Modelism - RHC Forum: Mai incepator nu se poate - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Mai incepator nu se poate Ce sa aleg?

#1

  • Grup: Guests

  Postat 30 May 2007 - 08:01 PM

Salut , acesta este primul meu post pe RHC.
De cand am descoperit simulatorul IL2 m-am "imbolnavit" de avioane si tot ce tine de acestea .
Mi-am luat un RC cu 2 motoare (singurele controlabile) zboara binisor dar nu prea este calibrabil (dar asta nu conteaza).
Problema mea sta in felul urmator : vreau eu sa construiesc, aparatul sa fie rezultatul muncii mele si nu ma pot decide daca sa o iau usurel si sa incep cu un planor simplu sau sa trec direct la radiocomanda.
Prefer sa ma chinui cu constructia decat sa il iau gata facut, nu am bani de aruncat p fereastra mai ales ca am doar 15 ani (aproape 16 :lol: )si nu sunt o putere financiara prea mare in casa.
Niste planuri , schite mi-ar fi foarte folositoare ! Chiar si sfaturi in legatura cu materiale.
Clar ca unul motorizat este mai complex si mai distractiv dar nu stiu cat de mare e diferenta de pret sau daca sa o iau usurel cu planoarele cum am spus anterior. Sunt umpic in ceata , luminati-ma va rog :lol:

Catalin.

Aceasta postare a fost editata de Catalinescu: 30 May 2007 - 08:01 PM

0

#2 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 30 May 2007 - 08:33 PM

cauta te rog pe forum subiectul "planuri,planuri"
materialele ieftine la ora actuala sunt polistirenul si depronul.
polistirenul greu de prelucrat fara ceva "instrumente",depronul merge la bisturiu.beleaua la ambele ca nu prea zboara nemotorizate.
si te costa electronica.......
urmeaza lemnul de balsa,ceva mai scump ca materie prima...dar poti face un planor de zbor liber.nu o sa ai mari satisfactii cu el,doar o sa te prinda flama si mai tare,dar asta e un lucru bun. :lol:


p.s. -daca te hotarasti la balsa ,te sponsorizez eu cu ceva materiale.
p.s.2 -iti dau si model planor de zbor liber (directie reglabila la sol),gata construit(din balsa),testat si zburat chiar si la 1800 m altitudine,dar mi-l returnezi dupa ce termini(apar incepatori ca tine din ce in ce mai des,sa-l mai dau si la altii... :lol: )
flying is my life...
0

#3 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 30 May 2007 - 08:43 PM

daca imi permiti un sfat din partea unuia care "a gandit" la fel
mai bine cumpara un model (gen ezstar) o sa iesi mai bine (din toate punctele de vedere) cand tragi linie...si nu uita merita sa investesti in materiale de calitate si tehnologie buna (statie cat mai buna-de preferat cu soft)
Dex
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#4 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 30 May 2007 - 09:38 PM

Daca te hotarasti la un model motorizat, Dexter are dreptate , te costa mai putin sa iei un kit de incepator gata facut decat sa-ti faci tu unu'
0

#5

  • Grup: Guests

  Postat 31 May 2007 - 03:01 PM

Catre dex si nimsoc : mai sus am spus ca as vrea ca eu sa-l construiesc , chiar daca nu o sa functioneze la fel de bine ca un kit cumparat , macar sa am satisfactia de a zice ca eu l-am fabricat de la a la z , oricum multam pt sfaturi :D
M-am hotarat pentru inceput sa incerc depronul, un proiect gen ZVARLUGA http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...776&hl=planuri& . Urmatoare intrebare care o am este: de unde pot cumpara acest material ? (Bucuresti) ;) Un bricostore , un carrefour ? Sau la ce gen de magazine sa ma duc?

"p.s.2 -iti dau si model planor de zbor liber (directie reglabila la sol),gata construit(din balsa),testat si zburat chiar si la 1800 m altitudine,dar mi-l returnezi dupa ce termini(apar incepatori ca tine din ce in ce mai des,sa-l mai dau si la altii... wink.gif ) " wow ce bunavointa :huh: , mai rar .

Alte sfaturi privind ce model sau tip de "jucarie" sa aleg sunt bine-venite si le astept cu mare nerabdare :D .

Catalin.

Aceasta postare a fost editata de Catalinescu: 31 May 2007 - 03:03 PM

0

#6 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 08:34 PM

salut. sunt si eu incepator in ale zborului....dar iti pot spune ca modelele din depron fara experienta nu le tii in aer. nu au portanta. si ca sa faci unu cu portantza iti trebuie ceva skill avansat zic eu. ia un model gata facut. eu am invatat sa zbor pe easystar. cel mai tare. e 250 ron cu motor. si dupa ce inveti sa tii ceva in aer, atunci te apuci tu si faci dupa planuri sau de la tine din cap...dar pana atunci invata sa zbori!
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro