Modelism - RHC Forum: lichid fotorezist - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

lichid fotorezist in loc de spray si folie fotorezist?

#1 Useril este offline   szek 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 11-September 03

Postat 11 September 2003 - 01:13 PM

Ceau,

as vrea sa stiu daca se gaseste lichid fotorezist pe piata romaneasca sau ar fi un importator.
am intrebat si la azomures, insa ei nu mai produc asa ceva din cauza cererii scazute.

am gasit lichid photorezist de viscozitatea apei tocmai in anglia, insa 72 lire/litru, ceea ce mi se pare cam scump.

nu imi trebe ptr electronica, dar fac ceva similar: photoetching de placi de cupru ptr modelism de avioane. am tot ce imi trebe numai lichidul nu. am auzit ca s-ar gasi un spray pe la 600.000 lei, dar e cam scump ptr cat acopera.

va multumesc in avans,
andi szekeres
0

#2 Useril este offline   S62i 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 280
  • Inregistrat: 24-May 02
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 September 2003 - 01:30 PM

Deci in Romania se importa un spray cu fotorezist ptr amatori in special de la firma Kontakt Chemie (CRC Industries GmbH, D-76473 Iffezheim) pe care-l importa si ARC srl Brasov,vezi www.arc.ro sau in Buc se gaseste la Conex Electronic vezi la secretariat@conexelectronic.ro .
Sigur gasesti si in Timisoara la magazinele de piese electronice.
Iulian
0

#3 Useril este offline   cataWRC 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1486
  • Inregistrat: 27-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2003 - 05:13 PM

E cumva vorba de SK 10 ?
0

#4 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 11 September 2003 - 08:07 PM

De fapt, fotorezistul este un polimer, nu imi amintesc numele acum, ceva de genul: "alcool polivinilic". cautati dupa denumirea asta. Revin cu rectificare in cazul in care imi dau seama ca am gresit.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#5 Useril este offline   szek 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 11-September 03

Postat 12 September 2003 - 09:45 AM

Ceau,
mersi ptr raspunsuri.
din pacate am cautat la majoritatea magazinelor in Tm, unii chiar s-au uitat crucis la mine cand intrebam.

uite aici un link: http://www.megauk.co...icals.php#PBC01 dar la 72 de lire pe litru e cam mult.
andi
0

#6 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 12 September 2003 - 11:35 PM

Sa sti ca in brasov m-am interesat eu daca se poate aduce asa ceva si mi-au spus ca se poate, intradevar este destul de scump, nu stiu ce suprafata acopera, dar mi-au spus ceva de niste sprayuri de 200 de ml.
0

#7 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 16 September 2003 - 08:30 AM

Incearca si la Vitacom, la ei am vazut asa ceva (parca Positiv ii zice) pe la ceva mai mult de
500.000lei la 200ml.
SK10 este folosit ca decapant si pentru protectia cablajelor impotriva corodarii - seamana cu
colofoniu dizolvat in alcool (dar numai seamana).
Oricum iti iese pina in 3.000.000lei litrul si nu 72 lire si in plus este si spray care iti usureaza
utilizarea.
Daca vrei, se pot cumpara si placi de cupru care au depus stratul de fotorezist, eu am cumparat
ultima data pe la pretul de 60.000lei placuta de 100x160mm. Avantajul este ca stratul este depus
uniform si nu trebuie sa faci decit citeva incercari pentru a afla timpul de expunere, pe cind daca stratul
il faci cu spray-ul exista o marja de eroare mai mare fiindca sansa de a face strat uniform pe o suprafata
mai mare este destul de mica plus ca sigur nu reusesti sa faci mai multe placute cu aceeasi grosime a
fotorezistului ca sa pastrezi acelasi timp de expunere. Poate daca ai experienta multa in acest sens toate astea se rezolva usor dar pentru mine nu a meritat sa ma chinui cu spray-ul.
Cred ca daca nu ai nevoie de detalii ca si pentru electronica (ma refer la cablaje) atunci e mai ieftin cu spray.
0

#8 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 16 September 2003 - 09:36 AM

Daca intereseaza pe cineva, la Conex spray-ul Positiv20 este mult mai ieftin decat la Vitacom. Nu mai stiu exact, dar la Vitacom era pe la 600.000 cel de 150ml, iar la Connex 400.000 cel de 200ml. Poate intre timp preturile s-au schimbat, dar oricum merita verificat.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#9 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 17 September 2003 - 09:17 AM

cataWRC, la 11 Sep 2003, 18:13, a spus:

E cumva vorba de SK 10 ?

E vorba de POSITIV-20.

Se gaseste in Bucuresti la Conex Electronic si la Vitacom.
Foarte probabil ca se gaseste si la celelalte magazine Vitacom din tara.
Eu ma joc
0

#10 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 17 September 2003 - 09:19 AM

sebip, la 16 Sep 2003, 09:30, a spus:

Daca vrei, se pot cumpara si placi de cupru care au depus stratul de fotorezist, eu am cumparat
ultima data pe la pretul de 60.000lei placuta de 100x160mm.

Unde ai gasit de cumparat placi cu resist depus pe ele?
Eu ma joc
0

#11 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 17 September 2003 - 01:27 PM

Se gasesc la conex, dar sunt cam scumpe. Daca mai strici cateva pana reusesti sa afli cat trebuie sa le expui...
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#12 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 18 September 2003 - 08:39 AM

One, la 17 Sep 2003, 14:27, a spus:

Se gasesc la conex, dar sunt cam scumpe. Daca mai strici cateva pana reusesti sa afli cat trebuie sa le expui...

La mine pana acuma problema cea mai spinoasa era faptul ca dadeam cu spray (m-am plictisit sa ma mai tot intoxichez cu el) si nu reuseam niciodata sa dau un strat suficient de uniform pt ca mai apoi sa pot developa cum trebuie imaginea.
Erau zone cu rezist mai gros care inca nu se developau in timp ce zonele cu resist mai subtire deja se duceau si traseele.

Ok, multam. O sa trec pe la Conex.
Eu ma joc
0

#13 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 18 September 2003 - 09:01 AM

In august 2002:
"Steclotextolit foto"
50x100mm 30.000 lei
75x100mm 45.000 lei
160x100mm 80.000 lei
200x150mm 150.000 lei
300x200mm 250.000 lei
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#14 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 18 September 2003 - 09:07 AM

vedeti si
http://www.electroni....php?id_ar=1309
http://www.geocities.../Cimprimate.htm

Aceasta postare a fost editata de One: 18 September 2003 - 09:22 AM

Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#15 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 19 September 2003 - 07:27 AM

Nu trebuie sa strici citeva placute pina afli timpul de expunere, se poate face si pe bucatele mici de cablaj si avantajul cel mai mare este ca acel timp este constant pentru toata seria de placute (poate de aceea ti-as recomanda sa cumperi ceva mai multe ca altfel data viitoare poate cumperi dintr-un alt lot si va fi putin diferit).
Oricum diferenta de timp de expunere pentru placute din loturi diferite nu este asa de mare incit prima placuta sa fie rebut, diferenta poate sa fie daca placutele au producator diferit.
Timpul de expunere oricum trebuie sa-l experimentezi fiindca depinde ce sursa folosesti pentru expunere, la ce distanta ...
Substratul pe care este depus folia de cupru se alege in functie de destinatia montajului (sticlotextolit, textolit si ceva de genul cartonului). Cel pe sticlotextolit este cel mai scump.
Placute gasesti la Conex, Ret(Timisoara - si erau destul de ieftine dar nu stiu la ce calitate) . E suficient sa cauti pe net (cu Google) si gasesti inca citeva astfel de firme.
0

#16 Useril este offline   Mircea2004 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 31-October 03

Postat 31 October 2003 - 06:25 PM

Salut,
Pe mine ma intereseaza cu ce fel de lampa se expune fotorezistul (positive 20), daca cumva a ancercat cineva cu un bec cu vapori de mercur din acela cu balast sau trebuie ceva special de mare putere?
0

#17 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 31 October 2003 - 06:36 PM

Eu am auzit ca merge si cu un balon dinala din becurile alea de la iluminatul public dar sa folosesti numai balonul din interior nu tot becul.
Sau cumpara o lampa cu UV de la Conex si daca ai cablaje foarte mari foloseste doua sau trei lampi.
0

#18 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 03 November 2003 - 09:31 AM

GIGI, la 31 Oct 2003, 19:36, a spus:

Eu am auzit ca merge si cu un balon dinala din becurile alea de la iluminatul public dar sa folosesti numai balonul din interior nu tot becul.
Sau cumpara o lampa cu UV de la Conex si daca ai cablaje foarte mari foloseste doua sau trei lampi.

Becurile de iluminat stradal sunt periculoase (UV foarte intens) daca scapi de balonul exterior care trece lumina in vizibil.

Sau se poate folosi un tub de neon UV (de "lumina neagra").
Eu cu unul de 18W parca, expun o placa luata de la Conex cu fotoresist gata depus (ah ce bine ca au aparut si astea) cam 15min la o distanta de cam 10-15cm de tub.
Daca ai placi mari (gen A4) ia o instalatie de neon cu 2 tuburi, pune in ea 2 neoane UV si monteaz-o intr-o cutie sa stea la vreo 15-20cm deasupra mesei.
Eu ma joc
0

#19 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 03 November 2003 - 02:26 PM

Daca zici ca se gaseste placa cu fotorezist pe ea cam cat costa?
Ai idee cat costa si un neon de care spui?
Am auzit ca si la Conex au niste becuri mici cu UV.
0

#20 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 November 2003 - 03:16 PM

Un "bec" cu "neon" pentru UV costa 215.000 pe Academiei. Sau 165.000 pe la filatelisti, cu tot cu montajul electronic (lampile de verificat cerneala fluorescenta).
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#21 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 03 November 2003 - 03:38 PM

Bre bitex pina ne vedem la berica aia i sa-mi povestesti tu cum se face treaba asta.
Deci iau placa de cablaj pe care se da cu luchid fotorezist pe toata suprafata. Dupa asta din cate am inteles eu se printeaza laser schema cablajului pe o folie PnP care este un film transparent. Se pune filmul peste placa cu fotorezust si se expune la UV.

Te rog sa completezi si sa modifici unde am gresit si ce nu stiu.
Am inteles ca sunt mai multe tipuri de fotorezist si parca de folie PnP.


PS: vreau sa ma apuc sa lucrez cu chesti dinastea. Am inteles ca sunt de calitate superioara cablajele facute cu tehnologia asta.
0

#22 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 November 2003 - 04:24 PM

Esti pe aproape. Printezi schema pe o foaie transparenta la UV (faci "filmul") apoi suprapui filmul peste placa cu fotorezist, expui la UV, developezi etc. Ia pune MAC-ul ala la treaba si caut ape net ca-i plin de tehnologie PCB/UV.

Folia PnP nu intervine aici. Cu folie e o alta "tehnologie". SAPA!!!!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#23 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 03 November 2003 - 05:01 PM

Da bre ai dreptate, am incurcat eu borcanele.
Folia PnP se folosea parca al aia cu fieru' de calcat.
Cum adica printez schema pe o foaie transparenta la UV?
Dupa ce expun toata jucaria la uv cum adica o developez? Adica in ce solutie?
Pina sa bag cablajul la corodat in clorura mai spal cu apa sau cu ceva?
0

#24 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 November 2003 - 05:14 PM

Ia zii tu saru' mâna tipului care a scris asta, citeste si baga la cap. Precis o sa zici ca stiai. Seturile de substante le gasesti de regula la acelasi magazin. Vezi ca e plin netul de documentatie in engleza. Sper ca n-o vrei gata tradusa eventual si recitata.
http://www.geocities.../Cimprimate.htm
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#25 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 05 November 2003 - 02:21 AM

As vrea sa fac si eu o precizare. Acasa obsevasem ca obtin rezultate mai bune daca tin cablajul vertical in baia de corodat ( am auzit ca in industrie asa s-ar proceda). Ca sa evit agitarea am vrut sa experimentez sa introduc aer cu o pompa de acvariu. Nu am mai avut timp sa incerc. Cand am ajuns aici am vazut ca imi furasera ideile :angry: si ca sunt pline revistele de instalatii in genul acesta doar ca in plus sunt si termostatate. Am vazut si oferte de kituri : inst. de corodat + inst. de ultraviolete. O ultima precizare. Eu ma chinuiam cu UV produse de un bec cu vapori de mercur cu stratul de sticla de la exterior indepartat. Asa cum am citit si pe forum este periculos pentru ochi. In plus lumina produsa are origine punctiforma deci nu este distribuita uniform. La cablaje mici mergea dar la cele mai mari apar diferente intre centru si margine. Mai este si problema suportului pe care pui filmul. Daca este sticla opreste ultravioletele. Daca il faci din plastic se topeste...
0

#26 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 05 November 2003 - 09:00 AM

GIGI, la 3 Nov 2003, 18:01, a spus:

Da bre ai dreptate, am incurcat eu borcanele.
Folia PnP se folosea parca al aia cu fieru' de calcat.
Cum adica printez schema pe o foaie transparenta la UV?
Dupa ce expun toata jucaria la uv cum adica o developez? Adica in ce solutie?
Pina sa bag cablajul la corodat in clorura mai spal cu apa sau cu ceva?

Tiparesti pe folie de transparenta (fie inkjet, fie laser, nu conteaza) pui imprimanta la setari calitative maxime.
Desenul il faci pozitiv.

decupezi folia de transparenta pe marimea cablajului, si o pui pe placa.
placa o pui sub neon UV la 15-20cm distanta si lasi 15min (aprox).

developezi in solutie de NaOH (soda caustica) 7%
(practic o lungurita nici rasa nici cu mot de soda la o cana mare cu apa)

se developeaza destul de repede fii cu ochii pe ea.
sa ai manusi (NaOH arde pielea, FeCl3 la fel, si lasa pete care ies greu.)
FeCl3 corodeaza puternic metale, nu numai cupru, pateaza instalatia sanitara, daca lucrezi in baie, ataca inclusiv smaltul.
Pe unde stropesti cu FeCl3 spala repede, pana nu apuca sa pateze.

dupa aia corodat (clasic, FeCl3)
dupa corodat pui placa in NaOH mai concentrat pentru a elimina cu totul startul de fotoresist (folosit in corodare pt. protejarea traseelor). Eu dublez concentratia si-l las in solutie vreo 10min.

Stergi placa, o usuci, dai gauri, dai cu spray Flux SK10 (un film protector si decapant)

gata
Eu ma joc
0

#27 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 05 November 2003 - 09:03 AM

Se poate si asa ?, la 5 Nov 2003, 03:21, a spus:

As vrea sa fac si eu o precizare. Acasa obsevasem ca obtin rezultate mai bune daca tin cablajul vertical in baia de corodat ( am auzit ca in industrie asa s-ar proceda). Ca sa evit agitarea am vrut sa experimentez sa introduc aer cu o pompa de acvariu. Nu am mai avut timp sa incerc. Cand am ajuns aici am vazut ca imi furasera ideile :rolleyes: si ca sunt pline revistele de instalatii in genul acesta doar ca in plus sunt si termostatate. Am vazut si oferte de kituri : inst. de corodat + inst. de ultraviolete. O ultima precizare. Eu ma chinuiam cu UV produse de un bec cu vapori de mercur cu stratul de sticla de la exterior indepartat. Asa cum am citit si pe forum este periculos pentru ochi. In plus lumina produsa are origine punctiforma deci nu este distribuita uniform. La cablaje mici mergea dar la cele mai mari apar diferente intre centru si margine. Mai este si problema suportului pe care pui filmul. Daca este sticla opreste ultravioletele. Daca il faci din plastic se topeste...

In fabrica cablajele sunt tinute in solutie vertical, si solutia e puternic agitata (cred ca cu aer, bule fine)

Becul cu mercur e foarte intens nu numai pentru ochi, dar si pt. piele.
Neonul UV este mai protejat pt. ca asta e functia lui primara, becul cu mercur e spart balonul exterior, si emite UV pe lungimi de unda si mai mici probabil.

o matrice de 2-4 neoane UV ajung si pentru cele mai mari placi.
Eu ma joc
0

#28 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 05 November 2003 - 09:05 AM

Se poate si asa ?, la 5 Nov 2003, 02:21, a spus:

...obsevasem ca obtin rezultate mai bune daca tin cablajul vertical in baia de corodat ( am auzit ca in industrie asa s-ar proceda).

...eu am obtinut rezultatele cele mai bune cu cablajul cu fata in jos...ideia cu agitatul e faina!!!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#29 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 05 November 2003 - 10:34 AM

Radiatiile UV sint periculoase, in general, nu conteaza de unde provin (becuri, neoane...), intensitatea radiatiei si durata de expunere sint elementele care conteaza (ma refer la corpul uman).
"Daca este sticla opreste ultravioletele." - nu prea este adevarat, partea care se expune (din rama de expunere) este chiar din sticla !
Incalzitul solutiei de corodare se practica mai ales in cazul clorurii ferice, astfel se reduce timpul de corodare.
Agitarea solutiei de corodare prin intermediul bulelor de aer se practica pe scara industriala, atentie doar la gazul care rezulta si care este toxic, deci incaperea trebuie sa fie foarte bine aerisita. Se poate folosi o pompa de aer pentru acvariu si o duza din aceea lunga care se pune pe fundul cuvei de corodare astfel incit perdeaua de bule de aer sa acopere toata suprafata placutei.
0

#30 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 05 November 2003 - 11:47 PM

Faptul ca sticla opreste radiatiile ultraviolete este cunoscut. De aceea nu putem sa ne bronzam in casa cu fereastra inchisa :(
Despre sticla din rama de expunere... Sunt diferite tipuri de sticla. Nu este ceea ce gasim curent. Poate este din cuart sau din altceva.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro