Modelism - RHC Forum: Matrite din ipsos - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Matrite din ipsos

#1 Useril este offline   adilica 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 25-January 07

Postat 25 January 2007 - 09:47 AM

Daca poate sa-mi spuna cineva cum si din ce se poate realiza o matrita din ipsos dupa un produs din ceramica, farfurie,cana ,bibelou etc

Aceasta postare a fost editata de adilica: 25 January 2007 - 09:52 AM

0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 January 2007 - 03:25 PM

Pai dupa cum spuneai si tu, se poate realiza din ipsos.
Doar ca in functie de forma obiectului ai o singura etapa sau mai multe.
De exemplu, pentru o farfurie s-ar putea sa scapi ieftin. Pentru o statuie poate e mai complicat.
Parere personala, n-o lua de buna pana nu verifici si din alte surse:
-aproape obligatoriu sa folosesti o substanta care sa impiedice lipirea ipsosului foarte tare de obiectul de copiat (parca se numeste demulant, nu stiu sigur, verifica!);
-cauti o metoda de a scoate obiectul din ipsos fara sa strici nimic. Pentru asta o sa faci matrita din mai multe bucati, poate doua, poate 3, nu stiu exact. E in functie de cum iti alegi planul de separatie. Concret, la o farfurie poti alege ca plan de separatie exact planul pe care sta ea cand e intoarsa cu susul in jos. De fapt un plan paralel cu ala, la o inaltime (posibil 2-3mm mai sus) legata de diametrul maxim al farfuriei, deci un plan care sa-ti permita sa scoti farfuria din ipsos (sincer, mai simplu imi era sa desenez ;) );
-dupa ce aplici demulantul pe obiect, faci in asa fel incat sa acoperi cu ipsos partea dorita, pana la acel plan de separatie. Uneori introduci obiectul in ipsos, uneori torni ipsosul peste obiect, depinde de ce ai de copiat;
-dupa intarire aplici demulant si peste suprafata ipsosului sa nu se lipeasca stratul pe care-l vei turna de cel vechi (daca iti permite forma obiectului poti sa-l si scoti de acolo sa verifici daca totul e OK, dar trebuie sa-l bagi la loc exact ca in pozitia initiala. Astfel ai acces mai usor la unele muchii pe care le poti si corecta);
-torni ipsos si pentru cealalta parte;
-desfaci cele doua bucati, verific ce si cum, mai faci corectii pe unde e cazul si apoi stai si te uiti la matrite;
-in functie d ece faci cu ele trebuie dupa uscare sa le impregnezi cu o substanta care sa nu mai permita lipirea altor substante de matritele de ipsos (un lac rezistent sau ceva similar dar care sa nu-ti incarce matritele. Oricum vor fi date si ele cu demulant alta data).
N-ai spus la ce folosesti matritele ca poate mai gaseam cate ceva amanunte.

O varianta mai intortocheata (pentur corpurile complicate) ar fi sa folosesti niste materiale flexibile, lichide initial, care se vor turna peste corpul de copiat, se vor intari apoi ce se obtine se scoate (exista si aici plane de separatie dar nu-i critica treaba) de pe corp. Obtii o matrita din materiale flexibile, precum cauciucul siliconic in care poti turna direct materialul dorit. In unele cazuri poti turna ceara si obtii niste copii identice cu originalul din ceara, peste care poti turna direct si fara plan de separatie ipsos, topesti ceara si ramane cavitatea apoi in cavitate torni ce vrei tu.
Trebuie sa ai niste orificii de scurgere, aerisire si alte alea...
Trebuie sa ai o posibilitate sa centrezi bucatile de matrita obtinute, adica sa nu le poti asambla decat in pozitia corecta (bolturi sau diferite forme facutepe ipsos).
Trebuie sa ai o structura mecanica pentru a pastra rigiditatea matritelor daca sunt flexibile.
E bine de avut o pompa de vacuum pentru scos aerul din ipsos daca e ceva pretentios.
E bine de cumparat ipsos special pentru ce vrei sa faci daca merita osteneala.

Daca spui din ce vrei sa reproduci obiectele poate spun ceva concret, ca altfel ne lungim cu teoria pe langa...
Spor la treaba!

PS. Ca mi-am amintit: foarte multe depind de ce vrei sa torni in matrita, cate bucati vrei sa obtii cu acea matrita cati bani vrei sa investesti in toata treaba...
Lista nu se opreste aici!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 25 January 2007 - 03:36 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 January 2007 - 04:35 PM

Ca tot sunt singur acasa, dau un exemplu concret.
Aveam de copiat si multiplicat piesa din 1.
Am pregatit piesa pentru obtinerea matritei, mi-am ales un plan de separatie, am pregatit suportul rigid, bolturile de centrare (nu stiu termenii din domeniu...) si cutia in care voi turna materialul. E vorba de pozele 3 si 4.
In 5 se observa materialul turnat pentru o "semimatrita", in 6 sunt semimatritele desfacute, in 7 matrita desfacuta cu ceara turnata si in 8 sunt piese. Dupa asta se mai fac corecturi pe unde e cazul, se debavureaza, se lustruiesc...
Peste astea se toarna ipsosul, dupa intarire si uscare se topeste ceara care se scurge printr-un orificiu si in cavitatea ramasa goala se toarna ce vrei. Apoi distrugi matrita de ipsos si scoti obiectul din interior. Eu am avut de lipit bucatile astea pe altceva, de aceea in poza 8 sunt pregatite pentru o lipire nu pentru a fi introduse direct in ipsos. Pentru piesa asta (daca se folosea asa cum se vede in 1) se putea face direct matrita din ipsos, dar nu e cazul aici.
Incerc sa atasez pozele in ordine.
Mai vorbim. Bafta!
PS. Sunt multe probleme, acum e doar vorbarie...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1169735721.jpg

Aceasta postare a fost editata de bitex: 25 January 2007 - 04:41 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 January 2007 - 04:36 PM

poza 3

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1169735769.jpg

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 January 2007 - 04:36 PM

poza 4

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1169735796.jpg

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 January 2007 - 04:37 PM

poza 5

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1169735833.jpg

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 January 2007 - 04:37 PM

poza 6

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1169735871.jpg

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 January 2007 - 04:38 PM

poza 7

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1169735902.jpg

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 25 January 2007 - 04:39 PM

poza 8

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1169735993.jpg

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   adilica 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 25-January 07

Postat 31 January 2007 - 08:27 AM

Iti multumesc pentru tot ,bitex, dar sincer nu stiu ce tip de cauciuc siliconic ,ce emulant se foloseste si de ce nu si ceara despre care vorbeai .Eu vreau sa fac matrita dupa un bibelou mai vechi. Este vorba de un buda. Vreau sa-l reproduc. Si doresc ca sa nu-l stric cand torn matrita. Am vazut in fotografiile tale o ceara rosie,si cauciucul acela siliconic pare a fi lichid. Se incalzeste in prealabil? Se intareste el in contact cu aerul?
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 31 January 2007 - 10:04 AM

Materialul folosit pentru copiere este de fapt pentru amprentare folosit in tehnica dentara. E vorba de doua componente lichide care se intaresc in aproximativ 10-15 minute si se obtine un material flexibil si elastic. Se intaresc si in absenta aerului, dupa omogenizare. Raportul e de regula 1:1. Fiind scump trebuie dozat cu masura ca arunci ce nu folosesti, odata amestecat.
Gasesti la orice magazin sau firma de tehnica dentara. Ca pret, de la 280-300 RON in sus pe setul de 2 litri (cate 1 litru din fiecare). Ca demulant am folosit ulei siliconic aplicat in strat foarte subtire (merge cu un burete de lustruit pantofii care are ceva urme de ulei). Gasesti si demulant la firmele alea dar nu cred ca se merita.

Ceara aia folosita de mine este speciala pentru bijuterii, livrata ca granule (pe categorii si culori in functie de ce vrei sa torni) si e cumparata de la o firma de profil (CHEMCO). Gasesti ceara si la magazinele de tehnica dentara dar am preferat sa iau de la Chemco. Motive subiective, nu le spui aici pe forum :( . Am luat tot de la ei si ipsosul. Aceeasi idee ca gasesti si ipsos la "tehnicieni". Vorbesc de ipsos in cazul in care torni ceva care nu merge turnat in matrita siliconica, de exemplu ceva fierbinte (aluminiu sa zicem). Daca folosesti lut, ar putea sa mearga sa torni direct in matrita de silicon.
Cand ajung pe la scoala o sa caut detalii despre materialul de amprentare, ceara si ipsos. Ceara se vinde la kg si e pana in 10 Euro/kg si ipsosul la sac (22,7kg parca) si nu e ieftin nici asta. Dar merita. Ceara o mai poti recupera, ipsosul nu. Poti folosi ipsos normal de modelaj sau materiale de pe unde gasesti. Am spus orientativ de materiale ca exista pe piata multe variante. Ai alternative si la Chemco si la firmele de tehnica dentara, pentru materiale mai ieftine sau mai scumpe. Cauta ceva informatii pe net, discuta direct cu reprezentantul firmei pentru detalii.
Incerc sa revin cu detalii cand le aflu.
Spor la treaba.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 31 January 2007 - 10:28 AM

ATENTIE: folosirea materialelor din tehnica dentara respectiv cauciuc + intaritor devine PROBLEMATICA peste o anumita dimensiune a obiectului .... o zic din experienta practica! SPOR

PS: se exista 2 solutii
1. o pasta ALBASTRA ca pasta de dinti + intaritor (felul 2 cum ii zic dentistii) care preia DETALIILE
2 cauciuc siliconic + intaritor

se aplica PRIMUL fel cu pln de separtie cu tot ce-i trebuie ... dupa care aplici felul 2 ptr detalii de finete!
Piesa o ungi inante cu ulei alimentar sau chiar cu apa!

SPOR la stricat materialul! :(

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 31 January 2007 - 10:33 AM

0

#13 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 31 January 2007 - 10:53 AM

Am dat de inteles si eu la inceput ca nu-i usor cu materiale foarte flexibile si elastice! Trebuie o structura de rezistenta pe undeva! Trebuie asigurata stabilitatea mecanica! Asta nu mai e problema mea... :( Dar e distractia cea mai mare.
Si apoi mai e alta distractie cu temperatura si fluiditatea umpluturii de ceara, ca ajunge ori sa se intareasca prematur ori sa topeasca superficial materialul matritei si sa se lipeasca de el. Ori prin racire si contractare sa "suga" matrita spre interior si sa-si schimbe forma...
Si tot de aia am zis ca ar fi bine de discutat direct cu un reprezentant al firmei ca poate stie bine tehnica copierii (sau si mai bine cu un tehnician dentar care sigur o stie si efectiv mers cu piesa in mana si discutat pe concret!) ca sunt si variante mai bune. Uneori conteaza foarte mult forma obiectului copiat. De exemplu la un cub trebuie sa obtii un cub, orice defectiune o vezi cu ochiul liber (incovoieri, muchii strambe, rasuciri...). La un Budha nu se observa daca e mai gras sau mai slab cu 0,2mm pe ici pe colo, daca variatia e continua. Sau trebuie tinut cont ca daca nu sunt materiale speciale au coeficient mare de dilatare si implicit la racire isi micsoreaza dimensiunile. Si rezultatul nu e placut, adica un 2% pe latime e insesizabil sau suportabil, pe cand la lungime te trezesti cu piesa mai scurta. Fenomenul e si mai grav daca se ajunge la aluminiu sau altele...
Cine face din astea stie si cine nu stie o sa afle (din greseli si teste). Se invata!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#14 Useril este offline   RPT 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 05-March 08

Postat 05 March 2008 - 11:14 AM

BITEX te rog mult lasa-mi adresa ta de mail sau contacteaza-ma tu la ID de messenger:myself_25cj.cred ca esti persoana potrivita cu care pot discuta diferite chestii legate de matritele din cauciuc siliconic si turnarea de ceara sau rasini poliuretanice in cavitate.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro