Modelism - RHC Forum: de ce nu se ridica SJM 400 II - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

de ce nu se ridica SJM 400 II nu a vrut sa se ridice...

#1 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 25 May 2007 - 02:51 PM

Am un SJM 400 v 2 si am incercat azi sa il ridic si nu am reusit.Am avut un X atasat si am crezut ca e prea greu si l-am dat jos dar degeaba, nici fara el nu s-a ridicat , ci avea tendinte doar si se cam ridica de coada in sus, apoi o lua spre dreapta,..., dar de ridicat , cu mansa la max. nu s-a ridicat. De ce oare?Sa nu fi fost acumulatorul incarcat la max.?putin probabil...
0

#2 Useril este offline   speedy400 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 230
  • Inregistrat: 23-January 06

Postat 25 May 2007 - 09:45 PM

verifica pasu.
ce turatie maxima ai la rotoru principal? ai tachometru? daca nu, e bine sa iti iei. si scule speciale pt heli.

la sjm-ul unui client, avea o problema cu rulmentu, ca iesea cativa mm din prinderea de la platou, si modifica pasu colectiv
:rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de speedy400: 25 May 2007 - 09:51 PM

0

#3 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 25 May 2007 - 07:27 PM

Am avut un crash cu el si am schimbat pinionul mare si axul, dar singurele chestii unde ...am umblat au fost servourile cele 3 de la platoul ciclic ca au trebuit date jos, dar in rest nu am avut cum sa modific pasul,...zic eu, caci restul ijelor au ramas neschimbate ca si dimensiune...Nu stiu cat de mult influienteaza insa unghiul celor 2 pale de la flybar...care au fost si ele schimbate, si poate am schimbat unghiul,dar nu cred caci am urmarit sa montez totul cum a fost.In afara de verificari cu scule speciale(de care ...inca nu dispun) totusi ce si cum as mai putea verifica la el?Adica ce sfaturi imi dati , .....ce sa verific asa...pe masa la el?
0

#4 Useril este offline   down 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 24-May 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 29 May 2007 - 11:21 AM

Scoate alimentarea de la motor (firele dintre ESC si motor) sau scoate complet esc-ul din receptor si alimenteaza receptorul cu 4.8V din pack separat. Sau daca poti pune pe statie "throttle-curve" la 0 (zero). Astfel vei putea verifica pitch-ul. La stick maxim ar trebui sa ai cam 7-9 grade pozitiv. La stick 50% cam +2 grade... petru inceput nu pune unghi negativ mai mare de 3-4 grade la stick maxim jos. Dupa ce modifici pitch-ul corespunzator incerca sa vezi cum se comporta.
Daca tot nu se ridica verifica viteza de rotatie la diferite pozitii ale stick-ului. Fara un tach e cam greu...
Nu in ultimul rand verifica daca nu cumva ai frecari mari in pinioane (intre motor si roata dintata mare... si apoi catre coada). Esti sigur ca nu ai pus un pinion prea mic la motor?

Atentie la momentul in care se ridica... daca se ridica... Spuneai ca "trage" dreapta si in fata... regleaza trim-ul din statie intai sa nu aiba astfel de tendinte. E adevarat ca la sol e cam greu de reglat dar cel putin in mare ar trebui s-o faci.

Bafta.

Oricum cauzele pot fi multiple. Mai da nisgte amanunte... Ce statie ai?
0

#5 Useril este offline   cosmindjc 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 09-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

  Postat 29 May 2007 - 11:45 AM

Poate ai palele puse invers :o

Numai bine

Aceasta postare a fost editata de cosmindjc: 29 May 2007 - 11:46 AM

Cosmin tel. 0742033887
0

#6 Useril este offline   Rontaila 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 324
  • Inregistrat: 29-May 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI /BERCENI
  • Interests:Tot ce zboara cu motor sau se scufunda in mare

Postat 29 May 2007 - 02:29 PM

Salut , incearca sa verifici urmatoarele :
* daca pinioanele au acelas nr de dinti ; daca bateria este incarcata max .
* masoara unghiul palelor cu o riglade unghiuri: in zbor normal 0% -1 ; 50% +2/3 :100 % 10 ,iar aripiorele dela flybar la orizontala pe cat posibil .

Bafta si CAWOK
Primul sosit ,ultimul plecat..
0

#7 Useril este offline   TAMIR 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 15-April 07

Postat 29 May 2007 - 10:20 PM

Eu am patit ceva asemanator cu un SHOGUN400 si am constatat ca motorul se rotea in sens invers asa ca tractiunea era in jos si nu in sus.
LET'S FLY
Nu tot ce zboara se zboara!!!
0

#8 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 30 May 2007 - 05:49 PM

Am verificat atat cat am putut cele spuse de voi si am constatat urmatoarele:
palele...sunt puse bine ,
nu sunt jocuri, sau piese ne la locul lor,
Cred ca inclinarea palelor la stik max este totusi mai mica decat ar trebui.Pinionul si motorul sunt OK, deci chestia cu schimbatul sensului sau pinion mai mare sa ...mai mic sunt excluse.De montat este montat ff bine, doar ca nu stiu fff sigur cat de mult ar trebui sa urce cele 3 servouri la stik max .Nu stiu ce setari as putea face la telecomanda, care nu este cine stie ce, dar incerc sa va pun ceva poze poate observati ceva si puteti veni cu o idee.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-27-1180540168.jpg

0

#9 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 30 May 2007 - 06:01 PM

cateva poze...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-27-1180540904.jpg

0

#10 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 30 May 2007 - 06:08 PM

alta

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-27-1180541335.jpg

0

#11 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 30 May 2007 - 06:11 PM

echilibrare

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-27-1180541476.jpg

0

#12 Useril este offline   down 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 24-May 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 01 June 2007 - 09:47 AM

S-a ridicat pana la urma?

Cate grame are gata de zbor cu tot cu trainer-ul pe el (X-ul de dedesubt)? Eu banuiesc totusi ca nu are pitch suficient. Din pacate din statia aceea nu poti seta prea multe. Asa ca va trebui sa muti mai jos un pic parghiile de la servo in asa fel incat la jumatate de stick sa ai un + 2 grade la pale.
Ai incercat sa scoti alimentarea motorului si sa verifici unghiul palelor?

Din ce am vazut in poza pare ca sunt Ok pinionele. Imi poti spune cati "dintzi" are pinionul de pe motor?
Palele rotorului principal ce dimensiune au? Par de carbon si par ceva mai lungi decat cele originale... poate fi doar o parere... nici asta nu ar trebui sa fie o problema pentru ca motorul original are suficienta putere. Apropos... motorul cate rotatii pe volt are? 3200....3900? Stiu ca nu scrie pe el dar poate afli cumva (din specificatiile care au venit cu heli).

Incearca sa scoti alimentarea de la motor (2 fire este deajuns). Apoi alimenteaza receptorul astfel incat sa se miste toate servo-urile cand misti stick throttle-pitch (probabil cel din stanga). Apoi pozitioneaza heli in plan orizontal privindu-l dintr-o parte (oricare) cu una dintre pale orientata spre tine (adica palele rotorului principal perpedincular pe fuselaj iar flybar-ul paralel pe fuselaj). Flybar trebuie mentinut cu mana mereu paralel cu fuselajul. Acum, cu stick-ul de throttle-pitch la jumatate incerca sa afli ce unghi ai la pale (macar vizual). Este pozitiv? Apoi la fel la maxim.

Dupa aceea scrie aici rezultatele si mai vorbim.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro