Modelism - RHC Forum: AEROCLUBUL ROMANIEI - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

AEROCLUBUL ROMANIEI de ce nu merge?

#1 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

  Postat 12 June 2003 - 01:45 PM

Deschid acest subiect care se vrea a fi o informare si eventual o analiza a celor ce se intampla in ultimul timp in aviatia sportiva din Romania. Poate chiar un protest.
Voi incerca sa fiu concis insa subiectul in cauza este mult prea vast si s-ar putea ca analiza aceasta sa fie totusi ampla.

Deci: In romania AR este autoritate aeronautica delegata care se ocupa atat de licentieri cat si de aviatia sporitva. In domeniul licentierilor exista o delegare de responsabilitati din partea autoritatii aeronautice civile spre AR. Pe partea de aviatie sportiva, AR are activitati de scolarizare, detine aeronave, echipamente auxiliare etc. toate fiind de fapt proprietatea statului. Prima anomalie rezida din faptul ca acest organizm guverneaza doua activitati incompatibile de fapt. In plus sistemul managerial a dus aceatsa activitate in pragul colapsului, si lucrurile acestea se vad foarte bine din exterior. Problemele sunt grave si risca sa devina cronice. As enumera aici faptul ca legislatia noastra este INCA una tributara sistemului comunist. Un singur exemplu: in Romania ca sa zbori in spatiul aerian necontrolat, ai nevoie de o programare a activitatii de zbor, cu 48 de ore inainte si de aprobare din partea serviciilor de trafic. Se vede si din termeni ca saua pe care unii incearca sa o mentina pe aviatia sportiva si privata a Romaniei este o aberatie fara seaman in lume! Chiar si rusia, ukraina etc au adoptat sistemul occidental insa nu este cazul nostru. noi suntem originali...
La asta se adauga un sistem de licentiere draconic, cu fise medicale extrem de detaliate, nemaintalnit in lume. Plus alte complicatii suculente. Care sistem este in fapt irelevant...

Dar ultima gaselnita a AR este taxarea celor care isi mai doresc sa zboare si in aceste conditii. In Codul Aerian Roman este prevazut ca orice activitate de zbor, trafic etc, sportiva este scutita de taxe. Dar nu conteaza! Trebuie sa platim taxe de licentiere si culmea de trafic! Pe langa ca cerem voie sa zburam in spatiul aerian necontrolat, mai trebuie sa si platim ca ne cerem voie!!! Inutil sa va spun ca taxele sunt fixate fara nici o logica. De exemplu : o aprobare de trafic 10 euro pe zi. este enorm pt. o tara ca romania unde salariul mediu este 100 de euro. Dar eu cred ca ochelarii de cal functioneaza foarte bine in cazul acestor domni care nu pot si nici nu stiu sa zboare dar se dau experti prin birourile administrative! Pai ei nici macar nu realizeaza ca au pus deja pe butuci o aviatie sportiva serioasa! Ba mai mult vor sa isi ia si titlul de groparii aviatiei sportive private din Romania! Imi pare nespus de rau dar nu pot sa tac si sa las aceste lucruri asa cum sunt. Imi voi sustine punctul de vedere oricat va fi necesar. Tacerea este o incurajare, le da prilejul sa se creada buni si sa ne creada pe toti o cireada de vite ascultatoare si impotente.

In acest sens doresc sa trimit un memoriu la Ministerul Transporturilor. Banuiesc ca abordarea va fi fara de succes, atat timp cat exista si o recomandare din partea NATO in acest sens, nebagata in seama de potentatii nostrii. Si voi continua. S-a ajuns la culme.

Ovidiu Bora
FROGS CAN FLY!
0

#2 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 12 June 2003 - 02:11 PM

Tara tuturor posibilitatilor...!!! Atata timp cat suntem condusi de oameni "u...eeeeee", atata timp cat majoritatea tarii zace in mizerie, foame si teama platii chelltuielilor de intretinere la bloc, sa nu ne miram ca nesimtirea se concentreaza si pe bucuriile romanului...taxa pe fumarit mai lipseste si...care cu furci, care cu topoare...!
Clasa politica impotenta si nesimtita ia amploare din pacate in defavoarea celor care i-au ales!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#3 Useril este offline   wabo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 01-April 02

Postat 12 June 2003 - 07:25 PM

daca am inteles bine, si vreau sa folosesc "spatiu aerean necontrolat" cu parapanta la inaltime de 10cm auspra sol, deja sunt bun de plata a 10 EUR si trebuie sa anunt lucru asta 48 ore dinainte de zbor cu ora si in scris
banuiesc ?

Pai, asta inseamnea ca 90% din zboruri care am vazut numai in tara cu parapanta au fost illegali ?
Salutare
Walter Born
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 June 2003 - 07:37 PM

Si eu când ziceam ca incalci legea daca sari de pe casa cu umbrela deschisa ziceati ca-s nebun. Adica daca nu ai autorizatie de zbor si programare... la tine in curte, ca nici aerul de acolo de fapt nu-i al tau... Am inteles ca au interzis si folosirea detectoarelor de metale? Suntem in România ce naiba! Daca te putem ajuta cau ceva, o facem cu palcere. Adica eu si tot eu si cu mine. Ce putem face? Suntem singuri in camera. Vrei sa strigam? Nu aude nimeni... Ata ete.
Poate vii cu ceva idei si pentru noi? Crezi ca nu mi-as fi luat de mult deltaplan sau chiar si ceva cu motor daca legisletia era alta? Imi era greu sa dau pe la un club sportiv? Ce zici?
S-auzim numai de bine!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 13 June 2003 - 07:37 AM

Din pacate asa este. Degeaba strigam doar unii. Degeaba ne agitam noi...

@Wabo: ai inteles exact. Exceptie este ca nu trebuie sa faci programarea in scris ci la telefon.

@bitex: poti sa sari linistit cu umbrela de pe bloc. Dar daca te gandesti la ceva care si zboara, se schimba putin ... Si mai zic ca daca vrei cu adevarat sa zbori incerci toate variantele, iei atitudine, te agiti. Te apuci de haiducie, daca taxele sunt aberante! Adica actioneri, reactionezi!


big
FROGS CAN FLY!
0

#6 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 13 June 2003 - 09:10 AM

Citeaza

...care cu furci, care cu topoare...!

Se aproba! Altfel nu cred ca reusim....

Fratilor, desi eu sunt doar cu modelismul, daca aveti nevoie de mine sunt cu voi, numai sa nu ma puneti sa zbor!!! ;) Acuma pe bune, daca e nevoie de ceva semnatura, sau io mai stiu ce, sunt cu voi.

Si daca tot suntem aici, vreau sa spun ca se intampla si pe la case mai mari: in Germania au pus aia niste taxe pentru statiile de telecomanda de mai ca nu s-au rasculat nemtii. Cica ar ajunge pe la 100 si ceva de euro pe an. Corsarul si wabo ne pot spune mai multe...
0

#7 Useril este offline   wabo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 01-April 02

Postat 13 June 2003 - 09:52 AM

Statie in banda de frequenta de 35MHZ in Germania poti cumpara de la 59EUR in sus.

Sa o inregistrezi licenta pentru ea, trebuie deocamdata sa platesti O DATA PE VIATA ta 130 EUR. Adica NU pe an ci PE VIATA omului care vrea se foloseasca banda respectif.

27 + 40Mhz sint gratis si nu trebuie platit taxa de licenta.

Dar oricum sint dezbateri pe tema asta si este vorba ca sa schimba ceva in viitor apropriat.

--------

Cei care au facut reguli de 10EUR pe ziua de zbor cu siguranta nu sa au gandit la parapantism si nici la planoare sau deltaplane. Imi apare ca sa facut reguli dupa ureche unui birocrat care habar nu are despre ce este vorba la aviatie privata. In sensul asta era de nevoie ca AR sa agite PRO aviatie ci nu contra.

Aceasta postare a fost editata de wabo: 13 June 2003 - 10:01 AM

Salutare
Walter Born
0

#8 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 13 June 2003 - 10:46 AM

Aha, deci pe viata. ma gandeam eu ca e cam mult 130 pe an....
Inainte cat era?
0

#9 Useril este offline   Emilare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 10-March 03

Postat 13 June 2003 - 01:57 PM

Mai! Astia acush o sa puna taxa si pe zmeele copiilor! Ce chestie, o sa-l anuntz si pe tata ca vroia sa faca un zmeu lui George,nepotu' lui (ala din bratze de la mine), ca sa stie omu sa se pregateasca cu bani. Big, unde pot sa-i intreb pe astia daca o sa puna taxa pe zmeu? Si cat o sa fie?

Aceasta postare a fost editata de Emilare: 13 June 2003 - 02:01 PM

0

#10 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 13 June 2003 - 02:11 PM

La cat sunt de dobitoci vom avea probleme si sa ne punem chilotii la usact pe balcon fara aprobare de la trafic , licenta si taxe. Cu atat mai rau daca sunt ai bunicii, aia mari, cu manecutze si fara inmatriculare inscriptionata pe ei!


macar sa radem daca de zburat iok!
Big
FROGS CAN FLY!
0

#11 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 13 June 2003 - 02:21 PM

Wabo tu ai dreptate: regulile sunt facute de functionari care nu stiu cu ce se mananca aviatia, carora le este frica sa zboare si care tin cu dintii si cu ghearele de scaune. Le este frica sa iasa in fata ca li se vad nadragii carpiti in fund.

Te rog frumos webmaestre nu mai da cu paru' dupa mine ca asta este o discutie constructiva! dar unele opinii sunt exprimate poetic! Ca numai exprimandu-ma asa ma abtin sa nu dau cu pumnu', securea, paru' si capu' in cine e pe langa mine! de ce? de bucurie! Si exaltare admirativ conteplativa!

trivialul si virulentul BigSeIntoarce
FROGS CAN FLY!
0

#12 Useril este offline   tomac 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 30-December 02

Postat 13 June 2003 - 11:19 PM

Chiar daca nu pot sa zbor 1:1 (cu toate ca tare as vrea ) cred ca discutiile noastre daca se opresc aici nu vor insemna absolut nimic . O scrisoare insa semnata de 5000 de oameni e posibil (spun e posibil nu neaparat probabil ) sa miste ceva in birocratia asta mizerabila pe care o traim zi de zi .Din parta mea pot sa-ti garantez cel putin 100 de semnaturi . Daca toti de aici care iubesc zborul,modelismul in general ar pune umarul in felul asta ,am speranta ca ceva tot se va putea face . Este imposibil sa fie chiar atat de tampiti
incat sa nu realizeze gafa facuta . Sau cine stie ? Oricum Big daca te gandesti sa scrii aceasta scrisoare poti conta pe mine .
0

#13 Useril este offline   wabo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 01-April 02

Postat 14 June 2003 - 07:21 AM

Propun interview la "Europa Fm" si in ziare.
Salutare
Walter Born
0

#14 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 16 June 2003 - 06:42 AM

Poatre ca ideea cu scrisoarea semnata de multi zburatori sau pasionati nu este o idee rea. Insa cu ziarele eu sunt extrem de sceptic! Cam la fel si cu radio...
Insa o scrisoare poate fi redactata si trimisa, in mai multe exemplare, la Ar, la ministerul Transporturilor, la tineret, la CSAT etc. Rumeg putin problema si vedem cum o ticluim.

BigLetters
FROGS CAN FLY!
0

#15 Useril este offline   chiftirica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 22-April 02

Postat 16 June 2003 - 09:47 AM

Trist ce se intampla....
Trebuie sa luam in considerare ca oamenii astia care fac asemenea reguli nu prea au habar de aviatie; pozitiile in care se afla ei nu se ocupa decat cu pile zdravene din pacate... Eu am o colega de facultate care e la Autoritatea Aeronautica (nu spun cum a fost selectata ca ma inervez si ma da webmasteru' afara B) ) si care in anul 5 la examenul de licenta m-a intrebat ce e ala "profundor" !!!!???
Asa ca trebuie sa ne "batem" nu prin metode logice, fiindca nu le pricep :huh:
"Reversul medaliei" este dusmanul meu
0

#16 Useril este offline   wabo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 01-April 02

Postat 16 June 2003 - 10:55 AM

Chiar Chifti, faci glume. Nu sa poate ! Dupa cinci ani in Aviatie sa nu fie vazut macar vreun avion sau sa stie cineva macar partile essentiale ale aeronavelor. Asta e mai jale de cat jalnic.

Eram eu ieri la aerodrom la Cluj. Am zburat cu parapanta. Instructor era profesionist si ma ajutat foarte bine, numai ca nu am platit nici eu cele 10 EUR mentionate de BigNervos. O fi platit el cu bani care i am dat pentru 2 carabinere ?

Aceasta postare a fost editata de wabo: 16 June 2003 - 10:56 AM

Salutare
Walter Born
0

#17 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 16 June 2003 - 02:04 PM

Sa vedeti ca in curind nu mai puteti zbura cu motoare termice numai cu EURO3.... :huh:

Ma alatur si eu la voi si va sustin! Mersi Wabo de informatie ca nu intelegeam de ce statiile R/C pe frecventa de 35 MHz in cataloage scrie ca nu sunt Gebuehrenfrei (adica nu e gratis).
0

#18 Useril este offline   tomac 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 30-December 02

Postat 16 June 2003 - 09:49 PM

Eu unul am trait o experienta similara(vezi exemplu dat de Chiftirica) cea ce ma face sa cred ceea ce spune.
Sefa noastra de promotie (o fata de altminteri cumsecade dar cu o singura calitate - o memorie buna) prin anul 5 ,a intrebat profesorul dupa ce si-a primit "binemeritatul 10" , ce reprezinta si ce vrea ea -demonstratia pe care tocmai o intinsese pe vre-o 3 table. Profesorul a ramas interzis bineinteles iar ea -cu mici pile- lucreaza intr-un minister unde ia decizii tampite privind soarta a mii de oameni. Stiu foarte bine ce spun.

Aceasta postare a fost editata de tomac: 16 June 2003 - 09:50 PM

0

#19 Useril este offline   chiftirica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 22-April 02

Postat 17 June 2003 - 09:18 AM

Voi credeti ca am glumit ?
Dupa chestia asta m-am dus afara si m-am bagat cu capul sub cismea sa ma trezesc din cosmar...m-am ciupit, mi-am dat palme...nimic n-a functionat :mellow:
Daca nu credeti intrebati-l pe marinaru ca si el cunoaste persoana; doar ca el e mai norocos si nu a fost coleg de grupa cu ea.
Zambiti, maine va fi mai rau !
"Reversul medaliei" este dusmanul meu
0

#20 Useril este offline   wabo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 01-April 02

Postat 17 June 2003 - 12:24 PM

Iar am ajuns la punct unde ma intreb cum atita omeni inteligenti au ales pe omeni cei mai .... la conducere, daca tot este adevarat ce scrie aici.

Altceva este si adevarat si asta. Ca ei care fac parte din cindurcerea si nu au habar, dupa parerea noastra oricum nu au cum si cand sa controleze toate miscarile reale in aer. Asa, ca mai traim tosui in libertate real doar amenintat de legislatie care nu o are nimeni cum sa impune corect.

Avem de ales intre libertatea (anarchia?) "de fapt" existenta sau sa ne inclinam la legislatii prost facute si se ne autostricam placerea de a zbura ? Hai sa folosim libertatea cat mai exista. Nu este intodeuna mai bine ce fac alti in asa zise tarile civilisate. Oricum sint probleme mult mai grave de rezolvat de cat astea cu cateva zeci? de zburatori in tara asta si mai bine capete inteligente si capabile sa fi bagati la probleme mari si pentru noi restul...

Ori am gresit eu ?
Salutare
Walter Born
0

#21 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 17 June 2003 - 12:42 PM

Din pacate situatia este grea. Dar toate sunt adevarate. Io nu sper sa fie mai bine dact daca ne impune UEE ceva. Dar cum se vede treaba ca nici UEE intre ei nu se inteleg... Politica asta este curva: Europa ne tot spune ca nu suntem buni pt. ei. De ajutat, nu prea se gandesc ei sa ajute. Apoi cand ne orientam noi spre americani , ca aveam impresia ca poate aia sa ne ajute sa iesim din kakatul asta, urla Europa din toti plamanii ca le-am intors spatele! Uimitor!
In alta ordine de idei, AR reflecta starea de spirit a tarii: conducerea multisubrodonata (min. transporturilor, min. tineretului si sportului, CSAT etc) si restul cauzelor duc la starea actuala. Asa cum zice Wabo avem doar 2 posibilitati: sa tacem si sa acceptam sau sa luam atitudine. Nu discut de patrimoniul AR care s-a facut din impozitele nostre, ale partintilor nostrii sau taxele de timbru aviatic, dar ma doare ca nici macar cu aparatul tau nu poti sa zbori. Nu vreau libertinaj sau anarhie. ci doar libertatea aia la care visam cu totii.

In concluzie o intrebare:
Deschidem o scrisoare-memoriu catre minister?
Vreau sa va spun la clubul nostru se face asa ceva. Dar mai este loc!

Big
FROGS CAN FLY!
0

#22 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 17 June 2003 - 12:46 PM

Deschidem!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#23 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 17 June 2003 - 02:27 PM

Deschidem, si o dam din mana-n mana sa circule si sa se umple de semnaturi. Io o sa fac rost de minim 10 semnaturi.
0

#24 Useril este offline   wabo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 01-April 02

Postat 17 June 2003 - 03:48 PM

Parerea mea este ca nu sa rezolve nimic cu scrisori etc.
Nu trebuie cine este interesat sa merga dupa sistemul "lor" ca sa aiba efect ?

De cate ori am citit/auzit despre politicieni facant dupa urechile lor ceva si de cate ori s-a schimbat ceva ?
Sunt cam pessimist in privinta politica romaneasca si cred ca trebuie "lobbyism" , daca sa intelege cuvintul asta pe romaneste. Si lobbyism nu este altceva de cat sa dai informatie corecte unde trebuie.

Sa nu fi amestecat cu pile si spagi. Vorbesc despre informatie si comunicare cu persoane involvate in sensul positiv ci nu direct ca afront si opozitie care trage in jos totul fara discutie care sa facut pana acum.
Salutare
Walter Born
0

#25 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 17 June 2003 - 05:00 PM

E daca este de scandal vin si eu si daca ma supar iau o teava si lansez rachetele cu ea si nu cred ca le convine asa ca ne dau ce vrem noi.
Asa e bre sa ne aparam drepturile.
0

#26 Useril este offline   Emilare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 10-March 03

Postat 17 June 2003 - 07:41 PM

Deschidem BIG ! Mai incape vorba?
0

#27 Useril este offline   tomac 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 30-December 02

Postat 17 June 2003 - 09:30 PM

DA si mentin inca oferta : +100 semnaturi autentice
0

#28 Useril este offline   tomac 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 30-December 02

Postat 17 June 2003 - 09:44 PM

Daca-ti spune unu ca esti beat il consideri tampit. Daca doi i-ti spun acelasi lucru ,intri la banuieli . Daca o multime i-ti confirma ca esti crita, te duci si te culci chiar daca esti convins ca n-ai baut nimic. Parerea multimii conteaza intotdeauna chiar daca nu se recunoaste deschis din prima . Parerea mea !
0

#29 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 17 July 2003 - 01:17 PM

Ba nene ba estia de la AR au avut noroc ca eram in taxi ca ii desfintam eu.
Cum mergeam plictisit prin taxi spre servici (ca eu ma plictisesc pe drum si ma plimb prin masina de pe un scaun pe altul :D ) am vazut in piata Victoriei o cladire pe care scrie Aeroclubul Romaniei si mi sa aprins beculetzu.
Eram in intirziere ca ma duceam eu sa-i iau de urechi dar cand am timp ma duc sa ma cert cu ei.
Oricum ma plictisesc :D .
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro