Modelism - RHC Forum: Viper X04 sau Walkera HM4 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Viper X04 sau Walkera HM4 am i hopeless?

#1 Useril este offline   alecutzu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 19-January 07

  Postat 19 January 2007 - 06:40 PM

Salutari la toata lumea. Este primul meu post asa ca va rog: be gentle

Experienta cu elicoptere sau similare: 0 barat. Sper sa imbunatatesc si sa
ajung in cel mai scurt timp la 0 (simplu, nu barat)

Acum vreo 3 luni am cumparat un Viper X04 mai mult pentru o joaca scurta.
Nu credeam ca o sa imi placa, nu credeam ca o sa ajunga sa ma intereseze
atat cat ma intereseaza in acest moment.

Pe scurt - 1 saptamana de chinuiala pentru un liftoff in conditii decente (nereusit),
3 iesiri la iarba verde cu rezultate modeste.
1 iesire la iarba verde cu rezultat spectaculos (pe drq)

O sa va povestesc ultima iesire in continuare:

Pe vremea aceea foloseam acumulatorul din dotare (unul foarte prost din cate
am putut sa imi dau seama). Orice as fi facut, pana faceam eu reglaje and stuff
(de incepator evident) bateria murea. Am tot incercat sa fac un hover dar nu se putea
de nici o culoare. In ultima iesire am rupt lantul - dupa un simulacru de hover
m-am ambitionat, am pus la incarcat bateria si ....liftoff.

L-am ridicat foarte repede la 2.5-3m, am mers cu el cativa metri, am pierdut controlul si l-am
prabusit spectaculos in singura piatra existenta pe campia respectiva.

O vreme l-am abandonat - am incercat sa il repar dar nu prea mi-a reusit figura. Recent am
gasit piese si acum il voi repara.

Concluzie

Din putina mea experienta mi-am dat seama de urmatoarele:

1. Bateria originala a elicopterului este infecta (cred ca nu am putut face nimic din cauza acesteia)
2. Am schimbat bateria cu un LiPo 7.4 V/ 1300 mA si sper ca de data asta sa reusesc sa fac ceva.
3. Inteleg ca trebuie sa cumpar un elicopter mai bun pentru a face ceva dar nu sunt dispus
sa fac asta si a devenit o ambitie dintre cele mai nebune sa zbor f f modestul elicopter pe care l-am
cumparat. Dupa aceea pot sa cumpar 2 daca vreau, chestiunea este ca ma simt incompetent momentan.

Intrebari/Rugaminti

1. Ce carti ma pot ajuta sa inteleg mai multe despre elicoptere, despre fiecare piesa in parte,
despre intretinere/reglaje
2. A zburat cineva elicopterul asta si poate sa imi garanteze ca daca te zbati, te dai peste cap,
te chinui, citesti - poti sa il zbori cu succes?
3. Voua cum va merge ?

Va multumesc.
0

#2 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 19 January 2007 - 08:16 PM

In primul rand bun venit la bord.
Subiectul a fost destul discutat chiar gasesti subiecte recente unde am postat o fotografie cu un hower in sufragerie.
Este o "jucarie" cu pretentii pe care nu le merita. Dar cu putina rabdare vei putea sa si zbori cu el, nu numai hower.
Cauta-ma pe yahoo mess si putem sa stam de vorba pe tema asta si am sa pot sa-ti trimit si ceva filmulete facute de mine cu acest model.
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#3 Useril este offline   serby 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 27-December 05

Postat 19 January 2007 - 08:19 PM

Am ceva experienta cu modelul respectiv....rezultatele sunt ,in linii mari,aceleasi:zbor instabil,aproape imposibil de tinut in hovering! Dupa ce am mai castigat ceva experienta,si tehnica,si de zbor,am tras concluzia ca motivele instabilitatii sunt doua: jocuri mari in mecanismul rotorului principal si giroscop(cel inclus in sistemul''3 in 1") foarte prost...Solutia?Cred ca exista,dar nu stiu daca merita investitia: montarea unui alt giroscop, si inlocuirea mecanismelor rotorului principal cu altele,preferabil metalice.Una peste alta,o investitie destul de proasta!
0

#4 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 20 January 2007 - 11:20 AM

Bateria este buna. Zboara bine atit la punct fix cit si in miscare dar in spatiu inchis (indoor).

Sunt zile, cind afara ploua, e vint, e frig, sau e seara, sunt zile cind n-ai timp, chef sau bani sa mergi la terenul de zbor (eu patesc asta aproape in fiecare zi). Pentru aceste cazuri e gindit HM04, faci click si pilotezi heli RC (fara sa-ti pese de ceva sau cineva). Un elicopter cinstit (dupa toate reguliie artei), dar de zburat in casa sau in curte. Chiar si asa, dupa ce inveti sa-l stapinesti (adica dupa ce-ti formezi reflexele necesare), ai probleme la zborul indoor Dar e frumos, e o jucarie care zboara mult si bine. Si in definitiv nu ai de ales, cele din clasa imediat superioara (Ark 400, X-35, Zoom, Shogun....) sunt mult prea mari pentru apartament, iar cele din clasa inferioara (cu platou ciclic simplificat si doua rotoare suprapuse), nu te solicita si nu produc de departe aceeasi satisfactie.
0

#5 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 January 2007 - 05:28 PM

alecutzu, la 19 Jan 2007, 18:40, a spus:

2. Am schimbat bateria cu un LiPo 7.4 V/ 1300 mA si sper ca de data asta sa reusesc sa fac ceva.

Controlerul stie de LiPo?
0

#6 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 21 January 2007 - 03:54 PM

Da controlerul stie LiPo.
La tipul asta de elicopter, nici nu are importanta, sub 7V oricum nu-l poti ridica nici macar in perna de sol (nu ai tractiune), deci nici o sansa sa supra-descari acumulatorul si chiar mai mult, controlerele de pe Heli-uri nu trebuie sa opreasca motorul in nici o imprejurare (sunt prea mari sansele sa fie ultima imprejurare).
0

#7 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 21 January 2007 - 04:31 PM

al meu nu stie si e tot Viper . Se opreste motorul cand ajunge la o anumita tensiune. Numai ca denumirea comerciala la ce am eu este Dragon fly si e facut de Gallop. In schimb toate piesele de la concurenta se potrivesc la fix. Deci.......
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#8 Useril este offline   alecutzu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 19-January 07

Postat 06 February 2007 - 11:21 AM

Stie Lipo. I-am pus Lipo si trage bine.
Inca nu am reusit sa fac progrese uimitoare dar sunt pe drumul cel bun.
L-am pregatit de zbor si in cel mai scurt timp o sa
pun un filmulet. Mai am inca de exersat :)
0

#9 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 06 February 2007 - 01:55 PM

Cu 2S1P 1350, nici nu conteaza daca stie sau nu.
Decolezi si zbori bine mersi (adica faci matale ce stii). Cam dupa 10 minute curate, incepi sa nu mai ai tractiune suficienta, mai poti sa zbori in efectul de sol cam 5 minute (sub 0.5 m inaltime, dar zbor nemijlocit). Cam dupa 15 minute de zbor, ai in continuare motor, dar nu mai poti sa te ridici de pe sol. In acest moment acumulatorul are 7-7.2 V (pentru 2S1P e o tensiune excelenta de decuplare). Chiar daca nu stii numic (despre tehnica), tot nu mai poti face nimic, si trebuie sa-l pui la incarcat.

Cu 2S LiPo, e mai usor, si are putere mai mare (curba de raspuns e mai buna la LiPo decit la NiMh AAA), asa ca zboara mult mai mult si mult mai bine.

(vorbim de walhera HM004, ca Dragonfly scrie pe foarte multe elicoptere, cred ca translatorul lor, a incurcat cuvintul dragonfly cu cuvintul helicopter)
0

#10 Useril este offline   costy_me 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 10-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 15 April 2007 - 09:43 PM

salut!
stie cineva unde pot gasi main frame pt walkera hm004?
V977
T-rex 450 se
hitec optic 6 sport
0

#11 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 16 April 2007 - 07:19 AM

Probabil la @^&*$#@%^&. Da e mai bine daca-l lipesti, poti chiar sa-l intaresti.
0

#12 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 16 April 2007 - 11:05 AM

si eu am patit la fel si l-am lipit cu succes cu epoxi . Chiar l-am mai si intarit cu epoxi si in alte parti unde am considerat ca este mai subred la impact cu mama tera :)
ADOR VITEZA!!!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro