Modelism - RHC Forum: raza actiune R/C - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

raza actiune R/C cum fac sa o maresc...

#1 Useril este offline   promo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 23-November 06

  Postat 07 January 2007 - 05:12 PM

Salutare !

Am un model de formula 1 , de la CARISMA MODEL
SI as vrea sa stiu cum pot sa ii maresc raza de actine de la RC , pentru ca e foarte mica, cam 10 m, si modelul prinde destula viteza si cam trebuie sa stau sa alerg dupa el ..


Ma poate ajuta cineva ?

multumesc !
Traxxas Revo 3.3
0

#2 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 07 January 2007 - 05:26 PM

Mareste-i antena (prin cositorire) la emisie si in special la receptie.
0

#3 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 07 January 2007 - 05:46 PM

promo,

Ai un link cu date tehnice mai detaliate despre model si telecomanda?

Nu cred ca extinderea antenelor este cea mai buna solutie. Antenele sunt de obicei parte dintr-un circuit acordat. Modificand lungimea dezacordeaza circuitele de iesire la emisie, respectiv de intrare la receptor. Deci efectele s-ar putea sa nu fie asa de spectaculoase. Daca emitatorul e de putere redusa, nu prea ai ce face. Marirea puterii unui emitator nu e o operatie banala si in plus nu cred ca este legala.

Intrebarea este: Asa a mers de la inceput, de nou sau s-a intamplat ceva pe parcurs?

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#4 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 January 2007 - 06:17 PM

schimba-i RC-u ala chinezesc cu unu de calitate
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#5 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 07 January 2007 - 06:48 PM

Schimba sursa de alimentare la emisie.In loc de bateria de 9 V ,adapteaza un pack de acumulatori la 9,6V,cel putin 700mA si va creste si puterea.Fiul meu a avut o asemenea jucarie,iar asta e modul in care poti creste intrucatva performanta emitatorului.In cazul in care constructia o permite pune si o antena telescopica de 1m la emitator
...tabula crasa, mortua est!
0

#6 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 07 January 2007 - 06:52 PM

10 m e putin si pentru o jucarie...probabil testul l-ai facut in incapere...afara creste considerabil...deasemenea, daca esti cu emitatorul deasupra receptorului iar creste considerabil distanta...ridica-te cu un metru deasupra solului si o sa dublezi distanta! Nu asta e rezolvarea, dar am descris un principiu care poate e folositor.

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 07 January 2007 - 06:54 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#7 Useril este offline   promo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 23-November 06

Postat 07 January 2007 - 07:10 PM

1. masina asa a fost de cand am primit-o
2. aceaiasi R/C am folosit-o si la un automodel putin mai performant (bonzer - dupa ce am skimbat quartz-ul bineinteles ) si a functionat in in parametrii celei originale deci nu e de la R/C .

am pus o poza cu ESC-ul

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1168189833.jpg

Aceasta postare a fost editata de promo: 07 January 2007 - 09:00 PM

Traxxas Revo 3.3
0

#8 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 07 January 2007 - 07:52 PM

Pai daca aceeasi statie merge bine cu alt model (receptor), as suspecta ca e ceva la receptor. Da mai multe detalii. Ce emitator ai, ce receptor?
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#9 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 07 January 2007 - 07:53 PM

promo, la 7 Jan 2007, 20:10, a spus:

- dupa ce am skimbat cristalele bineinteles )

???
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#10 Useril este offline   promo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 23-November 06

Postat 07 January 2007 - 08:08 PM

Cirip, la 7 Jan 2007, 19:52, a spus:

Pai daca aceeasi statie merge bine cu alt model (receptor), as suspecta ca e ceva la receptor. Da mai multe detalii. Ce emitator ai, ce receptor?

pai receptorul e mai sus in poza...

si emitatorul.... e in poza mai jos.....
astea sunt ..nu ?

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-8-1168193326.jpg

Traxxas Revo 3.3
0

#11 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 07 January 2007 - 08:09 PM

S-ar putea sa se fi dus finalul emitatorului si sa pilotezi doar cu oscilatorul.Poate fi cauza unei raze de actiune asa mici.Ori, quartz defect sau pe alta frecventa.
...tabula crasa, mortua est!
0

#12 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 08 January 2007 - 12:51 PM

Am surubarit si cateva jucarele d-astea. Tx-u' e de fapt un simplu oscilator cu tranzistor ordinar de 100 mW de tip BC sau echivalent, poate chiar mai slab.. Nu are etaj final. Peste bobina oscilatorului sunt doo spire care duc la antena. Fiind alimentat de la o baterie de 9 V, nu prea ai ce sa scoti din el, dat fiind faptul ca bateria aia a fost gandita sa mearga cateva ore cu Tx-u' respectiv. Adica, vreau sa zic, la ce curent poate da o asemenea baterie, raportata cam la 2-3 ore de functionare o sa rezulte un curent miiiic de tot, care nu va putea furniza puterea pe care o doresti. Ca dovada a ceea ce iti spun, masoara curentu' absorbit din baterie si inmulteste-l cu tensiunea ei sa vezi cam ce putere absoarbe din ea. Si apoi inmluteste cu un randament ... domestic :D de 50% si vezi cam ce putere RF ar trebui sa ai in antena. Asta in cazu' in care ai o adaptare buna intre oscilatoru' cu cuartz si sarma de la antena.
Solutia e un Tx mai bun. Adevarat.
Tot ce-am zis e valabil in cazul in care acordul frecventelor Tx<-->Rx, e corect. Adica frecventa oscilatorului bate pe circuitu' de intrare al Rx-ului, care banuiesc ca nu are quartz, nu ?


Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#13 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2007 - 01:44 PM

Iarasi e cineva ( :D http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/blink.gif :D http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/unsure.gif :D ) complet pe dinafara! E chiar asa de greu sa citeasca cu atentie postarile celui care intreaba si sa mai si priveasca cu atentie pozele respectivului?

Statia este proportionala si cu cuarturi schimbabile, nu este de tipul

Citeaza

jucarele d-astea. Tx-u' e de fapt un simplu oscilator cu tranzistor ordinar de 100 mW de tip BC sau echivalent, poate chiar mai slab


As fi tentat sa-i dau partial dreptate lui ipsihi (in special in cea ce priveste integritatea unuia dintre cuarturi sau a nepotrivirii lor), dar si lui Cirip care a sesizat bine ca problema ar fi de la receptie, dat fiind ca acelasi emitator a mers bine cu alt receptor dar si cu alt cuart de emisie (pereche cu cel de pe Bonzer).
Ca o concluzie, ori unul dintre cuarturi este stricat (considerind ca masina a venit cu cuarturile imperecheate), ori s-a intimplat ceva cu receptorul (promo, ai scapat cumva masina de la inaltime si s-a trintit de pamint?), ori e o problema cu firul de antena, adica e sectionat, e dus pe un traseu prost ales (prea aproape de acumulator, regulator, motor).

Uitindu-ma inca odata la poza cu receptorul, m-am gindit sa nu se fi deconectat cumva antena aceea din sirma de otel.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 08 January 2007 - 02:04 PM



0

#14 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 08 January 2007 - 02:05 PM

Recunosc ca nu am folosit prea mult radiocomenzi de modelism pt R/C.
Dar din ce s-a mai discutat pe forum parca e bine ca firmele care fabrica Tx-ul si Rx-ul sa fie identice sau "prietene" ca altfel nu iasce. Iar la quarturi era iar aceasi dicutie un cuart de la o firma merge doar pe receptor de la aceeasi firma, daca le incurci apar probleme. Ca se vezi ce bataie de joc e electronica comeciala pentru modelisti.

Imi cer scuze daca am gresit ceva, sa corectati. :D
0

#15 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 08 January 2007 - 02:41 PM

Dupa cum am spus ,fiul meu are o asemenea jucarioara,superioara de altfel jucariilor RC china care se gasesc in mod uzual pe piatza.Din poza se poate observa faptul ca receptorul este tot in unu,adica inglobeaza si regulator(proportional)si electronica servoului de directie.Partea de receptie este o superheterodina simpla,dar destul de performanta,regulatorul fiind slabutz,dar asta nu are legatura cu raza de actiune a emitatorului.Emitatorul este si asta destul de destept,proportional digital,doua canale,modulat AM,al meu pe 27,145mhz,configuratie clasica,oscilator,modulator si etaj final.De noua,cu baterie de 9 V,batea vreo 15m,cu toate ca specificatiile tehnice dadeau o raza de actiune de 300 feet(picioare) pe romaneste vreo 100m.Am chinuit-o in toate felurile,dar cu bateria de 9V de 2 lei nu voia mai mult;motivul=lipsa de curent.Schimband alimentarea cu un pack de 9,6V 700mA treaba sa schimbat in bine,adica deja se ducea peste 50m.Schimband finalul care era un smd, cu un tranzistor cu factor de amplificare mai mare(2N3866) am marit raza de actiune peste 100m.
Revenind la problema cauzele pot fi multiple,dar cel mai probabil e chestie de quartz ,sau final.Incearca cu alta pereche de qz.
PS
Cu emitatorul de la KRAFT bate peste 300m.

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 08 January 2007 - 03:03 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#16 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2007 - 03:18 PM

MrSpace, n-ai gresit.

Daca ceea ce scrie pe siteul indicat de promo si anume "Comes fully assembled with rechargeable battery pack, AC wall charger and “AA” batteries" este adevarat, se pare ca emitatorul lui nu-i jucarie cu baterie de 9V ci cu baterii (acumulatori) tip AA sau R6, cum e orice pistol mai rasarit. Deci ar trebui sa dea ceva putere la iesire daca totul ar functiona normal. Dar ceva e deranjat.


0

#17 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 08 January 2007 - 04:21 PM

Cred ca daca ar putea sa ne zica ce frecvente scrie pe quarturi ar fi mai bine.
Ceva imi zice ca quaturile o fi ele pe acelasi canal, dar daca la receptie cuartul e pt receptoare cu frecventa intermediara de 455khz, iar receptorul folosit are frecventa intermediara de 500khz (sau alta valoare diferita de 455khz)... se pierde serios din sensibilitate.

Ce marca sunt Tx-ul, Rx-ul si cristalele?

Later edit:

Din poze se pare ca Tx-ul si Rx-ul sunt de la aceeasi firma. Daca si cuarturile sunt de la cine trebuie (?) atunci s-a bulit receptorul, daca Tx-ul inca merge ok cu alte jucarii... altceva nu vad...

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 08 January 2007 - 04:24 PM

0

#18 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 09 January 2007 - 12:01 PM

ipsihi, la 8 Jan 2007, 14:41, a spus:

... Emitatorul este si asta destul de destept,proportional digital,doua canale,modulat AM,al meu pe 27,145mhz,configuratie clasica,oscilator,modulator si etaj final.De noua,cu baterie de 9 V,batea vreo 15m,cu toate ca specificatiile tehnice dadeau o raza de actiune de 300 feet(picioare) pe romaneste vreo 100m. ...

Poti sa dai, te rog, niste masuratori de curent, cu o bateria "noua", de 9 V si dup-aia cu packu' pe care l-ai pus ?
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#19 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 09 January 2007 - 12:05 PM

[quote name='domnu_doctor' date='9 Jan 2007, 12:01'][QUOTE]
Poti sa dai, te rog, niste masuratori de curent, cu o bateria "noua", de 9 V si dup-aia cu packu' pe care l-ai pus ?[/quote]
Da !
...tabula crasa, mortua est!
0

#20 Useril este offline   promo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 23-November 06

Postat 10 January 2007 - 01:40 AM

Am incercat cea mai simpla varianta.....din tot ce mi-ati spus... am scos masina in fata blocului si eu am stat la balcon (et 1 ) si a mers surprinzator de bine... se pare ca in spatii restranse...nu vrea sa isi faca treaba....
( am incercat-o pe un coridor lung si dupa 15 m max...nu am reusit sa o mai aduc inapoi.... - ciudat )

Va multumesc oricum pentru cantitatea de informatie ...pe care ati lasat-o aici ;)

oricum e un model pretentios..e foarte joasa...si daca nu o folosesti pe ceva neted...se face praf pe dedesupt...
Traxxas Revo 3.3
0

#21 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2007 - 10:54 AM

Mai promo, ce sa-ti mai spun? Ne-ai omorit. Ai stat ascuns 3 zile si ne-ai lasat sa dezbatem si ne arunci acum la sfirsit ca tu o incercai in apartament. In coridoare inguste, exista portiuni unde nu mai merge telecomanda, in functie de sectiunea coridorului si de frecventa folosita. Dincolo de (si intre) aceste portiuni totul merge bine. S-a mai discutat asta.

Pe viitor ar fi bine ca cel ce cere ajutor sa nu mai fie zgircit cu informatiile pe care le poate da despre problema, adica sa descrie toate circumstantele in care nu i-a mers ceva cum trebuie.


0

#22 Useril este offline   promo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 23-November 06

Postat 11 January 2007 - 09:45 AM

:lol:

lasa ca e bine am mai aflat niste informatie...

si am multumit la toata lumea pt asta
Traxxas Revo 3.3
0

#23 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 11 January 2007 - 09:47 AM

navigator, la 10 Jan 2007, 11:54, a spus:

si ne arunci acum la sfirsit ca tu o incercai in apartament. In coridoare inguste, exista

Marinaru, la 7 Jan 2007, 19:52, a spus:

10 m e putin si pentru o jucarie...probabil testul l-ai facut in incapere...afara creste considerabil...

V-am luat berea si va ofticati?! :lol:

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 11 January 2007 - 09:49 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#24 Useril este offline   cmc78 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 05-July 07

  Postat 06 November 2007 - 01:52 PM

MrSpace, la 8 Jan 2007, 14:05, a spus:

Recunosc ca nu am folosit prea mult radiocomenzi de modelism pt R/C.
Dar din ce s-a mai discutat pe forum parca e bine ca firmele care fabrica Tx-ul si Rx-ul sa fie identice sau "prietene" ca altfel nu iasce. Iar la quarturi era iar aceasi dicutie un cuart de la o firma merge doar pe receptor de la aceeasi firma, daca le incurci apar probleme. Ca se vezi ce bataie de joc e electronica comeciala pentru modelisti.

Imi cer scuze daca am gresit ceva, sa corectati. :D

Ca sa ma lamuresc si eu cu o problema la care cand cred ca am raspunsul aflu altceva care ma intoarce la 180 de grade.

problema pe scurt:

Am o statie graupner/jr in 40 Mhz, canalul 57. Vreau sa iau un receptor GWS in 40 Mhz, cu un cristal de receptie conform cu canalul pe care deja pot sa-l folosesc - 57.

Intreabarea: Ce naiba de cristal trebuie sa iau ca sa mearga receptorul GWS cu statia Graupner/jr. Cele compatibile futaba tot de la Boto***i de unde este receptorul merg sau trebuie fix cristal de la graupner si atunci trebuie sa ma reorientez in zona?

de ce intreb? pai vad ca cineva zice aici sa nu se amestece cristalele de la Tx si Rx (ca firma producatoare) si in alta parte altcineva zice ca "standardul PPM e la fel pentru toti, cristalul de la receptor sa fie de aceeasi firma cu receptorul si e ok" - adica exact pe dos cu ce s-a spus mai inainte.

in alta ordine de idei, o intrebare pentru fericitii posesori de statii Graupner - folositi si alte combinatii de receptoare/ cuarturi de la alte firme pe statiile voastre? daca da care?

Multumesc anticipat pentru feedback.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro