Modelism - RHC Forum: incepator incepator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

incepator incepator aeromodel ultrausor

#1 Useril este offline   vali_mobiplus 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 14-July 07

  Postat 14 July 2007 - 10:54 PM

Salut. I-mi cer scuze pt sfaturile cerute si intrebarile deja auzite de mii de ori.
Sunt incepator, caut si eu ajutor de la cineva experimentat in legatura cu un aeromodel ultrausor si simplu de construit. M-am documentat bine pe forumuri si cred eu ca am notiuni de baza despre acest lucru.
pt inceput ar trebui sa-mi cumpar ceva ieftin dar vreau sa-mi construiesc ceva simplu si ieftin (usor, mic, ceva mai stabil) am vazut ceva poze cu avioane din spuma (depron). din sectiunea download am descarcat toate planurile dar mi se par totusi prea comlicate pt inceput (multe piese si detalii)
Am cunostinte de electronica da totusi nu prea stiu ce motor(cu sau fara perii, cu sau fara reductor) sa aleg, servo, emitator, regulator...... elice etc. am cateva motoare de cd-rom dar nu stiu ce regulator sa folosesc. Am vazut ca sunt multe criterii de luat in calcul si mai intra la calcul si bugetul (de aceea am optat la un aeromodel din depron) ceva de genul asta
http://www.cyberdesi...es/wMG_5300.jpg
sau asa ceava? doar 4 canale si destul de mic http://www.cyberdesign.pair.com/rc/planes/.../mini-VTO1w.jpg
sau ? http://aero.land.fre.../plan/ms_01.jpg
care din cele 3 modele este mai stabil?
Mi-ar fi de folos cateva sugestii si pt inceput un plan pt un astfel de aeromodel, si abia apoi cateva detalii despre motor (cd-rom).
As aprecia orice orice fel de ajutor. Multumesc
0

#2 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 15 July 2007 - 04:45 AM

Salut,

Incerc eu sa-ti impartasesc din experienta mea.
Dintre cele 3 modele postate, eu cred ca cel mai potrivit este ultimul pentru ca are diedru si aripa parasol. Celelalte sunt nepotrivite pentru un incepator. Dupa ce te hotarasti la model putem discuta motorizare si alte detalii. Daca nu ai pe nimeni care sa te indrume (probabil ca nu, din moment ce ai apelat la forum), eu cred ca ar trebui sa incepi cu un model care are numai directie si profundor.

Uite aici un avion care mi se pare simplu de construit: http://www.rcgroups....ad.php?t=354237 Eu l-am facut si m-am jucat toata vara anului trecut cu el, apoi am trecut la primul meu model cu eleroane.

Bafta!
Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#3 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 15 July 2007 - 03:07 PM

Fara suparare.

Eu cred ca un easy star cu tot cei trebuie pe el este cel mai indicat.Eu am inceput cu cessna cu eleroane si fara ajutor si am reusit.Dar acesta nu este indicat incepatorilor pe cand Easy Starul isi face treaba si incet si bine si este foarte iertator,dar asta nu este decat parerea mea.
E bine si sati faci tu unul cu mana ta pt ca ai alte satisfactii dar daca nu stii sal faci mai bine iati deagata.

Stima,
0

#4 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 15 July 2007 - 04:48 PM

Nici o suparare :D Exista variante de cumparat ptr incepatori, Easy Starul fiind una dintre ele, dar sugestia mea s-a bazat pe faptul ca vali_mobiplus a spus ca are un buget limitat.

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#5 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 15 July 2007 - 07:35 PM

Cirip, la 15 Jul 2007, 16:48, a spus:

Nici o suparare :D Exista variante de cumparat ptr incepatori, Easy Starul fiind una dintre ele, dar sugestia mea s-a bazat pe faptul ca vali_mobiplus a spus ca are un buget limitat.

Cirip

Imi cer scuze eu pt interventia facuta aiurea.Mentionez ca nu am fost atent la primul post.

Stima,
0

#6 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 15 July 2007 - 10:07 PM

avionul din linkul lui cirip mi se pare mult mai iertator decat EZ-ul.
ez este mult mai greu inertie mai mare, spatiul de manevra mai mare dar zboara singur. stie si panta, stie si termica. stie si sa ia pamantul in bot fara sa pateasca nimica, zboara si cu ampenaje strambe....o "fortareatza zburatoare" in RC.
sa revenim la lucruri concrete...de cati bani dispui?
0

#7 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 16 July 2007 - 12:18 AM

Uite si un video cu avionul de care vorbeam http://www.rcuvideos...GVFYVBN8K9GDZ61
Am cam jumulit aterizarea, dar avionul e reutilizabil, asa ca aterizarea este per-fec-ta :)
Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#8 Useril este offline   vali_mobiplus 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 14-July 07

  Postat 16 July 2007 - 09:37 AM

va mutumesc pt sfaturi.
nu am pe nimeni care sa ma ajute de aceea am apelat la forum. mi-am facut o idee despre ce model trebuie sa-mi construiesc si in mare cam stiu ce cu ce se mananca dar inca nu stiu ce piese sa folosesc
motor, servo, si cele mai importante: receptor si statie
am vazut ca sunt scumpe, foarte scumpe, de aceea sunt dispus sa cumpar la mana a doua (sau a treia :) ) numa sa mearga
la partea cu motorul de cd rom am inteleses ca trebuie rebobinat, dak are cineva o sugestie...? nu ar fi o problema pt ca lucrez de 3 ani in electronica. (GSM) si sunt la facultatea de electronica
pe niste forumuri straine am vazut ca se pot construi niste servo-uri in varianta miniaturala. acestea mari nu se pot face? am o idee cum dar mai trebie gandit. acum ceva timp am atentat sa fac si un receptor pe 5 canale dar sunt mai scumpe piesele decat acesta.
dak are cineva o sugestie despre motoare sau servouri, sau poate are cineva de vanzare asa ceva la un pret mai mic. aa si o statie http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/cool.gif
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 July 2007 - 11:59 AM

Parca am vazut la locatie trecut Constanta? Sunt multi modelisti acolo si te vor ajuta!

Un servo nu e chiar asa scump. Electronica o faci relativ ieftin si usor, dar sa aduni mecanica din bucati e tare aiurea. Ca pret nu faci mare economie. Vezi ca sunt modelisti care vand ieftin servouri noi. Dar la alea ieftine nu te astepta la 2000 ani garantie!
Daca te apuci de un proiect serios sa construiesti servouri de unul singur, ai de cumparat motoare, tot ce-i in reductor, carcasele si la inceput esti nevoit sa vinzi sub pretul celor chinezesti ca nimeni nu cumpara din lipsa de incredere. Si mai ieftin ca alea chinezesti gasesti tot in China! Asa ca sunt putine sanse sa faci ceva si ieftin si bun. Nu-i exclus, dar nu-i simplu. Oricum, nu-ti mai ramane timp de modelism. Asa ca sfatul meu e sa pui banii de inghetata la ciorap, in loc sa mergi cu prietena la film mai bine o duci in parc din cand in cand, si-ti cumperi servouri gata facute.
La capitolul motoare, poate e bun un brushless facut acasa, dar nici alea cu perii nu-s de aruncat. Cu controller cu tot au ajuns la pret de-o gogoasa (exagerez, la pret de 2 pizza din alea mari). Asa ca se poate si ieftin ca sa-ti satisfaci poftele animalice de a zbura ceva.
Legat de rebobinare, e un subiect pe aici pe forum. Ba cred ca gasesti si magneti de cumparat ca ar fi bun de schimbat si aia. Si mai ai putin si daca pui 2 rulmenti si faci 2 carcase refaci motorul in intregime. Orice se poate, dar orice-ul asta costa timp si bani. Alege varianta care-ti place cel mai mult.
Succes!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 16 July 2007 - 02:18 PM

Are dreptate @Bitex in tot ceea ce spune.Motorul cu perii e la pret de nimic si isi face treaba.Servourile la fel.

Vreau sati spun ca am eu o statie de vanzare ieftina de la un cessna 182,nu este ea cine stie ce dar isi face treaba zic eu.Indicat ar fi sati ei statie buna in cazul in care vrei sa continui cu sportul asta mare mancator de resurse dar..... supeeeeeeeeeerb.

Deci statia este in patru canale(chinezarie dar functionala)originala de la cessna si este noua,folosita de 3-4 ori.

Daca te intereseaza dami un mi siti fac o oferta,problema este ca eu fiind in Grecia probabil ca o sa coste mai mult transportul decat statia..... ;) ....ar fi o solutie sa tio trimit pe autocar si tu sa o iei din Bucuresti de la firma.In cazul asta nu platesti nimic pt ca aia care fac cursa imi sant prieteni.

Statia este Art tech=chinaaaa!!!!.

Stima,
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro