Modelism - RHC Forum: motoare pas cu pas - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

motoare pas cu pas

#1 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 07 October 2003 - 09:57 PM

motorul de la cd-rom(cel care invarte discul) este motor pas cu pas?
si daca este ma poate ajuta cineva cu un controller pt el...
0

#2 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 08 October 2003 - 07:40 AM

Nu este motor pas cu pas, este doar brushless.
Incearca (daca te pricepi) sa folosesti controlerul din cd-rom sau cu ceva modificari poti sa-l folosesti cu un controler pt brushless.
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#3 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 08 October 2003 - 02:10 PM

Daca vrei motoras mic pas cu pas poti sa folosesti cel care misca capul de citire de la floppy discuri, la cele pentru dischete mari (5 inch), sint mai mari si mai puternice si au cam 200 de pasi (1,8 grade la un pas). Daca vrei sa aiba pasi mai mici se poate comanda motorasul cu o logica putin diferita si se poate dubla numarul de pasi. La driver-ul pentru dischete mici (3 inch) nu stiu citi pasi are motorasul, dar daca te interseaza o sa ma uit acasa ca am un drive defect.
Daca ai nevoie de motoare mai puternice solutia este recuperarea unora de la imprimante, cred ca am si vazut undeva pe net ceva anunturi in legatura cu motoare pas cu pas de la imprimante si aveu un pret de 150000lei.
Motorul de la CDROM, care invirte CD-ul, nu este motor pas cu pas, este un motor brushless la care comanda infasurarilor se face static prin intermediul unor senzori magnetici care monitorizeaza pozitia rotorului ( a magnetului).
Pe internet exista citeva liste de discutii referitoare la modificarea unui asemenea motor (de CDROM), prin rebobinarea lui, pentru a obtine mai multa putere si de a-l folosi pentru aeromodelism. Rezultatul era obtinerea unui motor cu o putere apropiata de un 280 dar cu o greutate destul de redusa fata de 280.
Pentru motoarele brushless exista niste controlere care nu au nevoie de senzorii magnetici si care cred ca folosesc tensiunea indusa in celelalte infasurari pentru logica de comanda inlocuind in acest fel senzorii.
0

#4 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 08 October 2003 - 09:37 PM

si acum....opinia unor oameni mai experimentati ca mine....un motor brushless(cel despre care vorbeam in randurile de mai sus) la ce s-ar ppotrivi cel mai bine?un planor sau la o barcuta...asta daca fac rost de controller :)

pusi pa
0

#5 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 09 October 2003 - 11:41 AM

Motorasul de la cd-rom de care ai amintit mai sus poti sa-l folosesti la cd-rom ca pentru aia este facut.
Cele folosite la planoare sau la barcute au alte caracteristici.
Daca ai nevoie de un motoras lentru asa ceva de ce nu iei unul destinat pentru modelism (ex:speed 280) este si ieftin si isi face si treaba cum trebuie.

Parerea mea. :)
0

#6 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 09 October 2003 - 11:43 AM

De unde ti-a venit ideea sa folosesti motor pas cu pas la planor?


PS: iti este frica sa nu treci pe rosu la semafor din cauza inertiei si vrei sa ai control maxim? :)

Aceasta postare a fost editata de GIGI: 09 October 2003 - 11:44 AM

0

#7 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 09 October 2003 - 06:57 PM

Gigi,Gigi :) :D :D de ce iei pe saracul om la bashcalie.Sa stii ca a avut dreptate se pot folosi motoarele
din CD-Rom la avioane mai mititele de tipul slow flyer dar cu anumite mici modificari.Am citit un articol pe
aceasta tema si daca pot sa scanezi niste poze le voi afisa pt. doritori.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#8 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 09 October 2003 - 10:53 PM

MESAJ PT GIGI

de ce sa iau totul mura-n gura cand pot sa-l fac prin puterile proprii sa zboare!pt mine asta ii modelismu...
o provocare
0

#9 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 10 October 2003 - 04:51 AM

cauta pe google
LRK-torquemax
Daca ti tu sa-ti folosesti motorasu din CD-ROMu stricat, cam asta ai de modificat la el ca sa il folosesti la modelism cu succes.
0

#10 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 10 October 2003 - 10:19 AM

GIGI :huh: nu ai fost atent la discutie :D ceva mai devreme stabilisem ca motorasul nu este pas cu pas http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
0

#11 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 11 October 2003 - 10:16 PM

pai...planoru duce un motoras si niste acumulatori.....de fapt ii o aripa zburatoare asemanatoare lui Zagi si Paoli!dar ceva mai mare! :)si imi trebuie un motoras de viteza mare...si de asta stau ca pe carbuni incinsi...
0

#12 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 13 October 2003 - 07:32 AM

Din pacate motorul de CD-Rom modificat nu e foarte puternic (ce am vazut eu era cam la puterea unui Speed 400), daca ai un model mare nu iti rezolva problema.
In plus ai nevoie de un controler pt motoare brushless ca sa il poti folosi (care nu este ieftin deloc).
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#13 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 13 October 2003 - 02:51 PM

Nu l-am luat la bascalie si doar l-am intrebat.
Parerea mea este ca un motor fie din cd-rom ori din altceva oricat ar fi de modificat nu are randanentul unui motor destinat modelismului. Trebuie sa aibe turatie, putere si sa fie mic si usor.
Nu sunt de idee sa iei totul deagata. Uite eu ma tot chinui sa-mi fac o radiocomanda cu toate ca pot sa-mi iau una cu vreo 100$.
Eu vreau sa spun ca motorasul din cd-rom este prea slab si prea greu pentru asa ceva. Pe linga el iti mai trebuie ci controller care mai costa bani si are si oarece greutate si marime. Nu mai bine cauti un motor normal si cu randament mai mare?
Nu trebuie decat sa invirta o elice. Moroarele alea se folosesc la precizie mare unde nu trebuie sa existe inertie. Ce conteaza la obiectul zburator daca se mai invirte elicea de doua ori?
0

#14 Useril este offline   tnt_o 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 11-January 03

Postat 22 October 2003 - 04:54 AM

Salve rares,

vad ca oamenii astia sunt putin cam sceptici in ceea ce priveste motorul tau. In ceea ce ma priveste insa am vazut si citit destul de alti oameni care au incercat acelasi lucru si spre surprinderea tuturor au si reusit.
nu e vorba doar de a refolosi motorul de la CD-ROM in modelism ci si de a iti construi propriul motor.
scepticilor le dau doua exemple

http://goldeneye.ethz.ch/motoren/electric/.../cdrom/index_EN
http://www.rcmicrofl...rary/motor1.asp

deci se poate oameni buni...

Pt GIGI...apropo se poate zbura si cu avione mai mici de 1m
o zi buna tuturor

Ovidiu
0

#15 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 26 October 2003 - 10:33 PM

daca vrei sa comanzi un motor pas cu pas unipolar cauta dupa ULN2803 sau UCN5804. pt. motoare bipolare e mai complicat dar nu imposibil. o sa fie mai greu sa gasesti circuitele...
expo (Gabi)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro