Modelism - RHC Forum: Drepturi de autor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Drepturi de autor Modificarea machetelor

#1 Useril este offline   DragosP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-March 07

Postat 02 June 2007 - 10:43 PM

Poate va intrebati ce am mai facut in ultima vreme....pai... in afara de postarea linkurilor care sper ca va sunt utile am starnit o "furtuna" pa www.cardmodels.net Totul a inceput de aici http://www.cardmodel...read.php?t=8899
Am recolorat un avion de-al lui Ojimak , eu care credeam ca nimeni nu o bage de seama , m-am inselat pt individul s-a suparat rau de tot si a blocat toate download-urile de pe site-ul sau, drept urmare toti au intrat in panica si acum isi dau cu parerea pe vreo 4 topicuri.
Eu am mai modificat o multime de modele dar nimeni nu a zis nimic pana acum. Am recolorat un Mig-29 ( il puteti vedea pe http://www.maquettes-papier.net/forumenpap...ftopic1295.php), un BA-64 ( http://www.cardmodel...ead.php?t=7713) si alte cateva.
As vrea sa stiu si parerea voastra in legatura cu asfel de situatii.
Est Modus In Rebus...
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 June 2007 - 11:25 PM

Nu cred ca exista reguli (legi) in sensul asta. Cred ca drepturile de autor ii confirma doar paternitatea si-i ofera niste drepturi asupra creatiei. El poate avea anumite pretentii (de regula materiale si concretizate in plata unui pret pentru achizitie) daca vrei sa folosesti bunul creat de el. Dar nu exista nici o lege care sa-ti interzica sa modifici ceva din moment ce ai platit pentru acel bun si-ti apartine. (Cu conditia sa nu incalci o alta lege existenta.) Presupun ca nu exista o clauza in contractul dintre tine si el, de altfel cred ca nu exista nici un fel de contract.
Vorbim aici de recolorari, modificari de planuri si alte maruntisuri toate facute PENTRU UZUL PERSONAL. Adica nu vorbim de modificari functionale in aparate sau instalatii (sau altele asemanatoare) care implica probleme de siguranta.

Ca o paranteza, poti aplica inventia cuiva fara acordul acestuia pentru cercetare, studiu...

Lumea e plina de ciudati... Cred ca s-a saturat sa nu obtina nimic din munca lui si a cautat un motiv sa schimbe macazul. O sa ceara bani pe ce face si asta-i tot. Nu esti tu de vina. Putea sa spuna clar ca nu mai da nimic moka si poate era de inteles. Ar putea fi fericit ca foloseste cineva ceva din munca lui si nu face altceva cu ea... Ca se putea si asa.
Spor la treaba si la recolorat!

PS. Imi cer scuze... Chiar sunteti intr-o stare atat de jalnica sa apelati la caricaturile altora? Nu puteti trasa cateva linii pe o foaie? Ca vad ca aveti nevoie de aprobare pentru colorat! <_<

Aceasta postare a fost editata de bitex: 02 June 2007 - 11:50 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro