Modelism - RHC Forum: air trainer 60 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

air trainer 60 jamara

#61 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 13 July 2007 - 09:39 PM

astazi am implinit al 9-lea rezervor cu trainerul meu pe clinceni http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif.Am avut o problema la un zbor pt ca am observat ca scotea ulei gri dar s-a remediat cu un reglaj mai amanuntit.Avionul merge superr si se vad rezulatele imbunatatirilor aduse la balamale.In concluzie este un avion IDEAL pentru incepatorii in termice, iar eu vil recomand cu caldura
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#62 Useril este offline   Piglett 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 14 July 2007 - 09:34 AM

lasa-l putin mai innecat ca e nou motorul. e nor mal sa scoata fum, putin ce-i drept. dar sa nu scoata deloc e de temut. il faci praf.incearca sa-i gasesti un reglaj a.i. cand accelerezi sa nu fie nici fum mult, nici putin, dar nici sa nu raspunda greu la acceleratie. verifica daca are destul nitro motorul. chestia asta o afli atnci cand scoti fisa de la bujie. daca pica din turate cand scoti fisa ai nevoie de mai mult nitro, daca accelereaza ai nevoie de mai putin. ideal e sa nu-si schimbe turatia.
cele de mai sus sunt niste ghidaje de reglaj generale.
0

#63 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 14 July 2007 - 07:01 PM

Piglett, la 14 Jul 2007, 10:34, a spus:

verifica daca are destul nitro motorul. chestia asta o afli atnci cand scoti fisa de la bujie. daca pica din turate cand scoti fisa ai nevoie de mai mult nitro, daca accelereaza ai nevoie de mai putin.

FALS!
flying is my life...
0

#64 Useril este offline   Piglett 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 15 July 2007 - 09:12 AM

http://www.nova-rc.c...logsection/0/9/

Diagnosis or Symptoms:

High Nitro = Hot Fuel: needs colder plugs
Low Nitro = Cold Fuel: needs hotter plugs
High Nitro + High rpm's: needs colder plug ie:ducted fans

If engine sags when the battery is disconnected, the plug is too cold or more nitro is needed
If the engine bites back or backfires when hand cranking, the plug is too hot or less nitro is needed


http://www.cooperfue...20Reference.htm

http://www.scootwork...c/gloplugs.html

RULES OF THUMB TO LIVE BY
Use a hot plug with low nitro (less than 24%), and a cold plug with high nitro (more than 25%).
If you remove the glow starter from you idling engine, and notice an immediate drop in RPM, you may need a hotter plug or more nitro.
If your engine has a tendency to backfire a lot, you may be using a glow plug that's too hot, or you may need fuel with less nitro.
Most hot plugs can take up to 2.0 volts starting power without burning up, while most cold plugs prefer 1.2 to 1.5 volts starting power.


http://www.mecoa.com/gms/manual.htm

To determine if you need any, or more nitro, start your engine, open the throttle wide open and set your high speed needle for maximum power, then back it out slightly. Do all this with your booster battery connected. Now remove your booster leads - if your motor slows down, more nitro is indicated. Conversely, if your motor speeds up, there is probably too much nitro. We recommend high quality commercial fuel with 10~15% of nitro.

Aceasta postare a fost editata de Piglett: 15 July 2007 - 09:34 AM

0

#65 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 15 July 2007 - 10:05 AM

in toate link-urile e vorba de motoare de auto http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif
cred ca am vazut pana acum cel putin 30 de avioane cu motor termic si niciunul nu era reglat in felul asta...dar culmea toate mergeau perfect...
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#66 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 15 July 2007 - 12:07 PM

@piglett
iar dai copy/paste de pe net.
crezi ca noi nu avem net? sau google?
in primul rand e bine sa rodezi motoarele FARA NITRO.
deci si reglejele sunt altele...
flying is my life...
0

#67 Useril este offline   Piglett 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 15 July 2007 - 12:30 PM

doar prin experimentare afli daca e asa sau nu. altfel imi bat gura degeaba. orice motor merge cu aproape orice combustibil. ideea e cum sa scoti TOTUL din el.
0

#68 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 15 July 2007 - 08:56 PM

deci la mine cand accelerez in aer are putin fum.Nu foarte mult cei drept dar are.La acceleratie raspunde foarte bine, nu am avut probleme cu asta.Am sa trec daca am timp si nu mai plec pe undeva cam peste doo saptamani la clinceni intr-un weekend ca trebuie sa fie cineva care le are cu astea, pe camp si poate ma ajuta si pe mine :)
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#69 Useril este offline   Tinta 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 26-July 07

Postat 28 July 2007 - 03:03 AM

De unde ai comandat avionu? :lol:
0

#70 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 28 July 2007 - 04:06 AM

nu am voie sa iti zic pe forum!!!vb pe YM id: florinmodelist@yahoo.com .Dar oricum daca esti incepator eu zic sa incepi cu electricele si apoi treci pe termic, asta daca vrei sa nu arunci cu milioanele :lol:
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro