Modelism - RHC Forum: Yacht-ul Alice - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Yacht-ul Alice sa le facem cu mana noastra

#1 Useril este offline   evrikus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 28-January 07

Postat 14 June 2007 - 12:01 PM

Am inceput un proiect la un yacht gasit pe net. Modelul se cheama Alice.
Cum sunt incepator si nu am experienta in navomodele, m-am gandit ca pt inceput sa-l fac din depron, mai ales ca modelul nu avea un plan ci poze ale planului in format jpeg. In esenta este simplu deoarece nu are forme complicate, mai greu a fost de calculat si marit la scara la care il doream eu, mai ales ca partile componente din desene nu erau la scara.
Dupa cum l-am proiectat eu iese la 1 m lungime si pastreaza proportiile yacht-ului original Alice.
Inca nu m-am gandit la ce motorizare sa folosesc dar astept sugestii si sfaturi de la cei cu experienta in domeniu. Nu doresc sa aiba viteza prea mare, prefer sa fie mai sigur pe apa, avand in vedere ca nu am experienta in navomodelism.

Astea sunt pozele planului gasit pe net....

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-35-1181815309.jpg

Paratroopers never died..they go to hell to regroup and strike again...
0

#2 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 15 June 2007 - 10:44 AM

Acolo unde l-ai gasit pe net mai sunt si alte modele de yact-uri cu planul de forme complet.
Iar daca te uitai un pic mai atent pe al III-lea fisier, vedeai ca ai forma coastelor. Nu era chiar un plan de forme asa ca la majoritatea navelor ci un plan la care se datea fiecare coasta in parte. Adica cam ca pentru incepatori asa.
In concluzie, data viitoare uita-te mai acu atentie la ceea ce ai.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#3 Useril este offline   evrikus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 28-January 07

Postat 15 June 2007 - 10:00 PM

M-am uitat destul de atent si stiu ce am... nu e vb ca nu aveam coastele sau ca imi lipseau din planuri...
problema era ca planurile sunt in jpeg si de fapt copii foto sau scanari dupa planuri. Si ce daca iti da fiecare coasta? Ai incercat sa scoti planul la imprimanta? Cam greu de scos la o scara mai mare decat in poza, nu? Si mai ales fara erori si deformari, avand in vedere ca acele coaste si restul pieselor nu sunt la dimensiuni exacte, adica nu pastraza aceeasi scara.
Totusi de-asta l-am si ales, pt ca e simplu de facut, deci pt incepatori.
Multumesc totusi pt incurajari.

Daca la poza asta te refereai...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-35-1181937642.jpg

Paratroopers never died..they go to hell to regroup and strike again...
0

#4 Useril este offline   iulica_ff 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 20-August 06

Postat 15 June 2007 - 10:41 PM

ce poti face tu cu pozele astea e sa le importi in corel, sa redesenezi coastele si chila pe poza, apoi sa le redimensionezi toate pana se aseaza bine

Toata lumea sa traiasca! Numai noi sa nu murim!!!
super fun

0

#5 Useril este offline   ToX 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1245
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2007 - 11:48 PM

din ce vrei sa il faci?? ce material?
eu iti recomand sa il faci din forex(e un plastic ceva mai poros), pentru ca e usor da taiat(folosesti un cutter)si daca nu iti iese perfect rotund unde e cazul dai cu smirghel si iese foarte bine.
motorul ce sa zic, fa intai barca si vezi cum se prezinta(lungime, greutate) si apoi pui o poza doua si vedem ce zic oamenii.daca il faci de 1 m poti folosi un seria 700 si chiar si 600, iar daca dispui de fonduri pentru investitii serioase poti lua un brusheles. la partea cu viteza stai linistit ca o sa vrei sa merga repede, iti garantez.
in rest, spor la treaba
0

#6 Useril este offline   evrikus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 28-January 07

Postat 16 June 2007 - 07:14 AM

Asa am si facut. Le-am scos la imprimanta si apoi le-am redimensionat si trasat din creion pe hartie la scara pe care am vrut-o.

Citeaza

din ce vrei sa il faci?? ce material?
eu iti recomand sa il faci din forex(e un plastic ceva mai poros), pentru ca e usor da taiat(folosesti un cutter)si daca nu iti iese perfect rotund unde e cazul dai cu smirghel si iese foarte bine.


Deja am apucat sa fac structura. Mai am sa o plachez si sa o etanseizez. Nu stiu ce-i ala forex dar eu am folosit izopor de 6 si baghete. Chila am facut-o dintr-o bagheta de 20x10mm (nu am gasit pe acasa ceva mai bun)
La motorizare inca nu m-am hotarat dar vreau sa aiba forta de tractiune barca si nu viteza.
Am sa pun si o poza cu ce am facut dupa ce termin coca yacht-ului.
Stima
Paratroopers never died..they go to hell to regroup and strike again...
0

#7 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 25 July 2007 - 10:48 AM

Poze nu ne arati?
0

#8 Useril este offline   evrikus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 28-January 07

Postat 26 July 2007 - 06:19 PM

Nu prea am mai lucrat la barcuta ca nu am avut timp...si nici poze nu am facut inca...dar am sa pun curand. Promit.
Paratroopers never died..they go to hell to regroup and strike again...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro