Modelism - RHC Forum: Mixer canale Rx performant - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Mixer canale Rx performant pt. aripisti si planoristi

#1 Useril este offline   robin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 01 July 2007 - 12:27 PM

Am optat pentru a-mi construi singur mixerul de mai jos pentru a avea posibilitatea reglarii gradului de mixaj intre canale pentru o aripa Zagi.

Site-ul de origine este http://www.eagleairaust.com.au/

Documentatia este anexata (mixer.pdf arhivat in patru parti, self-extracting). Cu referire la schema prezentata: PIC-ul este 16F84-04/P. Rezonatorul de 4 MHZ l-am inlocuit cu un cuart miniatura de 4 MHz + 2 cond. de 22pF legati la masa. Alimentarea se face din receptor (5V) prin conectorul unuia din canale. Un model de cablaj pentru PIC 16F84 capsula normala DIL este de asemeni anexat (cu ExpressPCB!), iar pentru capsula SMD - in documentatie. Pinul 14 al Microcontroller-ului se leaga la +5V si este decuplat la masa cu un cond de 100nF ceramic SMD, iar pinul 5 la masa. Programarea uC am realizat-o cu IC-Prog si AD-PIC 03 ( fisierul este zagimix2.hex zipat).

Montajul l-am realizat pt. test pe placa de proba si a functionat "din prima", insa poate fi necesara (cf. autorului) inversarea canalelor de intrare pentru o functionare corecta. In cazul meu, Canalul 1 al receptorului l-am conectat la pinul 10 al PIC-ului iar canalul 2 la pinul 9 (firele galbene din poza). Firul rosu e "+5V" iar cel negru - masa.

Descrierea reglajelor este in fisierul pdf, gradul de mixaj putand fi ajustat din 12.5% in 12.5% (adica 1/8, 2/8,...., 8/8 ) - microswitch-urile (DIL) 1, 2 si 3. De asemeni sunt la indemana si optiunile "modul de mixaj" si "inversarea" unui canal deja mixat - microswitch-urile 4, 5 si 6.

Prelucrarea fisierelor .asm si .inc preluate din pdf a fost infernala. Le-am convertit in fisier text si apoi le-am editat cu MPLAB. Nota: nu pot fi asamblate asa cum sunt prezentate in pdf.

Prelucrarea lor finala pentru a fi asamblabile si asamblarea a fost realizata de CIRIP caruia ii multumesc pentru colaborarea la acest proiect si la reusita lui.

IMPORTANT:

Drepturile de autor pentru acest proiect apartin "EAGLE AIR AUSTRALIA Pty. Ltd." si nu poate fi realizat pentru scopuri comerciale aducatoare de profit ci pentru uz personal.

The Copyrights for this project belongs to "EAGLE AIR AUSTRALIA Pty. Ltd" and it can not be used for commercial and profit purposes but for personal use only.


Citez / Quote:

" Just remember, this is copyrighted to Eagle Air so you can make as many mixers as you like for yourself and your friends but if you are a corporation you cannot make them for profit. I am not a hobbyist, I do this for a living, so if you "nick" this design for profit then you take food out of the mouths of my family and I take that very seriously".

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de robin: 09 July 2007 - 04:30 PM

"Oare zborul se poate realiza numai cum stim noi ca se realizeaza?" - Doru Davidovici
0

#2 Useril este offline   robin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 01 July 2007 - 12:28 PM

Partea a 2-a a documentatiei...

Fisiere atasate


"Oare zborul se poate realiza numai cum stim noi ca se realizeaza?" - Doru Davidovici
0

#3 Useril este offline   robin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 01 July 2007 - 12:29 PM

Cea de-a treia:

Fisiere atasate


"Oare zborul se poate realiza numai cum stim noi ca se realizeaza?" - Doru Davidovici
0

#4 Useril este offline   robin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 01 July 2007 - 12:30 PM

Si a patra:

Fisiere atasate


"Oare zborul se poate realiza numai cum stim noi ca se realizeaza?" - Doru Davidovici
0

#5 Useril este offline   robin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 01 July 2007 - 12:36 PM

Fisierul pt. programare:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de robin: 01 July 2007 - 12:36 PM

"Oare zborul se poate realiza numai cum stim noi ca se realizeaza?" - Doru Davidovici
0

#6 Useril este offline   robin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 01 July 2007 - 12:40 PM

Cam asa arata varianta de proba:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1183286409.jpg

"Oare zborul se poate realiza numai cum stim noi ca se realizeaza?" - Doru Davidovici
0

#7 Useril este offline   robin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 01 July 2007 - 12:41 PM

Si pcb pt. PIC-ul capsula normala:

Succes cui doreste sa-l construiasca!

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de robin: 01 July 2007 - 12:55 PM

"Oare zborul se poate realiza numai cum stim noi ca se realizeaza?" - Doru Davidovici
0

#8 Useril este offline   robin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 09 July 2007 - 04:45 PM

Cam tarziu, dar uite si schema :

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1183992335.jpg

"Oare zborul se poate realiza numai cum stim noi ca se realizeaza?" - Doru Davidovici
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro