Modelism - RHC Forum: Totul despreTehnologia SMT - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Totul despreTehnologia SMT Ce, cum, unde, cand...

#1 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

  Postat 16 August 2003 - 09:59 AM

M-am gandit sa initiez un subiect in care sa discutam despre Tehnologia Montarii pe Suprafata, mai facem skimb de experienta sau kiar sa ne initiem...
Asa ca astept sa va spuneti parerea.
Bafta!
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#2 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 16 August 2003 - 12:56 PM

Pentru cei care vor sa faca asta acasa, cu scule putine?
Eu ma joc
0

#3 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 16 August 2003 - 01:06 PM

ce are?
0

#4 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 17 August 2003 - 02:32 PM

Citeaza

Pentru cei care vor sa faca asta acasa, cu scule putine?

Nu, in nici un caz pt aia. Din moment ce isi zic electronisti cred ca au si ei un minimum de scule.Si un letcon pt SMD nu e un capat de tara...Asa ca mai gandestete...
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#5 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 17 August 2003 - 06:44 PM

sau se face
0

#6 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 18 August 2003 - 08:15 AM

AquinO, la 17 Aug 2003, 14:32, a spus:

Nu, in nici un caz pt aia. Din moment ce isi zic electronisti cred ca au si ei un minimum de scule.Si un letcon pt SMD nu e un capat de tara...Asa ca mai gandestete...

Un letcon cu varf subtire se rezolva, nu e asta mare lucru.

Vroiam sa zic :
- fara letcon cu gaz
- fara lipici
- fara trasee cositorite (pcb facut in casa)
- banuiesc ca se intelege ca fara nici un fel de asistenta mecanizata. (brat mecanic pt. plasare cu masina de vacuum, etc)
Eu ma joc
0

#7 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 18 August 2003 - 10:23 AM

Aha, am inteles ce vrei sa zici. Ma refer la constructiile in regim de amator ca doar nu ne apucam sa ne construim telefoane mobile in productie de serie :D Se poate sin un letcon cu gaz daca te pricepi sa-l manevrezi.Niste lipici kiar ar fi indicat
Cred ca tehnologia SMT va inlocui tehnologia THT complet peste cativa ani, iar componentele electronice clasice de azi vor deveni o amintire ca si tuburile electronice... :D
Si kiar este necesara aceasta inlocuire daca vrem produse de dimensiuni mici, mai usoare si, culmea...mai performante. Ganditi-va numai la circuitele digitale de mare viteza, cat le trebuie sa circule printr-un PCB THT si cat le ia sa treaca prin SMT.
In comparatie cu componentele de azi, SMD-urile consuma foarte putin curent, deci sunt si foarte economice...
Va rog, spuneti si voi ce stiti despre astea ca sa invatam unii de la altii...
S-auzim numai de bine...
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#8 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 18 August 2003 - 11:20 AM

SMT nu va inlocui niciodata complet THT pentru ca exista multe alte considerente decat miniaturizarea.
(cel mai simplu exemplu sunt componentele de putere, curenti mari)

Simplu, in cateva cuvinte :
1) letcon (nu pistol de lipit) cu varf subtire, subtire.
Daca nu e suficient de subtire, sau dupa ce se mai mananca, se pileste.
2) fludor subtire (de 0.5 daca aveti sau 0.:D
3) penseta
4) lupa. (din aia cu brat prinsa pe masa e ideal)
5) lipici e optional. Daca ai mana sigura, ai prins un pin pe traseu si pe urma nu mai ai probleme.

Mod de lucru :
- pui un pic de cositor pe capatele de traseu. Putin de tot.
- iesi piesa cu penseta si o asezi unde trebuie
- tii piesa acolo cu penseta
- topesti cositorul depus pe traseu astfel incat sa se uneasca cu terminalul piesei. (tinand piesa cu penseta)
- repeti ultimul pas pt. toti pinii
- la integrate miriapode atentie sa nu lipesti terminalele intre ele.

Eu am reusit foarte bine sa lucrez in felul asta si aveam si traseu intre pinii integratului.

E ceva migala, dar se rezolva.
Eu ma joc
0

#9 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 19 August 2003 - 10:20 AM

Citeaza

SMT nu va inlocui niciodata complet THT pentru ca exista multe alte considerente decat miniaturizarea.
(cel mai simplu exemplu sunt componentele de putere, curenti mari)



Mda...aici cred ca ai dreptate...uite ca la asta nu m-am gandit. Da' oricum poate va exista o varianta SMD si pt componentele de putere...
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#10 Useril este offline   andrixnet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 16-June 03

Postat 19 August 2003 - 11:33 AM

AquinO, la 19 Aug 2003, 10:20, a spus:

Mda...aici cred ca ai dreptate...uite ca la asta nu m-am gandit. Da' oricum poate va exista o varianta SMD si pt componentele de putere...

Nu cu aceleasi posibilitati de disipare a puterii.

Vezi International Rectifier si cauta sa zicem IRF530.

Ti-l da in capsula TO220 care disipa multe zeci de W, sau capsula TO263 parca, care e smd, si care e limitata la cativa W (2-3...)

La astea SMD posibilitatile de racire sunt foarte limitate : drept radiator poti folosi doar suprafata de Cu pe care lipesti piesa.
Eu ma joc
0

#11 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 03 September 2003 - 12:44 AM

La integratele SMD cu multi pini, este bine sa adaugi mult fludor, sa nu se "lipeasca" pinii, intre ei, datorita efectului de capilaritate.
Acesta se curata ulterior.
Stie cineva daca se gaseste pe undeva pasta de lipit pentru componente smd?
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#12 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 03 September 2003 - 10:26 AM

Incearca la magazinele de componente electronice.Daca nu trimite un e-mail la Conex Electronic si intreaba daca au asa ceva...m-as mira sa nu aiba...
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#13 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 03 September 2003 - 08:43 PM

Nu au, am dat telefon, ca sunt client vechi, am cumparat de multe milioane . Am si un letcon cu gaz PortasolPro 2 si nu sunt multumit de el. L-am luat pt. smd, dar a costat 1.800.000 lei cu un singur varf, prea mare pentru majoritatea lipiturilor, nici vorba pt. SMD. Alte varfuri.. 250.000 bucata. Pentru aer cald am luat un deflector care de fapt este o tabla amarata, indoita si care a costat 250.000 lei. Cand am primit coletul, entuziasmat, am incercat sa montez deflectorul, sa ma distrez cu SMD-uri, dar.. surpriza :( deflectorul nu merge decat cu un adaptor ( un fel de reductie, pentru alt diametru) care e tot un rahat si costa si ala 250.000 lei. Si nici nu-l aveau....
Sfatul meu: daca vreti sa lipiti SMD, primul pas este sa va construiti un "creion" cu aer cald, care este de fapt un compresor cu debit reglabil, care trimite aer printr-un furtunas pana la creion, care are o rezistenta de incalzire a aerului. Evident, si aceasta are reglaj de temperatura.
Cu Portasolul am dezlipit mai multe componente SMD dar, in lipsa adaptorului+deflector, varful flacarii ajunge la cablaj si il arde. Componentele se supraincalzesc.
Creion ca aer cald intentionez sa construiesc curand, parca am vazut si niste scheme pe net.

Aceasta postare a fost editata de One: 03 September 2003 - 08:44 PM

Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#14 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 05 September 2003 - 10:14 AM

[/QUOTE]Creion ca aer cald intentionez sa construiesc curand, parca am vazut si niste scheme pe net[QUOTE]



Pai sa-mi dai si mie niste skeme dintr-alea ca ma intereseaza, sau cel putin sa-mi spui si mie unde ai vazut asa ceva.
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#15 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 05 September 2003 - 10:32 PM

Nu mai stiu unde, dar daca gasesc, anunt.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#16 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 08 September 2003 - 02:13 PM

Okay! Multzam!
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#17 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 09 September 2003 - 06:02 PM

A incercat cineva sa lipeasca SMD-uri cu pasta din aia gri s=olubila in apa, pentru lipit/curatat tevile de cupru?
Bine inteles toate intr-un cuptor?
0

#18 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 09 September 2003 - 11:20 PM

Eu cel putin nici n-am auzit de asa ceva, dar sa mai folosesc. Da ce e aia? Unde se gaseste? Se poate folosi si in uz casnic sau este doar industrial?
0

#19 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 10 September 2003 - 12:35 AM

:D :D :D Tevile de cupru se lipesc cu cositor. Aceea e doar pasta decapanta. Iti strica tot cablajul in timp. Si nu ai cum sa lipesti in cuptor. Este adevarat ca exista metode industriale de lipire in cuptor, prin metoda "reflow", dar sunt cuptoare speciale, cu infrarosu sau inductie, la care se poate controla temperatura si timpul de lipire, care este foarte scurt, de ordinul secundelor. Tot statiile smd raman solutia. Pasta gri am impresia ca e tipirig (clorura de amoniu), care daca o dizolvi in apa, poti coroda cablaje cu ea, in loc de clorura ferica. :)

Aceasta postare a fost editata de One: 10 September 2003 - 12:37 AM

Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#20 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 10 September 2003 - 05:43 PM

OK, OK am priceput nu mai rideti :)
0

#21 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 10 September 2003 - 05:51 PM

OK, dar cu toti putem sa luam exemplu de la astia doi
http://www.seattlerobotics.org/encoder/200...06/oven_art.htm :) :D :D
0

#22 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 11 September 2003 - 10:34 AM

Dap... Fain de tot...Da' de unde atata?? Baietii aia is profesionisti intr-ale SMT-ului. Apropo, nu se prajesc piesele daca le bagi in cuptorul ala?
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro