Modelism - RHC Forum: Chestii de la rachetele mari - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Chestii de la rachetele mari Noutati

#1 Useril este offline   Bebe 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 27-May 02
  • Gender:Male

  Postat 13 December 2002 - 11:38 AM

In forumu' al vechi incepusem sa batem campii dea valma cu tot ce avea in cap fiecare. Se pare ca va trecut.
In domeniul asta al rachetelor apar mereu lucruri noi. Uni dintre noi am auzit doar cate ceva. Altii cunosc mai multe.
Eu am auzit/ citit de un motor nou de la NASA, Aerospike.
Vreau sa discutam subiectul si sa vedem daca se poate adapta si la jucariile noastre.
Orice contributie este binevenita, chiar si bascalia :wub:
Ar fi mers in REPA, da' sa cam aglomerat pe acolo.
LUMINATI-ne/ma. :D
0

#2 Useril este offline   Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 December 2002 - 12:02 PM

Da ,este un subiect interesant care nu are alicatii practicce pt noi modelistii in viitorul apropiat :D:)
http://www.aerospaceweb.org/design/aerospi...aerospike.shtml
Acest tip motor este inca testat si este baza X-33'ului care cica nu va avea trepte si va fi mult mai eficienta.
Motorul se bazeaza pe faptul ca ajutajul motorului trebuie reglat in functie de presiunea atmosferica pentru obtinerea unei forte maxime
F=m*a
0

#3 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 30 December 2002 - 08:32 PM

Buna ziua!
Orice motor racheta are ajutajul proiectat sa functioneze in regim optim la nivelul marii. Adica doar la nivelul marii are loc destinderea gazelor de la presiunea din motor la presiunea din exterior (presiunea de la nivelul marii).

In timp ce racheta urca, presiunea descreste si astfel ajutajul va deveni neeficient... o solutie este reglarea diametrului de iesire (sectiunea de iesire) in functie de altitudine. Aceasta solutie este insa dificil de pus in practica.

Motorul Aerospike realizeaza o adaptare dinamica in regimul de zbor... adica ajutajul este fix gazele preluand direct presiunea din exterior... (o schita ar lamuri mai bine lucrurile). Ideea este ca jetul de gaze este direct modelat de presiunea din exterior astfel nefiind necesar un ajutaj autoreglabil.


Un An Nou Fericit!
0

#4 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 30 December 2002 - 08:55 PM

Mai MIG-ule credeam ca "te-ai dat la fund" http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif :rolleyes: :rolleyes:
La multi ani si tie!
P.S. stii de ideea lui SkySpy cu balonul de pe R.E.P.A.
ai chiulit!!!!!! e posibil dl student!!!!!
Treci si zi-ti parerea! avem nevoie da informatiile tale de la NASA, e bine sa avem un spion acolo!!!!!
0

#5 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 02 January 2003 - 08:18 PM

La Multi Ani!http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif
Un An Nou bun tuturor. Implinirea tuturor dorintelor sa va urmareasca tot timpul :rolleyes:

Mai Mr. Space eu nu sunt spion nicaieri... :rolleyes: asa cum bine ai zis sunt student si atata tot :wub:

Nu am vazut ideea cu balonul... e scrisa pe aici pe forum? Am absentat din motive obiective... si sper sa nu se mai repete :D

Cu bine,
MIG-29
0

#6 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 02 January 2003 - 09:17 PM

Ideea cu balonul a inceput pe forumul vechi care a fost hekarit si s-a sters, dar am contiuat si aici, vezi la R.E.P.A. daca vrei te fac si membru, da' sa fi cuminte B) B) !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro