Modelism - RHC Forum: Elicopter Falcon 3D - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Elicopter Falcon 3D Ce parere aveti de Heli Falcon 3D?

#1 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 23 January 2007 - 07:33 PM

Vreau sa comand un heli Falcon 3D, si as vrea sa aud si parerea altora cu experienta in domeniu, despre acest elicopter.Ma intereseaza daca este cineva care a zburat cu el, cat este de docil in aer, si mai ales daca eu nu am mai zburat niciodata un heli, cam ce sfaturi imi dati?Ce reglaje trebuie sa ii fac si in ce constau acestea?El se vinde la firma din nordul tarii cu tot cu un simulator si este ready to fly, are tot ce ii trebuie inclusiv RC.Va rog mult de tot,daca se poate sa ma initiati si pe mine.Nu de altceva, dar nu as vrea sa arunc banii pe fereastra.
0

#2 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 24 January 2007 - 07:08 AM

In ce constau si cum se executa reglajele inainte de primul zbor? Cum se seteaza pentru incepatori?Exista undeva un manual sau niste instructiuni vis a vis de aceste lucruri?De ce scule ai nevoie ptr. a face reglajele astea?
0

#3 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 24 January 2007 - 08:13 AM

vezi ca sunt o gramada de modelisti care se intalnesc pe dezmir cam in fiecare week-end.se zboara si heli.
daca despre reglajele de facut iti mai pot explica baietii priceputi de pe forum,cu pilotajul nu rezolvi nimic pe forum.
si inca ceva daca vrei neaparat sa incepi direct cu heli ,uita de electrci mic si 3D pe deasupra.ia unul termic mare (mai stabil ,mai cuminte,mai usor de pilotat)
flying is my life...
0

#4 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 24 January 2007 - 05:22 PM

OK,stiu ca este dificil de pilotat un 3D dar totusi am inteles ca se pot face acele reglaje pentru incepatori caci nu ma prea tenteaza sa il zbor 3D.Apoi din cate mi-am dat eu seama acesta nu este chiar asa mic fata de altele. De fapt din ce clasa este?zoom,40,..?
Apoi am vazut ca este foarte apropiat ca dimensiuni de mult laudatul T Rex,sau spirit m...
In comparatie cu viper sau raven este mai mare...parerea mea!
0

#5 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 25 January 2007 - 04:19 PM

Bai frate, dar nu e nimeni care sa stie care e treaba cu acest elicopter ?
0

#6 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 30 January 2007 - 08:06 PM

In afara de Silviu care a zis bine ce a zis, vad ca nu prea mai aveti nici unul habar de elicopterul asta!!!!!Si eu care credeam ca e plin forumul asta de....artisti meseriasi si foarte atotstiutori, dar se pre ca tocmai m-am inselat!da...
0

#7 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 30 January 2007 - 09:02 PM

nu trebuie sa te superi...
sunt extrem de putini piloti buni de heli in romania..ii cam numeri pe degete.
in plus de asta cei care stiu scriu foarte rar pe forum.e mai bine asa decat sa te abureasca unul si altul aici pe forum.
cel mai aproape de tine ,care stie ar fi redsky de la alba iulia.da-i un mi ,nu cred sa te refuze cu ceva raspunsuri.
si cel mai simplu il ai la cluj pe horia,oldmann etc
flying is my life...
0

#8 Useril este offline   Red Sky 

  • Gold Member
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 15-March 06

Postat 31 January 2007 - 01:04 AM

adyrom, la 24 Jan 2007, 07:08, a spus:

In ce constau si cum se executa reglajele inainte de primul zbor? Cum se seteaza pentru incepatori?Exista undeva un manual sau niste instructiuni vis a vis de aceste lucruri?De ce scule ai nevoie ptr. a face reglajele astea?Apoi din cate mi-am dat eu seama acesta nu este chiar asa mic fata de altele.

Scrie in manual.
Nu e pentru incepatori.
Vine cu manual.
Se gasesc la vinzator.
Nu, nu e mic, e micro.


Cele mai multe rewiev-uri sint facute cu scop publicitar. Irelevante.
Majoritatea detinatorilor spun ca modelul e ok (pentru banii dati (300$)) dar electronica e slaba. Nu in sensul ca merge prost, ori merge ori se arde.
In hover prelungit si la turatii mici/medii se supraincalzesc motorul, esc-ul si pack-urile. La zbor 3d se pare ca nu sint probleme.

Deci, este un heli care zboara foarte bine, raportul calitate pret foarte bun dar... foarte multi au avut probleme cu electronica la primele zboruri (chiar in primele minute de zbor). La toti li s-au inlocuit gratis ce s-a defectat sau li s-a dat banii inapoi. De catre producator.
Se pot face si upgrade-uri dar costa. De ex: pack mai mare (TP2100), esc, statie (pe care multi o aduc la gradul de "joke") si chiar si motor care se pare ca e oarecum compatibil cu ceva Hacker.
Manualul, cica, e cea mai proasta gluma. E intr-o engleza pe care nici macar englezii nativi nu o inteleg. Sper sa primesti o versiune in Ro.

In concluzie,
heli (mecanic) - bun
electronica (inclusiv statie) - slaba (giro ok)

Eu l-as cumpara doar cu upgrade la electronica. Nu-l recomand incepatorilor.
Best value for the money!!

PS
Info sint culese din rewievuri de pe net.

Aceasta postare a fost editata de Red Sky: 31 January 2007 - 01:07 AM

www.redsky.ro
0

#9 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 01 February 2007 - 05:22 PM

Multumesc de sfaturi, dar raman la parerea mea ca un Falcon 3D este foarte bun.Gasesti piese la pret mic si le ai in 3 zile.ASTA este cel mai important aspect pe care multi il ignora cand cumpara ceva, il busesc si apoi il pun in vitrina ca nu mai au curajul sa treaca iar prin ...cumparaturi din China!

Aceasta postare a fost editata de adyrom: 02 December 2007 - 01:32 PM

0

#10 Useril este offline   adyrom 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 04-January 07

Postat 14 December 2007 - 07:07 PM

Cine are alta parere sa o spuna
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro