Modelism - RHC Forum: Control cu PC-ul - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Control cu PC-ul Robot/masinuta controlata cu PC-ul

#1 Useril este offline   rast 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-August 07

Postat 06 August 2007 - 09:58 AM

Salut!
Sper sa nu fiu off-topic!
Sunt programator PC, si vreau sa realizez un robotel pe care sa-l comand cu ajutorul calculatorului, cu un soft pe portul serial. Softul l-as face eu. Ma intereseaza daca exista un robot... sau masinuta (nu conteaza ce... important este sa aiba posibilitate de deplasare) cu conectare/comanda la PC.

Merci!
0

#2 Useril este offline   racketistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 24-April 06

Postat 06 August 2007 - 10:29 AM

:D Un topic asemanator am deschis si eu.Acelas lucru incerc sa il aflu.....mie mi se pare din ce in ce mai interesanta treaba cu ,controlul prin intermediul PC-ului(scuzati cacofonia :D )
Ideas for life'gfh
0

#3 Useril este offline   rast 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-August 07

Postat 06 August 2007 - 11:18 AM

Maimutoiul ala putea fi controlat si de un microcontroller incorporat in el...
Si mie mi se pare f. f. f. interesanta conectivitatea PC cu alte dispozitive.

Am gasit o mufa care se conecteaza pe portul serial si trimite semnale wireless.

http://www.agesys.ro/f2m01.php

si agesys distribuie in Romania mufa.
Eu sunt incepator in conectarea PC cu alte dispozitive, si imi este frica sa nu dau banii aiurea....
1. Am gasit documentatii cum sa fac un program pe PC si sa comunic pe portul serial. Am facut deja un mic demo. Deci, partea de programare este oarecum lamurita.
2. Am gasit mufa de mai sus si are si documentatie destul de amanuntita.
3. Frica mea este: iau mufa si o masinuta radio-comandata, "scoate" mufa undele necesare sa le poata "intelege" masinuta?
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 August 2007 - 02:05 PM

Daca e masinuta cum faci? Mergi la pista cu PC-ul sau ai laptop? Daca ai laptop te inteleg. Dar daca ai laptop te descurci bine fara soricel? Parca mai bine iei un mouse optic si un scaunel sa mearga treaba mai bine. Stai ciuciulica pe vine, cu laptopul in brate si soricelul pe scaun si comanzi masinuta.

Daca zici ca esti programator PC, cred ca n-ar fi greu sa programezi niste microcontrolere puternice cu multe intrari si iesiri si sa comanzi o masinuta sa faca ce vrei tu prin casa, fara sa mai ai legatura radio cu PC-ul. Pana la urma s-ar chema ca muti PC-ul pe masinuta si-l lasi sa mearga singur. Nu cred ca-i greu, am vazut eu undeva ca se poate.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 06 August 2007 - 02:09 PM

rast, la 6 Aug 2007, 12:18, a spus:

3. Frica mea este: iau mufa si o masinuta radio-comandata, "scoate" mufa undele necesare sa le poata "intelege" masinuta?

nu,nu le scoate.
de fapt nu le emite...
flying is my life...
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 August 2007 - 02:37 PM

rast, la 6 Aug 2007, 11:18, a spus:

3. Frica mea este: iau mufa si o masinuta radio-comandata, "scoate" mufa undele necesare sa le poata "intelege" masinuta?

Daca chiar esti programator PC poate reusesti sa faci un program care sa scoata semnal care ar putea fi folosit cu succes pentru comanda masinutei dar trebuie sa ai pe masinuta un receptor care sa se "pupe" cu mufa, adica sa poata receptiona ce emite mufa. Receptoarele de modelism nu cred ca functioneaza in aceeasi frecventa cu mufa aia. Adica sigur nu functioneaza cat ai bate din palme...

E ca si cum in timp ai construi un sistem radio cu emitator si receptor (din module), servouri si ce mai trebuie pe acolo.
Ai PC-ul, cumperi partea de emisie ("mufa" aia), apoi cumperi partea de receptie, faci softul sa trimiti semnalele necesare pentru servouri (daca folosesti servouri clasice) si cred ca daca mai pui un mic modul electronic pe acolo poti comanda servourile, sa functioneze corect masinuta.
Dar ori e legata de un program anume, ori faci un soft bun, interactiv. Sunt sanse sa mearga. Merita incercat si asa. S-ar parea ca si tu treci in tabara celor care mesteresc continuu. Iti plang de mila, n-o sa apuci sa pilotezi ceva. Tot timpul o sa construiesti.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   rast 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-August 07

Postat 06 August 2007 - 08:16 PM

bitex, la 6 Aug 2007, 14:05, a spus:

1. Daca e masinuta cum faci? Mergi la pista cu PC-ul

2. Daca zici ca esti programator PC, cred ca n-ar fi greu sa programezi niste microcontrolere puternice cu multe intrari si iesiri si

3. sa comanzi o masinuta sa faca ce vrei tu prin casa,

Raspunsul la 1. este dat la 3.
Nu vreau sa ies pe pista.... ca scop am in minte un fel de robot... altfel scriam mesajul la rubrica aotu modelism....

2. Daca as programa microconrollere as obtine un program PREA strict pentru masinuta. Vreau sa fie ghidata de pe computer, de un operator uman.
0

#8 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 06 August 2007 - 08:30 PM

rast, la 6 Aug 2007, 21:16, a spus:

Vreau sa fie ghidata de pe computer, de un operator uman.

cumpara o statie si o masinuta si o sa obtii exact ce ai scris.ghidata de pe computer(statiile performante au "computer") de un operator uman.
nu inteleg ce vrei sa faci? sa programezi un traseu prestabilit cu ajutorul computerului prin casa?
daca cineva muta un scaun de la locul lui se cam termina treaba....
nu inteleg pentru ce scop ai nevoie de computer, te cam contrazici singur in mesajele postate.
poate ne luminezi un pic....
flying is my life...
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 August 2007 - 09:16 PM

rast, la 6 Aug 2007, 20:16, a spus:

2. Daca as programa microconrollere as obtine un program PREA strict pentru masinuta. Vreau sa fie ghidata de pe computer, de un operator uman.

Oho! Te inseli amarnic! Nu e ca sa te supar! Un microcontroler poate ca nu-i spectaculos ca un PC, poate n-are memoria lui dar poate face mai multe decat PC-ul si de multe ori o face mai repede, daca e dedicat pentru un anume lucru. Notiunile nu se contrazic, se completeaza. Sunt cam acelasi lucru, cu mici detalii care le deosebesc. De regula se utilizeaza in alte aplicatii, dar pot face amandoua acelasi lucru daca iti pui mintea cu ele.

La ce ajuta computerul daca tot pastrezi operatorul uman? Doar for fun sau doar sa exersezi programare daca iti place!
Ca iti trebuiesc cateva module simple si ieftine, o mansa si poti controla masinuta prin casa.
Daca vrei camera video pe masinuta, daca vrei sa vezi imagine pe unde umbla, daca vrei sa te distrezi atunci e OK cu un PC. Cu atat mai mult cu cat gasesti module electronice in comert.
Cauta emitatorul si receptorul, generezi semnalul cu PC-ul, transmiti cu ce ai cumparat, si e Ok. Un mic softulet iti face munca unei statii RC folosita in modelism. Dar o statie de modelism din PC, n-o sa faci usor.
Cumpara module, cauta documentatie pe net despre semnalul radio folosit in modelism ca daca tot muncesti sa mergi pe ceva batatorit, si da-i drumu' la munca! Ce mai stai pe forum? Pana acum trebuia sa ai facuta jumate din treaba!
Merge ce zici tu, dar sa nu te astepti sa-ti cumpere NASA echipamentul ala dupa ce termini, ca pentru 15 metri raza de actiune comanzi o masinuta si cu un fluier, n-ai nevoie de PC. E un bun exercitiu pentru experienta ta! Felicitari ca incerci! Sunt sigur ca o sa te ajute cineva. Eventual stai pe aproape! ;)
Succes!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2007 - 09:47 PM

uite ca ma bag si eu...

Oricum va trebui sa ajungi la controllere. Fie si numai pentru a comanda blocuri independente, de exemplu, directia, acceleratia, etc. Daca vei dori sa folosesti elemente de modelism, gen servo sau ESC, se implementeaza local standardul RC. Apoi protocolul de dialog intre PC si un controller in 433 sau 2,4 e mult simplificat si nu esti legat neaparat de un standard RC, ci de serial sau altele. uC sunt real-time si vei ajunge repede sa apreciezi asta, fata de latenta de prelucrare prin PC, plus caruta de interferente electronice ce apar.
Deci sfatul meu: controllere pe fiecare bloc functional, unul pentru a le gestiona/coordona si a tine legatura cu PC. Deasemenea poti/ar trebui sa implementezi un fail-safe in uC pentru cazul in care pierzi legatura cu PC.
Colegul wingless parca facuse un robotel tot mixt, cu Atmega si PC.

Bafta!
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#11 Useril este offline   rast 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-August 07

Postat 07 August 2007 - 05:19 AM

SILVIU66, la 6 Aug 2007, 20:30, a spus:

cumpara o statie si o masinuta si o sa obtii exact ce ai scris.ghidata de pe computer(statiile performante au "computer") de un operator uman.
nu inteleg ce vrei sa faci? sa programezi un traseu prestabilit cu ajutorul computerului prin casa?
daca cineva muta un scaun de la locul lui se cam termina treaba....
nu inteleg pentru ce scop ai nevoie de computer, te cam contrazici singur in mesajele postate.
poate ne luminezi un pic....

Ideea e ceva mai complicata B) :) :) , ca sa nu zic SF de-a binelea.
Ar fi o extensie a automatizarilor casnice. Pleaca omu' in concediu si vrea sa vada ce mai este prin casa. Se duce la un Internet Cafe, acceseaza un site prin intermediul caruia poate comanda masinuta de acasa. Masinuta echipata cu un aparat foto. Si vede omu poze din bucatarie, din sufragerie... daca florike sunt uscate, daca nu are inundatie... ... ... nu mai debitez posibile aplicatii, numai lipsa de imaginatie le poate stopa.
Nu ma luati la misto, sunt destul de constient ca ceea ce vreau este un SF.
Ideea e ca nu vreau nici la NASA si nici nu vreau sa-l impresionez pe Mos Neculai cu realizarile mele :) (adica nu ma grabesc).
E o chestie care o fac din pasiune.... hobby!
0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 August 2007 - 06:46 AM

E realizabil ce vrei tu si parca si exista asa ceva, dar nu ieftin. Cred ca e mai simplu sa folosesti un sistem de alarma (si/sau supraveghere) foarte bun, cu camere video montate in fiecare incapere. Le poti accesa usor pe net de oriunde, sistemul exista si nu-i scump. Se cumpara camerele si softul.
De regula iti cunosti locuinta si n-ai nevoie de detalii, adica sa vezi daca nu s-a miscat lingura in sertar pe timp de noapte sau daca n-a luat-o scaunul la plimbare prin camera. Problema e cand a disparut scaunul...
Pentru restul lucrurilor faci sisteme automatizate simple, adica separat pentru fiecare: de dat mancare la pesti, de udat florile, sau de fotografiat vecina pe balcon daca-i stii programul de bronzat...
Ca ansamblu iesi mult mai ieftin decat sa faci un sistem complicat care sa le faca pe toate. Si mie mi-ar conveni sa am un robotel care sa ramana activ in casa cand nu-s acolo si sa faca el treaba mea, dar pentru asta s-au inventat chestii mult mai simple, de exemplu nevasta...
Presupun ca ai obiectul muncii, adica ce sa supraveghezi, adica locuinta sau macar altceva de valoare.
Eu daca ies din camera in care stau deja am luat singurul lucru de valoare de acolo si nu mai am nimic de supravegheat. De aia nu mi-am pus problema.
Mult succes!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   rast 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-August 07

Postat 07 August 2007 - 07:02 AM

bitex, la 7 Aug 2007, 06:46, a spus:

Presupun ca ai obiectul muncii, adica ce sa supraveghezi, adica locuinta sau macar altceva de valoare.
Eu daca ies din camera in care stau deja am luat singurul lucru de valoare de acolo si nu mai am nimic de supravegheat. De aia nu mi-am pus problema.

Nu! Nu am ce supraveghea. Nu am nici locuinta mare si nici lucruri de valoare.
Faza la mine este alta...
Nu mai sunt la prima tinerete, a entuziasmelor juvenile... deja ma gandesc la primii ani de pensie...
Cunosc niste persoane, deja iesite la pensie, care mi-au povestit cat de greu este sa nu ai ce face zi de zi. Nu ma incanta nici jocul de table pe o banca in parc, nici plimbatul catelului - sa-mi gasesc ocupatie.]
Din acest motiv mi-am propus niste SF-uri... ca sa am preocupare, care sa ma si pasioneze si care sa si dureze.
Daca voiam un sistem de supraveghere apelam la o firma in domeniu "dai un ban, da' stai in fata".
Ce vreau eu sa fac e extensibil cu multe, multe posibilitati de dezvoltare. Vrei sa-ti spun una tare? Deja ma gandesc la un sistem de deplasare pe verticala... nu numai pe orizontala. Un fel de "robot paianjen"...
Deci, ca o concluzie, incerc sa-mi gasesc o preocupare placuta (eventual si utila) pentru timpul liber. M-am saturat de filme, muzici, discutii pe YM, etc...
0

#14 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 August 2007 - 06:43 PM

S-au facut si roboti pentru deplasare pe verticala.
Acum sa-ti zic eu una tare! Credeam ca esti un pusti de 15 anisori care abia incepe sa mestereasca!
Daca-i asa cum zici, se schimba placa!
Oricum eu fac glume nesarate, n-o lua in nume de rau.
Nimic nu e SF, totul e legat de pretul platit. Uneori si de faptul daca merita sau da ca nu merita facut.
Tot ce doresti sa faci este perfect realizabil, e chestiune de timp, bani, rabdare, pasiune, indemanare si nu in cele din urma de dorinta de a face ce ti-ai propus. Restul sunt maruntisuri.
Mai stam la barfa daca nu te superi pe noi!
Succes!

PS. Chiar daca m-as apropia de pensie, n-as sari peste activitatea aia placuta cu doamnele mai tinerele, macar cu 20-25 de ani. Nu stiu cum se cheama dar banuiesc ca e mai placuta decat vizionatul filmelor... Astea stiu sa-ti ocupe tot timpul si sa-ti pape toti banii. Sigur nu mai ajungi la robotei... Parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 07 August 2007 - 06:53 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#15 Useril este offline   rast 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-August 07

Postat 07 August 2007 - 07:39 PM

bitex, la 7 Aug 2007, 18:43, a spus:

PS. Chiar daca m-as apropia de pensie, n-as sari peste activitatea aia placuta cu doamnele mai tinerele, macar cu 20-25 de ani. Nu stiu cum se cheama dar banuiesc ca e mai placuta decat vizionatul filmelor... Astea stiu sa-ti ocupe tot timpul si sa-ti pape toti banii. Sigur nu mai ajungi la robotei... Parerea mea.

Tu ai vrut-o :) :D http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif uite un mesaj off topic...
Eu sunt individu care a facut asta:

http://voceainterioara.tripod.com

site-ul asta si ceea ce scrie acolo "mi-a adus in cutiuta postala" o groaza de dududite d-astea care voiau un barbat mai altfel.
Crede-ma! La inceput am fost "placut impresionat" :D dar efectiv, acuma sunt scarbit. Stii de ce? Erau unele maritate cu copii, si voiau si ele o aventura. Nu am nik cu barbatsu', dar cand este vorba de copii.... parerea mea... adata ce ti-ai pus responsabilitatea sa ii faci.. tre' sa-i si cresti.

rast
0

#16 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 23 August 2007 - 09:53 PM

@rast
eu sunt un pusti de 21 ani si chiar vreau sa-mi pierd timpul la batranete cu mici cotrobairi prin scule, rotite,si multa imaginatie, exact ca un inginer, eu sunt student la robotica in poli la I.M.S.T, anu 2, mai am da mancat o gramada de mamaliga :), sa ajung unde vreau...momentan in acest site gasesc ce vreau: roboti, avioane, orice tehnic!!!
acum sa trecem la subiect: eu nu le am cu programarea, eu sunt cu mecanica mai mult, asta invat la facultate si as putea sa te ajut, daca pot, sa implemantezi softul pe un "hardware" cat se poate de bun si de futurist!! bafta multa!!!!!
PS: sper ca nu am spus numai aberatii, k erau din suflet :D
doar....eu
0721.798.720

0

#17 Useril este offline   acsaba 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 06-May 05

Postat 24 August 2007 - 09:54 PM

Salutam.
Idea de a controla chesti mecanice cu un pc mi se pare o treaba foarte misto. Si eu am facut una alta, asa ca sustin idea de a misca ceva prin casa. Pentru a controla ceva se poate realiza in felul urmator: Se programeaza in microcontroler pentru driverul motoarelor, se face sau se ia un protocol de comunicare intre microcontroler si pc, cel mai eficient este o comunicare seriala. O conectivitate intre PC si controller prin infrarosu sau unde radio.
Folosirea unui PC este spuer bun pt. ca se pot citi foarte eficient tot felul de senzori amplatasi pe robotel, masinuta, etc. si se pot genera grafice, se pot scrie cu usurinta softuri de care optimizeaza diverse functii. Ba maimult, se poate atasa un joystick pe game port si se poate misca masinuta, robotelul, etc. cu ajutorul acestuia sau acestora !!! se pot atasa 2-a joysick-uri pe un gameport.

Daca iese ceva asteptam poze.
0

#18 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 29 August 2007 - 05:51 PM

Salut eu am facut ceva in genul asta acum ceva timp
Fara camera video doar motoare si senzori. Si legatura cu PCul dar masina trimitea informatii(dierctie viteza senzori) Nu puteai sa o controlezi, se deplasa singura. Am folosit un modul de emisie si unul de receptie AM la 433Mhz mai precis RWS 434 pt receptie TWS 434 pt emisie Viteza de 2400 bps raza de actiune mica(10 20de metri)

Practic am plecat de la o o masina chinezeasca care se gaseste in comert i-am eliminat partea de control cu telecomanda si am inlocuit cu un microcontroller care lua date de la senzori si controla motoarele. Cred ca te poti incadra in 100 ron cu toata afacerea depinde de pretul jucariei pe care o cumperi restul pieselor sunt ieftine.

Pentru transmisie de video digital poti incerca sa cauti pe google dupa ZigBee Sau bluetooth cum ai zis tu.
Viteza maxima pe care am vazut-o eu pt bluetooth cu profilul serial adica sa emulezi cablu serial este de 360kbps dar poate varia pt ca depinde de PC de microcontroller si de modulele bluetooth. Nu stiu daca iti ajunge pt imagini mari.

Daca te intereseaza detaklii despre robutul de care am zis poti vedea o galerie de poze aici
http://aweb.no-ip.org/tiki/tiki-browse_gal...php?galleryId=3
Deasemena un thread cu toata evoolutia proiectului poze filme si cod sursa aici
http://www.elforum.r...pic.php?t=12779

Nu e ceva foarte sofisticat a fost primul meu vehicul automat ca sa zic asa acum lucrez la urmatyorul robot care va fi controlat de un PDA (si pdaul va putea optional sa fie controlat de pe web)
O scurta descriere aici
http://aweb.no-ip.org/tiki/tiki-index.php?...?page=PocketBot
La adresa asta se poate vedea ultima imagine trimisa de robot spre site si ultima comanda data de pe site pt robot

Inca nu merge complet interfata e un site personal; la care lucrez in paralel :D

Sper sa te ajute informatiile de mai sus
Bafta
Andrei
Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#19 Useril este offline   dinufoa 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 04-September 07

Postat 19 October 2007 - 04:29 PM

rast ... am citit subectul si parerea mea este ca se poate face ... si se poate face usor daca ai ceva bani de piese

1. exista transceivere pe piata ... cred ca am vazut unul la conex ... un dispozitiv atasat la USB si unul la robotel cu conexiune serial, USART sau I2C, .... in general modulul care intra in calculator este detectat automat ca port COM. se discuta acest topic si la "Se poate si fara micro-controler?"

2. automatizarea deplasarii ...( am lucrat cu un prieten o perioada la un robot stivuitor de-al lui , comandat de calculator cu PC-ul on-board, masina era deja construita .. cumparata cu calculator, motoare si servo-uri montate ... ) ideea in unele jocuri 3D ex: UNREAL-ul vechi ( dinainte de "Return to Napali" pentru cine cunoaste ) pentru deplasarea personajelor in spatiul creat se facea pe baza unui "Fruit Graph" - cu alte cuvinte in diverse locuri pe harta plasai fructe ( mere , pere , prune , gutui ... etc ) legate intre ele cu linii, iar in momentul in care calculatorul genera un bot nou ii aloca caracteristici de genu': "ii plac fructele mari si amarui" in felul asta bot-ul devenea relativ predictibil: lua cu predilectie anumite arme sau astepta in anumite locuri, miscandu-se din fruct in fruct in functie de ce-i placea. Un traseu de tip "Fruit Graph" poate fi urmarit cu foarte mare usurinta si de cele mai slabe MCU-uri. Stivuitorul de care vorbeam mai devreme avea lipit pe sol, din loc in loc, reset dots: o parte din "fructe" erau plasate in locul in care pe sol era desenat un punct cu gradient ( negru la centru , alb la exterior , o cruce in centru cu axele X,Y ) in felul asta de fiecare data cand ajungea intr-un astfel de punct isi corecta erorile de pozitie si directie acumulate pe traseu utilizand o sursa de lumina si 4 fototranzistori foarte aproape de sol. Evitarea dinamica a obstacolelor se facea cu ajutorul a 4 module sonar. Intreg job-ul pentru deplasare se efectua pe un singur MCU PIC18Fsomething ... PC-ul efectuand doar jobul de a decide unde trebuie sa ajunga si de ce.

Parerea mea este ca un wireless web cam, 2-3 servo, 2 motoare, un transciever, si un MCU de vre-un soi sau altu' + putintica programare a softului atat pentru PC ( +server side.... ai nevoie de IP fix sau de un server undeva pe net ) cat si pentru MCU si ai rezolvat problema.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro