Modelism - RHC Forum: Indoire tub subtire de otel - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Indoire tub subtire de otel 1cm diametru, cam 0.3mm grosime

#1 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 20 June 2007 - 06:45 PM

Salut,

am un tub subtire de otel de 10mm diam, peretii au cam 0.3mm grosime. Seamana cu tevile (invelite in plastic) folosite la cozi de matura dar are diametru mai mic. Vreau sa-l indoi la o raza de aprox 10-15cm fara sa-l turtesc. E posibil?

mersi,
cezar

P.S. Este foarte rigid si usor. (un metru are cam 65 de grame). Cred ca ar putea fi folosit ca "fuselaj" pentru pasaroi gen slow-stick.

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 20 June 2007 - 06:46 PM

0

#2 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 20 June 2007 - 06:55 PM

Clasicul si banalul nisip rezolva problema, dar ai nevoie si de o rola pe care sa mulezi teava
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#3 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 20 June 2007 - 07:11 PM

Radu_, la 20 Jun 2007, 18:55, a spus:

Clasicul si banalul nisip rezolva problema, dar ai nevoie si de o rola pe care sa mulezi teava

rola trebuie sa aibe "buza" in semicerc de 10-11 mm a.i. sa intre teava in ea? sau nu e obligatoriu?

mersi
0

#4 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 20 June 2007 - 07:20 PM

rola tebuie sa aiba degajare cu raza asa cum precizezi (ca un scripete) dar sa fie cu raza mai mica decat necesarul razei de indoire. Materialul (si mai als otelul) are remanenta considerabila si revine dupa indoire cam 30% Daca raza este mica in raport cu diametrul tevii atunci efectul este mai putin accentuat. Nu stiu sa existe un calcul petru asa ceva, dar apreciez din experienta ca pentru 10-15cm raza ai nevoie de o rola de fo 7-8cm raza.
Nisipul trebuie destul de bine tasat si capetele indopate. Ca sa eviti eventuala incretire pe interior ar fi bine sa ai si o rola pe exterior (tot cu degajare) si o parghie cu carfe sa tragi teava pe rola de indoire. si uite ... gata ai o masina de indoit tevi.
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#5 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 20 June 2007 - 09:14 PM

Mersi, o sa incerc. In loc de "rola" am o chestie peste care se face bucla (ochi) la capat de cabluri din otel. Se pupa aproape perfect cu diametrul tevii. O sa apas teava peste ea, cate putin in mai multe puncte apropiate - ca are raza curburii mult mai mica.
Oricum raza nu e critica - cat se poat de mica fara sa zbarcesc rau teava.

Tre' sa caut nisip. As folosi doua dopuri de lemn la capete si un cui care trece prin dop si teava pentru a-l tine fixat. Sper sa fie ok...

Mersi mult.
0

#6 Useril este offline   mirin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 28-January 06

Postat 21 June 2007 - 08:44 PM

SALUT

Daca vrei un rezultat cit mai bun, toatna in teava plumb topit si cauta sa indoi
bara pe un diametru cit mai apropiat de indoitura pe care vrei s-o realizezi.
NU folosi un diametru mult mai mic la indoire ca lasa urme si nu ai nevoie de
nici o rola. Dupa indoire se incalzeste teava si se scurge plumbul.

Atita am stiut atit am spus. Poate ca metoda nu este buna la ce vrei tu sa faci
dar asa se indoaie tevile la instrumentele de suflat.
0

#7 Useril este offline   crystymoon 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 05-August 03

Postat 22 June 2007 - 09:48 PM

ctotth, la 20 Jun 2007, 18:45, a spus:

Salut,

am un tub subtire de otel de 10mm diam, peretii au cam 0.3mm grosime. Seamana cu tevile (invelite in plastic) folosite la cozi de matura dar are diametru mai mic.  Vreau sa-l indoi la o raza de aprox 10-15cm  fara sa-l turtesc.  E posibil?

mersi,
cezar

P.S. Este foarte rigid si usor. (un metru are cam 65 de grame). Cred ca ar putea fi folosit ca "fuselaj" pentru pasaroi gen slow-stick.

Salut!

Sau daca teava are lungime mica, pana in 300 mm dop-apa-dop si pui in congelator.Tot tevile de la instrumentele de suflat se mai indoaie asa.

Aceasta postare a fost editata de crystymoon: 22 June 2007 - 09:48 PM

0

#8 Useril este offline   ovidiu_f 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 11-August 06

Postat 23 June 2007 - 07:48 PM

Am asistat la realizarea tevilor de schimbatoare de caldura (sunt de forma arcurilor spirale, deci cu grad de indoire mare), care in prealabil au fost umplute cu scaz topit (substanta folosita si la decapare inainte de lipire in electrotehnica). Se incepea cu blindarea unui capat cu un dop de lemn, dupa care se asezau in pozitie verticala si erau umplute cu sacaz topit. Dupa ce se solidifica si devenea sticlos teava era roluita pe valturi profilate si turtirea ei era foarte mica. Ulterior era incalzita si se recupera sacazul.
Poti de asemenea, datorita faptului ca nu vei indoi cantitati mari si deci nu cred ca merita sa investesti mult sa cauti un arc de diametru exterior apropiat de diametrul interior al tevii pe care se il introduci in zona de indoire pentru a evita turtirea (similar cu procedeul folosit de instalatori la indoirea tevilor de cupru). Dupa indoire, tragi arcul de un capat, el se alungeste si in acelasi timp ii scade diametrul exterior, putand fi extras.
Datorita faptului ca peretele tevii este foarte subtire, eu as incerca o indoire prin care sa doresti turtirea ei controlata, la interior. Din experienta mea, pierderile din punct de vedere al rezistentei sunt nesemnificative, iar aspectul poate fi frumos. Poti gasi astfel de indoiri la somierele din teava rectangulara cu lamele elastice.
Iti urez spor la treaba !!!
" Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza" - Albert Einstein
0

#9 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 26 June 2007 - 08:06 AM

Multumesc la toti care mi-au raspuns. Pentru confort am ales gheata si functioneaza. Am facut si o mica zbarcitura caci raza suportului de curbura a fost mult prea mica, dar cilindrul si-a pastrat sectiunea rotunda Am invelit-o cu o carpa care sa previna topirea ei pe caldurile astea.
Era totusi deja stresat fiind tras in tub, nu cupru care e si mai ductil - cu diametrul tubului mai mare si peretele mai subtire decat la sch. caldura de la frigidere, totusi poate fi indoit pe raza comparabila.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro