Modelism - RHC Forum: Lipire table argint - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Lipire table argint

#1 Useril este offline   gabi68 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 28-May 07

Postat 28 May 2007 - 01:21 PM

Sal,

Vreau sa lipesc 2 table de argint (grosime 0.8mm). Cu ce as putea sa le lipesc? Pasta, fir...

Multumesc
0

#2 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 28 May 2007 - 01:31 PM

Cositor,de preferat Fludor!
...tabula crasa, mortua est!
0

#3 Useril este offline   melsoft 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 411
  • Inregistrat: 16-April 05
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 28 May 2007 - 02:33 PM

sau cum fac tiganii, tot cu Ag si Borax, folosesti o suflatoare, o flacara de la un arzator cu spirt, pe o bucata de lemn ...
0

#4 Useril este offline   atro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 10-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 28 May 2007 - 06:33 PM

Depinde de ce vrei sa obtii. Daca vrei un rol strict functional (doua table lipite) poti incerca orice tehnologie - inclusiv cositor. Daca lipesti cu cositor ai nevoie de un letcon de putere mare >100W sau mai bine un ciocan de lipit incalzit in foc.
Daca in schimb doresti sa aiba aspectul argintului (te intereseaza in mod special estetica) va trebui sa faci probe cu diverse aliaje.
Lipirea direct cu argint (straifuri din materialul de lipit) este foarte dificila - temperatura mare si table subtiri.
Un aliaj de argint care arata destul de curat este vandut la magazinele de instalatii (sub forma de fir de aprox. 4mm diametru bobinat pe un mosor) pentru sudarea tevilor de cupru pentru calorifere. Are avantajul aspectului (seamana cu argintul si nu are nuanta aurie a aliajelor cu mult cupru) si in mod special al temperaturii relativ scazute la care se lucreaza. ATENTIE: Decapantul este mai scump decat aliajul si se pare ca nu merge bine decat cu decapantul dedicat.
0

#5 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 28 May 2007 - 07:11 PM

melsoft, la 28 May 2007, 14:33, a spus:

sau cum fac tiganii, tot cu Ag si Borax, folosesti o suflatoare, o flacara de la un arzator cu spirt, pe o bucata de lemn ...

Acum vreo 25 de ani am vazut doi tigani pe strada care lucrau argint in felul asta. Foarte meseriasi. Aveau spirtiere in care suflau printr-un tub, cu gura. Se adunase lumea ca la circ, faceau sau reparau inele, cercei, lantisoare si alte bijuterii pe loc.

PS:

Citeaza

: For silver, a flux made of equal parts borax and boric acid mixed with equal parts water an alcohol is suggested (by American Welding Society Welding Handbook, Vol 4, 7th Edition).

citat din: http://www.artmetal.com/brambush/forum/bra...essages/63.html

Aceasta postare a fost editata de ctotth: 28 May 2007 - 07:19 PM

0

#6 Useril este offline   atro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 10-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 28 May 2007 - 10:57 PM

Imi cer scuze in privinta aliajului de "argint" recomandat. Nu are pic de argint in el. Este Sn97%Cu3%.
Mi-a fost vandut pe post de aliaj de argint pentru sudarea tevilor de cupru. E drept lipitura iese foarte frumoasa, tehnologia e cu flacara, dar nu e argint.
Scuze,

Adrian
0

#7 Useril este offline   yo3hcv 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 19-March 07

Postat 29 May 2007 - 02:38 AM

Nu prea am inteles care-i rezultatul dorit.

Poti sa lipesti si cu clei de oase spre exemplu :) dupa care mergi matalutza la Conex Electronic si cumperi o fiola de "Lac argintat" costa vre-o 40 RON, sau la Vitacom vreo 150 RON aceeasi marfa, si manjesti suprafata lipita.

Pe langa faptul ca va avea aspect de argint, substanta minune este si foarte conductiva. Se foloseste la reparatia cablajelor imprimate in special a celor cu suport PVC sau flexibile ( daca ati desfacut vreodata o tastatura de PC ).

Intrucat contine ingrediente chimice foarte toxice, pe baza de cianuri am inteles, cu ce-ti ramane o poti omora pe soacra-ta in chinuri.

Edi,
0

#8 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 29 May 2007 - 09:57 AM

Edi,

Daca totusi ti-a mai ramas putin in sticluta :o - am cateva intrebari:
- ce suprafata poti acoperi cu o sticluta?
- iese oglinda luciasa sau e mata acoperirea?
- poate fi folosita si pe suport nemetalic?

mersi,
cezar
0

#9 Useril este offline   yo3hcv 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 19-March 07

Postat 29 May 2007 - 03:57 PM

Salut Cezar :rolleyes:,

Sa fiu sincer nu am foarte multe detalii intrucat nu am cumparat-o inca. Chiar stateam in cumpana ieri, pentru ca ei o vand ca 'solutie de reparat' nu ca solutie de argintare. Un fel de lac din cate am priceput ( vopsea ) pe baza de argint, deci cu o aderenta virtuala la orice material. In plus, datorita Ag are si conductivitate foarte mare. La argintarea unei cutii spre ex. ar fi potrivita insa nu stiu cat poti acoperi din cele 3g cat are fiola.

Pentru cablaje nu cred, va manji si intre trasee mai mult ca sigur, fiind doar pentru reparatii. Si eu sunt foarte interesat de argintare, in special a cablajelor, tu stii dracia mea, am un preamplificator pe care vreau tare mult sa-l argintez si inca nu am gasit solutia. Am tot citit niste postari mai vechi pe tema asta, am si trimis un mesaj cuiva care zicea ca a gasit substantele minune la o farmacie dar n-a catadixit sa-mi raspunda ce si cum.

Uite niste info cu lacul de mai sus daca te ajuta cu ceva, eu o sa o cumpar astazi-maiine si te tin la curent cu rezultatele :

http://www.kemo-electronic.com/en/zubehoer.../l100/index.htm

Edi,
0

#10 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 29 May 2007 - 05:08 PM

ctotth, la 29 May 2007, 09:57, a spus:

Edi,

Daca totusi ti-a mai ramas putin in sticluta :rolleyes: - am cateva intrebari:
- ce suprafata poti acoperi cu o sticluta?
- iese oglinda luciasa sau e mata acoperirea?
- poate fi folosita si pe suport nemetalic?

mersi,
cezar

....este mata,adera la orice material,uscare rapida dar este f sensibila la lipituri,chiar si la temperaturi reduse,se exfoliaza.
...tabula crasa, mortua est!
0

#11 Useril este offline   dompo 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 20-May 07

Postat 31 May 2007 - 02:41 PM

sau cum fac tiganii, tot cu Ag si Borax

Boraxul ce este?
0

#12 Useril este offline   b38lea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 404
  • Inregistrat: 29-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 05:02 PM

Boraxul se foloseste ca decapant si anti oxidant
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro