Modelism - RHC Forum: POMPA CU BUTOI, asezata deasupra fantanii - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

POMPA CU BUTOI, asezata deasupra fantanii FUNCTIONEZA FARA ENERG EL. SAU MEC.

#31 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 28 June 2007 - 02:34 AM

Variatiile de temperatura sunt o solutie eleganta si viabila.
Nu vad cum se poate aplica in cazul desenat. Ar fi nevoie de ceva supape. Daca chiar ar fi fost asa taranul ar fi lasat firisorul de apa, cat de anemic, sa curga. Dar ii era lene sa umple butoiul....parerea mea.
0

#32 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 June 2007 - 06:53 AM

xorg, la 28 Jun 2007, 00:10, a spus:

pacat ca v-ati canalizat toate eforturile cautand energie mecanica, electrica, sau hidraulica si l-ati catalogat ca si perpetum mobile, Mirin a adus foarte bine in discutie o alta forma de energie care se gaseste din belsug in sistemul descris mai sus, cea termica.

Nu ne-am canalizat eforturile pe nicaieri. A mai fost un subiect asemanator si din ambele cred ca am tras aceeasi concluzie. Doar pe baza constructiei din schite, fara anumite detalii care sunt acunse (adica neprecizate pe acele schite) pompa nu functioneaza. Am trecut parca in revista si variantele cu ce variaza si ce nu variaza periodic in natura astfel incat un fenomen (oricare ar fi ala) sa faca mecanismul sa functioneze.
S-a vorbit de variatiile de presiune atmosferica (parca sunt 2 maxime in 24 ore), de variatiile de inaltime ale apei din fantana (si aici pot exista variatii si inca destul de mari) si poate sunt si altele.
Asta cu temperatura are cam acelasi efect, variatii de presiune (sau de volum al apei) prin instalatie. Nici macar nu conteaza cum e apa din fantana ca temperatura. Daca sus rezervorul se incalzeste si se raceste ritmic variaza presiunea din interior si asta ar putea duce la eliminarea unei cantitati de apa si tragerea alteia din fantana. Ideea era ca fara NIMIC variabil pe acolo sau fara un consum de energie (sa-i zic "transformare" dintr-o forma in alta pentru cei mai rigurosi in termene? ) nu se obtine apa la robinet. Ca e foarte putina asta-i alta treaba.
Doar faptul ca temperatura e diferita si/sau varaibila iar nu e ceva concludent ca s-ar obtine doar un transfer de temperatura prin instalatie, nu un transfer de lichid. Variatia asta trebuie transformata in altceva. Cred ca e daca tin capetele unui furtun cu apa in doua galeti pline cu apa dar la temperaturi diferite, DOAR asta nu ma ajuta sa transfer apa dintr-un vas in celalalt.
Parerea mea e ca ce-i prin schitele astea ar merge daca ar fi trecute acolo si alte detalii (cote sau supape cum zice "Se poate si asa ?").

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 June 2007 - 05:17 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#33 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 28 June 2007 - 10:57 AM

Ce-i acolo poate functiona pe baza variatiei de temperatura zi-noapte in felul urmator: presupunem ca acel sorb contine o supapa de sens destul de etansa si in butoi ramane un gol de aer(vas de expansiune). dimineatza butoiul amorsat, peste zi se incalzeste, seara omul poae obtine cele 2 cani de apa din variatia de volum deschizand robinetul, noaptea se raceste ansambllul micsorand volumul, iar diferent de presiune creata deschide supapa sorbului si trage din fantana, peste zi ansamblul se incalzeste, presiunea creata permite din nou obtinerea celor 2 cani de apa, dupa care ciclul se reia.


P.S. Ciclul Carnot

Aceasta postare a fost editata de xorg: 28 June 2007 - 11:03 AM

0

#34 Useril este offline   iliecost 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 23-June 12

Postat 10 February 2017 - 08:31 AM

https://www.romstal....nsum-de-curent/
Poate in loc sa spuneti ca toti Nu se poate mai va ganditi, dealungul istoriei cand s-a iventat ceva multi spuneau nu se poate, oameni de stiinta, dar au fost uni considerati de destepti vremi(savanti) nebuni si care au reusit ce alti nu si-au explicat atunci. (ex avionul, cabina auto, etc)
0

#35 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 February 2017 - 12:18 PM

Cred ca cei mai multi am spus ca nu se poate sa obtii ceva din nimic sau fara un consum de ceva. Nu ca nu poti obtine ceva cu un consum mic. Poti sa-ti urci apa in casa si fara pompa lor binecunoscuta si veche de cand lumea, fara sa consumi curent electric sau alte minuni. Doar ca o sa urci mai putina decat folosesti pentru operatia respectiva. Apropo, n-ai vazut niciodata o moara de apa? Sigur o sa puna cineva link spre una si o sa zic: "se invarte singura, deci este perpetuum mobile, deci exista!"

Pe pagina recomandata de tine scrie clar " Pompa HYDRAM pompează apa la înălțimi mari făra a folosi energie electrică! "
Asa, si care-i problema? Asta inseamna ca nu consuma nici un fel de energie? Sau doar aia electrica e importanta?
N-ai vazut strunguri actionate de motoare cu aburi? Sau cate o sectie intreaga de masini si un singur motor undeva prin curte? Fara nici un fel de curent electric, pe nicaieri.
Deci SE POATE!

Daca e sa fiu sincer, partea legata de randamentele proceselor biologice imi este necunoscuta si legat de asta chiar nu stiu daca nu cumva da cu virgula.

PS. Parca n-as vrea sa ne intoarcem la vremurile alea, dar uite niste poze frumusele, de pe vremuri.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 10 February 2017 - 01:22 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#36 Useril este offline   iliecost 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 23-June 12

Postat 26 October 2017 - 08:41 AM

Linkul meu
Asa s-a spus in toate timpurile despre unele inventi, nu merge si pana la urma s-a dovedit ca functiona.
0

#37 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 26 October 2017 - 10:58 AM

Vezi postareailiecost, la 10 February 2017 - 08:31 AM, a spus:

https://www.romstal....nsum-de-curent/
Poate in loc sa spuneti ca toti Nu se poate mai va ganditi, dealungul istoriei cand s-a iventat ceva multi spuneau nu se poate, oameni de stiinta, dar au fost uni considerati de destepti vremi(savanti) nebuni si care au reusit ce alti nu si-au explicat atunci. (ex avionul, cabina auto, etc)
...unde mai pui ca unii au inventat si manuale de limba romana, stii ceva despre ele ?!!!

Aceasta postare a fost editata de navigator: 27 October 2017 - 11:49 AM

...tabula crasa, mortua est!
0

#38 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 27 October 2017 - 08:01 AM

Vezi postareailiecost, la 10 February 2017 - 08:31 AM, a spus:

https://www.romstal....nsum-de-curent/
Poate in loc sa spuneti ca toti Nu se poate mai va ganditi, dealungul istoriei cand s-a iventat ceva multi spuneau nu se poate, oameni de stiinta, dar au fost uni considerati de destepti vremi(savanti) nebuni si care au reusit ce alti nu si-au explicat atunci. (ex avionul, cabina auto, etc)

Da functioneaza numai unde ai cadere de apa fata de nivelul pompei .
Radamentul este mic dar merge cu energia cinetica data de caderea de apa.
Ia incearca sa o pui deasupra unui put sa vezi ca nu merge.
0

#39 Useril este offline   viomarmi22 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 24-October 17

Postat 28 October 2017 - 07:03 PM

Există un adevăr în pompa cu butoi și anume Heron's fountain găsiți o mulțime de astfel de sisteme printr-un search pe google ” Heron's fountain ”, o puteți experimenta dar în nici un caz nu poate fi vorba de perpetuum mobile pentru că sistemul se va opri la un moment dat și va trebui urcată apa în vasul superior ! :good:
0

#40 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 29 October 2017 - 02:29 AM

Este cel mai neinspirat exemplu pe care il puteai gasi. Functioneaza pana ce apa din primul vas curge in al doilea.
0

#41 Useril este offline   viomarmi22 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 24-October 17

Postat 29 October 2017 - 06:23 PM

Vezi postareadan_mitea, la 29 October 2017 - 02:29 AM, a spus:

Este cel mai neinspirat exemplu pe care il puteai gasi. Functioneaza pana ce apa din primul vas curge in al doilea.


Găsește tu un alt exemplu de perpetuum mobile ! eu nu cred că există nici măcar de speța a 3-a, internetul este plin de bazaconii care nu vor funcționa în vecii vecilor Amin ! constat cu stupoare că tot mai mulți naivi cad în capcana sistemelor perpetuum mobile ! <_<
0

#42 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 31 October 2017 - 06:29 PM

Vezi postareaviomarmi22, la 29 October 2017 - 06:23 PM, a spus:

Găsește tu un alt exemplu de perpetuum mobile ! eu nu cred că există nici măcar de speța a 3-a, internetul este plin de bazaconii care nu vor funcționa în vecii vecilor Amin ! constat cu stupoare că tot mai mulți naivi cad în capcana sistemelor perpetuum mobile ! http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/dry.gif


Este o neintelegere. Am spus din totdeauna ca nu exista perpetuum mobile.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro