Modelism - RHC Forum: 2,4GHZ PENTRU ORICINE - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

2,4GHZ PENTRU ORICINE IEFTIN SI BUN

#1 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 20 May 2010 - 11:46 AM

Ma gindeam ca nu ar fi rau sa va impartasesc ideea pe care am avut-o si pe care am materializat-o.Am 2 emitatoare Futaba FX 18 care sunt usor de folosit si de programat,asa ca nu am vrut sa le arunc sau sa le vind pe nimik.De aceea le-am modificat pentru a functiona si in 2,4 Ghz,ca sa fiu in ton cu moda.Deoarece module Spectrum sau Fasst sar din schema datorita pretului,am ajuns la concluzia ca un sistem Corona merita de incercat.Am dat comanda la Hobby-King de 2 module Corona DIY pentru incredibilul pret de 28,95 USD.Le-am primit in 7 zile prin EMS,cam scumputa trimiterea dar ai siguranta ca primesti ceea ce comanzi si poti urmari pe net cind a ajuns pachetul la tine in oras.Setul e super usor de montat si se poate monta pe ORICE emitator care are PPM(nu merge in mod PCM).Mie mi-a luat 2 ore de emitator ca sa le montez si elegant si ergonomic.
Acuma ce sa zic,la sol legatura e de minimum 600 metri,si nu am mai mers mai departe ca ma dureau picioarele si nici nu mai vedeam bine semnele facute de colegul care urmarea servourile.(la urma am folosit GSM... -_- )
Sunt curios la zbor cum o sa se comporte in timp,dar dupa cele N reviewuri si povesti de pe forumul HK si nu numai am ajuns la concluzia ca e super sigur,mai mult citiva scriu si ca este cel mai Long-Range sistem de pe piata(testat 3,5 km in cimp deschis si in zbor).
Se va vedea fiabilitatea in timp.sunt descrise si citeva mici neajunsuri dar nici Spektrum sau Fasst sau alte sisteme nu sunt absolut perfecte.Ceea ce este bine ca legatura odata Binduita :) e sigura.
Mai departe fiecare va decide daca si cum va folosi acest sistem,la mine merge 100% ok.
Succes la toti!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CT8Z.jpg

Aceasta postare a fost editata de nitrometan: 20 May 2010 - 11:51 AM

0

#2 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

Postat 20 May 2010 - 07:32 PM

Salut,
Si eu am folosit acest modul pe un mx-12 de la Graupner. Intradevar bindul este sigur si nu am avut probleme cu el. Aici este un filmulet cu cel care m-a convins sa fac investitia. Am la activ 3 zboruri pe o Cessna de la arttech. Nici un glitch, nicio problema. Pentru cei care doresc sa instaleze un astfel de modul am postat detalii in threadul acesta . Modulul a crescut valoarea si performantele statiei si a transformat-o intr-o mireasa numai buna de maritat. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif Acum are un proprietar nou si eu am dat comanda de o Aurora 9 cu un rx de 7 si unul de 9.
0

#3 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 20 May 2010 - 10:40 PM

Vezi postareanitrometan, la May 20 2010, 12:46 PM, a spus:

Ma gindeam ca nu ar fi rau sa va impartasesc ideea pe care am avut-o si pe care am materializat-o.Am 2 emitatoare Futaba FX 18 care sunt usor de folosit si de programat,asa ca nu am vrut sa le arunc sau sa le vind pe nimik.De aceea le-am modificat pentru a functiona si in 2,4 Ghz,ca sa fiu in ton cu moda.Deoarece module Spectrum sau Fasst sar din schema datorita pretului,am ajuns la concluzia ca un sistem Corona merita de incercat.Am dat comanda la Hobby-King de 2 module Corona DIY pentru incredibilul pret de 28,95 USD.Le-am primit in 7 zile prin EMS,cam scumputa trimiterea dar ai siguranta ca primesti ceea ce comanzi si poti urmari pe net cind a ajuns pachetul la tine in oras.Setul e super usor de montat si se poate monta pe ORICE emitator care are PPM(nu merge in mod PCM).Mie mi-a luat 2 ore de emitator ca sa le montez si elegant si ergonomic.
Acuma ce sa zic,la sol legatura e de minimum 600 metri,si nu am mai mers mai departe ca ma dureau picioarele si nici nu mai vedeam bine semnele facute de colegul care urmarea servourile.(la urma am folosit GSM... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif )
Sunt curios la zbor cum o sa se comporte in timp,dar dupa cele N reviewuri si povesti de pe forumul HK si nu numai am ajuns la concluzia ca e super sigur,mai mult citiva scriu si ca este cel mai Long-Range sistem de pe piata(testat 3,5 km in cimp deschis si in zbor).
Se va vedea fiabilitatea in timp.sunt descrise si citeva mici neajunsuri dar nici Spektrum sau Fasst sau alte sisteme nu sunt absolut perfecte.Ceea ce este bine ca legatura odata Binduita :) e sigura.
Mai departe fiecare va decide daca si cum va folosi acest sistem,la mine merge 100% ok.
Succes la toti!

Salut
crezi ca la statia mea MPX royal 12 care e in 35 merge?Nu sunt electronist si nu ma pricep deloc?
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#4 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 20 May 2010 - 10:49 PM

Sal!Sistemul e bun pentru 8 canale.Este si sistem Corona pe 14 canale,dar nu la banutii astia.
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 May 2010 - 11:33 PM

Peste 8 canale impulsurile nu mai sunt PPM standard, si fiecare firma are propria codare.
Cele de 14 canale sunt module pentru Futaba si JR, si probabil "inteleg" numai codarea acestora, greu de crezut sa inteleaga fluxul MPX.
http://www.corona-rc...p?ArticleID=128
http://www.corona-rc...p?ArticleID=127

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 20 May 2010 - 11:35 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 May 2010 - 12:03 AM

Vezi postareasilver arrow, la May 20 2010, 07:32 PM, a spus:

Salut,
Si eu am folosit acest modul pe un mx-12 de la Graupner. Intradevar bindul este sigur si nu am avut probleme cu el. Aici este un filmulet cu cel care m-a convins sa fac investitia. Am la activ 3 zboruri pe o Cessna de la arttech. Nici un glitch, nicio problema. Pentru cei care doresc sa instaleze un astfel de modul am postat detalii in threadul acesta . Modulul a crescut valoarea si performantele statiei si a transformat-o intr-o mireasa numai buna de maritat. :) Acum are un proprietar nou si eu am dat comanda de o Aurora 9 cu un rx de 7 si unul de 9.

Iti cer scuze, dar, daca este asa de nemaipomenita, de ce ai vandut-o?

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 21 May 2010 - 12:04 AM

0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 May 2010 - 08:04 AM

Pai cred ca a fost o operatie de "tunare", tocmai ca sa poata da MX12 mai usor. Parerea mea...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

Postat 21 May 2010 - 01:16 PM

"Revolutia generala fu ocazia iar nu cauza revolutiei romine. Causa ei se pierde in zilele veacurilor."
Nicolae Balcescu

Trecerea la o alta statie a fost o ocazie. Nu imi doream doua statii, dar daca ochii unui prieten si-au dorit-o foarte mult am avut ocazia sa-l fac fericit. Recunosc ca suma constituie o temelie la cea mai buna statie pe care mi-o pot permite. Si inca ceva nu sunt electronist, instalarea modului a reprezentat pentru mine o experienta in plus cu satisfactii imediate. Eram fericit, aveam doua statii intr-o singura carcasa. :) Nu am ce sa reprosez modului Corona, am dorit sa relatez o experienta si atat in speranta ca va ajuta cuiva.
Cu stima, Ady.
0

#9 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 21 May 2010 - 01:58 PM

Este misto modulul, de ceva timp imi face si mie ciu ochiul desi am un Optic 6 care suporta modul o sa iau acest modul diy si o sa il bag in carcasa statiei ca am loc destul si cu un comutator o sa folosesc si emisia clasica si cea in 2.4.

Aceasta postare a fost editata de casper20: 21 May 2010 - 01:59 PM

Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro