Modelism - RHC Forum: robo modelism - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

robo modelism robo modelism

#1 Useril este offline   R2-D2 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 25-June 07

Postat 25 June 2007 - 07:23 PM

va salut

Hai sa ne organizam si noi intr o asociatie de robo-modelism ,sa putem participa la diferite concursuri de robotica ,iar in final sa o transformam intr o afacere,am fii printre primii pe piata in romania si cred ca am avea profituri bunicele..........
hai sa vedem de comun acord ce costuri am avea daca am face un robot care sa aiba ca obiectiv securitatea unor imobile ,care sa se poata deplasa in orice conditii,vedea si transmite orice neregula pe o distanta de pana la 100 m si sa o retina in memorie ,sa aiba autonomie deplina in descoperirea si depistarea eventualilor intrusi din acel obiectiv(eventual sa retina in memorie doar persoanele autorizate din acel imobil)
sa emita sunete de avertizare si sa faca legatura cu firmele de securitate.......ce ziceti ......spuneti si voi ceva.........
0

#2 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 25 June 2007 - 09:38 PM

Nu e mai simplu sa plantezi niste camere de luat vederi in locurile cheie sa ai totul in timp real sub control decat sa astepti sa-si faca robotul turul de onoare.
Eventual cu senzori de prezenta care sa avertizeze cand intra vreun intrus.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#3 Useril este offline   icra 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 29-August 04

Postat 25 June 2007 - 09:45 PM

R2-D2, la 25 Jun 2007, 19:23, a spus:

va salut

Hai sa ne organizam si noi intr o asociatie de robo-modelism ,sa putem participa la diferite concursuri de robotica ,iar in final sa o transformam intr o afacere,am fii printre primii pe piata in romania si cred ca am avea profituri bunicele..........
hai sa vedem de comun acord ce costuri am avea daca am face un robot care sa aiba ca obiectiv securitatea unor imobile ,care sa se poata deplasa in orice conditii,vedea si transmite orice neregula pe o distanta de pana la 100 m si sa o retina in memorie ,sa aiba autonomie deplina in descoperirea si depistarea eventualilor intrusi din acel obiectiv(eventual sa retina in memorie doar persoanele autorizate din acel imobil)
sa emita sunete de avertizare si sa faca legatura cu firmele de securitate.......ce ziceti ......spuneti si voi ceva.........

Care e specializarea ta? :(
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 June 2007 - 11:59 PM

Scuze de mesaj, ce treaba are specializarea cu pasiunea?
Cred ca n-o sa mearga, desi mi-ar face mare placere sa existe o astfel de "organizatie".
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   speedy400 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 230
  • Inregistrat: 23-January 06

Postat 26 June 2007 - 07:35 AM

de fapt cred ca @icra a vrut sa intrebe ce cunostinte ai acumulat in acest domeniu?
eu te intreb: ce fonduri ai la dispozitie. :huh:
daca te pricepi, poate facem o echipa
0

#6 Useril este offline   icra 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 29-August 04

Postat 26 June 2007 - 10:42 AM

speedy400, la 26 Jun 2007, 07:35, a spus:

de fapt cred ca @icra a vrut sa intrebe ce cunostinte ai acumulat in acest domeniu?
eu te intreb: ce fonduri ai la dispozitie. :huh:
daca te pricepi, poate facem o echipa

http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_14.gif Sau asa....
0

#7 Useril este offline   dinufoa 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 04-September 07

Postat 19 October 2007 - 04:44 PM

mai este o intrebare cred eu.... ai idee daca este cineva interesat sa cumpere asa ceva ?
daca da ... lasa un loc deschis si pentru mine. Am si ceva experienta si ceva fonduri + am aces nelimitat la un atelier de confectii metalice cu toate cele necesare.

daca nu ... tine locul tot deschis. Daca pentru nimic altceva ... sunt curios cu privire la implementarea autonomiei de care vorbesti.

PS. un SBC cu XScale + development board te costa in jur de 1200 EU ... fara lcd in jur de 700EU ... si este singurul lucru suficient de mic ( consum, dimensiune ) si suficient de puternic sa execute genul de job pe care-l vrei.

in alta ordine de idei... un club este o idee interesanta totusi.
0

#8 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 19 October 2007 - 08:25 PM

intr-adevar un club ar fi minunat, bani am pune toti pentru ideea cea mai buna! deci ii dam drumu? :)
@dinufoa, din cate am inteles eu, ai locatie pentru intalniri si lucru nu? eu sunt in poli la roboti indrustiali si nu facem nimic chiar asa de folositor, abia sunt anu 3 :angry: intr-un club ca acesta am avea posibilitatea toti sa punem in practica toate ideile, care cred ca sunt foarte multe la fiecare in capsor :D
bafta!
doar....eu
0721.798.720

0

#9 Useril este offline   icra 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 29-August 04

Postat 19 October 2007 - 11:30 PM

Miezu_eu, la 19 Oct 2007, 20:25, a spus:

intr-adevar un club ar fi minunat, bani am pune toti pentru ideea cea mai buna! deci ii dam drumu? :)
@dinufoa, din cate am inteles eu, ai locatie pentru intalniri si lucru nu? eu sunt in poli la roboti indrustiali si nu facem nimic chiar asa de folositor, abia sunt anu 3 :o intr-un club ca acesta am avea posibilitatea toti sa punem in practica toate ideile, care cred ca sunt foarte multe la fiecare in capsor :lol:
bafta!

Pei daca nu stii cu ce se manca facultatea normal ca nu faci nimic folositor! Din anul 4 incepi specializarea.
0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 October 2007 - 12:17 AM

icra, la 20 Oct 2007, 00:30, a spus:

Din anul 4 incepi specializarea.

:lol: Care anul 4 ca ei fac scoala trei ani si jumatate
N-o fi cazul lui, dar de acum asa este. Nici nu incepi ca s-a si terminat! Si apoi ramane aspectul celalalt: care specializare? In invatamant specializare? Aia e trecuta doar pe diploma!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   dinufoa 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 04-September 07

Postat 20 October 2007 - 02:41 PM

am spus ca am acces la un atelier de confectii metalice.... adicatelea ... pot sa fabric piese din metal , strujit, frezat, indoit, gaurit, sudat, etc... fara sa trebuiasca sa platesc pentru manopera .....

nu am spus ca am locatie pentru intalniri ... eu imi constriesc jucariile in apartament :D
0

#12 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 20 October 2007 - 02:54 PM

intr-adevar eu fac decat 4 ani asa ca specializarea am inceput-o deja, adica materii numai despre robotii industriali, cam teoretica aceasta specializare dar buna totusi.
eu as avea o locatie dar trebuie sa vad cum fac pentru ca nu am incalzire jos acolo, e un subsol de casa langa PROTV!
revin cu un raspuns dupa ce rezolv cu tata!
Bafta!
doar....eu
0721.798.720

0

#13 Useril este offline   icra 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 170
  • Inregistrat: 29-August 04

Postat 23 October 2007 - 10:12 PM

Si eu va sustin initiativa!
0

#14 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru care este
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 680
  • Inregistrat: 05-January 03
  • Gender:Male

Postat 24 October 2007 - 09:31 AM

felicitari pentru initiativa dar eu cred ca in echipa nu se poate lucra din cauza spiritului nostru balcanic
nivelul la care suntem acum, de ajutor prin forum, este cel mai eficient deocamdata, parerea mea
Boardgame is the future!
0

#15 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 24 October 2007 - 09:41 AM

ai dreptate nivelul nostru balcanic ne duce mereu spre pesimism si frica de sine, dar eu ma consider mai mult european spre vest decat spre sud-est ceea ce duce la optimism si incredere de sine!
"Incercare moarte n-are!!!"
As dori ca cei care au citit acest subiect si sunt doritori sa ia parte la ceea ce vrem sa facem sa imi bage id meu de YM si cand dau la cum sa apareti la mine in lista sa scrieti ex: Miezu_eu-robo; icra-robo. Apoi vom incerca sa ne facem schimb de id-uri ca sa vorbim toti si sa punem la cale ceva! Eu chiar cred in initiativa noastra!
bafta!






PM: Daca nu noi atunci cine?????????? :(
doar....eu
0721.798.720

0

#16 Useril este offline   R2-D2 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 25-June 07

Postat 18 January 2009 - 02:26 PM

Vezi postareaicra, la Jun 26 2007, 11:42 AM, a spus:

:lol: Sau asa....

Avem o echipa si lucram la un proiect ,ceva de genul robotul papero ............in iulie 2009 vom achizitiona un sediu nou mai mare si o sa va invitam .
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro