Modelism - RHC Forum: Standarde materiale - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Standarde materiale (corespondenta intre standarde)

#1 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 August 2007 - 09:29 PM

Ma poate ajuta cineva cu o corespondenta a materialelor noastre in diferite standarde internationale? De regula ele se gasesc de cumparat dar nu stiu ce sa cumpar. Informatia e greu de gasit pe net. Incerc sa cumpar standardele de la firmele autorizate dar uneori nu stiu ce sa cumpar.
Ca o paranteza, daca trimit un desen pentru o piesa in China cu materialul OL37 trecut la rubrica "material" o iau frumusel in mana (ca sa ma exprim artistic) si primesc mail sa le trimit materialul dupa alt standard, folosit de ei. La fel si la nemti cu tolerantele, ei "prefera" DIN. Si tot asa. Nu fac greseli, dar nu gasesc toate materialele noastre... A intalnit cineva un tabel cu corespondente pe undeva pentru mai multe materiale? Am gasit pentru cateva materiale dar pentru prea putine. Gasesc corespondenta dar nu si numarul standardului sa-l pot comanda din afara.
De exemplu:
OLC55(SR)=1C55(AFNOR)=C55(DIN)=070M55(BS)=S55C(UNI)=55(GOST)=1055(AISI)
Daca in trecut standardul era aproape litera de lege pentru nu, acum a ajuns sa fie doar o recomandare. Totul e sub influenta dreptului de autor, nimic nu mai e gratis, nimic nu se gaseste "la liber" si nimic nu e obligatoriu de respectat. Acum standardul e un fel de lege pe care nu esti obligat s-o respecti. E doar recomandat s-o faci, dar ca sa stii ce sa respecti, platesti. Scump.

O alta rugaminte: a gasit cineva forme standardizate de gauri pentru suruburi (filet metric sau autofiletante) in profilele extrudate din aliaje de aluminiu? Imi poate spune doar standardul sau macar unde le gasesc desenate? De exemplu, pentru suruburi toata lumea stie formele si dimensiunile standardizate. Se stiu la fel de bine si datele despre piulite. In mod similar exista gaurile facute in profilele extrudate de aluminiu. Pentru tot felul de suruburi. Nu am reusit sa aflu ce standarde reglementeaza dimensiunile si formele acestor gauri. Daca exista asa ceva. Poate sunt doar standarde de firma?
Multumesc anticipat.

PS. Ar trebui explicat in invatamantul superior ce inseamna asta: "Ca regulă generală, standardele nu sunt obligatorii, acestea având o aplicare voluntară." Citatul e de aici: http://www.asro.ro

Aceasta postare a fost editata de bitex: 04 August 2007 - 09:45 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#2 Useril este offline   VanPulov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 503
  • Inregistrat: 01-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Zalau-Cluj-München
  • Interests:navo

Postat 04 August 2007 - 10:06 PM

te referi la standardele europene si corespondentele acestora in SR ?
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 August 2007 - 12:09 AM

Asta ar fi partea usoara dar tot e ceva. Cred ca ai nostri si-au adaptat standardele dupa cele europene. Mai degraba m-ar interesa nu neaparat standardele cat un tabel cu materialele, in diferite standarde. Concret, codul materialului in diferite standarde. Macar codurile materialelor noastre, in DIN si AISI. Vorbesc de materialele uzuale.
Posibil sa existe pe undeva liste gata facute.
Atasez una cu cateva materiale scoase de prin documente.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1186265344.jpg

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   VanPulov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 503
  • Inregistrat: 01-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Zalau-Cluj-München
  • Interests:navo

Postat 05 August 2007 - 12:27 AM

am cateva pdf-uri cu tabele de genu
daca iti trebuie da un add pe YM d_mario2000
numa bine
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 August 2007 - 12:28 AM

OK. Multam fain. Vorbim pe YM.

PS. Multumesc pe aceasta cale pentru ajutorul acordat in problema cu simbolizarea materialelor in diferite standarde internationale. Cred ca problema e rezolvata, mai mult de atat nu stiu daca se putea.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 05 August 2007 - 08:38 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   celuster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 05 August 2007 - 12:06 PM

Buna, eu am un "Tabellen Buch" in format electronic (fara licenta binntzeles). E DIN si e folosita de nemtzi pentru constructiile de masini. Gasesti in ea cam tot ce te intereseaza despre Fe+aliaje, Cu+aliaje, Al+aliaje precum si o groaza de alte informatii, filete, gauri, regimuri de aschiere si multe multe alte chestii ...pentru constructia de masini e exceptionala. numa' bine celu

PS daca te intereseaza adresa mea e celuster@gmail.com
0

#7 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 05 August 2007 - 03:53 PM

@bitex
standardizarea gauri filete.... dupa toate normele posibile inclusiv cele japoneze le gasesti sub MDT.

pentru echivalente de oteluri .... am fisele la fo citeva zeci bune ... inclusiv caracteristicile mecanice si utilizarea acestora....

de contactat stii cum si unde... :D
0

#8 Useril este offline   VanPulov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 503
  • Inregistrat: 01-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Zalau-Cluj-München
  • Interests:navo

Postat 05 August 2007 - 05:20 PM

bitex, la 5 Aug 2007, 00:28, a spus:

OK. Multam fain. Vorbim pe YM.

PS. Multumesc pe aceasta cale pentru ajutorul acordat in problema cu simbolizarea materialelor in diferite standarde internationale. Cred ca problema e rezolvata, mai mult de atat nu stiu daca se putea.

cu mare placere si alta data ,
stau la dispozitie cu informatii daca mai e vreun doritor
numa bine !
0

#9 Useril este offline   VanPulov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 503
  • Inregistrat: 01-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Zalau-Cluj-München
  • Interests:navo

Postat 05 August 2007 - 05:24 PM

celuster, la 5 Aug 2007, 12:06, a spus:

Buna, eu am un "Tabellen Buch" in format electronic (fara licenta binntzeles). E DIN si e folosita de nemtzi pentru constructiile de masini. Gasesti in ea cam tot ce te intereseaza despre Fe+aliaje, Cu+aliaje, Al+aliaje precum si o groaza de alte informatii, filete, gauri, regimuri de aschiere si multe multe alte chestii ...pentru constructia de masini e exceptionala. numa' bine celu

m-ar interesa pe mine daca se poate sa imi trimiti pe mail prg.
e-mail :D.mario2000@gmail.com
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro