Modelism - RHC Forum: Modele nave de epoca - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Modele nave de epoca vreau sa construiesc nave de epoca

#1 Useril este offline   nashulica 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 01-June 07

Postat 01 June 2007 - 10:38 PM

Salutare la lumea buna,

Sunt nou pe aici...dar sper sa gasesc ajutor ...vreau sa ma re-apuc de navomodelism...si as vrea sa stiu de unde pot cumpara in romania modele de nave de epoca...eu sunt in america acum, dar vin peste o luna in romania....si as vrea sa cumpar de acolo...aici sunt mai scumpe kiturile astea...incep de la 200 de dolari pana la o mie....si mai mult...dar as vrea sa incep cu ceva mai ieftin... cel putin...pana imi dau drumul la mana iar....

Multumesc anticipat.

Toate cele bune
0

#2 Useril este offline   barcuta 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 02 June 2007 - 12:30 AM

dar de ce vrei sa incepi cu un kit si nu cu o nava facuta de tine de la cap la coada
crezi ca nu poti ? parerea me este sa incerci si o sa vezi ce diferenta de satisfactie intre un kit si o nava facuta din lemn de mainile tale

daca tot vrei kituri si iesti din constanta vezi ca sa deschis in spate la magazinul Dioda un magazin de Navomodele


mult noroc si mult spor la treaba
0

#3 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 05 June 2007 - 07:56 AM

Cred ca i-ar fi mai usor omului sa inceapa cu un kit decat sa o faca cap-coada el.
Cat despre achizitie, cred ca mai ieftin este in America (eventual in Europa) decat in Romania, unde pe langa multe alte taxe se plateste "taxa de Romania" caci deh, noi suntem bogati si ne permitem.

In alta ordine de idei, pentru ca ati intrat la aceasta sectiune, cred ca vreti sa va luati o corabie, macheta statica. Va recomand sa incepeti cu o nava cu 1 catarg (sloop, cuter etc.) sau cu 2 catarge (goeleta, yawl, ketch). Dupa parerea mea, printre cele mai simple la aceasta categorie sunt navele cu vele tringhiulare/aurice. Nu v-asi recomada sa alegti o nava cu velatura patrata (brigantina, bric etc.) unde manevrele fixe si mobile sunt ceva mai complicate. Dar, facand abstractie de recomandarile noastre, ceea ce conteaza foarte mult, este ceea ce v-ar placea dv.. Un navomodel simplu dar foarte frumos este goeleta America (schooner America 1850).
Dati o cautare pe Google si veti afla mai multe. Iata de exemplu unul din locuri:
http://landandseacol...n.com/id15.html
http://naturecoast.c...mam.htm#AMERICA

Daca va hotarati sa faceti dv. modelul, s-ar putea sa va coste ceva mai mult, dar desigur satisfactia este mai mare.

PS Am schooner America de la Fly Model - model din carton. Repecta cam in proportie de 90% planurile pe care le-ma vazut eu cu goeleta America (sau poate ca ei au facut dupa un plan pe care eu nu l-am vazut. Daca vreti sa aflati mai multe, dati-mi un e-mail cu subiectul "Schooner America - model din carton".
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#4 Useril este offline   nashulica 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 01-June 07

Postat 06 June 2007 - 04:27 PM

Multumesc mult pt raspunsuri...

Mda...se pare ca viata la romania incepe sa fie mai scumpa ca in alte parti...;))....dar sa nu intram in politica...

Cum a spus si domnul Pacific, as vrea sa incep cu un kit...sa construiesc doua, trei...patru nave...si dupa aia sa ma avant la chestii mai avansate si sa le fac eu cap-coada.

Mai jos sunt niste kituri la care m-am uitat...spun ca sunt la nivel intermediar...o parere daca e ok sa incep cu asa ceva ar fi bine venita...

http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...p?&I=LXGXB9&P=0

http://www.historicships.com/TALLSHIPS/Mam...deavourMV47.htm

http://www.historicships.com/TALLSHIPS/Mam...yflowerMV49.htm

Si inca o intrebare rapida...cam ce unelte imi trebuie...ce tool kit ar trebui sa imi cumpar.

Multumesc anticipat.
0

#5 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 07 June 2007 - 07:32 AM

@nashulica
Daca aceste nave (San Francisco, HMS Endeavour, Mayflower) va plac, atunci incepeti cu oricare dintre ele.
Dar daca nu aveti preferinte, nu incepeti cu ele. Sunt nave de complexitate medie, datorita carenei, datorita ornamentelor, velaturii si arboradei.
Cand v-am recomandat o goeleta am facut-o deoarece:
1) aceasta are de obicei o singura punte (navele de mai sus, au fata de puntea principala o teuga, o duneta, eventual o coverta -Mayflower);
2) corpul are linii ceva mai dificile (Endeavour este ca un mar la prova, lucru ce va pune in dificultate la aplicarea baghetelor). Nici cu pupa nu este treaba prea usoara;
3) Manevrele fixe si mobile (paramele) sunt ceva mai complicate ca la o goeleta;
4) Arborada si velatura implica numite complicatii;
5) Restul de accesorii (tunuri, barci de salvare etc.)
Nu vreau sa va descurajez, ceea ce ati ales, se poate face, dar este un pic mai dificil. Chiar daca iti place HMS Victory sau Cutty Sark, nu te apuci intai de ele. Mai faci inainte macar un model, asa sa iti faci mana.
De asemeni, este bine sa alegeti un model care sa aiba o dimensiune acceptabila. Cut cat modelul este mai mic si mai complicat, cu atat va fi mai greu de realizat.
Daca doriti sa faceti dv. totul de la zero, si veti tine cont de parerea mea, uite va dau link-uri ale unei goelete pilotine (pilot schooner) din 1850.
Aici gasiti planurile:
http://www.armada150....net/PLANOS.htm
(este vorba de
"Schooner (1850):
- Tipo de embarcación: Goleta de práctico.

- Escala: 1:87.

- Dimensiones:

- Editor: Luis Segal.

- Fuentes: Archivos del Nautical Research Institute. Patton Lewis.

- Editorial: Hobby.

- Fecha: Buenos Aires, 1963.

- Nº de planos: 2.

- Observaciones:
PLANO 1 PLANO 2 PLANO 3 PLANO 4 PLANO 5 PLANO 6 ")
Aici veti gasi pasii necesari realizarii, precum si poze cu navomodelul:
http://usuarios.lyco.../tuprimerplano/

Aceasta postare a fost editata de Pacific 231.000: 07 June 2007 - 07:33 AM

Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#6 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 07 June 2007 - 07:52 AM

Parerea mea !!!
gasesti kituri de corabii si la noi, dar sunt mult mai scumpe ca in State. Eu iti recomand sa incepi cu un kit pana iti intri in mana si apoi sa treci la alt nivel sa le faci integral. Depinde de timpul disponibil si de nivelul la care vrei sa le faci.
E un site foarte cunoscut care vinde modele de la Billings si in Ro, nu pot sa ii dau numele, sunt destul de bune. In Cj in magazinul Central sunt modele de corabii la raionul de jucarii, dar au niste preturi......In Ro, kiturile ni se par foarte scumpe, iesi mult mai ieftin sa le faci tu dupa planuri si avem planuri.
Ptr. coletul YAMATO 1/200 de la Nichimo, trimis de cineva prin cineva am, platit vreo 30 de dolari extragabarit si crede-ma e de 1.4m lungime. .
Stima,
Sorin
0

#7 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 07 June 2007 - 08:39 AM

@nashulica
Ca o completare la cele de mai sus spuse de mine: intrati va rog aici:
http://www.shipmodeling.ru/books.php .

Cautati pe pagina "12.02.04
Frank Mastini "Ship Modeling Simplified: Tips and Techniques for Model Construction from Kits". Cartea este in format pdf si este in limba engleza.

Iata ce spune Frank Mastini acolo (printre altele): "I have known many novices to buy kits of the magnitude of the Sovereign of the Seas, San Felipe, or Amerigo Vespucci — ships with multiple decks, intricate ornamentation, and complicated rigging plans. They bought them, but they never finished them. What I saw instead was frustration, failure, and dejection — and, of course, the abandonment of what could have been a happy and successful pastime. Choose a fairly small, simple, attractive but complete model, one that has a bit of everything found in ships. Look for a model with one deck, one or two masts and simple rigging. A good example would be a Baltimore Clipper from around the time of the War of 1812, or a fishing schooner such as Bluenose II. Such a vessel will introduce the first-timer to the art of building the hull (especially the plank-on-bulkhead type). You'll plank decks and build deck fixtures (gratings, pumps, binnacles, fife rails and pin rails, winches, capstans, ladders). If
you choose a Baltimore Clipper you'll learn how to cut gunports and how to assemble and rig guns in place. You'll move on to building and rigging simple spars and masts. Such a model, in other words, will be sufficiently complex to teach you many basic skills, but not so much so that you never receive the satisfaction of successfully completing it. Some good kits that are simple enough for beginners include Lynx, Gladis,
and Dallas by Pan Art; Bluenose II, Harvey, and Mare Nostrum by Artesania Latina; Flying Fish by Corel; America by Mamoli; and Dandy II by Dikar."


No coment.

Aceasta postare a fost editata de Pacific 231.000: 07 June 2007 - 08:42 AM

Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#8 Useril este offline   nashulica 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 01-June 07

Postat 08 June 2007 - 03:21 AM

Multumesc foarte mult de sfaturi....cred ca o sa incep cu ceva mai simplu, cum ati spus...ca sa imi intru in mana putin...am fost la cercul de navomodele cand am fost pustan, pe timpul lui ceausescu...la casa pionierului.... dar au trecut zeci de ani de atunci...

Am sa cumpar si cartea aia de Frank Mastini, am gasit-o deja in librarie...e 12 dolari...ieftina...

Multumesc inca o data pt ajutor...si sper sa mai primesc pe parcurs....
0

#9 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 08 June 2007 - 09:49 AM

Va mai pot recomanda cateva carti daca va permiteti financiar:
1) Historic Ship Models de Wolfram zu Mondfeld
2) Ship Modeling From Stern To Stern de Milton Roth
3) The Nephyte Shipmodellers de George F. Campbell
4) The Period Ship Handbook de Keith Julier

Daca doriti sa ramaneti in domeniu si sa va perfectionati, atunci va recomand:
1) Anatomy of the ship (si aici va puteti alege cartea in functie de nava)
2) Ships Of American Revolution And Their Models de Harold Hahn
3) Jean Boudriot - orice carte care face trimitere la o nava pe care doriti sa o faceti din cele expuse de el

In seriiile cartilor de mai sus, cam in aceasta ordine le-asi cumpara eu.
Daca doriti sa aflati mai multe despre aceste carti, dati-mi un e-mail si putem discuta mai pe larg acolo pentru a nu incarca topicul aici.

Aceasta postare a fost editata de Pacific 231.000: 08 June 2007 - 09:50 AM

Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#10 Useril este offline   barcuta 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 10 January 2008 - 09:46 PM

revin cu aceeasi parere pe care am sustinut-o si mai devreme. imcearca sa faci o nava cam coada dar despul de usoara si o sa vezi ca o sa-mi dai dreptate.
eu asa am inceput si am avut satisfactie. cu prima nava am luat arginutul la nationale
0

#11 Useril este offline   barcuta 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 10 January 2008 - 09:49 PM

daca ai nevoie de ceva planuri destul de usoare o sati recomand eu dar mai intai trebuie sa sti ce vrei sa faci . uite eu ti-as recomanda ceva din baltimore linx-ul, berbice-ul din 1912
0

#12 Useril este offline   scorp 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 12-August 07

Postat 02 February 2008 - 09:18 AM

eu sunt de acord cu barcuta...... incerca sa faci ceva de la 0... nu e chiar asa de greu, daca incerci cu ceva usor. bafta in continuare si mult noroc
carefull... it stings
0

#13 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 02 February 2008 - 05:36 PM

Exista suficiente kituri pentru incepatori ieftine, fara prea multe pretentii asa cum am patit eu cu bluenose2, parerea mea este ca nu merita sa dai banii pe un kit la care singutul avantaj este ca sunt decupate coastele si chila. acestea se decupeaza la trafoarj de mana intr-o zi u tot cu desenat sau printat si lipit pe lemn. nu stiu daca ajungi mai ieftin sau mai scump cu un kit, nu este important pana la urma acest aspect important este sa incepi (cu o nava maisimpla la inceput). Asteptam sa te hotarasti ce vrei sa faci si te ajutam cum putem cu planuri si / sau indicatii.

Spor
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro