Modelism - RHC Forum: salut (incepator) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

salut (incepator) elicopter

#1 Useril este offline   danyel_1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 02-January 07

Postat 25 January 2007 - 12:36 PM

Am vazut toate discutiile voastre de pe acest forum in legatura cu elicopterele si nu prea am inteles mare lucru asa ca vreau sa va scriu problema mea chiar daca sa mai discutat pe aceasta tema mai incerc si eu o data...deci: Sint incepator si vreau sa imi iau un walkera hm 04 (am auzit ca se mai cheama si VIPER) si as vrea sa stiu daca se merita banii (ganditiva ca sunt incepator) si vreau pur si simplu sa ies sa il zbor (bine-inteles dupa toate ce tre sa stiu)...nu vreai sa fac cine stie ce scheme cu el ci pur si simplu sa ma distrez si eu cat de cat in tehnica aeromodele (pt. inceput) si as vrea sa stiu daca acest tip de aero. face fata la: Ies cu el pe camp, bate vantul (mediu), vremea e relativ frumoasa... acest aparat face fata la asemenea conditii? pana la ce distanta se ridica(real)? etc. astept un raspuns de la cineva care are asa ceva si stie ce e de capul lui. mersi mult.
0

#2 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 25 January 2007 - 03:00 PM

Indiferent ce elicopter ai cumpara, cu el nu vei primi nici stiina pilotarii (tehnica), nici putinta pilotarii (reflexele). Deci nu te astepta sa reusesti (despre prislea am auzit, da despre cineva sa fi reusit din prima, inca nu am auzit).
In mod particular, HM04, e foarte mic, deci foarte dificil, si nu tolereaza vintul (de loc). Merita banii, da nu pentru incepatori si nu pentru afara.
0

#3 Useril este offline   danyel_1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 02-January 07

Postat 25 January 2007 - 03:53 PM

Da poate ca ai dreptate dar sunt atitea subiecte si filmulete cu acest model si astia cred ca nu scriu chiar asa de aiurea despre aparat...(cum zboara sau ce face) or fi bagand ei diferite chestii ca sa atrga clientii dar nu mint chiar asa. cred eu. in fine mersi pt. raspuns si mai astept pareri.
0

#4 Useril este offline   serby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 27-December 05

Postat 25 January 2007 - 05:04 PM

Pentru un incepator in heli ,cu reflexe neformate e foarte greu cu acest model...poate dupa foarte mult simulator...incearca cu ceva mai mare(mai greu)
0

#5 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 25 January 2007 - 05:24 PM

danyel_1,

De curiozitate, avion RC ai pilotat vreodata? Sau cand spui ca esti incepator asta inseamna ca nu ai mai tinut o telecomanda in mana niciodata...?

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#6 Useril este offline   danyel_1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 02-January 07

Postat 25 January 2007 - 06:20 PM

Avion am mai pilotat ...o chestie in 2 canale...deci nu e cine stie ce...si am mai vazut aeromodele deci nu sint chiar de la 0...un pic mai sus de o sar putea spune.

Aceasta postare a fost editata de danyel_1: 25 January 2007 - 06:20 PM

0

#7 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 25 January 2007 - 06:28 PM

danyel_1, la 25 Jan 2007, 19:20, a spus:

si am mai vazut aeromodele deci nu sint chiar de la 0...

si ce te face sa crezi ca daca ai vazut ..poti si tu? pilotii de heli buni din tara ii numeri pe degete!
scuza-mi limbajul un pic acid ,dar de la vazut pana la facut e cale lunga...
nu vreau sa te descurajez nicidecum ,doar sa te avertizez ca te asteapta o perioada grea....mai ales daca incepi direct cu modelul ales de tine.
perioada grea se refera la banii din buzunar (piese de schimb),si deceptiile inerente crashurilor.

poate te mai gandesti....

vezi ca il ai pe daniil ,care iese destul de des cu heli pe aerodrom la Iasi. ia legatura cu el sa te puna pe directie.

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 25 January 2007 - 06:30 PM

flying is my life...
0

#8 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 25 January 2007 - 06:47 PM

Nu pot decat sa ma alatur lui Silviu si sa fiu de acord ca intre vazut si facut e oarece distanta. Sugestia mea e sa pui banutii deoparte deocamdata si sa petreci ceva timp pe simulator (e gratis de pe net), ca sa ai o idee cam ce inseamna sa te dai cu un heli. Si dupe ce poti face 10...20 de aterizari, zbor si decolari una dupa alta, pe simulator, sa iti reanalizezi optiunile. Simulatorul iti va economisi multi bani si frustrare... Este opinia mea de incepator.

Poti sa dai detalii ce "chestie in 2 canale" ai pilotat?

Bafta!
Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#9 Useril este offline   danyel_1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 02-January 07

Postat 25 January 2007 - 08:07 PM

sal...o panarama de avion...nici nu stiu cum se chema drept sa iti spun...dar astept si o parere de la cineva care are acest model si stie ce e cu el in legatura zborurilor...deci astept un raspuns daca vrea cineva sa mil dea...si va multumesc pt. sfaturi.
0

#10 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 25 January 2007 - 08:16 PM

@Danyel1
Hai la cimp si o sa te lamuresti pe deplin!
Iti povestesc mai multe acolo! ;)
Parerea mea .... daca vrei binenteles sa o asculti e:

1. daca dispui de SUFICIENTE resurse financiare si vrei musai heli ia un RAPTOR seria 30
2. daca nu dispui de suficiente resurse orienteazate catre un aveon gen CESNA....

de ce ... pai daca nu tii cont de mine intreaba pe daniil, sau pe AB design .... :D

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 25 January 2007 - 08:20 PM

0

#11 Useril este offline   danyel_1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 02-January 07

Postat 25 January 2007 - 08:40 PM

pai vin cu placere uite id-ul meu da un add si mai vb. acolo mai multe daca vre da? danyyel_danny...mersi
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro