Modelism - RHC Forum: motoare electrice - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

motoare electrice motoare copiatoare

#1 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 22 July 2007 - 09:35 AM

ma intrebam daca motoarele din copiatoarele mari sunt bune si pentru altceva
am 10 buc. pe care nu le-am mai folosit de ani intregi. ocupa foarte mult spatiu. Ma gandesc sa le fac bucati, sa pastrez motoarele si sa arunc restul...sunt si servomecanisme si multe alte prostii. Ce sfat imi dati?
0

#2 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 22 July 2007 - 07:17 PM

sa faci niste fotografii. sunt multi pe aici care folosesc tot felul ....
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#3 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 23 July 2007 - 02:31 PM

ok, ma apuc sa daram tot...http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 July 2007 - 05:09 PM

http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif O sa fie cam asa: darami totul si in loc sa ramai cu 10 copiatoare intregi in carcasa o sa ramai cu 10 gramezi de piese mai mari decat copiatoarele.
Parerea mea e cam asta: demonteaza tot ce nu-ti place dar pastreaza toate axele, rotile de curea, curelele, cuplajele electromagnetice (ambreiaje), motoare (aici e distractie mare), oglinzi, sisteme optice, butoane, conectori, cablaje electronice, tot ce-i construit pentru deplasare liniara si ce-ti mai place tie. Pune la vanzare sau la schimb pe forum, cu poze, ca precis sunt multi interesati de maruntisuri. Nu e afacere profitabila, dar e distractiv. Cand vrei sa-ti bati joc de cineva, da-i de munca ce-i place stiind sigur ca nu face nimic cu ce munceste. Si l-ai aranjat o lunga perioada de timp... Merita incercat!
O sa stau pe aproape, nu ca n-am in ce ma incurca, dar poate chiar merita sacrificiul.
Spor la treaba.
Mai degraba as cumpara un copiator functional daca ai, decat piese la gramada. Poate vorbim pe MI. Sa vad ce pot face cu timpul liber!
Spor la treaba!
Daca e sa fac un fel de PS, motoarele de copiator sunt bune atat imp cat sunt cu restul maruntisurilor pe langa ele.
Ce-i pas cu pas merge folosit asa, ce-i servomotor e foarte bun dar sigur n-are encoder, si uneori ce-i bun e la 110V http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif Important e sa-ti convina tie ce faci!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 25 July 2007 - 08:32 AM

cel putin 4 buc sunt functionale pentru ca le-am verificat. evident trebuie curatate. iti dau cu placere unul din ele, trebuie insa sa te avertizez ca cel mai usor are 80 kg. In forma in care sunt acum, adica intregi. numai sa le arunc la gunoi ma costa 5 milioane. ideea era sa le demontez si ce nu are interes pentru mine sau pentru oricare dintre voi....la gunoi.
Acum am o hala inchiriata in care mi-am facut de cap cu barcile mele. Copiatoarele nu m-au incurcat dar la sfarsitul lunii ma gandesc sa renunt la spatiu.....deci, probleme:)
In timp ce scriu mesajul mi-a trecut prin cap o alta solutie: Poate, daca toti constantenii de pe forumul asta, ar cauta un spatiu de "joaca" si productie pentru "pasaricile" lor as imparti chiria cu ei si am pune-o de un club ceva
cam asta ar fi solutia ideala....
0

#6 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 25 July 2007 - 08:40 AM

...care ar fi locatia halei?
...tabula crasa, mortua est!
0

#7 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 26 July 2007 - 09:26 AM

hala e in fata fabricii de paine Dobrogea. Spatiul este inchiriat de la cooperatie
0

#8 Useril este offline   cristsc 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 337
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:auto aero navo robotica

Postat 26 July 2007 - 04:28 PM

suna f interesant, dar lipsesc multi constanteni la apelul asta. vara e cam greu sa-i aduni, dar daca sintem destui, ma bag si eu, dar obligatoriu sa se poata desfasura activitatea si noaptea ca ziua sint la munca.
succes.
Intotdeauna e loc de mai bine ! Succes !!!
0

#9 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 26 July 2007 - 11:02 PM

pai iti trebuie o cheie si cam atat.....si chef de treaba evident
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro