Modelism - RHC Forum: Indrumare & ajutor! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Indrumare & ajutor! magazine pentru rasini de matrita

#1 Useril este offline   refurbished 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 01-February 07

Postat 01 February 2007 - 03:01 PM

Salutare!


In primul rand, nu-mi vine sa cred ca exista o asemenea comunitate online, e grozav!
Acum, la subiect: de 1 martie pe vremuri faceam niste martisoare din lut, in fine, era un hobby si un ban in plus ca liceean (si apoi ca student). De mai multi ani, de fiecare 1 martie am ramas foarte dezamagit de marfa de pe piata si cum am multe colege (de fapt obligatii :D) si mai ales colaboratoare, ma gandeam ca anul asta sa vin cu ceva mai special, eventual personalizat pe profilul activitatii. Asadar am un fel de forma tip basorelief (nu stiu daca asta e termenul potrivit) dupa care m-am apucat sa fac o matrita din ipsos. Sa zicem ca a iesit matrita din ipsos. Zic "Ce usor!" si ma apuc sa scot 100 de bucati de lut.

Problema:
Nu merge la forma mea sa scot modele din lut pe matrita din ipsos fiindca imi ramane lutul in matrita, e migalos, apoi trebuie ars, nu ies detaliile formei, nu merge. M-am saturat.

Am citit p-aici (si stiam ceva si din "folclor") ca pot face matrite din rasini sau din silicon in care sa torn ipsosul lichid. Parca mi s-a luminat mintea, sunt convins ca daca ma sucesc pe aceasta "tehnologie" imi ies si detaliile modelului si scap si fara prea multa munca, obtinand ceva de super efect.

Imi puteti da niste denumiri de produse, tehnologii sau adrese de contact, pentru realizarea unei matrite in care sa torn ipsos? Linkuri, orice, ca n-am nicio idee de unde se cumpara si ce sa cer! Multumesc!

Cam asta e problema, v-as ruga daca va puteti rupe 2 minute sa ma indrumati spre niste magazine in Bucuresti, ar fi extraordinar. Dupa ce am gasit forumul asta deja ma gandesc sa ma specializez si sa-i "clonez" lui fi-miu figurinele! :D


Multumesc anticipat!


PS: eventual sfaturi din experienta, gen "fa asa ca e mai simplu, nu folosi rasini mergi pe silicon sau invers" etc., chiar as vrea sa le termin in 2 duminici maxim.

Aceasta postare a fost editata de refurbished: 01 February 2007 - 03:07 PM

0

#2 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 01 February 2007 - 06:20 PM

Depinde de detaliile care le ai pe model.Dar poti turna si in matrita de ipsos daca in prealabil il pensulezi cu cateva straturi de lac incolor.Dupa ce se usuca lacul, porii
din ipsos raman "sigilati" si nu-ti mai absorb umiditate si poti sa scoti modelul din ele.La fel trebuie sa procedezi si cu modelul mama.

O alta solutie mai eleganta care se preteaza la detalii marunte ar fi sa mergi la un laborator ,dentar si sa le ceri niste rasina din
care toarna ei formele pentru dinti si proteze.Le spui cam ce vrei sa faci si te indruma ei spre materialul potrivit.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#3 Useril este offline   Calu2 

  • Zbor cu orice navo auto velo sport
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 757
  • Inregistrat: 28-May 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2007 - 06:43 PM

Rasina gasesti la ICPALV.SA tel.3452730/int106 si are Nestrapol pe la 150 mii litru si Epoxi 365 mii litru neaparat comanda inainte...Epoxi vezi ca se numeste Adepox AS11...lsi la 50 de metrii este Policolorul si vezi ca au Demulant la bidon de 4 litri il folosesti sa nu se lipeasca matrita de obiectul tau....bafta
Cred ca am mai trosnit ceva!!!Cand vorbesc aiurea este Robotul...
0

#4 Useril este offline   refurbished 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 01-February 07

Postat 02 February 2007 - 09:59 AM

Multumesc pentru "consultanta". Am incercat sa fac ceva aseara, inainte sa citesc mesajele voastre, cu silicon, dar a iesit un mare fiasco, am observat azi dimineata incercand sa dezlipesc forma, bineinteles ca s-a intamplat exact cum nu trebuia, adica siliconul pe care l-am folosit pentru matrita s-a lipit de forma originala si nu vad cum le-as putea dezlipi fara sa stric matrita. Plus ca acum trebuie sa fac rost de alt "original". Nu-mi mai pun sperante ca poate-poate reusesc daca se usuca mai bine siliconul.

O sa incerc variantele voastre si va tin la curent care a fost cea mai eficienta. Daca aveti si alte idei&sfaturi, nu ezitati! sunt inca in proces de fabricare :D

Aceasta postare a fost editata de refurbished: 02 February 2007 - 10:01 AM

0

#5 Useril este offline   Calu2 

  • Zbor cu orice navo auto velo sport
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 757
  • Inregistrat: 28-May 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2007 - 10:04 AM

Pai daca nu dai cu demulant se lipeste -normal...dai 3 straturi de demulant si lasi sa se usuce intre straturi
Cred ca am mai trosnit ceva!!!Cand vorbesc aiurea este Robotul...
0

#6 Useril este offline   Calu2 

  • Zbor cu orice navo auto velo sport
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 757
  • Inregistrat: 28-May 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2007 - 10:20 AM

I-ti dau eu 1 litru de demulant care se dilueaza...vii la mine si rezolvam
Cred ca am mai trosnit ceva!!!Cand vorbesc aiurea este Robotul...
0

#7 Useril este offline   refurbished 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 01-February 07

Postat 05 February 2007 - 02:32 PM

Multumesc mult, inca o data!
Prin amabilitatea lui Calu2 acum sunt posesor de demulant, maine imi iau si rasina, se pare ca toate s-au rezolvat, ramane sa-mi testez indemanarea.

Aceasta postare a fost editata de refurbished: 05 February 2007 - 02:32 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro