Modelism - RHC Forum: Microcontrolere (PIC) pentru toti - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Microcontrolere (PIC) pentru toti carte recent aparuta

#1 Useril este offline   techref 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 04-September 03

  Postat 04 September 2003 - 12:38 PM

Stimati icari,

Nu, nu sunt aeromodelist desi trag puternic cu urechea la cum se fac dispozitivele de magnetizare care tocmai le construieste un coleg (doctor in traforaj viteza la propriu si la figurat) :D
Nu stiu daca utilizarea unui microcontroler va ajuta la ceva, dar cu siguranta
aveti nevoie cateodata si de altceva decat de un cronometru electromecanic
ca sa va recuperati aeromodelele ( sau rachetomodelele)...
Poate de un temporizator alimentat cu 2V, functionand cu un PIC12Fxxx ?

Eu am scris o carte ( omul mai are si insomnii uneori :( ) care se adreseaza
incepatorilor in microcontrolere dar cu un bagaj solid de cunostinte electronice; tocmai i-am facut o poza...
Descrierea cartii se gaseste la: http://surducan.netfirms.com/microcontrole...entru_toti2.htm
Doi-ul vine de la editia a 2-a.
Ca sa aveti o idee despre stilul meu de scriitor, puteti incerca sa cititi mai intai ceva povesti :
http://surducan.netf...om/povesti.html
Poate va plac...

Succes la competitia din septembrie !
0

#2 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 04 September 2003 - 01:53 PM

Da, este foarte bine ca postezi link-urile. Desi stiam despre ele, uite ca eu nu m-am grabit sa le scriu aici.

Dar ceea ce pot face fara controller, fac fara. Pentru un amarat de temporizator, nu dau banii pe PIC, cand pot folosi de ex. CD4541, de la 3 V. De fapt, nici PIC - ul nu cred ca merge la 2V. Poate ma insel.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#3 Useril este offline   techref 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 04-September 03

Postat 08 September 2003 - 01:22 PM

De inselat va inselati. Serial LF permite alimentarea unor PIC-uri din 2 V.
Despre CD4541 nu stiu nimic. Insa stiu cum se poate face un temporizator cu CD4013 si doi condensatori cu durata de cca 2 minute. Exemplul nu era pentru a construi un temporizator ci pentru a invata cum se poate lucra cu un PIC. Fara a cunoaste aceasta serie, care contine si alte PIC-uri decat batranul 16F84 si 16F628.
Exista numeroase moduri de a scrie un program, de al compila si al inscrie intr-un PIC. Desigur ca exista variante dificile si variante accesibile, la fel cum exista electronisti profesionisti si electronisti amatori.
Despre faptul ca nu v-ati grabit sa anuntati linkurile eu nu ma supar absolut de loc. De aceea le-am anuntat eu. :huh:
Oricum ar fi, suntem intr-un secol in care electronica de varf se face cu doua tipuri de circuite integrate: circuite analogice programabile ( de exemplu ISPPACxx de la Lattice) sau circuite digitale programabile ( si aici intra
microcontrolerele, CPLD etc). Comparand pretul unui integrat CMOS, condensatorii si rezistentele ( si stabilitatea unui astfel de timer) si cei 1.8 euro cat costa un PIC12Fxxx cu care se pot face temporizari de ordinul orelor
(daca temporizare doriti :huh: ) poate ca ar trebui sa incercati si aceasta varianta. Mai ales daca aveti la dispozitie o carte, un compilator si explicatia
cum sa o faceti, toate la un pret derizoriu.
Cu stima,
0

#4 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 03 October 2003 - 02:38 PM

Nu ca as vrea sa fac reclama cuiva dar sa stiti ca microcontrollerele astea sunt mici dar foarte destepte. Se pot face o multime de aplicatii si avantajul cel mare e ca nu-ti trebuie decat ff putine piese deci cu foarte mari aplicatii in modelism. A durat mult pana m-am hotarat sa dau 300000lei pe cartea mai sus citata dar m-am gandit ca valoarea unei carti o afli atunci cand iti trebuie dar nu o ai...
Poate imi da o idee sa fac mai usor programele astea pentru Pic-uri. Am gasit chiar un soft REALIZER BRONZE (free) care face el programul dupa un fel de schema logica cu iconuri, ceva in genul aplicatiei LabVIEW, foarte destept dar deocamdata la fel de neinteles ca si limbajul de programare al Pic-ului (pentru mine) Cu alte cuvinte am dat din lac in put (fantana) da, eu zic, ca tot e ceva...
0

#5 Useril este offline   SoulTrace 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 01-March 03

Postat 03 October 2003 - 08:03 PM

Salut. As avea si eu o intrebare. Si anume, cu pot sa fac toate chestiile astea fara sa stiu nici un pic de electronica? Cunosc foarte bine limbajul de asamblare x86 asa ca, cred ca as putea sa lucrez in limbaj de asamblare si cu alte procesoare. Ceea ce as dori eu este de ex: o placa de baza + procesor (Z80) + memorie (ex: 64kb) si sa programez diferite inputuri/outputuri (repet, partea de soft nu ar fi nici o problema). As dori de exemplu sa fac diferite operatii (eg: clock, controller pentru trenuletze) care in mod normal se fac prin mijloace analogice. S-ar putea fara sa fiu nevoit sa invat inca 10 carti?
(PS: sorry pt acest stil incoerent http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif )
0

#6 Useril este offline   razvix 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 04 October 2003 - 09:08 PM

De unde pot cumpara microcontrolere ?
0

#7 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 05 October 2003 - 03:30 PM

Ma SoulTrace sfatul meu este sa te aliezi cu un electronist si rezolvi problema.
Decat sa te apuci sa inveti electronica mai bine lucrezi cu cineva care sa faca montajele si tu sa faci soft-ul iar cand terminati conectati jucariile (montajul cu computerul) si este gata treaba.

PS: razvix, microcontrolerele le cumperi de la aproape orice magazin de piese electronioce.
Depinde ce vrei sa faci ca trebuie sa iei controlerul de care ai nevoie la aplicatia ta.
Daca nu sti de unde sa cumperi microcontrolere cred ca esti in aceiasi oala cu SoulTrace.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro