mai eficiente.

Aceasta postare a fost editata de Pisic: 15 August 2007 - 02:36 PM

0

#34 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 15 August 2007 - 05:11 PM

Pisic, la 15 Aug 2007, 14:47, a spus:

de cate ori suprafata parasutei (in cm*cm[cm patrati]) trebuie sa fie mai mare ca masa rachetei (in grame)?


          ex:       mR=200 g
                      sP=?  eu as zice mR*2 (400cm*cm=>daca parasuta ii patrata ,latura va fi 20 cm
Astept alte formule de calcul,cele care se folosesc cel mai des si cele mai eficiente.

Depinde ce-ti propui: recuperare cu aterizare mai rapida sau performanta in cronometru la speculat curenti termici:
O racheta de competitie de vre-o 20 gr (douazeci grame), are o parasuta cu un diametru de aprox 0.8-1m!
Daca doresti o recuperare rapida, cum spuneam mai sus, poti folosi o parasuta de acelasi diametru ca la 20gr, dar pentru 200 grame...sau pur si simplu o panglica, nu neaparat o parasuta!...este loc de interpretare, indiferent de metoda de calcul pe care o dezvolti. Nu stiu ce varsta ai, dar daca esti la nivel de liceu ca varsta sau preocupare, atunci poti scrie o ecuatie de echilibru cu cat mai multe variabile si astfel sa poti estima o dimensionare a parasutei!!!..sau pur si simplu prin testari cu o parasuta si mai multe greutati, cronometrate...valorile obtinute pot fi tabelate si se poate trasa grafic o functie empirica pe care o poti extrapola.

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 15 August 2007 - 05:22 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#35 Useril este offline   Pisic 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 08-August 07

Postat 15 August 2007 - 06:16 PM

Am 14 ani,incepator si as vrea o parasuta pt o racheta intre 200gr si 250gr,are cam 40 cm lungime.Nu as vrea sa astept 3 ore ca sa pice racheta din cer dar nici sa nu cada ca un bolovan (nu cred ca un streamer [panglica aceea streamer se numeste,nu?] ar fi de ajuns).

Dani.
0

#36 Useril este offline   vertigo 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 05-February 05

Postat 16 August 2007 - 05:55 PM

Mai Dexter s-a urcat puterea la capul tau?!
Erai altfel noi chiar am vb si pe messenger dar nu erai chiar asa de dur.
Lasa mai sa se vorbeasca si sa se intrebe ca de aia e forum. Toti la inceput am crezut ca tot ce zboara se mananca. Tu cand erai la inceput ti-a raspuns careva in doi peri si a zis vezi nu ma stresa cu intrebari copilaresti; sau acum ca stii anumite lucruri consideri ca nu mai ai ce invata dar vad ca nici a preda, decat limbaj dur, sarcastic etc.

Nu am nimic cu tine dar sincer mai mult urmaresc posturile decat postez asta nu inseamna ca nu ajut dar de cand esti moderator parca ai devenit altul. Daca nu ma crezi uita-te la posturile tale din 2004,2005 chiar si 2006.

Nu te supara dar incerca sa fii mai permisiv ca toti am fost sau suntem incepatori in anumite domenii.

Cu respect!!!
0

#37 Useril este offline   Pisic 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 08-August 07

  Postat 05 September 2007 - 04:20 PM

As vrea sa stiu ce intarziere trebuie pt. a arunca parasuta afara la un rachetomodel la care motorul functioneaza 1 sec iar masa este 250-350g, deoarece as vrea sa construiesc dispozitivul electronic de arucare a parasutei (pag 10) ,iar in functie de intarziere (iar intarzierea in functie de functionarea motorului si zborul din inertie al rachetei) trebuie sa pun in montaj un rezistor de o anumita valoare.

Aceasta postare a fost editata de Pisic: 05 September 2007 - 04:22 PM

0

#38 Useril este offline   Pisic 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 08-August 07

Postat 05 September 2007 - 08:42 PM

B) Nimeni nu ma ajuta! Oare 5 secunde de intarziere ar fi prea mult ,prea putin? http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif Mai bine mai mult decat mai putin,decat sa rupa parasuta si sa cada ca un bolovan.

Please help me! :D


Dani :lol:

Aceasta postare a fost editata de Pisic: 05 September 2007 - 08:44 PM

0

#39 Useril este offline   liviu123 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 15-October 06

Postat 05 September 2007 - 08:48 PM

Salut la toata lumea

Pisicule,

Nu poti avea raspuns la intrebare inainte de a da urmatoarele informatii, in ordinea importantei:
Ce impuls si ce forta maxima are motorul
Care este diametrul, lungimea si eventual forma rachetei
Care este distanta initiala si finala dintre Cp si Cg
Care este duarta de raspuns a sist. de catapultare.
Apoi : nu "pui" rezistorul, ci releul trebuie sa aibe un element reglabil care sa-ti dea timpul dorit, eventual in functie de temperatura la data si locul lansarii si inertia sistemului de declansare a parasutei. Din calcule nu obtii precizia dorita, intervin si alti factori.
Deci, cel putin la prima si la a doua intrebare trebuie sa ai raspuns clar, altfel nu e nimic de facut decat lansat de proba, adica la nimereala cu un timp oarecare, de ex. 3-4 sec, urmand a trage conculzii pentru urmatoarea lansare.
Vad ca esti tare la inceput, poate mai bine ar fii sa gasesti motoare mai mici care au intarzierea in ele.

Ca sa nu mai intru inca o data la alt subiect (la incepatori e bine) :

Am avut in Ro discutii cu cativa rachetomodelisti romani in ceea ce priveste activitatea (sau lipsa activitatii) celor de pe forum si problemele lor, in special cele legate de motoare.
Majoritatea au fost mirati de faptul ca se mai incearca folosirea combustibilului cu zahar, dar s-au lamurit ca deocamdata nu sunt prea multe alte solutii la indemana. Apoi, ar putea fi disponibile ceva motoare la clubrile de rachete (CSTA Suceava de ex.) in numar limitat dar nu s-ar da oricum, la intamplare. Inscrierea la un club, chiar daca nu sunteti in localitatea respectiva ar fi o solutie mai buna pentru o vreme. La fel, s-ar putea obtine mai usor motoare mari (ca de ex. cele folosite la rachete antigrindina) dar de asemenea, nu pot fi date oricui, fara ca acela sau aceia sa arate ca stiu foarte bine "cu ce se mananca", au un obiectiv, plan si abilitati dovedite.
In lipsa unei forme de organizare si certificare, sansele ca o activitate in domeniul rachetelor de amatori sa se dezvolte sunt ca si nule.

Voie bune va doresc.
0

#40 Useril este offline   Pisic 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 08-August 07

Postat 11 September 2007 - 04:09 PM

Cand fac carbune (pun lemnele intr-un recipient si pe ala il pun pe foc) ,lemnul elibereaza gaz (gaz de lemn) ,daca acel gaz ia foc, influenteaza calitatea carbunelui (daca ia foc ii ca si cum as mai arde odata carbunele la foc deschis) ? Nu va suparati daca pun intrebari stupide dar as vrea sa fiu sigur ca iasa un carbune de calitate :)
0

#41 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 September 2007 - 04:13 PM

Unii ziceau ca-i bun de pus si capac la cutie, dar nu mai stiu sigur... Flacarea ar putea sa arda in exterior. Habar n-am cum e mai bine.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 11 September 2007 - 04:13 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#42 Useril este offline   Pisic 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 08-August 07

Postat 11 September 2007 - 04:16 PM

Daca pui capac n-ar putea sa faca BOOM!?Se acumuleaza presiune si de la caldura poate sa ia foc si ai facut bomba,ceea ce n-ar fi prea placut.
0

#43 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 September 2007 - 04:18 PM

Am uitat sa zic si de niste gauri in capacul ala. Ai dreptate, poate sa faca urat chiar si cu gauri. Iti dai seama ce urat face compozitia, daca numai carbunele (e drept ca in devenire) face urat...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#44 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 September 2007 - 06:08 PM

pus capac care sa stea cat mai strans si vreo 3-4 gauri in el. gazele alea se vor aprinde ceea ce e bine. cand nu mia ai flacara mai lasi vreo 10 minute si e gata :)
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#45 Useril este offline   Pisic 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 08-August 07

Postat 10 October 2007 - 06:25 PM

sal all,imi poate spune careva cum se numesc motoarele mici ( ma refer la alea de max 10 N/S ,si cu o lungime de aprox 10 cm) C,D, sau cum?

Si inca ceva:is ceva rachetisti din Cluj?
0

#46 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 October 2007 - 07:33 PM

Clasa C are intre 5 si 10 Ns
Clasa D are intre 10 si 20Ns
Fiecare clasa are un impuls dublu fata de cea precedenta
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#47 Useril este offline   DarkTiger 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 25-October 07

  Postat 25 October 2007 - 04:53 PM

Salut...sunt nou si vreau sa imi fac si eu o racheta...de la pagina aceea in care explica cum se face...pentru incepatori...dar nu stiu de unde sa fac de niste materiale...acestea ar fi:
-•Placaj sau balsa de 3-4 mm grosime sau lemnul de la laditele pentru fructe;
- •Con din lemn de balsa sau tei
-•Motor pentru rachetomodele.NU am nici un material pentru al face(motoru)nu am azotat de potasiu...sau ce mai trebe
Daca puteti sa ma ajutati v-as fi foarte recunoscator...am vazut ca ajutati pe multi de aici...sper sa primesc un reply cat de curand...sau daca vrei putem vorbi pe mess : darktiger9407
Va multumesc


It's a best forum http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif


DarkTiger
0

#48 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 October 2007 - 05:20 PM

Cu motorasele o sa fie mai complicat si-ti zic si de ce.
Materialele din motor sunt cu probleme si insusi motorul reprezinta o problema. Sunt legi care conditioneaza folosirea lor. E putin mai complicat decat trasul cu prastia spre cer. Afli pe parcurs ce mai e necesar.
Oricum nu te astepta ca o sa sara lumea cu oferte de motoare. Se rezolva pe parcurs, cu sanse mai mari spre sarbatorile de iarna.

Legat de materiale:
- pentru aripioarele stabilizatoare poti folosi materiale subtiri, rezistente si usor de prelucrat. Cum ziceai si tu, placaj subtire (de 3 e deja prea gros), furnir pe care sa-l lipesti cu un adeziv bun in 2 straturi, plastic ceva mai rezistent dar usor de lipit, lemn de la laditele de fructe pe care-l mai slefuiesti pana-l faci mai subtire... Solutii ar fi multe, e imposibil sa nu gasesti prin apropiere ceva potrivit. Aproape ca merge si un carton mai sanatos, eventual tot din doua straturi lipite cu ceva bun.
-pentru con orice lemn e bun. O sa te muncesti sa-l faci usor si apoi sa pui plumb in el. Suna aiurea dar asa o sa faci. Daca e cazul poti gasi tot felul de capace de la produsele cosmetice cu forma potrivita. Poti folosi in caz exceptional polistiren expandat sau extrudat. Nu are rost sa te impotmolesti in lipsa lemnului de balsa. Mai degraba o sa ai probleme cu prelucrarea materialului in forma dorita decat cu procurarea lui. Merge ceva improvizat dintr-o masina de gaurit, poate ai un alt motor pe care sa-l folosesti doar la asta sau apelezi la un strungar. Nu e complicat tare de facut un con.
-pentru corpul rachetei pana ajungi la materialele pretentioase, foloseste hartie rulata frumos pe un cilindru, in 2-3 straturi cu aracet intre ele. Doar intre straturi! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
-pentru parasuta foaie de sac de gunoi menajer ca e destul de subtire, rezistenta si mare ca suprafata.
-pentru suspante orice ata e buna din moment ce tot n-ai motor...
-pentru motor astepti sa apara cineva care sa te ajute concret sau incerci sa construiesti acasa, cu riscurile de rigoare. Multa grija si succes in tot ce faci.
Trebuia sa incep cu traditionalul "sa te inscrii la un club de rachetomodele" dar e rasuflata ideea. N-ai unde.
Stai pe aproape ca ai ce invata de la cei care fac rachete si apar pe forum.
Spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 25 October 2007 - 05:21 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#49 Useril este offline   DarkTiger 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 25-October 07

Postat 25 October 2007 - 05:25 PM

mersi bitex...acum mai ramane partea cu motorul...cum sa il fac...de unde sa fac rost de materiale...uff ce ma oftic

P.S:bitex baga si tu id-u meu in lista...mai schiimbam si noi niste pareri...ca preteni http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif




DarkTiger
0

#50 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 October 2007 - 05:38 PM

Baga-l tu! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Cauta teoria despre motoare si invata tot ce poti. Aduna in timp materiale si incepe cu ceva. Vezi ca iti trebuie un cantar potrivit. Substante gasesti pe forum, doar sa urmaresti mesajele. Daca nu gasesti, ai rabdare ca apare ceva.
Vezi mai multe variante de motor si alege ce crezi ca poti face. Pentru carcasa motorului si ajutaj gasesti materiale. Pana la urma compozitia e cu cantec. Rabdare si tutun...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#51 Useril este offline   DarkTiger 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 25-October 07

  Postat 25 October 2007 - 05:53 PM

Da...10x man...esti un tip foarte de treaba...ca multi altii de pe acest forum http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif




DarkTiger
0

#52 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 October 2007 - 08:10 PM

DarkTiger, la 25 Oct 2007, 18:53, a spus:

esti un tip foarte de treaba...

Nu te lua dupa aparente. Asa am pacalit-o si pe nevasta-mea. Tot de la asta i s-a tras...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#53 Useril este offline   DarkTiger 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 25-October 07

Postat 25 October 2007 - 08:28 PM

LoL:))... :)
0

#54 Useril este offline   Tza rocket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 257
  • Inregistrat: 11-December 06

Postat 25 October 2007 - 09:57 PM

Deci ideea e ca eu mai am KNO3 si pot sa zic ca mai am 15 kg.Da mi le trebuie mie personal la alte proiecte si nu pot sa dau din el.Inainte dadeam la mesaje aiurea numa sa il cumpere careva da o intervenit ceva si nu mai pot sa vand.Singurul lucru pe care pot sa til zic ii ca poti sa astepti pana la primavara ,cand o sa incep sa trimit iar KNO3 la greu(pentru cine vrea desigur) sau mai ai rabdare cam 2 saptamani ca dupa weekendu asta ma apuc de lucru si eu(am avut o droaie de lucru)si poate iti fac eu niste motoare,dar asta nu ii 100 %sigur.
Fiber glass is the best!!!!
0

#55 Useril este offline   DarkTiger 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 25-October 07

Postat 26 October 2007 - 01:04 PM

aha...ms...dar eu vreau sa imi fac singur motoare...asta e tot farmecu...asa mai bine astept sa vina craciunu si imi cumpar artifici ... eu vreau sa le fac B)
0

#56 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 26 October 2007 - 02:17 PM

DarkTiger, la 26 Oct 2007, 13:04, a spus:

asa mai bine astept sa vina craciunu si imi cumpar artifici ... eu vreau sa le fac B)

sunt ilegale
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#57 Useril este offline   DarkTiger 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 25-October 07

Postat 26 October 2007 - 02:44 PM

ce is ilegale...??aritificiile??daca da eu nu am zis ca vreau sa imi cumpar...vreau sa imi fac eu
0

#58 Useril este offline   Pisic 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 08-August 07

Postat 10 November 2007 - 07:44 PM

Am o problema!!As vrea sa fac macheta la Saturn V si am observat ca aripioarele sunt foarte mici (la scara 1:1 sunt uriase da' la macheta sunt minuscule,macheta are cam 40 cm lungime),si as vrea sa stiu daca au suprafata destul de mare pentru ca macheta sa fie stabila in zbor.Astept ceva pareri,pls help!!

OOO,am uitat sa specific suprafata aripiarelor la macheta:aprox.2 cm patrati si sunt in numar de patruadica 8 cm patrati in total.

Aceasta postare a fost editata de Pisic: 10 November 2007 - 07:47 PM

0

#59 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 November 2007 - 07:54 PM

daca macheta e la scara...adica proportia dintre lungime, diametru si suprafata stabilizatoarelor e aceeasi nu prea ar trebuii s ai probleme. daca ii pui un motor sanatos care sa o duca la o viteza mare repede nu prea vei avea probleme. de asemnea incearca sa folosesti o rampa relativ lunga undeva 1-1,2m si lanseaza pe o zi fara vant
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#60 Useril este offline   don Quijote 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 24-October 06

Postat 10 November 2007 - 09:40 PM

vezi ca Satunul e greu de centrat. Asta din cauza ca geometria lui nu-l ajuta prea tare. Merge si fara aripioare, si cum saturnul V nu are abateri mari de la un corp de revolutie functioneaza destul de bine metoda care era odata pe la VADEMECUM (aia cu sectiunea decupata in carton) pentru aflarea C.P.. Daca macheta contine si "tepusa" din varf, ai GRIJA MARE la centraj ! E un fel de sulita zburatoare...

P.S.: Cand ai facut macheta ai redus la scara doar dimensiunile exterioare ale rachetei reale. Dar materialele le-ai schimbat, ca si structura interioara, deci CG o sa fie prin alta parte, asta daca nu-l "reglezi" cumva - ori pe el (cu un con mai greu, poate ?), ori CP cu niste aripioare mai mari.
0

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro