Modelism - RHC Forum: Forta care apasa conul rachetei - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Forta care apasa conul rachetei

#1 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 18 August 2003 - 07:08 PM

Am in lucru o "rachetuzta" mai mare(1,3m) careia vreau sa-i montez o camera video.Ca sa nu patesc ca si
data trecuta cu lansarea fatala vreau sa construiesc un sistem de ejctare separat tip cilindru-piston.Pentru
a incerca sistemul la sol trebuie sa stiu cu ce forta apasa aerul asupra conului.Exista vreo formula de calcul
mai empirica pentru asa ceva ca sa nu incarc sistemul cu prea multa pulbere sa-l transform in pusca :) http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif :D
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#2 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 19 August 2003 - 07:03 AM

Sunt curios ce camera ii pui si ce anume te astepti sa se vada ? Probabil in cadere sa faci poze ? Sau la ce te-ai gandit ?
Doar din curiozitate personala intreb ca n-am cu ce sa te ajut.
DT
0

#3 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 19 August 2003 - 07:21 AM

In conditii optime, rezistenta la inaintare a conului poate fi neglijata in cazul ejectarii! Singurul lucru de care trebuie sa tii cont este de fapt factorul de sarcina al obiectului pe care doresti sa-l ejectezi si de asemenea greutatea lui! Ca urmare, presupunand ca factorul de sarcina este cu valoare 1 (ejectarea sa se produca in punctul maxim de altitudine atins, cand viteza este minima), se poate considera strict masa corpului de ejectie! Sigur, asta este teoretic, dar in realitate, cum racheta are o traiectorie incetinita, valoarea "g" se va gasi sub valoarea 1g, deci chiar greutatea corpului de ejectie este acoperitoare pentru calcul!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 19 August 2003 - 03:03 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#4 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 19 August 2003 - 02:40 PM

Salut!:D
In momentul in care tu incerci static ejectarea conului pe partea exterioara a lui actioneaza presiunea atmosferica. Inmultesti presiunea atmosferica cu valoarea suprafetei conului si afli forta totala ce actioneaza asupra conului din partea aerului. Din considerente de simetrie in jurul axei longitudinale a conului aceasta forta va actiona perpendicular pe planul bazei conului. (cu alte cuvinte componentele laterale de pe sectiuni simetrice se vor anula). Daca conul are asimetrii atunci forta nu va actiona perpendicular pe planul bazei conului si vei avea mici anomalii.

Revenind la problema montarii camerei video in con. In momentul ejectarii ceea ce te intereseaza este mai putin forta de rezistenta din partea aerului cat mai ales suprasarcina pe care o suporta camera video. Stiind suprasarcina pe care o suporta camera video poti calcula (doza incarcatura) astfel incat sa nu obtii valori mai mari si sa nu faci omleta din circuitele electronice.

MIG-29
0

#5 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 19 August 2003 - 08:13 PM

Hai ca m-ati inteles gresit.Camera nu vreau s-o montez in con ci in corpul rachetei.Iar sistemul ar arata
cam ca o supapa de la un motor adica o tija si un taler care impinge parasuta si conul in afara.Chiar daca
presiunea aerului cum spunea Marinaru e neglijabila mai apar totusi forte de frecare intre parasuta si
corp si con si corp de care trebuie tinut seama.Eu calculez traiectoria cu programul Space Cad 2.1 varianta
demo care se poate downloada gratis de pe internet.Simularea traiectoriei se face in raport cu motorul
ales din baza de date a programului.Daca nu ai unul din baza de date trebuie sa alegi unul de acolo care
ti se "potriveste" cit de cit.Dupa ce ai proiectat racheta cu programul dai clic si-ti apare centrajul si la al
doilea clic traiectoria cu viteza,acceleratia,inaltimea maxima atinsa si timpul optimal de declansare a
parasutei.Desigur ca aceste valori sint relative si-ti servesc mai mult pt.orientare.Aici am vrut sa ajung sa zic
ca in momentul cind fixezi timpul de declansare din timer s-ar putea sa fie cu 1-2 sec prea devreme sau prea
tirziu deci sistemul de ejectare trebuie un pic supradimensionat.Eu as zice ca de 2ori greutatea conului si a
parasutei ar fi destul pt incercari de ejectare la sol.

@Zod
Camera e de fapt un aparat digital de fotografiat de tip Pen Cam cu care poti trage secvente video de pina
la 30 de sec la 648*480 pixeli.Are dimensiunule de 85*32*32 si cintareste 70g.Nici nu m-am gindit sa trag
poze pt ca nu ies la viteza aia sau ar trebui sa ai un ap.foto performant cu timp de expunere de la
1:2000 sec in sus care are dimensiuni babane de nu mai incap in racheta.Secventa de start al rachetei ar
urma sa arate cam astfel.Declansarea camerei.declansare timerului pt parasuta, si declansarea aprinderii
care e bagata pe un timer cu o intirziere de 10 sec ca sa am timp sa ma departez si io de la locul cu pricina
sa nu patesc ceva.Chiar daca de la declansarea camerei si pina la aprindere ar trece cam 13-14 sec tot ramin
cam 16-17 de sec video suficiente pt a filma racheta pe traiectoria ascendenta.Initial am vrut sa pun o oglinda
mica in dreptul obiectivului inclinata la 45° ca sa filmez decolarea de pe rampa dar deocamdata am renuntat
la idee camera va fi un pic inclinata sub linia orizontala cu vreo 10° deci va fi o imagine panoramica cred. :D :D :D
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#6 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 19 August 2003 - 08:58 PM

Pozele care le vedeti la www.geocities.com/skyspy4fun/1.html sint secvente video facute cu aceasta
camera si fragmentate.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro