Modelism - RHC Forum: alternativa la VSM - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

alternativa la VSM venom speed meter

#1 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 28 June 2007 - 05:26 PM

salutare fratilor!
inca o rugaminte :
mi-a facut cu ochiul urmatorul produs : http://www.park-fighters.com/products/elec...s/vsm/index.htm
si problema ca de obicei se reduce la $$$ ...

as vrea sa ma ajutati sa gasesc o alternativa la acest aparat

jumate din problema e rezolvata pana acum , pt ca am gasit un kilometraj de bicicleta,
caruia ii pot introduce circumferinta rotii in mm ,
dar BUBA e ca releul REED, pe care il are odometrul nu poate sa citeasca o turatie asa mare la spur, sau roata !
la venom am vazut ca traductorul este format din componente electronice ( cititorul este un fel de tranzistor)
si probabil de-aia poate ala sa citeasca turatii asa mari ...

ideea e urmatoarea :
ce circuit sa folosesc care sa imi transforme mie turatia mare in impulsuri ON/OFF

cum se poate realiza ce gandesc eu ?

multumesc !
0

#2 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 28 June 2007 - 09:04 PM

Salut,
Incerc eu sa-ti dau cateva idei, dar am nevoie de cateva date intai:
1)Unde vrei sa pui senzorul? Direct pe roata masinutei sau la un pinion mai spre motor?
2)Ce diametru are roata? Ce viteza maxima estimata are masina?

Nu cred ca problema e la releul reed. Am cautat niste specuri si ala comuta intr-o ms sau mai putin. Asta inseamna cam 30000rpm limita maxima a reedului. Cred ca limitarea e la odometrul bicicletei nu la senzorul reed. Daca roata biclei s-ar invarti numai cu 1000rpm, ar insemna ca mergi cu 130 la ora, ceea ce ar fi cam mult si probabil ca odometrului nu-i place.

Dar... ai incercat si nu merge sau banuiesti ca nu merge? Si daca ai incercat, cum se manifesta?

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#3 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 28 June 2007 - 10:14 PM

salut!
senzorul as vrea sa-l pun oriunde am loc si se poate , adica ori pe spurr gear, ori pe diferential, (stiu ca e diferenta de rotatie de vreo 3 ori mai mare la spur fata de roata)

VSM se poate monta oriunde, si deci il poti monta oriunde se roteste ceva.....

eu am montat releul reed pe diferential , deci practic unde se ''citeste'' cel mai mic RPM, dar
indica bine pana la vreo 10-15 km/h aprox 4 rot/sec si dupaia incepe sa sara...

stiu ca releul nu functioneaza deoarece nu se mai aude ticaitul ala de comutare!
mentionez ca releul reed folosit este de tip capsula de sticla , si magnetul este o bucatica de magnet de la HDD(cel mai puternic posibil care l-am gasit), apropiat la 2mm si tot nu are timp sa anclanseze si sa declanseze... DECI ?
UNDE E BUBA ?

ps: roata are diametrul de 5 cm aprox (on road 1:10)
viteza maxima <50k

nu vreau sa iau inca in considerare varianta ca nu e bun kilometrajul, ca daca ar fi fost pus pe un bmx, cred ca ar avea o rata de impulsuri mai mare la intrare...
0

#4 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

  Postat 29 June 2007 - 08:33 AM

incearca sa inlocuiesti traductorul reed cu un senzor hall.Practic pentru aplicatia ta acest senzor este mai mult decat suficient.
Eu am facut treaba aceasta in urma cu cativa ani la masina si a mers fara probleme indiferent de viteza ... pe vremea aceea aveam ul Oltcit asa ca viteza max era 120 km/h ...
0

#5 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 29 June 2007 - 12:17 PM

ok, dar ce senzor hall ?
ca nu prea mi-s electronist convins...

da-mi un exemplu e piesa si de montaj

merci!
0

#6 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 29 June 2007 - 04:35 PM

cristianionut, la 28 Jun 2007, 22:14, a spus:

diferenta de rotatie de vreo 3 ori mai mare la spur fata de roata)[...]indica bine pana la vreo 10-15 km/h aprox 4 rot/sec si dupaia incepe sa sara... ps: roata are diametrul de 5 cm aprox (on road 1:10) viteza maxima <50k
O roata cu diametrul de 5cm, care se roteste cu o viteza periferica de 15Km/h are o turatie de 26.5rot/s Nu stiu de unde ai scos 4 rot/s. O bicicleta a carei roata se invarte cu 26.5rot/s s-ar deplasa cu aproximativ 209Km/h. Cam mare diferenta si s-ar putea ca vitezometrul de bicicleta sa intre in balarii. Incerca sa ii dai un diametru mai mare (programare), de ex 0.7m si vezi daca viteza afisata creste progresiv. Daca da, atunci e o belea de calcul.

cristianionut, la 28 Jun 2007, 22:14, a spus:

stiu ca releul nu functioneaza deoarece nu se mai aude ticaitul ala de comutare!
Cred ca testul auditiv al releului nu este concludent. Inseriaza releul cu un LED si o rezistenta si conecteaza la baterie. LEDul ar trebui sa clipeasca scurt atunci cand se inchide contactul releului. Vezi cand nu se mai aprinde ledul. De fapt, in mod ideal, testul ar trebui facut cu osciloscop sau cu un monostabil dupa led, ca sa lungesti impulsurile, dar zici ca esti paralel cu electronica, asa ca incercam variante simple.

cristianionut, la 28 Jun 2007, 22:14, a spus:

nu vreau sa iau inca in considerare varianta ca nu e bun kilometrajul, ca daca ar fi fost pus pe un bmx, cred ca ar avea o rata de impulsuri mai mare la intrare...
Dimpotriva, rata la BMX (bicicleta, da?) este mult mai mica. Am aratat de ce.

Hai sa lamurim intai daca e de la releu sau de la calculatoras si mai vedem dupa aia.

Cirip

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 29 June 2007 - 04:36 PM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#7 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 29 June 2007 - 06:22 PM

ok, am sa incerc, am gresit cand am spus 4 rot/s , nu am gandit !

paralel cu electronica nu stiu daca e termenul potrivit deocamdata eu sunt student incepator la inginerie electronica si telecomunicatii... dar nu prea le am, ca toata lumea stie ce se preda prin facultati...
0

#8 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 30 June 2007 - 09:19 AM

am facut testul cu led-ul, ledul clipeste din ce in e mai repede, dar spre viteza maxima, sta aprins (sau nu percepe ochil meu ) , deci nu am cum sa ma pronunt daca e de la releu sau de la calculator...

poate nici calculatorul nu citeste impulsurile cum trebuie...., in caest caz se poate demultiplica electronic impulsul ?

multumesc
0

#9 Useril este offline   cristsc 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 337
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:auto aero navo robotica

Postat 30 June 2007 - 11:40 AM

in primul rind foloseste un senzor hall(gasesti pe vitacom.ro) ca e mai stabil si mai rezistent la socuri decit reed. diferenta, electronic vorbind e un fir in plus. incearca sa folosesti un divizor de frecventa ca sa reduci macar de 10 ori nr impulsurilor sau calculeaza cam care e raportul turatie viteza corect si divizezi corespunzator. divizoare gasesti tot acolo.
succes.

p.s. posteaza si rezultate, te rugam, ca ideea e f interesanta dar nu toti avem timpul necesar pt experimente practice

Aceasta postare a fost editata de cristsc: 30 June 2007 - 11:43 AM

Intotdeauna e loc de mai bine ! Succes !!!
0

#10 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 30 June 2007 - 03:56 PM

cristianionut, la 30 Jun 2007, 09:19, a spus:

am facut testul cu led-ul, ledul clipeste din ce in e mai repede, dar spre viteza maxima, sta aprins (sau nu percepe ochil meu )

"LED aprins" permanent este perceptia ochiului. Peste o anumita frecventa ochiul nu mai percepe clipirea. Este principiul televizorului, cinematografului... etc. Deci releul pare sa comute, asa cum era de asteptat. Ti-am spus ca durata de comutare specificata in catalog este mai mica de 1ms, ceea ce este suficient.

Ca sa pui senzor Hall, trebuie sa tii cont de polaritate si sa-l alimentezi, deci un element in plus la care poti gresi. Ai nevoie de 3 fire in loc de doua. Si nu inteleg de ce trebuie sa schimbi cand se pare ca nu de acolo este buba. Daca esti in afara gamei de masura a calculatorului, nici un senzor din lume n-o sa rezolve problema. Divizor poti sa pui, dar scade rezolutia. Incearca CD4017 sau CD40192 (div cu 10). Poti incerca si CD4013, CD4024, CD4040 (div cu 4), dar tre' sa matzocaresti diametrul declarat al rotii pe care i-l spui odometrului.

Stii ceva? Daca esti student la sirmotronica, nu te-ar pasiona sa faci unul cu un microcontroler? Daca da, te pot ajuta.

Cirip

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 30 June 2007 - 04:06 PM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#11 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 30 June 2007 - 09:49 PM

salutare!
@cristsc :
te rog da-mi un link sau o serie de senzor hall, ca nu am idee, un fir in plus ce poate sa fie ? in-gnd-out, daca poti sa ma ajuti si cu o schema pt divizor ar fii nemaipomenit!

@cirip!
pt senzorul hall cred ca o sa ma descurc, detin un aparat de masura :D
pe mine cel mai mult m-ar ajuta scheme,sau linkuri sa-mi fac o idee despre ce tre sa iasa...
chestia cu microcontroleru, ce avantaje are? mentionez ca sunt paralel cu microcontr.....
nu folosesc masina sa masor distante, doar pt top-speed, deci cred ca ar merge
demultiplicat si pana la 15x, aparatul m-ar ajuta sa vad ce efecte au setarile, motoarele si alte schimbari asupra vitezei, timpului de rulare , etc :D
0

#12 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 30 June 2007 - 11:56 PM

cristianionut, la 30 Jun 2007, 21:49, a spus:

pe mine cel mai mult m-ar ajuta scheme,sau linkuri sa-mi fac o idee despre ce tre sa iasa...
Esti sirmotronist in devenire. Cred ca e bine sa-ti schimbi optica. Esti creator de scheme, nu cautator :D

cristianionut, la 30 Jun 2007, 21:49, a spus:

chestia cu microcontroleru, ce avantaje are? mentionez ca sunt paralel cu microcontr.....
Are avantajul ca pe microcontroler il pui sa faca exact ce vrei tu si in conditiile impuse de tine. Asta nu se intampla chiar peste noapte, dar cam pe aici tre' sa ajungi, ca doar esti in meserie.

cristianionut, la 30 Jun 2007, 21:49, a spus:

nu folosesc masina sa masor distante, doar pt top-speed, deci cred ca ar merge demultiplicat si pana la 15x,  aparatul m-ar ajuta sa vad ce efecte au setarile, motoarele si alte schimbari asupra vitezei, timpului de rulare , etc :D
Odata ce stii ce vrei de la microcontroler, poti sa il pui sa numere si cati melci a intalnit masina prin iarba. Nu mai zic de consum de curent maxim, acceleratie, capacitatea folosita din acu... samd.

Uite un link la un senzor Hall: http://www.melexis.com/Asset.aspx?nID=4817...7&sCmd=download E doar un exemplu. Baga pe gogu "hall sensor switch" si o sa iasa cu mai multe.

Cirip

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 01 July 2007 - 05:39 AM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#13 Useril este offline   robin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 01 July 2007 - 11:52 AM

@cristianionut:

Senzorul Hall e o idee buna. Ar trebui legat la un tahometru cu afisaj. Ti-am anexat unul cu uController si afisaj LCD. Trebuie regandita partea de intrare cu celula foto pentru a adapta senzorul Hall.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1183283564.gif

"Oare zborul se poate realiza numai cum stim noi ca se realizeaza?" - Doru Davidovici
0

#14 Useril este offline   robin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 01 July 2007 - 11:54 AM

Uite si programelul arhivat ce trebuie scris in uController (eu nu l-am testat!)

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  tacho.rar (1.16K)
    Number of downloads: 38

Aceasta postare a fost editata de robin: 01 July 2007 - 11:55 AM

"Oare zborul se poate realiza numai cum stim noi ca se realizeaza?" - Doru Davidovici
0

#15 Useril este offline   robin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 01 July 2007 - 11:57 AM

Si altul cu afisaj clasic cu segmente LED. Partea buna e ca se pot folosi cam orice afisaje in afara de cele "mamut" care cer curent mare. Instructiuni ai pe www.josepino.com.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1183284181.gif

Aceasta postare a fost editata de robin: 01 July 2007 - 12:03 PM

"Oare zborul se poate realiza numai cum stim noi ca se realizeaza?" - Doru Davidovici
0

#16 Useril este offline   robin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 11-January 06

Postat 01 July 2007 - 12:02 PM

Si programelul (fisierul .hex):

Fisiere atasate


"Oare zborul se poate realiza numai cum stim noi ca se realizeaza?" - Doru Davidovici
0

#17 Useril este offline   cristsc 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 337
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:auto aero navo robotica

Postat 01 July 2007 - 08:09 PM

senzorul hall:
http://www.adelaida.ro/product_info.php?pr...products_id=255
schema de divizor nu mai stiu pe unde am dar in principiu orice numarator(un simplu ci) cu 10 iesiri este un divizor 1-10, si daca vrei divizari mai mari inseriezi doua, etc., dar alege unu care sa suporte frecvente mari.
daca gasesc denumirea ci-ului postez.
avantajul microcontrolerului este ca il poti pune sa retina top speedu, eventual alti parametri, dar e mai greu de realizat.
succes.
Intotdeauna e loc de mai bine ! Succes !!!
0

#18 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 14 July 2007 - 12:01 PM

salut !

intr-un final, am cumparat un cd 4017, dar nu prea stiu cum sa-l leg ?
ma poate ajuta cineva ?

Aceasta postare a fost editata de cristianionut: 01 August 2007 - 05:24 PM

0

#19 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 01 August 2007 - 07:41 PM

si un link cu datasheetul
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets.../0/CD4017.shtml
0

#20 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 01 August 2007 - 10:36 PM

cristianionut, la 14 Jul 2007, 12:01, a spus:

intr-un final, am cumparat un cd 4017, dar nu prea stiu cum sa-l leg ?

Releul reed il legi ca in poza. Clk la pinul 14. Pinii 13 si 15 la masa. Pinul 12 se duce unde venea reedul la odometru.

Legarea este de principiu ca sa obtii o divizare cu 10. Trebuie verificate tensiunile. NU ESTE NICI O GARANTIE ca va merge. Daca 4017 merge la alta tensiune decat odometrul, trebuie facuta translatie de nivel. Trebuiesc facute masuratori. Fara masuratori de tensiuni si fara a vedea exact circuitul, nu iti poate spune nimeni exact ce sa faci. De ex... ce tensiune iese din odometru cand contactul reed nu este conectat? Este prima indicatie asupra tensiunii de functionare a procesorului intern.

Cirip

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1186000581.gif

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#21 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 02 August 2007 - 06:26 PM

tensiunea care iese din odometru este de 1.22V,
0

#22 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 02 August 2007 - 08:41 PM

cristianionut, la 2 Aug 2007, 18:26, a spus:

tensiunea care iese din odometru este de 1.22V,

Deci nu va merge direct. De la iesirea lui 4017 pui o dioda (preferabil cu germaniu) cu bara la 4017 si triunghiul la odometru. In felul asta creezi un circuit echivalent cu releul reed (un simplu contact), care va trage doar la masa pinul odometrului ptr 0 logic si-l va lasa sa-si genereze singur 1 logic.

De asemenea, 1.22V din odometru suna cam ciudat. Fata de ce ai masurat?

Cirip

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 02 August 2007 - 08:43 PM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#23 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 05 August 2007 - 11:54 AM

tensiunea de 1,22V a fost masurata la iesirea odometrului , ca in poza alaturata,
odometrul e alimentat cu o baterie de tip AG 13

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1186307661.jpg

0

#24 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 05 August 2007 - 11:56 AM

nu prea mi-a iesit schema, poate am gresit ceva...
de asemenea, am pus o dioda 1N4007, ca nu am gasit cu germaniu

poza cu integratu

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1186307785.jpg

0

#25 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 05 August 2007 - 04:02 PM

Hmmm.. Nu mi-am imaginat ca e alimentat la tensiune asa de mica. In cazul asta nu merge cu dioda cu siliciu (1N4007) ptr ca are caderea de tens prea mare. Tensiunea de 1.2V pare masurata corect.

De asemenea, ar trebui tensiune mai mare pentru 4017. 4017 nu merge la 1.5V, deci nu e de mirare ca montajul nu merge. Poti sa alimentezi 4017 la 3V macar? E tensiunea minima ceruta de foaia de catalog. Daca da, o sa facem adaptarea de nivel cu tranzistor, dar spune-mi intai daca ai cum sa alimentezi divizorul 4017 de la o tens mai mare (o baterie suplimentara de ex.). Deja treaba se complica si nu stiu daca merita, dar tu hotarasti. Daca stiam de la inceput ca odometrul se alimenteaza la 1.5V nu-ti mai ziceam sa iei 4017. Ca sa vezi ce importante sunt detaliile... dar hai sa vedem ce putem face. Eu raman la opinia ca treaba se rezolva elegant cu un procesor.

Cirip

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 05 August 2007 - 04:04 PM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#26 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 05 August 2007 - 07:14 PM

pot foarte simplu sa alimentez din receptor cu 5v, si fac si alimentarea pt odometru la 1,5v si am scapat de baterii
nu?
0

#27 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 05 August 2007 - 08:20 PM

Da, e corect. Alimenteaza 4017 de la 5V. Iesirea (pinul 12) o legi printr-o rez de 10K la baza unui tranzistor NPN de mica putere. Emitorul la masa comuna, minusul. Colectorul tranzistorului il legi la pinul ptr reed de la odometru pe la care scoate 1.2V fata de masa. Circuitul care ti l-am desenat mai inainte se leaga la 4017 si la Vcc-ul de 5V. Incearca si vezi ce iese. Era bun un osciloscop.

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 05 August 2007 - 08:22 PM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#28 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 06 August 2007 - 05:11 PM

am luat un bc337, cam ce rezistenta sa-i pun la odom, ca sa il alim si pe el din 5v?
pe ce pin e masa la 4017 ?
0

#29 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 06 August 2007 - 06:26 PM

cristianionut, la 6 Aug 2007, 17:11, a spus:

am luat un bc337,  cam ce rezistenta sa-i pun la odom, ca sa il alim si pe el din 5v?
*NU* pui rezistenta la odometru ca sa-l alimentezi si pe el din 5V. Il lasi asa cum e. Conectezi doar masa odometrului (minusul) cu masa montajului tau.

cristianionut, la 6 Aug 2007, 17:11, a spus:

pe ce pin e masa la 4017  ?
Pe pinul 8... dar parca ziceai ca esti student la inginerie electronica. Chiar asa, nici masa nu stii s-o afli la un integrat? Sau vrei sa caute altii in locul tau? Ca asa nu ma mai joc...

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#30 Useril este offline   cristianionut 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 06 August 2007 - 07:49 PM

scuze, ca nu am fost prea atent, dar pe datasheet, nu apare decat in diagrama logica pin8=GND,
eu sincer va sunt foarte recunoscator pt ajutorul pe care mi-l dati, si nu , nu vreau sa iau de-a gata, dar stiti cum e , la electronica daca pui un fir aiurea face poc :)
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro