Modelism - RHC Forum: Ce radiocomanda ar fi buna? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Ce radiocomanda ar fi buna?

#1 Useril este offline   daniel_gaftoi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 27-January 07

Postat 19 March 2007 - 09:56 PM

As vrea sa imi cumpar o radiocomanda si nu stiu ce sa aleg.Nu dispun de f multi bani si m-am uitat pe la cele fara software.Ce mi-ati recomanda si care este diferenta intre cele cu software si cele fara?va multumesc.
0

#2 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 19 March 2007 - 10:04 PM

ce buget ai?
diferenta intre cele cu soft si cele fara soft e de la cer la pamant. la cele cu soft ai mai mult mixaje, expo plus ca poti memora modelele si implicit si trimajele.
personal as zice MX-12 sau MX-16 de la Graupner sau orice altceva mai sus din seria MX sau MC.
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#3 Useril este offline   daniel_gaftoi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 27-January 07

Postat 19 March 2007 - 10:11 PM

Pai am vreo 400 lei.Si ma gandeam ca pentru inceput ar fi buna si una fara software , macar pana invat sa zbor.
0

#4 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 19 March 2007 - 10:20 PM

e discutabila problema....
eu de exemplu am invatat sa zbor cu un hitec neon ss ,fara soft ,si cu un singur stick.(am zburat cu ea cam 12-14 luni - 5 modele).
fara tot felul de gadgeturi electronice,programari ,mixaje ,etc...

daca vrei doar sa incepi sa zbori ,si e mai greu financiar pentru tine cumpara o statie fara soft,dar sa aibe macar un mixer...
in timp,daca concluzionezi ca asta este pasiunea vietii tale ,o vinzi si cumperi una mai performanta.
intre timp vino odata pe camp ,ca intr-o ora vezi/inveti/atingi/simti/acumulezi cunostinte cat intr-o mie de posturi scrise pe forum.
flying is my life...
0

#5 Useril este offline   daniel_gaftoi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 27-January 07

Postat 19 March 2007 - 11:11 PM

Ce parere aveti de radiocomada : E-FLY RC 40 MHz FM, 4 Canale
Mie imi place pt ca are inclus in pachet si interfata pt calculator.
0

#6 Useril este offline   victors 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1248
  • Inregistrat: 04-February 06

Postat 19 March 2007 - 11:20 PM

daniel_gaftoi, la 19 Mar 2007, 23:11, a spus:

Ce parere aveti de radiocomada : E-FLY RC 40 MHz FM, 4 Canale
Mie imi place pt ca are inclus in pachet si interfata pt calculator.

atentie!
interfata aceea nu este nicidecum "pentru orice simulator"
supervictors
0

#7 Useril este offline   odish1989 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 30-November 06

Postat 06 April 2007 - 10:39 PM

problema este ca eu am avut o telecomanda la fel ca am zis ca pt inceput merge una fara soft si fara atatea chestii sofisticate.
Cand am ajuns la zbor am costatat ca este foarte proasta deaorece am ramas fara raza de actiune pe la 300m si am rupt modelul... B)

Apoi am ajuns la spusele unui vechi prieten care face modelism de o viatza"Cand e vorba de aeromodele nu te zgarci la electronica si nu face improvizatii" si ma tem ca a avut mare dreptate..

Asa ca acuma am o futaba RC T-4 EX care merge beton am urcat in terminca pe la 1000m si a mers(poate mergea si mai mult dar daca il pierdeam cautam la cateva orase de craiova dupa el) http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif
0

#8 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 06 April 2007 - 11:00 PM

@ Daniel
o statie buna te va scuti de o groaza de-a belele
De ce?
pai s-o luam usurel:
1. iei modelul si nenea iti recomanda in carte: endpoint sus... endpoint jos eleroane, profundor... cum o faci pe o statie FARA setare endpoint .... (intreaba-ma pe mine care am avut ceva timp un skysport B))

2. la primele zboruri la iincepatori e musai de expo sau dual rate .... indiferent de model

3. o sa vrei ceva mixaje cind treci la o aripa si atunci diferenta de pret intre 4 milioane si 5,5 o dai pe mixer http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif

PS:
Vezi ca da warmk un NEon 7 la 5,5 meleoane

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 06 April 2007 - 11:01 PM

0

#9 Useril este offline   Melman 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 09 April 2007 - 12:43 AM

Daca tot era deschis topicul... incepator fiind... o parere despre Graupner X-412 pot primi si eu? Multumesc!
0

#10 Useril este offline   tomcat_ct 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 06-March 07

Postat 11 April 2007 - 08:35 AM

Parerea mea este ca cea mai buna statie pt inceput(bineinteles, daca banii sunt o problema) ramane Futaba T4-EX.Are 4 canale end point, expo si alte chestii in soft.Ca si pret este super OK, considerand ca la vreme la care mi-am luat eu prima statie, un Skysport 4 a costat 440ron(acum 3 ani parca) si nu avea nici un fel de soft.Din cauza asta am rupt un acrobat.Am plecat cu comenzile la cursa maxima si m-am trezit in aer ca la cea mai mica atingere ma inclinam peste 90 de grade.Dupa 3 viraje eram deja in pamant(vezi ce scria Dragut mai jos).Totul s-ar fi rezolvat cu un dual rate sau macar un expo.Da ce sa faci daca aia era statia.
Eu as zice ca T4-EX are un minim de tot ce iti trebuie pentru inceput si mai tarziu, la zbor, o sa merite investitia facuta si o sa simti tu singur diferenta.
0

#11 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 11 April 2007 - 09:20 AM

La 170 - 190 USD gasesti RC cu soft si de calitate (FUTABA, AIRTRONICS).

Asa cum spunea si colegul nostru Dragut in aceasta ramura a modelismului ai nevoie de multe "mixaje"!
Ca in viata....de relatii :rolleyes:

Dupa parerea mea echipamentul RC reprezinta prima grija a unui modelist care tine la banii si jucariile lui.
Cu cat ai echipament RC mai bun cu atat scade riscul de a rupe ceva.
Vezi ca au fost cateva oferte interesante la rubrica vanzari si probabil vor mai fi.
RHCForum - Webmaster
0

#12 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2007 - 10:17 AM

cum foarte bine puncta dexterache, MX-12, de la Graupner, este tot ce ne trebuie la entry-level, si are unul dintre cele mai bune rapoarte calitate-pret, mai ales ca este GRAUPNER(un fel de rolls-royce in rc...)
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#13 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 April 2007 - 06:44 PM

mizzone, la 11 Apr 2007, 10:17, a spus:

GRAUPNER(un fel de rolls-royce in rc...)

capitane.... e Graupner|JR
sa nu uitam ca si JR(Japan Radio) e o firma cu renume...
Cat despre MX-12 sariti pe ea ca tare mi ca odata cu intrarea pe piata a lui MX-16 va fi scoasa de pe piata (deh MX-16 ii tot cam acelasi lucru da cu 100 euro mai scump...restul e logica)
Dex
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#14 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 11 April 2007 - 06:56 PM

Dragut, la 6 Apr 2007, 23:00, a spus:

a 5,5 meleoane

De ce e musai la primele zboruri ale unui incepator sa aiba expo sau dual rate?
Eu->incepator-> am zburat fara dual rate si fara expo. Cunosc alte exemple de oameni ce n-au avut expo sau dual rate.

Memoria pentru trimarile mai multor modele este utila daca zbori mai multe modele... daca ai doar 1-2-3 modele si zbori preponderent unul si cand si cand celelalte atunci functia respectiva de memorare este inutila.

Consider ca un incepator trebuie sa bage banii intr-un model BUN pentru incepatori (de ex. trainer) si sa arda zeci de ore de zbor! Ca le face de pe statie cu computer sau de pe statie fara computer, asta e mai putin important. Important este sa zboare MAI MULT decat se zgaieste la ecranu` statiei cu computer pentru a regla setarea 5 de pe meniul 7 din subdomeniul 8 parte a domeniului 23.

MIG-29

Aceasta postare a fost editata de MIG-29: 11 April 2007 - 06:57 PM

0

#15 Useril este offline   Melman 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 11 April 2007 - 07:13 PM

De apreciat raspunsurile... dar nu uitati ca e coltul incepatorului... multi dintre noi nu stiu ce e acela mixaj... Intrebarea mea era simpla: merita sa-mi iau un 412 (incepator fiind si pretul fiind in jur de 2 mil). Am vazut cum discutia se indreapta spre statii care de care mai laudate (cu siguranta ca sunt de toata lauda...) dar si preturile au sarit la 4 mil apoi la 6. Cine nu si-ar dori un Ferrari? Problema e ca noi incepatorii ar trebui, parerea mea, sa invatam sa conducem ceva gen Dacie. Chiar daca as avea pe mana o supercomanda cred ca mi-ash prinde urechile instantaneu - am vazut si un caz in care un amic (pacat ca a plecat in USA) destul de batrin in bransha asta, a stat vreo saptamana sa "citeasca" un emitator primit cadou (era "doar" vreo 800 de euro...).
0

#16 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 07:16 PM

parerea mea(si nu numai) : statia futaba T-4 EX, raport pret calitate cel mai bun dintre statiile care se gasesc la noi in ro. e numai 400 ron si vine si cu receptor. are soft. poti sa faci multe pe ea, si receptia si transmisia nu am avut probleme si am dus un ez de-l vedeam un punct.
link catre ea sa vezi cum arata. la noi vine decat cu receptor fara servo.
http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti00...I=LXKJD8**&P=PV

Aceasta postare a fost editata de hash84: 17 April 2007 - 07:23 PM

    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#17 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 07:34 PM

Melman, la 11 Apr 2007, 19:13, a spus:

De apreciat raspunsurile... dar nu uitati ca e coltul incepatorului... multi dintre noi nu stiu ce e acela mixaj... Intrebarea mea era simpla: merita sa-mi iau un 412 (incepator fiind si pretul fiind in jur de 2 mil). Am vazut cum discutia se indreapta spre statii care de care mai laudate (cu siguranta ca sunt de toata lauda...) dar si preturile au sarit la 4 mil apoi la 6. Cine nu si-ar dori un Ferrari? Problema e ca noi incepatorii ar trebui, parerea mea, sa invatam sa conducem ceva gen Dacie. Chiar daca as avea pe mana o supercomanda cred ca mi-ash prinde urechile instantaneu - am vazut si un caz in care un amic (pacat ca a plecat in USA) destul de batrin in bransha asta, a stat vreo saptamana sa "citeasca" un emitator primit cadou (era "doar" vreo 800 de euro...).

faza cu dacia...nu e valabila la telecomanda. doar la avion. iti iei ceva lent prima data, sa zbori cu 20-30kmh nu cu 120. dar cu orice viteza ai zbura tre sa ai CONTROL total al avionului. la electronica nu va zgarciti ca ajungi apoi sa bagi mult mai mult....asha am facut eu ca nu am ascultat...bine nici sa iei receptor de 800euro....dar nici statie de 200 ron care arata ca o telecomda de jucarie din carfur. am mers cu asha ceva si e nasol, greu, nu ai finete in miscari. va faceti viata MULT mai usoara daca luati o statie buna. si daca nu ai bani destui iei o futaba 4tx pe care multa lume o are si e multumita de ea( sa nu intelegi ca-i fac reclama dar din cate am vazut si mi le-am putut permite e ideala pt incepatori ). numa bine
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#18 Useril este offline   evrikus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 28-January 07

Postat 17 April 2007 - 08:05 PM

Melman, hash are dreptate in ce spune. si eu sunt incepator si am luat o futaba 4ex. nu este scumpa, doar 380 lei si ofera destule facilitati. pe langa ea am mai primit si un receptor R136F cu 6 canale si un servo standard 3003. Meniul statiei nu este deloc complicat si in maxim o ora inveti tot ce poate statia, jucandu-te la ea dupa explicatiile din cartea tehnica. si sa stii ca este buna si pt inceput si mai apoi si dupa ce mai prinzi experienta. cat despre numarul de modele pe care le poti salva in memorie 4 iti sunt de ajuns, nu? sau ai mai mult de 4 aeromodele deja?
sincer iti recomand tipul asta de statie si ai sa vezi ca nu plangi dupa bani si sigur nu ai sa perzi aeromodele din cauza statiei...
stima
Paratroopers never died..they go to hell to regroup and strike again...
0

#19 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 17 April 2007 - 08:19 PM

sa zicem ca ai un model la care ai 2 servo pe eleroane si 2 servo pe profundor (Extra 300 de la Graupner e asa...model mic pt motor de 10cc). daca pui cablu Y pierzi multe facilitati.
asa ca tot o statie cu minim 6 canale si un soft mai destept e buna pt inceput.
4ex e un skysport 4 cu un pic de soft (doar cat sa ai o memorie si cateva mixaje) si un LCD MINUSCUL.
sincer la statiile Graupner sau Multiplex imi place faptul ca ai un ecran sanatos si ai meniurile prescurtate pana la absurd.
parera mea...
Dex
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#20 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 08:58 PM

Dexter_Jr, la 17 Apr 2007, 20:19, a spus:

sa zicem ca ai un model la care ai 2 servo pe eleroane si 2 servo pe profundor (Extra 300 de la Graupner e asa...model mic pt motor de 10cc).

nu o sa aibe el pt mult timp asha ceva.....pana ajunge la termic mai dureaza, daca o sa ajunga. ca astea sunt scumpe... si pana la urma vad ca se da batalie intre fani pt firme. fiecare si-a expus opinia asha ca omu poate sa compare si sa faca alegerea

Aceasta postare a fost editata de hash84: 17 April 2007 - 09:10 PM

    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#21 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 17 April 2007 - 10:56 PM

Onor antevorbitorii mei s-au chinuit sa explice cum vad ei problema asta... Pai si io de ce n-as face-o?

Eu cred ca, in primul rand, trebuie sa iti definesti cat mai clar ce vrei de fapt de la telecomanda aia. Vrei sa incerci doar senzatiile RC, sa experimentezi ceva... sa vezi daca tie chiar iti plac sculele astea? Sau esti hotarat sa te bagi tare in sportul asta patimas si mancator de resurse? Daca iti dai raspunsul asta poti trece la pasul nr ...doi!

pasul 2
Mie imi plac blondele. Mai ales alea mai grase putin. Si cu ochii caprui adanci! Ete na - asa e si la statii cand vorbim de firme! Ma dau exemplu personal de traseism(nu-i etic dar e concludent ca sa vezi cat de nasol te poti imbolnavi):
Pe vremuri ma bucuram de un Pilot 4. Cand puneam gheara pe un Kraft eram doctor. A urmat un Signal cu 7 comenzi UAU!. Bine nici una nu avea soft ca nu se inventase... Apoi a urmat primul Graupner, apoi un Hitec flash 5, o Futaba, inca un graupner, etc. Toate astea cu soft. Devenisem simandicos: ce maaaa io sa reglez cursa la servo numa' din clevish? Sau sensul la servo? Sau sa lucrez fara expo pe profundor??? Neeeaahhh ca am soft! Acum am Multiplex, si inaintea ei tot un MPX am avut... deci ... traseism, flendureala, spune-i cum vrei! Bine mai am si un hitec mic, de rezerva si pe cand o fi fiul meu in stare sa o tina in mana;-)

La ce bun softul?
Pai daca zbori modele mai sofisticoase (cele mai mancacioase se soft sunt ... planoarele desi nu s-ar zice). Ca au multe comenzi (directie, profundor, flapsuri, eleroane, poate motor/declansator, tren, frane aerodinamice); ca au si nevoie de mixere, ba ampenaj in V, ba crow/butterfly, ba eleron cu directie sa nu faci scurta la mana in termica si sa te concentrezi mai mult pe cautat/exploatat ascendente, ba profundor flapsuri si tot asa si iar asa.

Partea frumoasa din toata treaba este ca, cu o statie medie, sau chiar ieftina poti sa ai satisfactii nemaipomenite! Ca e vorba de un planor cu 2 comenzi cu care pipai atmosfera, ca e un trainer cu care faci primele ture de pista sau primii pasi in acrobatia elementara - nu conteaza atat de mult! Daca te-a muscat filoxera, poti sa te desfeti si cu o statie monostick!

Si in rest... ce sa zic.... Cumpara cea mai buna statie pe care ti-o poti permite, dupa ce stii clar ce vrei tu sa faci. Te va scuti de batai de cap. Sau daca vrei sa impresionezi cumpara-ti ce e mai scump chiar daca iti vei prinde urechile in soft, butoane mixere, asignari pe care le folosesti peste 2 ani, sau never. Dar oamenii se vor uita admirativ la tine ca doar ai bagat o caciula de bani in scula.

Si in loc de incheiere:
Sunt doar cateva firme: Graupner, Futaba, Multiplex, Hitec in care eu am incredere. Nu exclud pe niciuna cand e vorba de luat o decizie... dar tot blonda cu sanii mari imi place;-)

Big.
FROGS CAN FLY!
0

#22 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2007 - 07:40 AM

MIG-29, la 11 Apr 2007, 18:56, a spus:

De ce e musai la primele zboruri ale unui incepator sa aiba expo sau dual rate?
Eu->incepator-> am zburat fara dual rate si fara expo. Cunosc alte exemple de oameni ce n-au avut expo sau dual rate.

Intrebi ca nu stii, sau doar ca sa demonstrezi cat de dibace ai fost tu? :D
La un incepator, miscarile manselor nu sunt nici coordonate corect, nici dozate cat ar trebui, asadar ar fi folositor un expo, care sa "linisteasca" un pic modelul. E drept, ca unii sunt mai atenti si mai talentati, dar oricat de tari ar fi, tot le e mai usor sa invete avand posibilitati de limitare/"indulcire" a curselor. Cat despre mai multe memorii/modele, cel putin la inceput, cand evolutia e mai rapida si schimbarea modelelor mai frecventa, o statie cu posibilitati te scuteste de multe complicatii pe camp.
Aproape toti am facut aceeasi gresala, am luat statii ieftine la inceput, dupa care ne-am lamurit ca merita o investitie. E drept, ca incepator nu vezi acum ceea ce o sa faci peste un an, dar ceea ce ne-au spus toti s-a adeverit, am avut nevoie de statii mai destepte, mai progeamabile, de switchuri mai multe, pe care, asa cum zicea Big, poate nu le folosesti decat pe un singur model sau poate niciodata, dar...le ai.

si..Big...si mie! :D
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#23 Useril este offline   atro 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 10-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 18 April 2007 - 03:59 PM

Daniel,

Iti raspunde un incepator in ale pilotajului.
Am doua statii. Una, fara soft, pe cate am cumparat-o odata cu un cessna din polistiren si una cu soft.
Ambele au fost folosite pe acelasi model electric din polistiren.
In momentul in care am inlocuit prima cu a doua, parca am inlocuit modelul. Acesta a devenit brusc mult mai docil in zbor. Este drept ca am pus expo pe toate comenzile. Bogdan Stancu ti-a explicat foarte clar ce se intampla in cazul nostru, al incepatorilor. Uta-te pe graficul unei functii exponentile si vei vedea ca la inceput panta este lina (aici ne sunt iertate greselile) dupa care panta creste din ce in ce mai mult. La capat de cursa suprafetele de comanda vor avea aceeasi amplitudine a miscarii. Dual rate functioneaza altfel. Poti seta doua valori diferite ale cursei suprafetei de comanda, comutabile in zbor. Si asta poate sa ajute foarte mult.
Desi o statie cu 4 canale pare de ajuns pentru inceput iti recomand sa-ti iei una cu 6. Vei descoperi repede ca 4 comenzi nu ajung si diferenta de pret nu este prea mare. O statie buna o poti folosi si la un model mai simplu - invers e mai complicat. Daca te gandesti ca iei o statie simpla si apoi o vinzi sa stii ca nu faci o afacere. Dupa un an cu banii de pe ea o sa-ti cumperi 1-2 servomecanisme.


Adrian
0

#24 Useril este offline   odish1989 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 30-November 06

Postat 20 April 2007 - 11:00 PM

atro, la 18 Apr 2007, 15:59, a spus:

Daca te gandesti ca iei o statie simpla si apoi o vinzi sa stii ca nu faci o afacere. Dupa un an cu banii de pe ea o sa-ti cumperi 1-2 servomecanisme.

corect si eu am ajuns la aceeasi concluzie ca la incepu am zis ca mere si una banala pana am dat de cele cu soft..."laser frate".

Aceasta postare a fost editata de odish1989: 20 April 2007 - 11:00 PM

0

#25

  • Grup: Guests

Postat 02 May 2007 - 05:40 PM

salutare salutare ...numele meu este catalin si sunt incepator in ale aeromodelismului.zic aeromodelism pt ca doar asta imi place..am neste scheme interesante din niste reviste tehnium mai vechi.....cu toate datele...care e problema mea...nu prea vreau sa cumpar telecomanda si receiveru' ci vreau sa o fac...momentan vad ca vb de statii de telecomanda cam complicate...eu as vrea ceva mai simplu...n-are rost sa fac avionasu meu daca telecomanda o cumpar....deja m-am apucat de el....si pina acum a iesit super...deci daca sunteti harnici si darnici postati si voi o scheme de telecomanda....poate cine stie...ma gac si eu un pilot mai mic...astept raspuns..
0

#26 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 02 May 2007 - 05:58 PM

vezi subiectul asta,asta,sau asta,sau cauta ca mai sunt o gramada.
flying is my life...
0

#27

  • Grup: Guests

Postat 04 May 2007 - 07:31 AM

ATENTIE, incepator la ora 12!!
Nu am nici frana, nici carma, nici diacritice!!
Nu ocoliti!
Rabdati!

P.S.: nascut-crescut pentru zbor, ma cheama (aici) Dian
0

#28

  • Grup: Guests

Postat 04 May 2007 - 07:37 AM

Bine ai venit printre noi, Dian - si pune punct dupa incheierea frazei, chiar cand o scrii la post-scriptum!

Dian

P.S.: Am raspuns urgent, este?
0

#29 Useril este offline   Rotor 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 01-June 07

Postat 03 June 2007 - 06:42 PM

Va salut, domnilor zburatacitori!
Vreau sa intru si eu cat de curand in bransa, asa ca citesc de zor discutiile de aici.
M-am hotarat ce vreau: T-6 EXP 2,4GHz, pe care vreau sa o montez pe un Cessna 182. Vreau insa sa trec cat de repede la alte modele, eventual planoare.
Mi se pare interesanta ideea cu banda ism si spread spectrum, nu te mai intereseaza ce frecventa au altii (macar ca la Sanpetru nu prea e aglomeratie in perioada asta).
As vrea de la voi pareri pro si contra pentru T-6 EXP si pentru 2,4 GHz.
Si as mai vrea sa stiu ce imi trebuie ca sa folosesc statia cu un simulator (FMS). Pentru diverse simulatoare trebuie cabluri sau interfete diferite?

Va multumesc anticipat!
0

#30 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 04 June 2007 - 02:56 AM

Bine ai venit.
Statia este perfecta.
Modelul ales nu prea este pentru prima incercare. Ai pe cineva avansat langa tine? Altfel incearca altceva.....parerea mea.
Baftaaaaaaaaaaaaa.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro