Modelism - RHC Forum: inmatriculare barcile 1:1 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

inmatriculare barcile 1:1 veste buna

#1 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 15 January 2007 - 09:47 PM

barcile pana in 7 metrii nu se mai inmatriculeaza, doar se inregistreaza la registru....gata cu birocratia. treaba e valabila de doua luni dar eu am aflat abia acum.... naval... oricum merita sa sarbatoresc....eu si toti ca mine
0

#2 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 15 January 2007 - 11:45 PM

Sal
Nu exista limita de greutate si motorizare?Ca la 7m pot fi yachtulete miniatura .
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#3 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 16 January 2007 - 08:11 AM

exista limite la motorizare....astazi aflu ceva amanunte
0

#4 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 January 2007 - 11:15 AM

...si cele care au fost deja inmatriculate, ce se intampla cu ele? Raman asa sau trebuiesc radiate si dupa inregistrate?
Eu mi-am inmatriculat barca acum 2 ani!
RHCForum - Webmaster
0

#5 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 17 January 2007 - 09:05 AM

cele inmatriculate nu patesc nimic, nu ai de ce sa fi ingrijorat. Pentru mine e prima masura legislativa luata cu bun simt de actualul guvern. Daca ai un motor puternic pe ea, inmatricularea devine obligatorie. Daca e sub 44kw n-ai treaba. Mie inca nu-mi vine sa cred, trebuie sa fac rost de documentul oficial ca parca e prea frumos.
0

#6 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 17 January 2007 - 09:59 AM

Care e diferenta intre inmatricualre si scriere in registru? Mai putine acte de adus?

Tatal meu are o canoe cu care am fost in Delta vara trecuta si stiu ca m-am dus la Capitania Snagov in Herastrau sa imi puna o parafa de verificare sau ceva de genul asta. Din ce stiu are un numar, deci e inmatriculata.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#7 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 17 January 2007 - 05:22 PM

inmatricularea efectiva a insemnat pana acum un proiect al ambarcatiunii cu pescaj, performante, calcule de rezistenta....ma rog, ceva cam ca la masini, obtineai talon si asa mai departe. Masura te cam impiedica sa-ti faci barca in spatele blocului si sa iesi cu ea pe apa. Acum, ce visezi noaptea poti face ziua, nu-ti mai verifica nimeni etapele de constructie si nu mai depinzi de nu stiu care functionar care sa-ti spuna ca nu e bine ce-ai facut si e bine sa-ti pui barca pe foc....sau proiectul tau nu este avizat de un arhitect naval si alte prostii de genul asta. Iti faci barca, unde vrei tu.....daca e cu vasle o declari si iesi pe balta, daca are motor o declari, faci un curs si iei un carnet de conducator ambarcatiuni cu motor si iesi pe balta, daca ai vele o declari iti iei carnetul de skipper si iesi pe balta. Altfel spus a devenit la indemana oricui sa-si construiasca barca si sa o foloseasca. Cam ca pe vremea lui Ceasca. Nu stiu inca toate amanuntele pentru ca nu am vazut inca textul de lege. ma astept la ceva capcane ca doar nu au devenit ei peste noapte asa baieti buni. Din cate am inteles si cu taxele au lasat-o moale dar nu stiu daca de tot sau nu. Promit sa ma interesez cat de curand si revin cu amanunte
0

#8 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 17 January 2007 - 05:31 PM

apropo de canoe.....eu am doua si un kayak dar sincer nu mi-a trecut niciodata prin cap sa le inregistrez, m-am plimbat la greu cu ele, cu kayakul chiar am facut naveta Constanta - Gura Portitei si in afara de graniceri care ma mai intrebau de PG(permisul graniceresc de pescuit) nu s-a luat nimeni de mine. Cat de mare e canoea ta? Ambarcatiunile de o persoana, doua, trei, gen kayak, canoe sau barcutele alea gonflabile nu s-au inmatriculat niciodata.
0

#9 Useril este offline   zahei 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 05-February 03

Postat 07 August 2007 - 09:50 PM

@MariusF: ai mai aflat ceva? ma gandesc sa-mi aduc o salupa de afara, din spatiul UE si nu stiu nimic despre actualele taxe vamale si accize, mai exista?

p.s.: scuze ca dezgrop un topic vechi, mi s-a parut mai normal decat sa deschid altul nou.
0

#10 Useril este offline   Dr.Tudor.Marian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 27-February 08

Postat 27 February 2008 - 01:25 PM

ei,mai bucur ca exista comunitatea asta... (initial gasisem posturile cu materialele de constructii si am crezut ca e doar un thread razlet de 1:1 in tr-un forum de modelisti....discutasera 2-3 oameni in tot atatia ani dar vad ca e mai mult)

Boon, deci e adevarat ce stiam si eu ca barcile sub 7 m nu se inmatriculeaza.. (eu aveam impresia ca motrul nu poate depasi 5Hp dar vad ca ajunge la 44 KW -aprox 35Hp daca nu ma insel)..in schimb nu stiam de permisul de conducere...

MihaiF poti posta un linkc cu o sursa de info sau event poti sa imi zici in linii mari despre permisul de skipper pt vela si cel pt motor..(unde se face in buc ,in ce consta/cam cat costa..)

Si eu m-am tot dat cu caiacul si cu gonflabile (si cele cu optiune pt motor dar fara motor montat) fara a fi inregistrate nicaieri... cu toate ca am vazut barci de 13 crevace (criveici) inregistrate si diferenta de lungime prea mare nu era intre ele.. (care tot din auzite erau interzise la un momendat-se pare ca erau preferatele braconierilor)
0

#11 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 February 2008 - 05:26 PM

Dr.Tudor.Marian, la 27 Feb 2008, 13:25, a spus:

..vad ca ajunge la 44 KW -aprox 35Hp daca nu ma insel)...
.

Dom` doctor se vede ca "reparati" la oameni sau la altceva. :rolleyes:,44kw sant 60 de CP.Ca si carcotas va pot spune ca unde se inmatriculeaza barcile de peste 7m va poate spune si unde sa faceti scoala pentru ele.Aici in vest scoala de skipper se face pentru mai multe categorii.Pe greutate pentru ape riverane,fluvii sau mare.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#12 Useril este offline   Dr.Tudor.Marian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 27-February 08

Postat 27 February 2008 - 06:26 PM

Se pare ca m-am inselat ( aveti dreptate... eu am facut conversia invers.. 44 cai=35kw-aprox stiu ca e x0.74 neatentia a venit din faptul ca nu eram foarte interesat de puterea exacta ci mai degraba de discrepanta mare dintre cei 5 CP de de care imi aminteam eu si cei reali)

Banuiam eu ca pot gasi informatiile la capitanie sau la administratia fluviala la TL dar speram ca pot afla aici fara a mai face alte drumuri . Nu se gasesc prea multe detalii online si vazusem ca MihaiF a facut referire la noile legi si m-am gandit ca e la curent si cu aspectul acesta...eventual ar fi fost util si pentru alti uzeri.... stiu totusi ca nu e locul in forumul acesta

multumesc pentru promptitudine !


Cu respect.
0

#13 Useril este offline   Malibu Fish 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 22-January 08

Postat 01 March 2008 - 05:31 AM

Abia acum am vazut si eu topicul acesta.

Stie cineva ce taxe sunt acum la barcile acestea de pana in 7 m???

De ceva timp prospectez piata dupa ceva de gen, dar preturile vad ca au discrepante mari intre o barca noua si una second-hand.

Eu am permis de navigator clasa B, si dupa ce se mai incalzeste, as vrea sa dau si pentru A.

Dom doctor, dati un telefon ceva si va pot imprumuta manualul de "conducere" si sa va dau relatii despre ce? cum? unde??
Malibu twin
Hammer Aquacraft
Traxxas Nitro4tec
Katana S50 10cc OS61FX
Cessna 182 - EP
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro