Modelism - RHC Forum: Mercurul,agent termic?? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Mercurul,agent termic?? Instalatie de incalzire cu mercur

#1 Useril este offline   Cornelius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 27-April 07

Postat 25 May 2007 - 08:24 PM

Mi-a povestit un unchi ,care a fost detinut politic, ca la lectiile pe care le tineau in celula eminenti profesori univ. si de liceu (detinuti) unul i-a invatat cum sa faca o instalatie de incalzire care folosea ca prim agent mercurul. Acesta ,in cantitate de 2-5kg aflat intr-un recipient metalic era incalzit de o sursa de caldura(un primus) . Spunea ca mercurul se incalzeste foarte tare si ca incalzea la randul sau un cazan cu apa care o distribuia prin conducte la 3 calorifere+apa calda menajera.Consumul de combustibil era mic, raportat la suprafata de incalzit. Atat am retinut, la vremea aceea nu-mi statea gandul la tehnica. A auzit cineva de asa ceva , este posibil acest lucru? :rolleyes:
0

#2 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 25 May 2007 - 08:33 PM

Mercurul este radioactiv si foarte toxic.
La cantitati de 2-5Kg in mai putin de un esti "6 feet under" daca ma intelegi
Dex
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#3 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 25 May 2007 - 08:37 PM

problema e asa ... indiferent de ce ai face nu te ajuta cu mare lucru...
Ai de trecut de
1. "BARIERA TERMICA" reprezentatata de teava de otel.
2. Randamentul unui schimbator de calduara e acelasi indiferent daca fluidul de lucru e apa, ulei sau mercur.
3. oricum mercurul e acu cu ciubote rosii de tot si in plus e superpericulos atit in stare de vapori cit si lichid.
4. pretul a citeva kile de mercur e superprohibitiv

stima
0

#4 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 25 May 2007 - 08:38 PM

Dexter_Jr, la 25 May 2007, 20:33, a spus:

Mercurul este radioactiv ....

Dextere las-o moale ca iar calci unde nu cunosti!

te referisi probabil la .... "MERCURUL ROSU" care e insa cu totul alta mincare de peste!

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 25 May 2007 - 09:03 PM

0

#5 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 25 May 2007 - 08:48 PM

Mercurul, Hg


Mercurul este cunoscut din antichitate sub numele de hydrargirum, care inseamna argint lichid.

Raspandirea in natura. Mercurul se gaseste citeodata in stare nativa printre crapaturile mineralelor de mercur din a caror descompunere provine.
In stare combinata exista mai ales ca cinabru (sulfura de mercur, HgS), mai rar ca clorura sau iodura de mercur (I), selenura sau telulura de mercur (II), etc.

Preparare.
Metoda clasica pentru prepararea mercurului consta in prajirea cinabrului in cuptor, la 600-700 C, in prezenta de aer, cand rezulta metalul si SO indice 2 (deoarece oxidul de mercur rezultat este nestabil din punct de vedere termic):

HgS + O2 ( Hg + SO2

urmata de racirea vaporilor de mercur in condensatoare de gresie racite cu apa.
Uneori, mai ales in cazul micilor exploatari, cinabrul se incalzeste in retorte la 600-700oC, fie cu var :
4HgS + 4CaO ( 4Hg + 3CaS + CaSO4
fie cu strunjitura de fier : HgS + Fe ( Hg + FeS).

Mercurul brut este apoi supus unei purificari pentru indepartarea impuritatilor mecanice antrenate(praf, etc.), ceea ce se realizeaza prin filtrare, iar pentru eliminarea altor metale se supune unei distilari in vid.

Proprietati fizice.
Mercurul este alb stralucitor ca argintul. In stare solida, are o structura hexagonala compacta, puternic distorsata ( fiecare atom este inconjurat de sase atomi la 0.300nm si de alti sase atomi la 0.347 nm).
Mercurul este singurul metal lichid la temperatura obisnuita. Coeficientul de dilatare termica a mecurului este foarte mare.
Avand tensiune superficiala foarte mare (480 dyn * cm-1), mercurul in stare pura e rostogoleste pe hartia alba fara sa lase urme.



Conductibilitatea termica a mercurului este redusa (la 0oC, este de 2,2% din aceea a argintului).



Proprietati chimice. Mercurul are tensiunea de polarizare putin mai mare decat a argintului ; deci poate fi considerat ca facand parte dintre metalele pretioase. Nu se oxideaza in aer la temperatura obisnuita ; in aer umed se oxideaza lent, acoperindu-se cu o pelicula subtire de oxid de mercur, Hg2O, care se dizolva in parte in metal, facan-ul sa adere la peretii sticlei. Incalzit la 350oC, el el se oxideaza repede, formand HgO, de o culoarerosie, care insa, peste 4000C, se descompune in componente.
La temperatura obisnuita, mercurul este atacat puternic e halogeni cu care formeaza halogenuri, mai intai de tipul Hg2X2 si apoi de tipul HgX2. De asemenea reactioneaza cu sulful, cand acesta este in pulbere fina, formand HgS.
Nu se combina cu azotul, fosforul, carbonul, siliciul, si borul.
Mercurul nu reactioneaza cu acidul clorhidric sau acidul sulfuric diluati.
Acidul sulfuric concentrat ataca mercurul la cald:

2H2SO4 + 6 Hg ( HgSO4 + SO2 + 2H2O

Similar se comporta si acidul azotic diluat sau concentrat, la cald.Dupa cum mercurul sau acidul este in exces, se formeaza saruri de HgI sau de HgII :

8HNO3 + 6Hg ( 3Hg2(NO3)2 + 2NO + 2H2O;
8HNO3 + 3Hg ( 3Hg(NO3)2 + 2NO + 4H2O.

Mercurul este apreciat din solutia sarurilor sale de majoritatea metalelor, chiar de cupru.
Proprietati biochimice. Mercurul lichid este otravitor, insa in mai mica masura decat sarurile sale, solubile deoarece el se absoarbe greu in organism. Sarurile de mercur, in schimb, sunt foarte otravitoate so provaca repede moartea. Vaporii de mercur dau loc otraviri cornice, care se manifesta la inceput printr-o durere de cap, salivatie abundenta, atacarea gingiilor si mucoasa gurii, gust metelic in gura si tremuraturi nervoase.
Intrebuintari. Mercurul este intrebuintat in unele cellule de electroliza drept catod de mercur, laextragerea aurului si argintului, in diferite intrumente si aparate de precizie ca: termometre, barometre, manometer, densiometre, pompe de vid inaintat, etc., la prepararea unor alifii medicinale, la prepararea fulminatului de mercur, a cinabrului, in lampile redresoare de curent alternativ, in lampile pentru raza ultraviolete, la preparare de amalgame.


Mercurul mai este folosit drept agent de racire in reactoarele cu plutoniu.


Bibliografie :Edith Beral, Mihai Zapan
Chimie Anorganica
Editura Tehnica Bucuresti 1977


deci daca are conductivitate atit de redusa.... tot ce se poate sa fi folosit o sare de mercur.... si nu mercur in stare pura.....

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 25 May 2007 - 08:53 PM

0

#6 Useril este offline   cristsc 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 337
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:auto aero navo robotica

Postat 28 May 2007 - 05:47 PM

atentie, detinerea de mercur fara autorizatie este ilegala si se pedepseste cu pirnaie de la 3 la 15 ani, pt ca e incadrat la substante toxice.
succes
Intotdeauna e loc de mai bine ! Succes !!!
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 May 2007 - 06:03 PM

Legea e tipic romaneasca, fara nici o nuantare? Adica fac parnaie daca am in casa 10 termometre cu mercur? Ca nu mi-a zis nimeni ca-mi trebuie autorizatie sa detin termometre.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   Cornelius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 27-April 07

Postat 20 October 2009 - 08:20 PM

Se pare ca am gasit in Muzeul Virtual de la rubrica Tehnice din forum rezolvarea problemei. Din putina engleza pe care o stiu, cred ca mercurul a fost implicat in producerea de energie. Cum si in ce fel... nu prea imi dau seama. Daca cineva stie mai multa engleza, l-as ruga sa faca o traducere a schemei de functionare. Multumesc!

Linkul e acesta:
http://www.dself.dsl.pipex.com/MUSEUM/POWE...ury/mercury.htm

Aceasta postare a fost editata de Cornelius: 20 October 2009 - 08:24 PM

0

#9 Useril este offline   caius71 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-February 07
  • Gender:Male

Postat 20 October 2009 - 09:37 PM

Vezi postareabitex, la May 28 2007, 07:03 PM, a spus:

Legea e tipic romaneasca, fara nici o nuantare? Adica fac parnaie daca am in casa 10 termometre cu mercur? Ca nu mi-a zis nimeni ca-mi trebuie autorizatie sa detin termometre.
Nicidecum nu este infractiune detinerea de dispozitive care contin acest metal in stare naturala!
0

#10 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2009 - 09:52 PM

Vezi postareaCornelius, la Oct 20 2009, 09:20 PM, a spus:

Se pare ca am gasit in Muzeul Virtual de la rubrica Tehnice din forum rezolvarea problemei. Din putina engleza pe care o stiu, cred ca mercurul a fost implicat in producerea de energie. Cum si in ce fel... nu prea imi dau seama. Daca cineva stie mai multa engleza, l-as ruga sa faca o traducere a schemei de functionare. Multumesc!

Linkul e acesta:
http://www.dself.dsl.pipex.com/MUSEUM/POWE...ury/mercury.htm



Metode de obtinere a energiei cu sau din mercur:
1. Se construieste un lac de acumulare de mercur si o mercurocentrala electrica apoi astepti ploaia de mercur
2. Fuziune nucleara : Hg+HG= ceva + neutroni
3. Incalzire centrala: rogi pe cineva sa-ti vaporizeze mercurul si-l condensezi la tine acasa.
4. Antimercurul, daca gasesti asa ceva te-ai scos, o sa ai energie pt. toata lumea!
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#11 Useril este offline   docmarius 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 398
  • Inregistrat: 05-July 08

Postat 20 October 2009 - 10:25 PM

Vezi postareaDragut, la May 25 2007, 09:48 PM, a spus:

deci daca are conductivitate atit de redusa.... tot ce se poate sa fi folosit o sare de mercur.... si nu mercur in stare pura.....


1. A nu se confunda caldura specifica cu conductibilitatea termica. Ca agent termic ai nevoie de caldura specifica mare alaturi de o conductibilitate termica rezonabila. Oricum 2.2% din cea a argintului e mult mai mare fata de cea a apei...
2. Sunt curios cum circuli o sare de mercur prin tevi... In stare topita? Si daca deja faci asa ceva, e mai usor sa folosesti sare de bucatarie topita care este mult mai buna, mai ieftina si netoxica (de altfel unele centrale solare o si folosesc).
West Hobby Team
--------------------
Modele: Robbe Pitts S12, GL-450C, Pelikan X-treme, Ripmax Bossanova 15cc, Raptor 620SE
R/C: Futaba FF9C 35MHz/Jeti Duplex 2.4GHz, ESU ECoS II
0

#12 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 21 October 2009 - 12:10 AM

mai terminati cu glumele! Mercurul este toxic!

Sa-mi arate si mie cineva un termometru cumparat ieri pe baza de mercur ...fabricat in ultimul an!.

Dau un citat din wiki


Mercurul este un metal din blocul D al metalelor din sistemul periodic fiind unul din cele 6 elemente lichide la temperatura camerei (mercurul, galiul, cesiu, franciu, rubidiu-metale- si bromul-nemetal). Este utilizat la scara larga in industrie la fabricarea diverselor aparate (termometre, barometre, manometre)

In stomatologie se foloseste sub forma de amalgam.

Mercurul intra in componenta tiomersalului cu rol in conservarea vaccinurilor, fiind speculat recent in aparitia autismului la copii.

De asemenea, se gaseste in componenta picaturilor pentru ochi, nas sau urechi si in diverse preparate antiseptice, diuretice sau laxative.

Mercurul nu prezinta toxicitate in forma insolubila (ca sulfura), ci doar in forma solubila sub forma de cloruri sau monometilmercur (CH3Hg+). Datorita formei cationice, acesta poate reactiona cu alti anioni, printre care si gruparea -SH din structura cisteinei cu care formeaza legaturi covalente.

Prin ingestie, metilmercurul se absoarbe rapid la nivel gastrointestinal formand complecsi stabili cu cisteina fiind astfel greu de eliminat din organism
. Acest complex va fi recunoscut de catre metionina (aminoacid cu rol transportor) si trece cu usurinta prin bariera hematoencefalica si prin placenta cauzand toxicitate fatului.

Studiile recente arata ca, dupa nastere, copii vor avea un IQ scazut, deficit de atentie si memorare si probleme in vorbire. S-au inregistrat si efecte teratogene in cazul copiilor nascuti de femei expuse la vapori de mercur.

La adulti, metilmercurul cauzeaza afectiuni cardiovasculare si boli
autoimune.


In general, intoxicatia apare in urma absorbtiei prin piele
sau prin inhalarea vaporilor. Cea mai ridicata toxicitate o au compusii organici (metilmercurul si dimetilmercurul) care pot cauza intoxicatii acute sau cronice.


Mercurul afecteaza sistemul nervos central, sistemul endocrin, rinichii, gingiile si dintii. Prin expunerea prelungita la vapori de mercur, cauzeaza distrugeri la niveul sistemului nervos si in final moartea.

La copii afecteaza dezvoltarea normala a nervilor, inhiband formarea mielinei prin legarea de proteine.

In intoxicatia cu mercur se administreaza ca antidot dimercaprol sau D-penicilamina, substante
ce capteaza si elimina mercurul.

In otravirea cu mercur se foloseste terapia cu chelati si cu acid lipoic, vitamina C si EDTA.

Unele dintre efectele toxice ale mercurului sunt partial sau chiar total reversibile, dar doar in intoxicatiile acute.


Asadar si prin urmare , deduc ca prietenul din inchisoare era sub acoperire .... :rolleyes:
0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#13 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 21 October 2009 - 12:46 AM

Cornelius zi sa faci clabuci , ca nu faci parte dintre aia care vor sa reduca populatia globala!?

De ce nu iei tu o litra de mercur sa-ti pui in cafea in fiecare dimineata sa te incalzesti ? Vezi ce iese! Eventual si sotiei ....
Apoi ne spui si noua cat de bun e! ...

Chestia ..."mi-a povestit un unchi" este superba! Inteleg jocul!

Aceasta postare a fost editata de nch: 21 October 2009 - 12:49 AM

0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro