Modelism - RHC Forum: nelamurire - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

nelamurire :)

#1 Useril este offline   racketistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 24-April 06

Postat 17 July 2007 - 11:34 AM

Salutare tuturor.Am si eu o nelamurire.Care imi poate explica si mie modul in care un robot de exemplu cel de aici isi misca atat gura cat si buza dupa voce.Ma gandesc ca este conectat la un calculator.....daca stie cineva :lol:

Aceasta postare a fost editata de racketistu: 17 July 2007 - 11:35 AM

Ideas for life'gfh
0

#2 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 17 July 2007 - 12:09 PM

exista un soft cu care se sincronizeaza manual x servouri dupa o melodie Adica robotul ala o sa isis miste buzele asa doar pt melodia aia si daca opresti melodia el tot o sa isis miste buzele cum ii zice programul
Dar totul este facut manual asculti melodia si vezi ca la secunda 3 zice o si deci trebuie sa deschida gura
Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#3 Useril este offline   racketistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 24-April 06

Postat 17 July 2007 - 07:47 PM

Am gasit cateva modele de soft-uri...dar nu stiu cat sunt de bune.Unele sunt demo altele sunt full.Dar totusi cum vine connectat la calculator.Ma gandesc ca trebuie o placa speciala...
Ideas for life'gfh
0

#4 Useril este offline   wingless 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 14-November 04

Postat 18 July 2007 - 07:08 AM

da e o placa speciala care controleaza x servouri si se con pe lpt comm sau usb
am inteles ca jameco ar avea asa ceva
vezi ca e un thread "prea tare..." cu un link youtube http://www.youtube.c...h?v=RrJLWUqiaPM

Uite ce zice la descriere
singing head, two singing fish, and a singing bird. All modified to run off of a Lynxmotion SSC-32 Servo Controller card ( http://www.lynxmotion.com ) and run by VSA software ( http://www.brookshiresoftware.com/ ).
An early test, so there is some stuff to tweak. I think I'll replace the fish head swing out motor with a servo, since the current one is too noisy and fast (bangs the had back against it's mount.) (more)
Yes there are two paths you can go by/But in the long run/There's still time to change the road you're on...
0

#5 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 31 July 2007 - 03:54 PM

am vazut nishte maimutzoi, catzei in diverta care isi misc urechile, capul etc dupa muzica. e cam 250 lei unul. il demontezi si-tzi iei ce trebuie din el ;)
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#6 Useril este offline   racketistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 24-April 06

Postat 05 August 2007 - 03:34 PM

Am si eu maimutoi...pesti etc care misca din gura ,coada.urechi etc dupa muzica :D dar totul e pe placuta aia mica din interior.Nu poti modifica miscarile servourilor.O sa mai scotocesc prin Romania poate gasesc ce a aratat wingless si pe aici...ca nu prea m.as complica sa iau din afara

Aceasta postare a fost editata de racketistu: 05 August 2007 - 03:35 PM

Ideas for life'gfh
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 August 2007 - 06:20 PM

E cineva pe forum pe aici care stie de un soft care iti comanda 8 servouri simultan, cu semnal direct pe LPT. Alimentarea e separata. Softul ala poate citi si tabele cu date, are toate setarile posibile si cred ca nu-i greu de adaptat sa miste ceva dupa un sunet. Am vazut si eu softul candva si l-am butonat putin.
Nu ai nevoie de nici o electronica pe post de interfata pentru servouri. Poate daca vrei ceva special pentru prelucrat semnal, dar mai degraba faci soft decat o placa de achizitie. Nu cred ca poti sa faci in timp real (fara multa munca), dar poti face ceva daca vrei. Cred ca sunt deja softuri pentru analiza vocala din care poti scoate un fisier si cred ca poti baga in celalalt. Important e sa sincronizezi frumos. Nu-i simplu.
Mai vorbim, ca urmaresc si eu subiectul!
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   racketistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 24-April 06

Postat 05 August 2007 - 08:08 PM

Ce bucuros as fi daca s-ar prezenta persoana care stie de acel soft :D .Si mi-ar da ceva indicatii.Am mai scris despre problema asta si pe cateva forumuri de electronica sa vad ce spun si alte persoane.
Ideas for life'gfh
0

#9 Useril este offline   racketistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 24-April 06

Postat 06 August 2007 - 03:51 PM

Am gasit exact ce caut...nici prea scump nu este.Singura problema e ca nu e din tara :) si nu am facut niciodata comanda din afara...mi-e cam frica.Uitati aici :> si are loc pentru 8 servo :)
Ideas for life'gfh
0

#10 Useril este offline   racketistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 24-April 06

Postat 11 August 2007 - 07:53 PM

Am gasit o persoana care are ceea ce caut eu :D.Dar mi se pare foarte scump.Uitati ce a zis
Pretul pentru o placa de control cu 8 servomotoare este 1000 euro.
Pentru o comanda de 3 placi de control pretul pe buc. este de 700 euro
include si software
Preturile afisate pe internet nu sunt reale .Eu nu dispun de atatia bani.Defapt dispun dar nu sunt dispus sa dau atatia bani http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/huh.gif

Aceasta postare a fost editata de racketistu: 12 August 2007 - 09:45 AM

Ideas for life'gfh
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 August 2007 - 04:29 PM

Cred ca el a vorbit de servouri la modul general si tu ai vorbit de servouri folosite in modelism. Ati incurcat primaria cu prefectura.
Omul are dreptate, un controler pentru un singur servo (cu intrare pentru traductor si tot tacamul) e de pe le 100 euro in sus, deci pentru 8 este posibil ca pretul sa ajunga pe la 1000.
Am ceva neclaritati privind acel soft. Nu stiu decat un singur soft care comanda 8 servomotoare clasice, simultan si nu cred ca pe ala ti-l vinde. Poate vorbeste de ceva facut in alte programe, gen Labview.

In schimb poti comanda pe paralel sau pe serial 8 servouri de modelism, fara mare complicatie si cred ca te poate ajuta orice electronist pentru asta. Ti-am zis ca pentru LPT n-ai nevoie de nici o electronica (semnalul generat la pini are exact caracteristicile cerute de servouri) si pe serial trebuie facut un mic circuit, care sa-ti schimbe din serial in paralel. Si ramane partea de soft de care oricum nu scapi, dar nu o fi un capat de lume.
Preturile de pe pagina cu softul si electronica aia de jucarie sunt reale. Parerea mea...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   racketistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 24-April 06

Postat 12 August 2007 - 05:42 PM

Am vorbit despre aceleas servouri zic eu...I-am aratat atat linkul cu placuta aia de vanzare cat si site-uri cu servouri de modelism.I.am si precizat ce fel de servouri folosesc si la ce anume vreau sa le folosesc.Ramane sa merg la el sa vorbim fata in fata :rolleyes: poate asa ajungem la o intelegere.
Ideas for life'gfh
0

#13 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 August 2007 - 07:55 PM

Poate m-am inselat si eu, dar sigur despre pretul ala s-a inselat el (vorbim de aplicatia ta).
Sau poate nu s-a inselat dar ti-a zis de o placa de motoare (8 axe), care ar putea controla si servouri de modelism, dar care nu-i facuta special pentru alea. Am si eu o placa la scoala pentru 4 motoare, care e tot aproape 1000 euro si a venit cu tot cu soft (in Labview). Teoretic poti comanda si 4 servouri cu ea. Poate se refera la placi de genul asta. Nu-s mai bune ca alea facute pe genunchi, din 2-3 piese. Ca electronica n-au nimic deosebit, softul e ca oricare altul (adica mai rau de atat nu se poate) si nu este compatibil cu nimic. Ar fi singurul avantaj ca poti merge pe tot programul (Labview) sa faci si partea de sunet. Doar ca pana acum nimeni de la noi n-a reusit. Nu comanda simultan, nu accepta nimic sub 1 ms. Apropo, daca gasesti ceva in Labview sa coboare sub 1ms sa-mi zici si mie, ca e treaba serioasa.
Daca vorbim de placile de la National Instruments are dreptate, cam asa-s. Adica scumpe si foarte scumpe. Cu tot cu soft. Pe cine mai poate impresiona softul ala. De regula vine un soft cu grafica frumoasa in care tragi de cateva butoane si comanzi motoarele. Atat si nimic mai mult. Stai si te uiti la el.

PS. Nu vreau sa te influentez cu ceva, cumperi ce vrei.
Am vrut sa spun ca DOAR pentru comanda a 8 servouri se poate si simplu.
Nu mai modific mesajul. Am gasit ca se poate obtine si ceva sub 1ms. Sper sa fie asa. Asta e o treaba buna.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 12 August 2007 - 08:09 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro