Modelism - RHC Forum: piese aeromodel - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

piese aeromodel motor cu sau fara perii?

#1 Useril este offline   vali_mobiplus 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 14-July 07

  Postat 19 July 2007 - 09:31 PM

Buna! Am postat acum cateva zile in aceasta rubrica si m-am bucurat cand am primit atatea raspunsuri cu sfaturi utile si sugestii atat pe forum cat si pe id meu personal.
Am cerut ajutor, cam ce as putea sa construiesc pt inceput. Ei bine m-am hotarat http://www.rcgroups....ad.php?t=354237.
Din cate am inteles este un avion usor si stabil din cauza formei aripei, si usor de construit pt ca este dintr-un material usor de prelucrat. (totusi o sa-l reduc un pic la 4/5 din dimensiune)
Dar dupa cum am mai spus nu am un buget mare sau unul chiar mic si nu-mi permit sa cumpar piese noi. as prefera sa le cumpar folosite la mana a doua sau sa le fac eu pt ca am cunostinte de electronica.
As vrea sa stiu dak pot sa folosesc un motor cu perii cu sau fara reductor pt ca este mai ieftin. Aeromodelul ar avea cam 300 de g cu totul si vreau sa stiu cam ce tractiune ar trebui sa aiba un motor ca sa poata zbura bine.
apelez la cei care au un motor aruncat pe undeva 2-3 servo-uri si nu in ultimul rand statie si receptor, aaa si regulator.
http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif
Astept raspunsuri si sugestii. Multumesc http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/cool.gif
0

#2 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2007 - 10:15 AM

daca te hotarasti la un motor cu perii iti dau eu un regulator de 30A cu 20 de ron. il tzin degeaba. acuma nu stiu ce sa zic cu motoru. poate un speed300 cu reductor(tractiune cu 8 celule nimh 210 grame) . asta cred ar ajunge. si regulatoru e numai pt nimh nu stie lipo dar ai putea sa iti faci o chestie de protectie daca vrei lipo

Aceasta postare a fost editata de hash84: 21 July 2007 - 10:23 AM

    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#3 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 21 July 2007 - 11:58 AM

Ai mai postat mai demult despre ceea ce vrei tu sa faci.Si tot acolo tiam raspuns.Dealtfel tiam trimis si un MI. despre o telecomanda dar mi se pare ca nu ai fost interesat.
0

#4 Useril este offline   vali_mobiplus 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 14-July 07

Postat 22 July 2007 - 09:03 AM

sal. am raspuns de cateva ori dar am vazut ca nu s-au updatat pe forum posturile mele din acea rubrica. asa ca am postat cu un alt subiect. ar fi o idee super cu acea telecomanda dar nu am cum sa ajung la bucuresti si nici nu am pe nimeni acolo. Poate dak vin prietenii tai la mare vara asta ca eu sunt din Constanta. multumesc :D
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro