Modelism - RHC Forum: Maibu Twin de la robbe? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Maibu Twin de la robbe? cineva are asa ceva

#1 Useril este offline   ferry 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 30-May 07

Postat 10 June 2007 - 12:06 PM

Doresc sa achizitionez un Malibu Twin .Rog pe cei care cunosc modelul sa
dea cu parerea Multumesc anticipat
0

#2 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2007 - 01:00 PM

Ti-am raspuns cu intirziere deoarece pe 10-06 nu eram in masura s-o fac (nici acum nu pot spune ca stiu totul despre acest model).
L-am primit alaltaieri si ieri l-am asamblat. E foarte frumos (mie-mi place) dar dupa cum mi-a spus un prieten care sint convins ca are experienta si stie ce spune, nu e un model de performanta, cel putin asa cum e livrat el (cu cele doua motoare Super 600). Dar la pretul la care a fost ieftinit acum, eu zic ca merita luat, mai ales daca nu ti-ai pus in minte sa atingi recorduri (cum poate aspira baietii de pe IOR, ptr care am toata consideratia). Eu sint mai mult adeptul machetelor cit mai exacte si nu al modelelor proiectate doar pentru viteza.

Prietenul mi-a spus ca aceste motoare cu care vine in pachet (sint de fapt gata montate) sint cam energofage si nu as avea multa autonomie daca le forjez la maxim si mai tot timpul. El recomanda sa le schimb cu brushless-uri. Are mare dreptate, dar cum am mai repetat, eu am alte planuri cu barca asta si pina nu o sa uzez motoarele originale (si sigur asta nu o sa se intimple prea curind), nu o sa le schimb cu motoare BL.
Motoarele Super 600 (cica ceva mai performante decit Power 600) sint legate in paralel dar in contrasens, cuplate direct la axe lungi, antreneaza 2 elici de suprafata de diametru 34mm (bineinteles in contrasens si ele). Alimentarea recomandata in manual e de 7 celule adica 8,4V, in loc de 6 cel. /7,2V cit scrie pe motor. Baietii cu multa experienta iti pot zice ceva in plus legat de randamentul acestei combinatii.
Asa cum vine din fabrica, nu e prevazut nimic ptr. racirea motoarelor sau a regulatorului (e recomandat Rookie 45A de la navo, din care cauza firele de la motoare au si fost prevazute cu mufe "amp" si nu cu "bullet"). Eu am de gind sa nu risc si sa fac ceva in privinta asta. Miine oricum o sa o incerc static, in cada, sa vad cit se incalzesc componentele fara nici un pic de racire si cu barca tinuta pe loc (evident <_< ), desi nu-mi fac iluzii.

In general nu am ce sa-i reprosez, poate doar tija de comanda al carei indoire "Z" dintr-un capat nu era facuta la unghiuri de 90 gr. si a trebuit sa corectez pe acolo. La cirma nu e necesar deoarece are un dispozitiv bun de prindere si reglare a tijei pe echeea cirmei.

Si in final, sa-ti zic si scopul in care am luat aceasca barca care e la scara 1/10 - 1/12 (judecind dupa ce scrie pe ambalajul figurinei de pilot/marinar livrata in cutie: am un Hummer 1/12 Tamiya si o sa fac un peridoc (remorca ptr transportul barcii) atasabil la aceasta masinuta. Prevazut cu un vinci electric, functional si comandat prin RC, as vrea sa cobor acest peridoc remorcat de Hummer pe una din rampele din Cismigiu si sa las la apa Malibu, dupa care sa scot barca in larg si s-o pilotez. Totul doar cu un singur emitator (cu mai multe canale; eu am un Fx18 robbe-Futaba) dar cu doua receptoare cu cuarturi de receptie pe aceiasi frecventa. Shpilul e ca pe un canal (sa zicem 5 sau 6) o sa am cite un switch electronic pe fiecare model, care o sa inhibe (prin porti logice) restul canalelor utilizate ptr propulsie, directie, vinci, etc. Sint sigur ca ai inteles cum, caci am vazut ca te pricepi la electronica (asta ca sa nu umblu cu 2 emitatoare la mine).

Aceasta postare a fost editata de navigator: 17 June 2007 - 01:11 PM



0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro