Modelism - RHC Forum: Statii PCM - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Statii PCM

#1 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 28 August 2003 - 08:31 AM

Un prieten de peste hotare care se ocupa cu depanari si intretineri de statii de radiocomanda, mi-a trimis urmatorul mesaj...in caz ca intereseaza pe cineva:

"cell phones[mobiles]they can quickly corrupt the memory
chip if too close, banned at the flying sites. what i do here is also
affected, a fair percentage of our units come back to be re loaded due to
cell phones being used in shops, shopping centres etc"
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#2 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 28 August 2003 - 08:57 AM

Au... Si la ce telefoane sunt pe la noi... Intrebare: se refera doar la statiile PCM?
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#3 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 28 August 2003 - 09:29 AM

VIPER, la 28 Aug 2003, 08:57, a spus:

Au... Si la ce telefoane sunt pe la noi... Intrebare: se refera doar la statiile PCM?

...de fapt se refera la statiile cu computer si memorii! Am spus eu PCM pentru ca de regula, astea au memorii!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#4 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 28 August 2003 - 09:53 AM

Cred ca intr-o anumita masura se poate preveni acest fenomen prin ecranarea eficienta a circuitului (in intregime, nu doar a chip-ului). Si telefoanele mobile au in ele memorii, care insa nu se sterg. Si casetofoanele auto. Statiile de telecomanda nu au fost proiectate pentru lucru in aceste conditii. Doar noile modele. In vest, poate si la noi :) se prefera reparatia repetata, decat o solutie permanenta ( e mai rentabil). Astfel de memorii sunt sensibile si la temperaturi extreme. Amintiti-va de povestile, in mare parte adevarate, despre decodarea telefoanelor prin introducerea in.. congelator.
Cea mai buna solutie in astfel de cazuri este procurarea fisierului bin. al memoriei de pe net sau prin citirea acestuia, si pastrarea pentru cazuri de urgenta. E o solutie cam dificila. Ecranarea circuitului telecomenzii poate fi sau nu o solutie la indemana.
Cred ca este bine ca, la achizitionarea unei statii, sa se citeasca in prospect daca e sensibila EMF, si asa mai departe. Majoritatea statiilor performante cred ca au memorii.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#5 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 28 August 2003 - 10:14 AM

Salut baieti!

E bine de stiut! Ma cam paste o investitie de acest gen si e bine sa stii la ce sa fi atent. Acum rapid dati-mi un sfat! Pentru ce frecventa sa optez la aeromodel? Avind in vedere cele discutate nu demult despre legislatie respectiv bruiaje as vrea sa stiu de la veteranii zborului pe ce frecventa zboara si ce imi recomanda avind in vedere ca pina la momentul de fata zbor pe 40MHz.

mersi
0

#6 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 28 August 2003 - 10:31 AM

Pai daca tot ai receptoare pe 40, dai 'nainte tot cu 40-ul.
0

#7 Useril este offline   Freeman 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 16-July 03

Postat 28 August 2003 - 12:56 PM

dor ca fapt divers nici PC urile nu se inteleg cu telefoanele mobile, nu se ajunge la efecte devastatoare doar poti sa te trezesti cu niste mesaje de eroare si un blue screen :)
0

#8 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 28 August 2003 - 01:38 PM

Apropo de PC-uri si telefoane mobile: a avut cineva probleme ?? Eu tin telefonul pe computer, si acasa, si la servici, si nici macar nu tremura
imaginea monitorului cand suna ! Si asta de 3 ani !

Oricum, cred ca o statie PCM ar trebui sa aiba protectie la asa ceva.
1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#9 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 28 August 2003 - 06:02 PM

Computerul nu ar trebui sa fie afectat de campuri externe, chiar foarte puternice. Carcasa ii ofera o ecranare excelenta. Problema este la cabluri, care in general nu sunt ecranate sau au ecranare slaba. Oricum, este foarte putin probabil sa strici calculatorul din cauza asta. Mai nou, majoritatea telefoanelor pot fi cuplate la calculator, ex. laptop si cei care le proiecteaza s-au gandit la problemele astea. Am demontat recent un laptop mai nou si avea un ecranaj bun.Monitorul este influentat, numai cele "profesionale" foarte scumpe, de 21" au blindaj complet in jurul tubului, si asta in primul rand ca sa nu emita radiatii.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#10 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 28 August 2003 - 07:24 PM

Statiile PPM/PPCM sunt si ele afectate de fenomenele astea? Au si memorii EEPROM si microprocesor!
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#11 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 29 August 2003 - 06:52 AM

Nu modul de codare este important, ci cat de bine sunt ecranate sau protejate EMF.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#12 Useril este offline   Freeman 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 16-July 03

Postat 29 August 2003 - 07:58 AM

Herr: problema cu PC si mobilu am avut-o de nenumarate ori. Am uitat doar sa mentionez ca la mine carcasa la PC e deschisa deci nu are ecranare prea buna. De perturbatii la monitor sa nu mai vorbesc! :)
0

#13 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 29 August 2003 - 08:48 AM

Nu pot spune ca am stat prea des cu carcasa deschisa, dar la servici am un Dell cu carcasa de plastic.
Intr-adevar, monitoarele sunt ambele Trinitron.
1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#14 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 29 August 2003 - 10:56 AM

Aha!
Acum inteleg de ce m-am trezit cu memoria microcontrolerului stersa! era telefonul in apropiere, ce belea. acum tr sa ecranez si microcontrolerul !! :) ???
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro