Modelism - RHC Forum: simulator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

simulator

#1 Useril este offline   iradu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 08-April 07

Postat 11 April 2007 - 10:45 PM

Salut,


Dupa cum se poate vedea sunt in incepator in acest hobby. Desi se spune ca cel mai greu e cu elicoptere as vrea totusi sa incep cu ele, poate pentru ca imi plac provocarile sau poate pentru ca imi plac elicopterele. Din cate am citit pe forum am inteles ca e bine sa incepi cu un simulator bun. De asemenea am inteles ca unul din cele mai bune simulatoare ar fi Realflight G3.5 sau altul care spunei voi ca ar fi bun, desi nu as vrea sa dau nastere la polemici aici. Imi puteti spune, va rog, de unde pot achizitiona si eu acest soft? Am incercat pe sectiunea cumparari dar desi par sa fi citit multi postul nimeni nu mi-a spus nimic. Pentru a evita reclama la diverse magazine imi puteti da mesaje pe personala.



Va multumesc
0

#2 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 12 April 2007 - 09:40 AM

Salut si bine ai venit!

Eu folosesc un RealFlight G3.5 si sunt foarte multumit. Este foarte real.
Eu spun ca, dupa ce bagi cateva ore de simulator si ajungi sa te dai cu un elicopter real ai sa spui ca este mai simplu cu elicopterul real.
Il poti achizitiona de AICI
RHCForum - Webmaster
0

#3 Useril este offline   _vlad 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 04-October 04
  • Gender:Male

Postat 12 April 2007 - 04:42 PM

Buggy-man, daca ai avut ocazia sa folosesti AFPD-ul poti sa faci o comparatie intre cele doua, care crezi ca e mai real ?
0

#4 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 April 2007 - 12:30 PM

Nu am folosit AFPD-ul, dar iti recomand Real G3.5 cu incredre!
Foarte bine realizat.
Este adevarat, ai nevoie de un PC cu placa video performanta.
RHCForum - Webmaster
0

#5 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 16 April 2007 - 02:27 PM

Incearca AFPD-ul, e mai bun decit banuiesti.
0

#6 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 16 April 2007 - 02:53 PM

Si Realflight G3 si AFPD sunt comparabile si-ti ofera cam aceleasi facilitati. G3 este mai stufos pe partea de setari ale modelelor si pare mai sofisticat dar amandoua te ajuta sa nu dai cu stangu-n-dreptu cand ridici prima oara un aeromodel sau elicopter pe sus.

AFPD este mai usor de "instalat" si folosit dupa parerea mea.
G3.5 daca nu-l ai cu licenta este mai greu cu "instalatul"...you know what I mean!? Copierea CD-ului necesita ceva stiinta (Alcohol120 si o unitate de CD-ROM care stie macar "3 oi").

Sfatul meu este ca pentru ambele variante, AFPD sau G3.5, sa legati la PC statia cu care veti zbura in realitate. G3.5 vine cu o "statie" (Interlink parca se cheama) care este doar pentru simulator. Nu se poate zbura cu ea. Astfel va veti obisnui cu mansele de la statia cu care veti zbura in realitate. Veti folosi setarile de pe ea, etc.

Alte sfaturi:
Invatati sa tineti statia in brate ca si cand ati fi pe camp. Legata la gat. Veti observa ca una e cand o tii pe birou si alta e cand o ai de gat, sau mai rau, o tii in maini si dai din manse cu degetele mari.
Nu folositi doar degetele mari (opozabilele) ci folositi cele trei degete cu care scrieti, atunci cand tineti mansele in mana. Asa aveti mai multa finete in miscari.
La inceput micsorati putin viteza simularii ca sa aveti timp sa reactionati si ulterior o cresteti usor usor pana la 100%.

Doua lucruri trebuie sa invatati:
1. Ce face modelul cand misc fiecare mansa...asta va invata SIMULATORUL.
2. CAT DE MULT trebuie sa misc de mansa la statie ca modelul meu real sa faca o anumita miscare...asta NU va invata simulatorul.

Mai clar:
Este ca la masina, odata ce ai invatat sa conduci o masina si deja te-ai acomodat cu pedalele si volanul, stii deja sa franezi sa schimbi directia...asta te-a invatat SIMULATORUL.
Pe camp cand vei veni va trebui doar sa te obisnuiesti cu modelul real. Adica e ca la masini...la unele frana prinde mai sus la altele e mai "elastica". La unele ai servodirectie...la altele nu. Asta iti mai ramane de facut pe camp...sa te obisnuiesti cu comenzile reale si sa vezi cat de mult trebuie sa misti de manse ca modelul sa faca o anumita miscare pe care o stii deja de la SIMULATOR.

Daca NU STII sa te dai pe simulator cand vei fi pe camp va trebui sa inveti ambele lucruri...si "CE FAC COMENZILE" si "CAT FAC COMENZILE"...ceea ce va fi destul de greu de prima data, daca nu chiar imposibil.

Succes...si tine minte o chestiune pe care a zis-o cineva aici pe forum, citez: "O zi pe camp, vazand si intreband, face cat 1000 de mesaje scrise pe forum"...

Deci sa ne vedem pe camp.
0

#7 Useril este offline   iradu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 08-April 07

Postat 16 April 2007 - 03:18 PM

Multam mult pentru sfaturi.
0

#8 Useril este offline   radian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 10-June 06

Postat 18 April 2007 - 08:47 AM

......pentru antrenament...

http://www.hurtwood..../Fun/copter.swf
0

#9 Useril este offline   shm3k3r_u 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 24-July 07

Postat 24 July 2007 - 11:03 AM

Buggy-man, la 12 Apr 2007, 09:40, a spus:

Salut si bine ai venit!

Eu folosesc un RealFlight G3.5 si sunt foarte multumit. Este foarte real.
Eu spun ca, dupa ce bagi cateva ore de simulator si ajungi sa te dai cu un elicopter real ai sa spui ca este mai simplu cu elicopterul real.
Il poti achizitiona de AICI

trebuie sa plateshti??
0

#10 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 24 July 2007 - 11:30 AM

shm3k3r_u, la 24 Jul 2007, 11:03, a spus:

trebuie sa plateshti??

Vai ce nasol...
DT
0

#11 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 29 July 2007 - 03:47 PM

Vreau si eu, cu imprumut cateva zile daca se poate, un cablu de simulator FMS pentru RC Walkera pls.
Cine poate, un MI va rog!

Multumesc
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro