Modelism - RHC Forum: Statii in 2.4 GhZ - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Statii in 2.4 GhZ pareri pro si contra

#1 Useril este offline   melsoft 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 411
  • Inregistrat: 16-April 05
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

  Postat 04 June 2007 - 12:11 PM

Cine foloseste astfel de statii si daca se merita sa trec din 35Mhz in 2.4GhZ? In cartea tehnica spune:

* Sistemul nu foloseste cristale de quartz si ofera maxima protectie la interferente
* Emitatorul si receptorul sistemului de modulatie FASST fac trecerea constanta de la un canal la altul in acelasi ritm, de cateva ori pe secunda. Din momentul in care sistemul ocupa o anumita frecventa pentru o perioada scurta de timp, interferenta cu banda cea mai apropiata este oprita in mod eficient. Tehnologia FASST elimina necesitatea unei scanari a emitatorului, deoarece emitatorul si receptorul se sincronizeaza in orice situatie
* Pentru certitudinea identificarii emitatorul trimite un cod individual. Intersectarea canalelor este imposibila, deoarece exista mai mult de 130 milioane de combinatii de coduri posibile
* Codul emitatorului poate fi stocat in receptor - aceasta actiune "leaga" receptorul de un emitator anume
* Nu are importanta cati utilizatori folosesc aceeasi banda ISM, receptorul va accepta semnale numai de la statia care emite acest cod special. Aceasta legatura dintre emitator si receptor ofera baza cea mai potrivita posibila pentru stoparea semnalelor de interferenta, deoarece receptorul include un filtru digital care filtreaza doar semnalele de la emitatorul utilizatorului
* Display LCD clar cu 100 de segmente
* Sase memorii interne
* Trimmere digitale de precizie
* Antena scurta
* Sistem profesor-elev integrat
* Mufa de incarcare integrata
Functii de baza:
* Selectarea modelului, sase modele in memorie
* Numele modelului (patru litere)
* Selectarea modului "stick", 1...4
* 3 functii Dual Rate D/R si exponentiale (EXP)
* Trimmere digitale cu valoare memorabila
* Ajustare End-point (ATV / EPA), separate pentru fiecare parte
* Alarma pentru nivel scazut al acumulatorilor
* Functie fail-safe pentru canalul 3 (motor)
* Resetare
* Mixer integrat pentru elicoptere si avioane

Avioane:
* Mod profesor-elev
* Doua mixere programabile
* Mixer Flaperon cu diferential
* Trimmer Flaperon (doua rate)
* Mixer V-tail
* Mixer Delta
* Throttle cut (oprirea motorului)

Elicoptere:
* Mod profesor-elev, normal
* Curba motor in cinci puncte, normal
* Curba pas colectiv in cinci puncte, normal
* Curba motor in cinci puncte, Idle-up 1
* Curba pas colectiv in cinci puncte, Idle-up 1
* Auto-rotatie
* Pas colectiv -> mixer rotor anticuplu (revo-mix)
* Meniu pentru sensibilitatea gyro-ului
* Platou ciclic (Swashplate) -> mixer pentru motor
* Mixere platou ciclic (Swashplate): H1, HR3 (CCPM 120°), H3 (CCPM 90°)

http://2.4gigahertz.com/systems/futk6900-2.jpg
Foloseste cineva? Parerile voastre pro si contra sunt binevenite...

Aceasta postare a fost editata de melsoft: 04 June 2007 - 12:12 PM

0

#2 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 04 June 2007 - 12:40 PM

S-a discutat aici si aici.

Eu folosesc la auto si sunt foarte multumit. Dupa ce o sa iau si telemetrie va fi si mai bine :D

Pentru aero colegii spun ca mai sunt ceva probleme minore (vorbeste cu Albastru)

Avantaje: fara quarz-uri (cu toate avantajele ce deriva de aici), telemetrie, fail-safe inclus, antena scurta (si la emisie si la receptie), receptorul nu accepta comenzi de la alt emitator, frecventa este libera in orice tara, etc.

Dezavantaje: trebuie sa-ti schimbi toate receptoarele pe care le detii (ma rog, si emitatorul), altele nu vad....

Cu stima,

Aceasta postare a fost editata de CristiM: 04 June 2007 - 12:51 PM

2 fast 4 you 2
0

#3 Useril este offline   melsoft 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 411
  • Inregistrat: 16-April 05
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

  Postat 04 June 2007 - 07:00 PM

Astea le-am citit prima oara, ma intereseaza parerea cuiva care a pus deja pe un aero, cum se misca, daca are probleme etc...

Aceasta postare a fost editata de melsoft: 04 June 2007 - 07:01 PM

0

#4 Useril este offline   Cataero 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 325
  • Inregistrat: 14-September 06

Postat 04 June 2007 - 08:31 PM

Si pe mine ma intereseaza subiectul. Mi s-a spus ca raza de actiune a noului sistem de emisie-receptie scade. Este adevarat? Si daca da, cat de mult?
0

#5 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 05 June 2007 - 04:48 AM

Este full range.
http://2.4gigahertz.com/

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 06 June 2007 - 12:02 AM

0

#6 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 05 June 2007 - 02:11 PM

Atentie mare, articolele destinate pietei din SUA pot diferi de cele pentru piata europeana, asa cum este cazul si la statiile pe 2,4GHz. Intr-un articol dintr-o revista germana scria ca in state, este admisa o puterea de emitere pentru frecventa de 2,4 mult mai mare, ceea ce permite full range, pe cand in Europa, limita e mult mai mica, deci implicit o raza mult mai mica. De aceea deocamdata se pot folosi doar la park-flyer-e. Totusi, am vazut ca Futaba a scos un model cu raza de 900 de metri...nu e full range, dar pe acolo.
0

#7 Useril este offline   cucubauu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 10-October 07

Postat 13 October 2007 - 07:15 PM

Vivi, la 5 Jun 2007, 14:11, a spus:

Atentie mare, articolele destinate pietei din SUA pot diferi de cele pentru piata europeana, asa cum este cazul si la statiile pe 2,4GHz. Intr-un articol dintr-o revista germana scria ca in state, este admisa o puterea de emitere pentru frecventa de 2,4 mult mai mare, ceea ce permite full range, pe cand in Europa, limita e mult mai mica, deci implicit o raza mult mai mica. De aceea deocamdata se pot folosi doar la park-flyer-e. Totusi, am vazut ca Futaba a scos un model cu raza de 900 de metri...nu e full range, dar pe acolo.

din cate stiu eu in state e mai rau ca in europa.............stiu ca in state se accepta 11 canale si o putere de maxim 40mW masurati in antena, in schimb in europa se accepta 13 canale si 40mW masurati la mufa de iesire
cucu?
0

#8 Useril este offline   albastru 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 213
  • Inregistrat: 07-June 05

Postat 13 October 2007 - 08:21 PM

USA sta mult mai bine la capitolul frecvente, puteri.
In USA ecartul de frecventa intre doua canale alaturate este dublu fata de Europa.
Un USA este de 20 KHZ, iar in Europa este de numai 10KHz.In USA ecartul de frecventa are o valoare de bun simt, aici este aberant de mic, atat de mic incat doua canale alaturate pot interfera destul de usor daca receptorul nu este de top.
In Europa benzile de frecventa RC nu sunt la fel in toate tarile.
Spre exemplu, Franta are in 35 MHz un serviciu de comunicatie pentru camioane. Vara, cand este propagarea mare, acest serviciu interfereaza cu RC-ul din toata Europa, dar nu conteaza deloc pentru francezi...ei o tin pe a lor
35Mhz este mult, mult, mai usor influentat de propagare, vara, decat 72 MHZ de la americani. Si aici USA sta din nou mai bine.
In USA, frecventele, puterile, ecarturile de frecventa, frecventele imagine si multi alti parametri sunt mult mai bine armonizati fata de celelalte servicii care folosesc frecvente diferite, decat in Europa.
In USA armonizarea fata de celelalte servicii este mult mai coerenta si de bun simt.
Sunt sigur ca norma de 2,4 GHz din USA este mai buna decat norma EU.

Albastru
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro