Modelism - RHC Forum: welgard A28/14/06 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

welgard A28/14/06 regim de functionare

#1 Useril este offline   acsaba 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 06-May 05

Postat 13 May 2007 - 08:28 AM

Salutam
Doresc sa aflu mai multe detalii legate de un motor brushless welgard A28/14/06.
Problema este ca se incalzeste foarte tare cu 3 celule Li-po
Am testat motorul:
- 2-a celule - elice 11x5.5 zboara perfect - nu se incalzeste.
- 3 celule - elice 9x5 tinut in full aprox 1.2 -1.3 minute. ajunge la o temperatura de 55-60 grade C (consum 18 A)
- 3 celule - elice 10x6 aprox 60 grade C (consum nemasurat .. sare de 20 A)
- 3 celule - fara elice in full 2.45 minute temperatura de > 55 C (consum < 2 A)

Teste la sol si in aer cu baterie LI-po 3 celule de 4000 si de 2200.
Baterie Li-po de 2-a celule 2200
Regulator de 40 A si de 30 A

Dupa parerea vostra e normal ?
Se cam exclude ca ar fi problema de rulmenti. E al 2-lea motor care face la fel.
Motorul de altfel e foarte bun tractiune foarte mare insa nu vreu sa ia foc.

Va multumesc.

Revin cu un test: elice 9x5 timp de mers 2 minute temperatura 64 grade.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1179037732.jpg

Aceasta postare a fost editata de acsaba: 13 May 2007 - 09:38 AM

0

#2 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 13 May 2007 - 05:05 PM

Salut,

Ai aici un tabel cu specificatiile motoarelor Welgard. http://www.truenorthernhobbies.com/manuals...lgardspecs.html

Se pare ca elicea recomandata la 3 LiPo este 9X5, deci nu e de mirare ca se incalzeste la elice mai mare. Specificatia e cam in coada de peste, dar e chinezarie si ce te poti astepta?
De asemenea, la teste statice, racirea este redusa; nu exista curent de aer suficient de puternic. De asemenea incarcarea este mare la testul static. Daca se duce static la 60 de grade, probabil ca in zbor temperatura va fi mai redusa.
Este normal sa se incalzeasca zona din poza. Acela este statorul cu bobinele.

Am si eu un Welgard C22/28/25 si se cam incalzeste, dar nu l-am tinut in test static mai mult de 15 secunde. In zbor e rece, dar nu trag tare de el. De asemenea, nu cred ca este bine sa fie turat la maxim fara elice. Fara sarcina turatia creste foarte mult si se poate distruge mecanic.

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#3 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 13 May 2007 - 09:14 PM

Eu am inteles ca prinderea motoarelor de acest tip tine rol si de radiator. Deci pare normal sa incerce sa disipe caldura prin spate.
Gresesc cumva???
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#4 Useril este offline   acsaba 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 06-May 05

Postat 20 May 2007 - 09:03 AM

Pai nu stiu ce sa zic .. e normal sa se incalzeasca, insa nu am gasit eu o tablea, din care sa reiasa o plaja de temperatura care nu infuienteaza caracteristicile motorului.
Din cate am inteles eu nu e tocmai indicat pt. magneti.
0

#5 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 20 May 2007 - 09:03 PM

Aveti la linkul asta temperatura de functionare a magnetilor Neodim. http://www.kjmagnetics.com/specs.asp
Se pare ca, desi temperatura Curie minima este de 310 grade, temperatura maxima e de 80 de grade. La 80 de grade nici macar nu sfaraie.
Cred ca este in avantajul nostru faptul ca motorul se incalzeste de la statorul bobinat, care nu este in contact direct cu magnetii, dar daca incepe sa friga la mana, probabil ca nu e bine. Am auzit comentarii ca practic, daca partea cu magnetii sfaraie si motorul incepe sa nu mai traga, e posibil ca magnetii sa fie compromisi.
La motorasul meu, diferenta de temperatura dintre rotor (cu magneti) si stator (cu bobine) este semnificativa, daca am curgere de aer fara obstructie prin motor.

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#6 Useril este offline   acsaba 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 06-May 05

Postat 26 May 2007 - 01:22 AM

Multumesc.
0

#7 Guest_shake_*

  • Grup: Guests

Postat 11 July 2007 - 08:59 AM

am si eu un motor la fel welgard , si regulator de 40A welgard, si am intalnit aceeasi problema...La specificatii tehnice scrie ca trage 1 kg pentru acrobatii.....Modelul meu are 850 grame si am fol elice 10X6 ,si lipo de 3 celule 2200mAh, si se incalzeste foarte tare...(la elice 9X5...se taraie).Nu sunt multumit deloc de acest motor....mai ales ca tot la specificatii se scrie ca ar trage un trainer de 1,9kg...(pai daca la 850 grame se incinge in halul asta...si in afara de zbor lin nu fac nimic altceva...).La fel de tare se incalzeste si regulatorul...
0

#8 Useril este offline   Brussolo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 701
  • Inregistrat: 14-July 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - N. Grigorescu

Postat 25 July 2007 - 12:03 PM

Ma scuzati ca intervin si eu in subiectul acesta,
La un regulator BL de 60A sau 100A (nu cred ca conteaza asta) , credti ca se poate face, pentru navomodel, racire cu apa? Ceva gen ... o camasa prinsa cumva pe termocontractil si etansata in capete cu ceva lipiciuri si prin care sa circule apa?? Cam ce fel de lipiciuri sa folosesc sa tina apa la distanta de meruntaiele regulatorului? Am incercat cu radiator prins pe regulator dar ... la temperatura se dezlipeste si cade...
Multumesc
risteaion@yahoo.com
ionristea@yahoo.com

Orange 0744.515.435
Vodafone 0749.151.297
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro