Modelism - RHC Forum: POMPA CU BUTOI, asezata deasupra fantanii - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

POMPA CU BUTOI, asezata deasupra fantanii FUNCTIONEZA FARA ENERG EL. SAU MEC.

#1 Useril este offline   Cornelius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 27-April 07

Postat 14 June 2007 - 03:19 PM

Initial, acest tip de pompa a fost folosit de banatenii care fusesera deportati in Campia Baraganului si erau la mare distanta de ape curgatoare. Butoiul folosit era din lemn. In zilele noastre acest sistem a functionat in comuna Galeteni, jud. Teleorman. Proprietarul acestui sistem cred ca o tinea din amuzament (datorita debitului mic si a celorlalte componente), pentru ca iriga gradina cu o pompa electrica.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1181827194.jpg

0

#2 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 14 June 2007 - 04:13 PM

Aceasta pompa se doreste a fi un perpetuum mobile !!!

In momentul in care deschizi R2, apa se va scurge incetisor in fantana !!!
... poti incerca o macheta la scara redusa si te vei convinge

Poate sistemul functiona dar nu ai vazut tu tot !!!
0

#3 Useril este offline   Draku 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 07-April 03

Postat 14 June 2007 - 08:47 PM

pare-se ca exista un sorb in fantana
si din cate stiu eu, sorburile au o supapa care impiedica golirea coloanei de apa....
www.bazar05.3x.ro
0

#4 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 June 2007 - 12:48 AM

Asa ceva nu va functiona niciodata. Este un perpetuum mobile de speta intai.
0

#5 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 15 June 2007 - 09:09 AM

Asta este mai degraba o schema de amorsare a unei pompe electrice situata la suprafata , de exemplu in locul celor doua bazine deasupra putului. Sorbul de pe fundul putului trebuie sa aibe o clapeta pentru a permite circulatia apei intr-un singur sens , ca altfel nu s-ar putea amorsa.

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 15 June 2007 - 09:11 AM

0

#6 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 15 June 2007 - 10:36 AM

Poate functiona. E super simplu.
Vidul creat in butoiul superior pe seama consumului, poate pune divaisul in miscare.
Oricum schita e defecta nitel (diametrul tevilor invers, respectiv butoiul superior nu poate fi plin ochi, ca sa functioneze).

Nu e nevoie de valva unisens. Nu se dezamorseaza daca butoiul inferior e ochi si robinetul nu rasufla

Perpetuum Mobile?!! - Haidati domnilor ca puteti mai mult...
Da robinetii cine-i actioneaza? Santa Mano?
If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#7 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 June 2007 - 01:25 PM

IlPadrino, la 15 Jun 2007, 10:36, a spus:

Poate functiona. E super simplu.
Vidul creat in butoiul superior pe seama consumului, poate pune divaisul in miscare.
Oricum schita e defecta nitel (diametrul tevilor invers, respectiv butoiul superior nu poate fi plin ochi, ca sa functioneze).

Nu e nevoie de valva unisens. Nu se dezamorseaza daca butoiul inferior e ochi si robinetul nu rasufla

Perpetuum Mobile?!! - Haidati domnilor ca puteti mai mult...
Da robinetii cine-i actioneaza? Santa Mano?

Mesajul este o gluma....asa-i?
Daca furtunul nu are capatul sub nivelul apei din fantana (deci fantana pe deal si capatul furtunului in vale) nu are cum urca apa. Robinetii sunt doar pentru "impresie artistica".
PS. Chiar credeti ca taranul nostru este stupid? Cat de mic sa fi fost debitul tot l-ar fi folosit ca supliment pentru irigat. De ce folosea doar pompa electrica?

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 15 June 2007 - 01:41 PM

0

#8 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 15 June 2007 - 01:46 PM

Se poate si asa ?, la 15 Jun 2007, 13:25, a spus:

Mesajul este o gluma....asa-i?

Care parte nu o intelegi?

Divaisul chiar poate functiona! Evident nu o eternitate si evident nu este un perpetuum mobile de nicio speta.

Na, ca ti-ai adaugit mesajul initial si iacata ce a rezultat

Citeaza

PS. Chiar credeti ca taranul nostru este stupid? Cat de mic sa fi fost debitul tot l-ar fi folosit ca supliment pentru irigat. De ce folosea doar pompa electrica?

Raspuns:

Nu, nu este.
Pai cu o halba doua de apa nu prea faci irigatie (poate cu irigatorul)
Pai de aia..., ca vezi randul de sus

Aceasta postare a fost editata de IlPadrino: 15 June 2007 - 02:32 PM

If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#9 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 15 June 2007 - 10:14 PM

PERPETUUM MOBILE ...

Dupa cum spunea raposatul Pascal, presiunea se propaga uniform in toate directiile intr-un fluid ... adica si pe conducta de alimentare, si pe cea de refulare iar chestia aia din desen nu va scoate strop de apa 1
Daca ne mai jucam putin si cu gravitatia, aceasta atrage si coloana de apa aflata pe teava din fantana si daca sorbul este bine etansat, va mentine apa acolo mult si bine.
Pentru ca apa sa urce trebuie invinsa forta gravitationala creind o depresiune in rezervoarele de sus ... aceasta depresiune nu poate fi insa creata de coloana de apa de pe conducta de evacuare decat daca aceasta are capatul la o cota inferioara sorbului (vezi furtunul cu care se trag vinul din butoi !)

:)
0

#10 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 June 2007 - 11:43 PM

IlPadrino, la 15 Jun 2007, 13:46, a spus:

Se poate si asa ?, la 15 Jun 2007, 13:25, a spus:

Mesajul este o gluma....asa-i?

Care parte nu o intelegi?

Divaisul chiar poate functiona! Evident nu o eternitate si evident nu este un perpetuum mobile de nicio speta.


In cazul acesta.....imi pare rau. Am sperat sincer ca este o gluma.
Cum sa inteleg afirmatia ca functioneaza doar un timp? Adica cat se scurge apa din butoi? Atunci sunt de acord. Dar dupa ce se termina, deci se va consuma energia utilizata ca sa fie umplut, ce va mai curge?
De ce nu faci tu o macheta sa verifici daca am dreptate?

Ca scoate doar o halba....nu conteaza. Ar fi lasat pompa sa functioneze doar de frumusete. Dar el o oprea ca pe urma ar fi trebuit sa umple butoiul.

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 15 June 2007 - 11:48 PM

0

#11 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 16 June 2007 - 10:57 AM

Se poate si asa ?, la 15 Jun 2007, 23:43, a spus:

"...Dar el o oprea ca pe urma ar fi trebuit sa umple butoiul."

In sfarsit ai inteles. Deci merge, da? doar ca trebuie re-umplut butoiu superior din cand in cand. Si evident functionarea nu poate fi continua.

@ Mishu

Citeaza

Pentru ca apa sa urce trebuie invinsa forta gravitationala creind o depresiune in rezervoarele de sus ... aceasta depresiune nu poate fi insa creata de coloana de apa de pe conducta de evacuare decat daca aceasta are capatul la o cota inferioara sorbului (vezi furtunul cu care se trag vinul din butoi !)


...., sau daca (si tu sa-mi spui raspunsul)

P.S. Nu am nevoie de nicio macheta sa inteleg ca treaba e plauzibila. Poate fi demonstrat si pe hartie.
If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#12 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 16 June 2007 - 11:21 AM

...fara glume, fara mokup-uri

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1181985663.jpg

If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#13 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 16 June 2007 - 01:13 PM

Domle' , da apa aia e teleghidata ? :) De ce sa se scurga prin R2 cand e mult mai usor sa se scurga din butoaie in fantana ? :)
Sau va ganditi ca ar putea functiona asemenea unui pulverizator ? Pai si in acest caz ar trebui plimbate doua butoaie de apa pentru a scoate fro doua pahare. Care ar fi avantajele in acest caz ?

Acu la modul serios vorbind , trebuie sa ne gandim din punct de vedere energetic. S-a mai discutat la un subiect asemanator unde o cantitate cu un debit considerabil si presiune mai mica se transforma in debit mult mai mic in favoarea presiunii. Pierderile erau sub forma de o cantitate foarte mare de apa , in ideea ca aceasta era din belsug. Se poate realiza (teoretic) si un sistem care sa functioneze invers. Adica o cantitate mica de apa (debit mic) si aflata la o inaltime foarte mare , are o energie potentiala care sa zicem ca o putem transforma pentru a transporta o cantitate mult mai mare de apa dar la presiune mai mica.
Mai concret: din varful unui deal de 100m inaltime, slobozim in jos spre o "pompa", o galeata de apa care ar scoate din fantana adanca de 4m fro 10 galeti de apa.

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 16 June 2007 - 01:27 PM

0

#14 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 16 June 2007 - 02:25 PM

IlPadrino, la 16 Jun 2007, 10:57, a spus:

Se poate si asa ?, la 15 Jun 2007, 23:43, a spus:

"...Dar el o oprea ca pe urma ar fi trebuit sa umple butoiul."

In sfarsit ai inteles. Deci merge, da? doar ca trebuie re-umplut butoiu superior din cand in cand. Si evident functionarea nu poate fi continua.


Da functioneaza. Pui 200L in butoi. "Pompezi" 200L-pierderile. Care-i faza?
Daca renunti la toate artificiile, care de fapt nu-s necesare, ai pur si simplu un butoi plin cu apa si o canea.
0

#15 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 16 June 2007 - 03:04 PM

Sir_Vaska, la 16 Jun 2007, 13:13, a spus:

Pai si in acest caz ar trebui plimbate doua butoaie de apa pentru a scoate fro doua pahare. Care ar fi avantajele in acest caz ?

Exact. Nu e niciun avantaj. Da functioneaza
Ai vazut formulele? Exact din bilant sunt deduse. Din restul postului tau, sa fiu scuzat, dar nu am inteles absolut nimic.

Citeaza

Da functioneaza. Pui 200L in butoi. "Pompezi" 200L-pierderile. Care-i faza?

Nu e nicio faza, dar functioneaza (ineficient).

Singurul bubu e ca toti v-ati calat pe ideea (din titlul subiectului venire) ca se autointretine, ca este un perpetuum mobile, ca poate genera mai mult de cat consuma. VRONG. Nici vorba. Dar poate functiona. Eu de la bun inceput am stipulat ca schema e defecta, ca nu poate functiona continuu..., dar ca poate scoate apa din put. Vezi demonstratia mai sus.

Pe scurt: Divaisul poate functiona, dar nu genereaza nimic, ba dinpotriva consuma energie umana, nu este un perpetuum mobile de nicio speta, este absolut inutil la gospodaria omului, motiv pt care taranul destept si-a luat motopompa

Morala subiectului. Cam asa functioneaza Marketingul Modern, Brain Washingul, controlul subliminal al consumatorului. Nu ati reusit niciunul sa treceti peste enuntul subiectului "[b]fara energie mecanica sau el
" prin ratiune.
If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#16 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 June 2007 - 05:18 PM

IlPadrino, la 16 Jun 2007, 15:04, a spus:

Dar poate functiona. Eu de la bun inceput am stipulat ca schema e defecta, ca nu poate functiona continuu..., dar ca poate scoate apa din put.

Noi intelegem ghidusenia cu imbarligatura cuvintelor, dar am explicat cat am putut si pe unde am avut ocazia ca dispozitivul nu functioneaza conform celor afirmate in titlul, adica fara consum de energie mecanica sau electrica. Deci nu e ce scrie acolo si cam atat. In rest poate fi orice.

Si conform acelorasi imbarligaturi, pompa nu scoate apa din put. Omul o scoate cand are timp, cu orice altceva si nu cu "pompa" de care vorbim, o urca in rezervorul de deasupra fantanii si daca are noroc o recupereaza prin ce robinet are chef, de acolo de unde a pus-o...

Adica nu-i nici ca in titlu si nici ca tine. Chit ca te superi pe mine. Asta ca sa fim carcotasi pana la capat.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 16 June 2007 - 05:20 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#17 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 16 June 2007 - 05:31 PM

Subiectul s-a mai discutat dar parca dialogul era ceva mai asezat.....de la primul subiect si pana la asta e distanta mare. Personal ma chinui de cateva week-end-uri incoace, sa realizez o pompa pe principiul discutat deja(lovitura de berbec din conducte) care sa-mi scoata apa din mare. jucaria mea merge dar e facuta cu supape de la mastile de praf si tub bergman pe masura.....ca sa nu mai spun ca am folosit si un balon pe post de rezervor sub presiune....aceiasi treaba ar merge si in fantana cu o singura conditie: nivelul apei din fantana sa fie variabil tare de tot...frecvent tare de tot, ca sa fiu inteles. Cine a citit topicul vechi stie despre ce vb. Ma rog, si atunci cand taranul scoate o galeata de apa din fantana nivelul scade....nu cred insa ca-i suficient ca pompa sa scoata mai mult decat o cana doua de apa in plus. O fantana folosita insa de un sat intreg ar functiona .......in favoarea aluia cu pompa dar energia folosita de aceasta din urma ar fi a taranilor cu galeti.......cam asta ar fi.....
0

#18 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 16 June 2007 - 05:34 PM

amuzant.....eu la mare am folosit diferenta de nivel pe care o produc valurile.(nu puterea unei caderi de apa)...merge dar ce dreq sa fac cu apa de mare!!!!!
0

#19 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 June 2007 - 05:44 PM

MariusF, la 16 Jun 2007, 17:31, a spus:

aceiasi treaba ar merge si in fantana cu o singura conditie: nivelul apei din fantana sa fie variabil tare de tot...frecvent tare de tot, ca sa fiu inteles.

Da, aproape ca am spus si noi asta, ca in conditii speciale care duc la fluctuatii mari ale nivelului apei in fantana s-ar putea construi ceva care sa aiba ca efect extragerea unei cantitati de apa, fara galeata clasica. Si cum ziceai si tu, in subiectul celalalt.
Nu merg spre extrem sa improvizez un dispozitiv actionat in paralel de ce e existent la fantana, pentru a folosi forta altora si a-mi aduce mie ceva apa mai aproape. Si ma refer la actionarea unei porti sa intri la fantana, la ridicarea capacului fantanei sau si mai naspa la actionarea rotii fantanii. Teoretic orice e posibil.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 16 June 2007 - 05:46 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#20 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 16 June 2007 - 05:48 PM

bitex, la 16 Jun 2007, 17:18, a spus:

Si conform acelorasi imbarligaturi, pompa nu scoate apa din put.

Hm. E foarte trist sa citesc asta de la tine, data fiind profesia pe care o practici.
E a doua oara cand postezi fara sa ai argumente fundamentate. Prima a fost cu Osmoza Inversa, unde zisasi ca ce intra si iese. Te-ai inselat.

Acum vad ca si aici incerci sa pari destept si dai din nou cu stangu-n dreptul.
Poate sa scoata apa din put!. Vezi formula, daca zici ca din cuvinte nu intelegi.

Sau ad literam, conditia sa faca treaba asta este ca:

m1*g*h1 < m2*g*h2 [1]
m1/m2 < h2/h1, sau [2]
S1/S2 < h2/h1 unde [3]

m1- cantit apa aspiratie
h1 - inaltime coloana aspiratie
m2 - cantit. apa refulare
h2 - inaltime coloana refulare
S1 - sectiune aspiratie
S2 - sectiune refulare

Sper sa fi inteles acum.
Cu alte cuvinte poti sa aspiri printr-un pai si sa refulezi printr-o teava utilizand raportul [3]
Tot din conditia de functionare ai putea observa ca realimentarea (adica ce scoti) este cantitativ mai mica de cat cea refulata.
De aici este evident ca rezervorul se va goli...

Klar?
If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 June 2007 - 06:16 PM

M-am inselat de foarte multe ori si am facut multe afirmatii incorecte pe unde am avut ocazia, dar cu subiectele astea doua n-ai nimerit-o.
La cel cu osmoza initiatorul a pomenit in titlu de osmoza, a intrebat despre acel filtru (din link) cate ceva. Inaintea mesajului meu au aparut doua mesaje oarecum pe langa subiect si am raspuns in consecinta.
Primele doua raspunsuri erau despre un filtru clasic, simplu, nu de unul care folosea fenomenul de osmoza. Am raspuns la ele. Si in al doilea mesaj ti-am si raspuns ca "a fost o tentativa de gluma". Stiu ce e ala un filtru... Imi este mai simplu sa recunosc cand ma insel decat sa n-o fac.

Si tocmai datorita profesiei pe care o practic acum nu mi-e greu sa spun: "ai dreptate".
Dar n-ai inteles ce am zis.
Apa care curge nu e cea scoasa de pompa din put, e cel mult cea scoasa de om inainte si pusa in butoi.

PS Imi pare rau ca ma exprim atat de aiurea si te-am facut sa afirmi: "vad ca si aici incerci sa pari destept ". De regula ori sunt ori nu sunt, dar nu incerc acolo unde nu sunt.

Alta completare:
Legat de subiectul asta, sunt doua variante:
1. daca in capatul de jos al instalatiei ("sorbul" ala) exista o supapa de sens, atunci prin robinetul deschis sus poate curge doar ce e deasupra nivelului de scurgere, adica asa cum e in poza de la inceput, apa din primul rezervor si aproape toata din cel de al doilea, pana la nivelul gurii scurgerii, adica apa introdusa de om initial la amorsare. Practic nici nu recupereaza ce baga, ca pierde ce-i pe instalatie in fantana, pana la nivelul apei. Cu atat mai mult nu se pune problema scoaterii apei din put.

2. daca in capatul sorbului nu exista nici o supapa de sens atunci prin robinetul deschis curge in cel mai fericit caz o mica parte din ce-i pe teava, adica pa ramura descendenta, in timp ce intra aerul prin ea. Fara sa gresesc prea mult, nu curge NIMIC, totul curgand spre fantana in interior.

Acum mi-am dat seama de ce nu-mi plac formulele. De cate ori pot, cand nu le inteleg nu arat altora ca le stiu

Aceasta postare a fost editata de bitex: 16 June 2007 - 06:35 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 16 June 2007 - 06:40 PM

E bine ca mai exista si oameni dintr-o bucata.
S'auzim numai de bine
If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#23 Useril este offline   mirin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 28-January 06

Postat 16 June 2007 - 07:06 PM

SALUT OAMENI BUNI

Daca va pricepe-ti la chesti dastea cu scosu si bagatul, am si eu o problema
legata de acest subiect; eu stau la ultimul etaj si vara se opreste apa calda,
asa ca ce m-am gindit, daca pun eu pe bloc un radiator sau orice altceva care sa treaca apa rece prin el s-o incalzeasca (soarele) si s-o stochez dupa aceia in-trun bazin.
Conditiile sunt ; tot sistemul vreau sa functioneze racordat la instalatia
actuala din baie, adica , apa incalzita sa poata fi combinata prin bateria de dus
si tot circuitul sa functioneze daca se poate, numai cu presiunea care exista
la apa rece.
Cred ca ati prins ideia chiar daca nu am scris gramatical si daca nu accept si
si alte idei pe aceiasi tema.

Multumesc anticipat si sper ca pina cind se da drumul la apa calda sa fac macar un dus cu instslatia propusa de voi.
0

#24 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 16 June 2007 - 07:21 PM

e simplu, folosesti apa incalzita de soare ca pe o rezistenta a unui boiler clasic astfel ca-ti incalzesti tu apa dintr-un rezervor (boilerul)alimentat de conducta de apa rece. Pui supape sa faca fas nu bum daca se incinge la soare prea tare.....ma rog, te-ai prins deja
0

#25 Useril este offline   mirin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 28-January 06

Postat 16 June 2007 - 08:16 PM

Da acu m-am prins. Trebuie sa-mi cunpar un boilar sa inlocuiesc rezistenta cu
soarele si cind apa face fissss pot sa fac un dus. Da, buna treaba, cum de nu
mi-a trecut prin cap ceva, chiar si un boilar.
0

#26 Useril este offline   woodpecker 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 12-May 04

Postat 20 June 2007 - 03:04 AM

daca pui boilerul la soare, poti sa stai si sa te rogi la el pana se va incalzi apa din interior...

mai simplu ar fi un butoi vopsit cu vopsea neagra (mata).


opriti siluirea limbii române

Aceasta postare a fost editata de woodpecker: 20 June 2007 - 03:05 AM

0

#27 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 20 June 2007 - 09:13 AM

Pentru a incalzi apa cu ajutorul razelor solare, se foloseste efectul de sera. Deci trebuie un vas bine izolat termic, iar in partea spre soare peretele sa fie din sticla groasa si suprafata cat mai mare.

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 20 June 2007 - 09:29 AM

0

#28 Useril este offline   mirin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 28-January 06

Postat 21 June 2007 - 08:52 PM

da daca pun apa neagra (mata) ce zici. o fi bine , o fi fa fel. ca pina da drumul la apa calda mai e si putem sa mai inventam apa calda.
0

#29 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 21 June 2007 - 09:43 PM

IlPadrino, la 16 Jun 2007, 18:40, a spus:

E bine ca mai exista si oameni dintr-o bucata.
S'auzim numai de bine

...dap, dar ce te faci cu aia facutzi din mai multe ....?!!!! :lol:
...tabula crasa, mortua est!
0

#30 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 28 June 2007 - 12:10 AM

Este foarte interesant subiectul, pacat ca v-ati canalizat toate eforturile cautand energie mecanica, electrica, sau hidraulica si l-ati catalogat ca si perpetum mobile, Mirin a adus foarte bine in discutie o alta forma de energie care se gaseste din belsug in sistemul descris mai sus, cea termica. Sunt 2 surse de caldura acolo, una rece, (apa fantanii) si una calda, (apa din butoi incalzita de soare), asta ar fi o varianta mai complexa, cealalta ar fi diferenta de temperatura noapte-zi.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro