Modelism - RHC Forum: Filtru IR - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Filtru IR un aparat foto sa vada NUMAI IR

#1 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 10 January 2007 - 12:43 PM

Asi dori sprijinul in achizitionarea unui filtru, eventual de la un magazin din tara care sa permita vederea numai in infrarosu! ;)
Ideea ar fi ca in momentul in care realizez un filmulet sa zicem pe timp de noapte sa nu ma "ORBEASCA" o sursa de lumina, cum ar fi spre exemplu farurile unei masini!
Pentru a elimina comentariile inutile :D iluminarea se face cu un proiector IR!
Va multumesc
Stima
0

#2 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 10 January 2007 - 01:17 PM

E destul de dificil sa gasesti, zic io, un asemenea filtru ... Componentele de IR din farurile masinilor sunt semnificative si nivelul energetic al acestor componente este relativ mare comparativ cu mW-tzii pe care-i da proiectoru' de IR de care zici. Eventual sa-ti orientezi cautarile spre proiector IR cu spectru ingust + filtru pe acelasi spectru ingust, si atunci mai diminuezi un pic efectu' de orbire in IR ... :D Da' te va afecta la buget. :D ;)

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#3 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 10 January 2007 - 01:22 PM

@domnu doctor
Senzorul camerei nu poate fi "CALIBRAT" sa vada NUMAI sa zicem un spectru INGUST adicatelea pe undeva pe la 800nm?+- 50
PS: senzorul fiind CCD ... ;)

ca idee: http://www.cocam.co.uk/CoCamWS/Infrared/IR...es/ircurves.htm

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 10 January 2007 - 01:36 PM

0

#4 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 10 January 2007 - 01:38 PM

La asta m-am si referit cand am zis ca te va afecta la ... buget ...
In principiu, se pot gasi filtre optice in spectru de jos, da' ideea e sa gasesti un filtru cam pe aceeasi lungime de unda cu ce da proiectoru' ... Cu cat sunt mai apropiate, cu atat mai bine :D ! Daca le gasesti suprapuse e ... ideal !
Da' efectu' de ... orbire va ramane, mai diminuat, evident, din cauza nivelurilor de energie mici, cu care lucreaza proiectoru de IR, si partea ;) calda a farurilor de masini ... :D care ajunge destul de sus, energetic vorbind ! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/cool.gif

Stima,

PS: Daca te uiti la TV, la stirile militare, o sa vezi de multe ori filmari pe timp de noapte, si cand apar in cadru' utilaje militare cu faruri, se albeste (inverzeste !) TOT ! Si daca nici militarii (americanii ! :D ) nu au scule atunci n-are nime' ...

Acu' am vazut ce ai postat !

Si incerc sa raspund: Sistemu' de la BMW, sau altele, au nevoie de proiectoare IR, pentru a genera un fascicol util, a carui reflexie sa fie receptionata de senzor. Farurile sau alte surse ... calde, se comporta ca un semnal perturbator ... care e ... real ... din pacate.

Aceasta postare a fost editata de domnu_doctor: 10 January 2007 - 01:51 PM

40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#5 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 10 January 2007 - 01:44 PM

Hmm...
Daca ce zici tu ar fi real atunci pentru sistemele night vision de pe BMW n-ar mai fi nevoie de proiectoare IR ...
;) ci s-ar baza NUMAI pe componenta IR a farurilor! Lucru care nu e real!
0

#6 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 10 January 2007 - 01:58 PM

domnu_doctor, la 10 Jan 2007, 13:38, a spus:

Si incerc sa raspund: Sistemu' de la BMW, sau altele, au nevoie de proiectoare IR, pentru a genera un fascicol util, a carui reflexie sa fie receptionata de senzor. Farurile sau alte surse ... calde, se comporta ca un semnal perturbator ... care e ...  real ... din pacate.

deci teoretic ar trebui gasit ... spectrul IR in care componenta luminii perturbatoare e dominanta si EVITATA zona respectiva..
Proiectorul Ir ar trebui sa se "manifeste" in zona LIBERA .... ! ;) :D

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 10 January 2007 - 02:00 PM

0

#7 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 10 January 2007 - 02:18 PM

Ideal ar fi ca radiatia in IR (aia care se comporta ca un factor perturbator !) a farurilor sa fie cat mai mica (zero !). Ar creste si randamentu' farurilor, pt ca energia electrica ar fi dirijata in spectru vizibil si util si nu ar mai produce caldura ... ;) :D , si, in consecinta, nu ar mai deranja senzorii de IR.

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#8 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 10 January 2007 - 02:33 PM

Ideea ar fi ca farul produce caldura dar componenta IR e oprita partial de sticla ... (FALS sau adevarat?)
Ir produs de faruri NU PROVOACA "halou".
Ceea ce se vede pe zonele de conflict e real si e generat in principiu de explozii, proiectile... care e si normal avind o temperatura mare EMIT in IR cantitati uriase de energie!
O pozulica in sprijinul afirmatiei:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sistem_night_vision.jpg

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 10 January 2007 - 02:34 PM

0

#9 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 10 January 2007 - 02:52 PM

Dragut, la 10 Jan 2007, 14:33, a spus:

Ideea ar fi ca farul produce caldura dar componenta IR e oprita partial de sticla ... (FALS sau adevarat?)
Ir produs de faruri NU PROVOACA "halou".
Ceea ce se vede pe zonele de conflict e real si e generat in principiu de explozii, proiectile... care e si normal avind o temperatura mare EMIT in IR cantitati uriase de energie!

IR produs de faruri e partial oprita de sticla farului. Deci: adevarat ! Numa' ca nivelul de energie al acestei radiatii in IR e ff mare si chiar daca e oprita o parte a acestei radiatii de sticla farului (motiv pentru care HALOU' de care zici, e puternic atenuat, da' el ... se exista!), tot mai trece CEVA si ajunge sa orbeasca senzoru' ... Se vede si in poza, ca pe ecranu' de IR se vad foarte bine :D farurile masinii de pe contrasens. :D Si se vede chiar si reflexia IR-ului farurilor pe ... sosea. De asemenea se vede foarte bine :D ;) efectu' proiectorului de IR al masinii gazda, pe sosea, chiar daca in vizibil e intuneric, farurile fiind stinse.
Io m-am referit la filmele militare de noapte, la cazurile cand in cadru apare cate un vehicol cu faruri, nu la explozii, la care lucrurile ... este evidente. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#10 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 10 January 2007 - 02:59 PM

Uiti ce e mai important....
Poza vorbeste.... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: micile_detalii_NV.jpg

0

#11 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 10 January 2007 - 03:50 PM

Cred ca-i o mica ... neintelegere ! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/mellow.gif
In LCD-u' se vede ce te intereseaza pe tine, adica ... tinta mobila, adica omu' de pe margine, da ? :D
Cu okiu' liber, nu se vede, ca masina gazda are farurile stinse, ... da ?
Io m-am referit in ceea ce am zis mai sus, ca radiatia in IR a farurilor ... perturbatoare de pe contrasens, se manifesta deranjant, chiar daca o mare parte din ea este absorbita de sticla farurilor, si chiar daca radiatia in IR a acelorasi faruri, NU ESTE UTILA, dimpotriva, este deranjanta, dpdv al consumului inutil de energie electrica.

Sau n-am inteles io bine ? ;)

Stima, :D
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#12 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 10 January 2007 - 04:09 PM

domnu_doctor, la 10 Jan 2007, 15:50, a spus:

...., si chiar daca radiatia in IR a acelorasi faruri, NU ESTE UTILA, dimpotriva, este deranjanta, dpdv al consumului inutil de energie electrica......

http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wacko.gif
Nu prea pricep ce ai vrut sa zici aici....

INTREBAREA RAMINE: FILTRU IR GASESC sau nu?
0

#13 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 10 January 2007 - 06:52 PM

Si ca sa ingustam si mai mult problema:
FILTRU IR ... sa permita numai frecventele cuprinse intre 600 si 900nm!
Stima
0

#14 Useril este offline   sebip 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 21-May 03

Postat 10 January 2007 - 10:09 PM

Ma bag si eu cu vreo doua pareri:
- masina pe care e instalat sistemul de night vision ...nu are farurile aprinse ...deci e oarecum normal sa nu vada pietonii respectivi !
- probabil proiectorul IR respectiv e orientat spre partea dreapta a drumului ...ca sa "suplimenteze" IR pentru a distinge mai bine zona respectiva.
- exista si posibilitatea constructiva de a pune camera IR intr-un tub, respectiv de a prelungi obiectivul camerei cu un tub ... gen parasolar pentru aparatele foto (la obiectiv nu pe LCD) ... cu scopul evident de a atenua lumina incidenta (data de catre farurile masinii care se apropie...si care de la o distanta mica sa fie total anulata ...adica tocmai cind efectul de orbire dat de faruri este maxim)

Parerea mea http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/pint.gif

Si ca sa nu fiu total offtopic ... nu stiu vreo firma care sa aduca filtre de genul asta ...dar am vazut pe net o firma care modifica aparate foto digitale pentru fotografii noaptea ...exista si posibilitatea expedierii unui kit ... era exact o folie (filtru) IR .. doar ca era in functie de aparatul foto (de model). (firma nu era din Romania!)

Aceasta postare a fost editata de sebip: 10 January 2007 - 10:10 PM

0

#15 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 10 January 2007 - 10:25 PM

ACEST accesoriu exista deja la cerere in oferta BMW cu MultiFunctionScreen
Poate te inspiri de aici pentru accesorii si preturi.
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#16 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 11 January 2007 - 08:45 AM

@Radu ... Multam fain!
- Am gasit 99% din componente acest 1% reprezentind de fapt acest filtru!
- sper cam pe la mijlocul lui februarie sa am toate materialelel trebuincioase si sa fac teste :D ... pe mine!

@Sebip
Stind aseara in pat mi-am adus aminte ca exista pe vremea cind eram pici o carte numita "fotografia de la A la Z" ... SIGUR acolo s-ar putea sa gasesc ce am nevoie.... basca ca fiind scrisa pe timpul lui nea Ceasca s-ar putea baieti sa dea si o varianta HOME MADE... sau macar un FILTRU care se gasea pe vremea aia! (UNDE SUNT LABORATORELE FOTO DE ALTA DATA? )

PS: Imi aduc aminte clar un montaj dintr-o carte (ELECTRONICA de VACANTA, parca) in care era dat un montaj de paza perimetru cu o fotodioda si un bec. In fata amidurora era pusa o cutie de "Pasta cu apa" ( var ptr alergii :) cum ii ziceam eu ) transparenta, in care bagai cerneala... pe post de filtru!
L-am facut si eu dar nu mai tin minte daca autorul spunea ca permite trecerea UV sau IR.... o sa caut!
Stima


PPS: L_AM GASIT!!!!!! Filtru IR

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 11 January 2007 - 09:01 AM

0

#17 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 11 January 2007 - 09:13 AM

Pentru cei mai capatinosi ca mine:

A third scheme divides up the band based on the response of various detectors:

Near IR (NIR) : from 0.7 to 1.0 micrometers (from the approximate end of the response of the human eye to that of silicon)
Short-wave infrared (SWIR) : 1.0 to 3 micrometers (from the cut off of silicon to that of the MWIR atmospheric window. InGaAs covers to about 1.8 micrometers; the less sensitive lead salts cover this region
Mid-wave infrared (MWIR) : 3 to 5 micrometers (defined by the atmospheric window and covered by InSb and HgCdTe and partially PbSe)
Long-wave infrared (LWIR) : 8 to 12, or 7 to 14 micrometers: the atmospheric window (Covered by HgCdTe and microbolometers)
Very-long wave infrared (VLWIR) : 12 to about 30 micrometers, covered by doped silicon

--------------------------------------------------------------------------------

Mai multe informatii despre utilizarea FIECAREI game din spectru aici

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 11 January 2007 - 09:16 AM

0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 January 2007 - 10:03 AM

Parerea mea e sa mergi la o unitate militara cu ceva tehnica, sa discuti problema si poate se indura cineva sa-ti dea un ciob de filtru IR. Pe aprpape toate mobilele sunt proiectoare IR si aparate de vedere pe timp de noapte. E drept ca nu stiu caracteristicile exacte ale aparatelor, dar e varianta cea mai ieftina. Urmatoarea ar fi sa comanzi ceva de la o firma specializata pe optica.
Spor la treaba!

Faruririle sau alte surse emit imprastiat si aproape in orice lungime de unda te-ai duce tot prinzi ceva parazit. Sunt sisteme care regleaza automat in functie de sursa puternica, dar iti dispare tot semnalul slab.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 11 January 2007 - 10:07 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 11 January 2007 - 03:51 PM

Si daca tot am cautat de nebun in pergrinarile mele am dat de un link pe care nici unul dintre noi nu se merita sa-l rateze!
Merita citit MACAR O DATA:
http://www.photocami.ro .......... tehnica fotgrafica....
0

#20 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 11 January 2007 - 04:30 PM

Dragut, la 11 Jan 2007, 08:45, a spus:

,-  Am gasit 99% din componente acest 1% reprezentind de fapt acest filtru!

Daca vrei sa faci sistemul FIR de la BMW m-as cam indoi.Dupa cum ai citit in linkurile date de Radu FIR-ul se bazeaza pe detectia pasiva a caldurii emanate de corpurile
vii.Asemenea aparate sunt folosite de militari si fortele de ordine si costa sume fabuloase.Am avut ocazia sa ma "joc" si eu cu un asemenea aparat cand lucram la o firma
care fabrica masini de stins incendiu si aparatul respectiv facea parte din accesoriile masinii.Era cam de marimea unei cutii de carton pentru pantofi si costa in jur de
12000 de euro.

Celalalt sistem NIR dupa cum ai vazut nu s-a prea extins din cauza razei de actiuni prea mici 35-40m.

Ceea ce cauti tu am vazut mai demult la Conrad sau alt magazin de electronice online.Da un google pentru limba germana cu "infrarot filter" poate ai noroc daca tot esti
incapatanat insa gandeste-te daca sistemul NIR are eficienta petimp de ceata cand ai avea cel mai mult nevoie de el.

Aceasta postare a fost editata de Skyspy: 11 January 2007 - 05:42 PM

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#21 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 11 January 2007 - 05:48 PM

Sa nu zici ca-s carcotas:
Reflector IR pe Ebay.de cu filtru IR din metal prin depunere pentru surse pana la 300W actualmente la ebay 7€ mai sunt 3 zile.

Filtru IR pentru aparate optice in 850nm cu diam. 28mm la 38€.Arata ca si filtrele normale pentru aparate foto.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-13-1168530501.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#22 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 11 January 2007 - 08:51 PM

Skyspy, la 11 Jan 2007, 16:30, a spus:

........ Asemenea aparate sunt folosite de militari si fortele de ordine si costa sume fabuloase ....

Deci daca reusesc sa-l scot cam in 1 mie euro la vinzare ... vorba ciuva ... sa nu ma intrebati cum am facut primul milion de dolari.... ;)
0

#23 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 11 January 2007 - 11:01 PM

Si eu m-am jucat cu un FLIR, insa mi se pare ca are rezolutia cam mica pt ce vrei tu . O alta poveste e... de pe vremuri cand am cumparat pelicula foto pe 35mm de la azomures, speciala pt IR. Si m-am jucat facand poze la lumina unui fier de calcat :-)
FROGS CAN FLY!
0

#24 Useril este offline   mugurg 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 265
  • Inregistrat: 09-January 07

Postat 21 August 2007 - 11:43 PM

Dragut, Desi acum stii raspunsul, il scriu aici poate mai trebuie. Bucata de film voalat/developat de la capatul rolei, acea bucatica neagra de dupa developare... este filtru IR real. Nu vorbesc din auzite, il folosesc cu succes montat exact peste senzorul camerei. Din pacate componenta vizibila nu mai trece deloc, insa nu aia era ideea sper. Bafta.

Aceasta postare a fost editata de mugurg: 21 August 2007 - 11:45 PM

Omul cu adevarat bun e cel care ar fi putut fi rau si nu a fost.
0

#25 Useril este offline   10 bete 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 13-July 06

Postat 22 August 2007 - 10:15 AM

Salutare,


Incearca cu bucatica de plastic colorata rosu sau voilet pe care de obicei o gasesti in fata ledului de la orice telecomanda.Pune-o in fata camerei.
nu strica un experiment si in plus e gratis.

10 bete
0

#26 Useril este offline   cucubauu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 10-October 07

Postat 13 October 2007 - 07:02 PM

salut, vreau sa-ti dau o idee vis-a-vis de interesul tau, ............in magazinele specializate de instrumente gsm, se gaseste aparat de lipid in infrarosu,.......degaja o enorma cantitate de infraroshu atata timp cat reuseste sa topeasca cositor fara probleme :) ...sper sa nu ma insel, oricum am vrut doar sa-ti dau o idee ;)

Aceasta postare a fost editata de cucubauu: 13 October 2007 - 07:09 PM

cucu?
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro